سلامت و دانشکسب و کار ایرانی برتر

چه مدت می توان از ماسک گاز استفاده کرد؟

آشنایی با گونه‌های مختلف از ماسک شیمیایی:

ماسک شیمیایی در فضاهای آلوده به گاز‌های سمی و مضر استفاده می‌گردد. ماسک ضد گاز در طراحی‌های متفاوتی تولید می‌شود اما کاربرد اصلی همه‌ی آن‌ها، جلوگیری از ورود آلاینده‌های شیمیایی به درون سیستم تنفسی انسان می‌باشد. با خرید ماسک شیمیایی می‌توانید به راحتی از ایجاد بسیاری از آسیب‌دیدگی‌ها جلوگیری کنید. قیمت ماسک شیمیایی متناسب با کیفیت و برند آن متفاوت است. جهت مشاهده دیگر محصولات مرتبط با تجهیزات حفاظتی تنفسی، می‌توانید از لینک‌ زیر استفاده نمایید:

https://lahinchtavernandgrill.com/how-long-do-activated-charcoal-filters-last-in-gas-masks/

ماسک ضد گاز شیمیایی چیست و چگونه عمل می‌کند؟

ماسک‌های شیمیایی صورت را می‌پوشانند و فرد را در مقابل گازهای سمی در امان نگه می‌دارند. هنگام ورود هوای آلوده، ذره‌ای میکروب یا مواد شیمیایی در درون ماسک‌ها، رشته‌های موجود در فیلتر از آسیب دیدگی دستگاه تنفسی بدن جلوگیری می‌کنند. در بسیاری از ماسک‌ها از ذغال‌های فعال استفاده می‌شود.هنگام ترکیب زغال با اکسیژن، میلیون‌ها سوراخ چسبناک در هر کدام از ساختارهای مولکولی ایجاد می‌گردد. به محض این که گاز سمی هر ماده مضر از ذغال فعال موجود در فیلتر عبور کند، در آنجا گیر می‌افتد و دیگر نمی‌تواند به حرکت خود در درون ماسک ادامه دهد.

چگونه از ماسک تنفسی ضد گاز استفاده می‌شود؟

ماسک‌های شیمیایی از یک یا دو فیلتر برای نگهداری ذرات سمی موجود در هوا تولید می‌شوند. طرز استفاده از هر ماسکی بر روی جعبه و یا خود ماسک هک شده است. لازم به ذکر است تنها افرادی که از طرز استفاده از فیلترها آگاهی دارند، مجاز به استفاده از آن‌ها می‌باشند.

ضرورت شناخت کاربرد ماسک‌های شیمایی تنفسی:

این مطلب را باید به خاطر داشته باشید که استفاده بیش از حد یا زیاد از ماسک‌های شیمیایی امکان آسیب دیدگی را دارد، باید توجه داشت که کاربر فقط می تواند ۳ الی ۴ ساعت از یک ماسک در فضای آلوده استفاده کند. بعد از گذشت این مدت، کاربر باید سریعاً نسبت به تعویض فیلتر اقدام نماید.ماسک تنفسی ضد گاز را باید به عنوان یک وسیله ایمنی ضروری و کاربردی با خصوصیات خاصی که دارد شناخت. به واسطه این خصوصیات شما قادر به استفاده در بسیاری از شغل‌های کارگاهی و حتی صنعتی هستید. برای تولید این نوع ماسک ‌های کاربردی افراد به خوبی می‌دانند که باید استاندارد خاصی وجود داشته باشد. چرا که در غیر این صورت این وسیله ایمنی پراستفاده نمی‌تواند کاربرد اصلی خود را به نمایش بگذارد.

ماسک ضد گاز چطور ساخته می‌شود؟

نخستین قسمت، پالایه ذرات است که هر گونه باکتری موجود در هوای تنفس شده را حذف می‌کند. در این بخش اصولا هیچ‌گونه ماده شیمیایی به کار نرفته و صرفاً مانعی فیزیکی است که میدانی را میان مواد سمی و صورت ایجاد می‌کند. زمانی ‌که ذره‌ای وارد ماسک‌ها می‌شود، با رشته‌های موجود در فیلتر برخورد کرده و قبل از اینکه حتی شانس رسیدن به بینی یا دهان را داشته باشد، در آنجا گرفتار می‌شود. زمانی‌ که ذغال با استفاده از اکسیژن فعال می‌شود، میلیون‌ها سوراخ چسبناک در هر کدام از ساختارهای مولکولی آن ایجاد می‌شود. هر ماده سمی که از میان ذغال فعال عبور می‌کند در این حفرات به دام می‌افتد، و دیگر نمی‌تواند به حرکت خود درون ماسک ادامه دهد.

در شرایطی مانند حمله شیمیایی، ماسک ضد گاز تا چه اندازه مفید است؟

در ماسک‌های تمام چهره، سرپوشی لاستیکی روی سر قرار می‌گیرد و اتصالی محکم با صورت ایجاد می‌کند. گاهی اوقات، افراد ماسک خود را درست نمی‌پوشند و گاز می‌تواند از طریق شکاف‌های باقیمانده وارد شود.همچنین بسیاری از مواد شیمیایی روی پوست نیز اثر می‌گذارند. حتی اگر شش‌های شما توسط ماسک ضد گاز حفاظت شود، پوست شما چنین محافظی ندارد.

