بلاک چین و هوش مصنوعی چگونه می توانند کشاورزی را تغییر دهند: مصاحبه با Dimitra

دیمیترا Dimitra یک شرکت فناوری کشاورزی جهانی است که از بلاک چین، هوش مصنوعی (AI) و اینترنت اشیا (IoT) استفاده می کند. این شرکت توسط جان ترسک Jon Trask، یک متخصص برجسته بلاک چین با سابقه توسعه نرم افزار سازمانی و طراحی زنجیره های تامین پیچیده برای شرکت های چند ملیتی تاسیس شده است.

فناوری آینده بخش های متعددی را شکل می دهد و کشاورزی نیز از این تغییر مصون نیست. تغییرات مبتنی بر بلاک چین در حوزه کشاورزی نیز تاثیر میگذارد و به طور بالقوه فناوری کشاورزی (AgTech) را در دسترس همه قرار می دهد.

دیمیترا Dimitra یک شرکت فناوری کشاورزی جهانی است که از بلاک چین، هوش مصنوعی (AI) و اینترنت اشیا (IoT) استفاده می کند. این شرکت توسط جان ترسک Jon Trask، یک متخصص برجسته بلاک چین با سابقه توسعه نرم افزار سازمانی و طراحی زنجیره های تامین پیچیده برای شرکت های چند ملیتی تاسیس شده است. ترسک همچنین برنده جایزه دستاورد سالانه انجمن بلاک چین در سال 2023 برای تأثیر اجتماعی و جایزه وب 3 و بلاک چین در سال 2023 برای کارآفرینی شد.

به عنوان مدیر عامل دیمیترا، ترسک نظرات خود را در مورد اینکه چگونه کشاورزی، به ویژه کشاورزان خرد می توانند از فناوری به نفع خود استفاده کنند، به اشتراک می گذارد.

چه چیزی الهام بخش شما برای راه اندازی دیمیترا شد و سابقه شما چگونه بر ماموریت و چشم انداز شرکت تأثیر می گذارد؟

دیمیترا از این باور متولد شد که فناوری می‌تواند چالش‌هایی را که بیش از 570 میلیون مزرعه در سراسر جهان با آن روبرو هستند تغییر دهد. در طول سال‌ها تغییر شکل شبکه‌های تامین پیچیده، چشمانم را به روش‌های خارق‌العاده‌ای باز کرده که فناوری می‌تواند بخش‌های قدیمی را دوباره اختراع کند. هدف ما این است که این فناوری ها در دسترس کشاورزان خرد سخت‌کوش قرار بگیرند.

فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی و بلاک چین چگونه می‌توانند به کشاورزی کمک کنند؟

هوش مصنوعی با تجزیه و تحلیل داده‌های آب و هوا، خاک و سلامت گیاه، مدیریت محصول کشاورزان را تقویت می‌کند و منجر به تصمیم‌گیری هوشمندانه‌تر برای بهبود عملکرد و اقدامات سازگار با محیط‌زیست می‌شود. بلاک چین زنجیره تامین ایمن و قابل اعتماد را تضمین و اعتماد و اصالت را در معاملات کشاورزی ایجاد می کند. این فناوری‌ها برای بهبود کارایی، پایداری و سودآوری در کشاورزی ترکیب می‌شوند و کشاورزان کوچک را در سطح جهانی توانمند می‌سازند.

اخیراً، دیمیترا با موفقیت اولین محموله قهوه منطبق با مقررات اتحادیه اروپا برای جنگل زدایی (EUDR) را با استفاده از هوش مصنوعی و فناوری بلاک چین تکمیل کرد و نشان داد که چگونه فناوری از کشاورزان در رعایت مقررات، ورود به بازارهای جهانی و حفاظت از محیط زیست حمایت می کند.

نمونه ای از هم افزایی بین کریپتو و هوش مصنوعی چیست؟

یک نمونه عالی از کار تیمی بین کریپتو و هوش مصنوعی این است که دارایی‌های کریپتو الهام‌بخش به اشتراک‌گذاری داده‌ها در مدل‌های هوش مصنوعی برای کشاورزی هستند. کشاورزان می‌توانند با دادن داده‌های مهم کشاورزی، مانند عملکرد محصول و الگوهای آب و هوا، به برنامه‌های هوش مصنوعی، توکن‌ به دست آورند.