آیا ممکن است فیلتر هوای ماسک مسدود شود؟

تعادل بسیار ظریفی میان در خصوص ساخت پالایه‌ای وجود دارد که بتواند 99.99 درصد از ذرات سمی را حذف کند و در عین حال، منافذ کافی برای امکان تنفس فرد باقی بگذارد. ماسک‌ها به شکلی ساخته می‌شوند که پیش از آنکه پالایه آنها نهایتا مسدود شود، تنها برای مدت زمانی کوتاه استفاده شوند. اگرچه شما می‌توانید پالایه بزرگی بسازید، اما حمل آن مانند این است که بخواهید با خرطومی به بزرگی خرطوم فیل این طرف و آن طرف بروید. مسلما با به سر داشتن چنین تجهیزی، شما نمی‌توانید به سادگی حرکت کنید.

چه مدت زمان می‌توان ماسک‌های ضد گاز را پوشید؟

مهندسی ماسک‌ها برای زنده ماندن طولانی‌مدت طراحی نشده است. شما نهایتاً می‌توانید ۳ تا ۴ ساعت یک ماسک را استفاده کنید، و سپس مجبور هستید پالایه آن را تعویض نمایید. بنابراین باید آموزش‌های لازم را دیده باشید که بتوانید ماسک را بپوشید و در آورید، پالایه آن را عوض کنید، و برای مدتی کوتاه خودتان را در معرض ماده شیمیایی موجود در هوا قرار دهید. بخش آخر تجربه بدی است: شما نمی‌توانید نفس بکشید؛ چون می‌ترسید.

انواع ماسک شیمیایی دراگر آلمان:

به این صورت که ماسک علاوه بر دهان تمام صورت را در برابر آلودگی های شیمیایی محافظت می‌کند. ماسک شیمیایی بیشتر در صنایع خاصی کاربرد دارد که در آن تولید مواد خطرناک یا گاز‌های سمی و مضر صورت می‌گیرد. از این رو این سیستم از یک تسمه نگهدارنده با دوام تولید می‌شود که این تسمه در قسمت پشتی ماسک قرار دارد. هدف اصلی از تولید این تسمه، راحتی در باز و بسته کردن ماسک است. شما می توانید سایز مناسب برای سر خود را راحت تر تنظیم کنید. هر تسمه از یک گره فلزی برخوردار است، تنها لازم است تا شم این گره را بکشید تا ماسک به راحتی از صورت رها شود.

معرفی انواع ماسک‌های شرکت دراگر:

نکته‌ای که قبل از هر چیز باید بدانی شستشو ماسک است که باید قبل از آن فیلتر ماسک را از آن جدا نمایید. یا طوری شستشو دهید که آب وارد بدنه اصلی نشود. این ماسک‌ها می‌توانند مناسب با مشاغلی از جمله صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، صنعت ساخت و ساز و صنعت تولید و یا پالایشگاه‌های صنایع آلی شیمیایی استفاده شوند. با آشنایی با ماسک شیمیایی تمام صورت و نیم صورت و ماسک‌های فرار دراگر می‌توانید برای خرید آن‌ها اقدام کنید.

ماسک‌های تمام صورت دراگر مدل (FPS7000):

ماسک شیمیایی تمام صورت دراگر مدل FPS 7000 مجهز به لنز کاملاً شفاف از جنس پلی کربنات می‌باشد. این محصول دارای بدنه‌‌ای مقاوم و ضد حساسیت از جنس پلاستیک است. به راحتی بر روی صورت قرار می گیرد. این ماسک کاملاً به صورت ارگونومیکی و مطابق با استانداردهای بین المللی تولید می‌گردد. از این ماسک‌ها می‌توان در محیط‌های شیمیایی، کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و محیط‌های پزشکی از آن استفاده کرد. در نقاشی و رنگ کاری و بسیاری از کارهای دیگر نیز کاربرد دارد. فیلتر اصلی قسمت دهان این نوع ماسک‌ها اختلالی در میدان دید کاربر ایجاد نمی‌کند. از دیگر مزیت‌های این محصول، استفاده از آن در هنگام سمپاشی است.

ماسک‌های تمام صورت دراگر مدل (X-Plore 5500):

بدنه ماسک‌های تمام صورت دراگر مدل X-PLORE 5500 از پلاستیک نرم، ضد حساسیت، غیر آلرژیک و با کیفیت EPDM تولید می‌شود. این ماده بسیار راحت و سبک بوده و برای پوست‌های حساس نیز مناسب است. این ماسک‌ها به خوبی با فرم صورت تطبیق پیدا می‌کنند. لنز این محصول ضد ضربه، ضد خش، ضد حرارت و مقام در برابر کلیه مواد شیمیایی تولید می‌گردد. با خرید ماسک شیمیایی تمام صورت دراگر به راحتی می‌توانید با مواد شیمیایی و گازهای سمی حاصل از آن‌ها کار کنید.

ماسک‌های نیم صورت دراگر مدل (X-Plore 4740):

این ماسک تنها برای تصفیه گازهایی که به چشم آسیب نمی‌زنند مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدنه این ماسک از نوعی پلاستیک نرم و بسیار با کیفیت و انعطاف پذیر به نام سیلیکون تولید می‌شود. پس از قرار گیری ماسک روی صورت، ماسک با فرم صورت تطابق پیدا می‌کند. ماسک تنفسی نیم صورت، تک فیلتر بوده و فقط از فیلتر کلاس ۲ پشتیبانی می‌کند. فیلترهای تنفسی کلاس ۲ نسبت به فیلترهای کلاس ۱ بزرگتر و در هنگام تصفیه هوا بسیار قوی تر عمل می‌کنند. با خرید شیمیایی ماسک نیم صورت دراگر به راحتی می‌توانید در محیط‌های آلوده به گاز‌های شیمیایی به فعالیت‌های خود ادامه دهید.

ماسک‌های نیم صورت دراگر مدل (3300 X-Plore):

طراحی ظریف تضمین کننده حداکثر میدان دید و قابل استفاده به صورت همزمان با شیلد جوشکاری می‌باشد. دارای بند نگهدارنده ابداعی (X-Guided) که توزیع وزن ماسک را بر روی سر تضمین می‌کند. به راحتی با سر کاربران به اندازه‌های مختلف نیز تنظیم می‌گردد. این ماسک غیرقابل نفوذ بوده و متناسب با عینک‌های گاگل است. دارای بند منعطف با ترکیبی از جنس پلاستیک و کش‌های مقاوم تولید می‌شود. به علت داشتن سوپاپ‌های دم و بازدم، فرایند تنفس را بسیار راحت‌تر می‌کند. قابل استفاده در آزمایشگاه‌ها، کارخانه‌ها، آتش نشانی‌ها، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع شیمیایی، حفاری و معادن و … نیز می‌باشد.

ماسک‌های فرار پارات داراگر:

این محصول دارای تنها تاییدیه استاندارد در صنعت فیلترینگ و دستگاه‌های فرار صنعتی، یعنی DIN 58647-7 است. این استاندارد بیان می‌کند که کاربر حداقل 15 دقیقه زمان برای فرار از محیط‌های آلوده به گاز‌های شیمیایی در اختیار دارد. برای خرید آنلاین انواع ماسک شیمیایی تمام صورت و نیم صورت دراگر توسط ایمن کاستا، می‌توانید تنها با چند کلیک اقدام کنید.

در شرایطی مانند حمله شیمیایی، ماسک ضد گاز تا چه اندازه مفید است؟

در ماسک‌های تمام چهره، سرپوشی لاستیکی روی سر قرار می‌گیرد و اتصالی محکم با صورت ایجاد می‌کند. گاهی اوقات، افراد ماسک خود را درست نمی‌پوشند و گاز می‌تواند از طریق شکاف‌های باقیمانده وارد شود.همچنین بسیاری از مواد شیمیایی روی پوست نیز اثر می‌گذارند. حتی اگر شش‌های شما توسط ماسک ضد گاز حفاظت شود، پوست شما چنین محافظی ندارد

آیا ممکن است پالایه مسدود شود؟

تعادل بسیار ظریفی میان در خصوص ساخت پالایه‌ای وجود دارد که بتواند 99.99 درصد از ذرات سمی را حذف کند و در عین حال، منافذ کافی برای امکان تنفس فرد باقی بگذارد. ماسک‌ها به شکلی ساخته می‌شوند که پیش از آنکه پالایه آنها نهایتا مسدود شود، تنها برای مدت زمانی کوتاه استفاده شوند. اگرچه شما می‌توانید پالایه بزرگی بسازید، اما حمل آن مانند این است که بخواهید با خرطومی به بزرگی خرطوم فیل این طرف و آن طرف بروید. مسلما با به سر داشتن چنین تجهیزی، شما نمی‌توانید به سادگی حرکت کنید.

زمان تعویض فیلتر ماسک های شیمیایی

طول عمر فیلتر های ماسک های شیمیایی و حتی فیلتر ماسک های تنفسی به عوامل مختلفی نظیر مشخصات و نوع فیلتر، میزان جذب فیلتر، شرایط استفاده از فیلتر در محیط های مختلف، رطوبت نسبی موجود در هوا، دمای هوا و میزان آلودگی موجود در هوا بستگی دارد. فیلترهای گازی اگر به طور درست و مناسب هم آب بندی شده باشند، تا زمان پایان تاریخ انقضای آنها قابلیت استفاده دارند. همچنین فیلترهایی که برای جلوگیری از گرد و غبار ساخته می شوند، قابلیت انبار کردن دارند و می توان چندین بار از آن ها استفاده کرد.

منبع:

youtube.com

دکمه بازگشت به بالا