این پشتیبانی بسیاری از افراد را تشویق می‌کند تا مشارکت کنند و داده‌ها را به اشتراک بگذارند و به مدل‌های هوش مصنوعی کمک کنند در پیش بینی دقیق‌تر و بهتر عمل کنند. در نتیجه، کشاورزان توصیه ها و نکات دقیق تری برای مدیریت محصولات دریافت می کنند که به افزایش بهره وری و پایداری در کشاورزی کمک می کند.

تمرکززدایی و شفافیت چه مزایای خاصی برای زنجیره تامین در کشاورزی به همراه دارد؟

تمرکززدایی در زنجیره تامین کشاورزی فرآیندها را ساده‌تر و ارزان‌تر می‌کند. در عین حال، با به اشتراک گذاشتن کنترل بین سهامداران متعدد، به قوی‌تر شدن آن کمک می‌کند و خطر بروز مشکلات فقط در یک مکان را کاهش می‌دهد. همچنین از کشاورزان کوچک استقبال می‌کند تا بخشی از زنجیره تامین باشند و عدالت را در تجارت ترویج کرده و به آنها کمک میکند تا به بازارهای گسترده دست یابند.

شفاف بودن در مورد اینکه محصولات از کجا می آیند، با نشان دادن نحوه انتقال غذا از مزارع به میز، جلوگیری از تقلب و اطمینان از رعایت استانداردهای کیفیت و ایمنی، اعتماد ایجاد می کند. به طور کلی، تمرکززدایی و شفافیت زنجیره تامین کشاورزی را قابل اعتماد تر و موثرتر می کند، که برای کشاورزان، دولت ها، تعاونی ها، مشتریان، مصرف کنندگان و همه افراد مفید است.

می‌توانید پروسه ای که منجر به شکل‌گیری دیمیترا و مأموریت آن برای توانمندسازی کشاورزان با فناوری‌های پیشرفته شد را به اشتراک بگذارید؟

ما Dimitra را با چشم انداز قدرتمند توانمندسازی کشاورزان کوچک در سراسر جهان از طریق فناوری ایجاد کردیم. با مشاهده نحوه استقبال کشاورزان از فناوری تلفن همراه و نوآوری های پیشرفته مانند اینترنت اشیا و ماهواره، مشخص شد که می توانیم این پیشرفت ها را با نیازهای منحصر به فرد کشاورزی ادغام کنیم.

در حالی که کشاورزی در مقایسه با فناوری‌های سریع‌السیر مانند کریپتو با سرعت کمتری پیشرفت می‌کند، من قویاً معتقدم که ارتباط این دو جهان می‌تواند شیوه‌های کشاورزی را متحول کند و حمایت قابل توجهی از کشاورزان ارائه دهد. استفاده از فناوری برای کمک به کشاورزان کوچک فقط ضروری نیست، بلکه جهان را تغییر خواهد داد.

چگونه از فناوری پیشرفته، از جمله ردیابی ماهواره‌ای، هوش مصنوعی، بلاک چین و دارایی‌های کریپتو برای بهبود چشم‌انداز کشاورزی جهانی استفاده می‌کنید؟

ما از فناوری پیشرفته برای متحول کردن بخش کشاورزی در سراسر جهان استفاده می کنیم. از طریق کمک های فنی و انتشار دانش، درامد کشاورزان کوچک را افزایش خواهیم داد. فرآیند معمولی بسیار پر زحمت و گران است. ما از طریق سیستم ردیابی ماهواره‌ای خود، محصولات و دام‌ها را زیر نظر داریم و اطلاعات لحظه‌ای در مورد آب و هوا، رطوبت خاک و سلامت محصول به کشاورزان ارائه می‌کنیم. هوش مصنوعی این داده‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کند تا توصیه‌های مناسبی برای روش‌های کشاورزی بهینه ارائه کند و به کشاورزان کمک کند تا عملکرد خود را بهبود بخشند و هزینه‌ها را کاهش دهند.

با استفاده از بلاک چین برای شفافیت و قابلیت ردیابی در زنجیره تامین و دارایی‌های کریپتو برای ترویج اشتراک‌گذاری داده‌ها، به کشاورزان قدرت می‌دهیم تا تصمیمات آگاهانه بگیرند و موجب رشد پایدار در صنعت کشاورزی جهانی شوند.

دیمیترا اولین محموله مطابق با EUDR خود را ارائه کرد. به طور خلاصه توضیح دهید که EUDR چیست و چرا برای کشاورزی بسیار مهم است؟

گواهی EUDR نقشی حیاتی در کشاورزی ایفا می کند، زیرا تضمین می کند که محموله ها از مناطق عاری از جنگل زدایی می آیند و از استانداردهای سختگیرانه زیست محیطی پیروی می کنند. فناوری‌های ما در دستیابی به این هدف با ارائه زنجیره‌های تامین شفاف و قابل ردیابی بسیار مهم هستند.

از طریق استفاده از ردیابی ماهواره‌ای و فناوری بلاک چین، می‌توانیم هر مرحله از تولید، از مزرعه تا بازار را به‌طور دقیق مستندسازی و تأیید کنیم. این به کشاورزان اجازه می‌دهد تا پایداری فعالیت‌های خود را به نمایش بگذارند و تضمین کنند که محموله‌ آنها با الزامات مهار جنگل‌زدایی مطابقت دارد، فرصت‌های بازار آنها را افزایش می‌دهد و اعتماد مصرف‌کنندگان به محصولات کشاورزی را تقویت می‌کند.

دیمیترا چگونه به کشاورزان خرد در انطباق با EUDR کمک می کند؟

دیمیترا با ارائه ابزارهای دیجیتال ویژه به کشاورزان خرد کمک می کند تا از قوانین EUDR پیروی کنند. پلتفرم ما به کشاورزان اجازه می دهد تا کار خود را با دقت پیگیری کنند و از شفافیت در زنجیره تامین اطمینان حاصل کنند. با استفاده از ردیابی ماهواره‌ای، تجزیه و تحلیل هوش مصنوعی و فناوری بلاک چین، ما از کشاورزان در مدیریت فعالیت‌هایشان برای برآورده کردن استانداردهای EUDR به روشی بسیار ارزان‌تر حمایت می‌کنیم.

علاوه بر این، برنامه های آموزشی ما کشاورزان را برای رعایت و حفظ قوانین آماده می کند. ماژول EUDR سطوح جنگل‌زدایی را اندازه‌گیری می‌کند و آن را با وضعیت فعلی جنگل مقایسه می‌کند تا نشان دهد که کشاورز هیچ قانونی را نقض نکرده است.

چگونه دیمیترا اطمینان حاصل می کند که نوآوری هایش نیازهای واقعی کشاورزان خرد را برآورده می کند؟

تعامل مستقیم با کشاورزان خرد برای پذیرش فناوری های جدید بسیار مهم است. شرکای ما مانند تعاونی ها و سازمان های محلی نیز نقش مهمی در ایجاد اعتماد بین کشاورزان دارند. دیمیترا تضمین می‌کند که نوآوری‌های ما واقعاً نیازهای آنها را با اولویت‌بندی دسترسی به توکن DMTR برآورده می‌کند.

حتی با وجود اینکه برخی از کشاورزان حتی نحوه عملکرد توکن ها را نمی دانند، مفهوم کسب و خرید امتیاز برای مبادله محصولات و خدمات را درک می کنند. بنابراین، از طریق خدمات و فناوری‌هایی که قبلاً به آن‌ها دسترسی نداشتند، ما در حال ایجاد پایگاه بزرگتری از کشاورزانی هستیم که از اکوسیستم DMTR بهره می‌برند.

وقتی کشاورزان توکن‌های DMTR (امتیاز) را سهام گذاری میکنند می‌توانند به راحتی از تمام فناوری‌های کشاورزی ما استفاده کنند، که به آنها کمک می‌کند مدیریت محصول را بهبود بخشند و زنجیره تامین خود را با استفاده از تجزیه و تحلیل هوش مصنوعی و راه‌حل‌های بلاک چین شفاف‌تر کنند. این سیستم توکن دسترسی همه کشاورزان به فناوری پیشرفته را فراهم می کند، بنابراین حتی کسانی که منابع محدودی دارند می توانند اطلاعات مفیدی دریافت کنند و روش های کشاورزی خود را برای موفقیت و شکوفایی بلندمدت ارتقا دهند.

چگونه فناوری دیمیترا پایداری را ارتقا می‌دهد و به کشاورزان کمک می‌کند تا شیوه‌های دوستدار محیط زیست را اتخاذ کنند؟

کمک های فنی بسیار مهم است تا تولیدکنندگان بدانند چگونه در همان منطقه بیشتر و بهتر تولید کنند و از منابع طبیعی موجود بهتر استفاده کنند و مناطق تخریب شده را به مناطق مولد تبدیل کنند. در این سناریو است که دارندگان توکن هوش مصنوعی و DMTR ما نقشی کلیدی در حمایت از پایداری در مزارع کوچک در سراسر جهان ایفا می‌کنند.  با استیک توکن ها، کشاورزان تشویق می شوند تا از شیوه های سازگار با محیط زیست مانند کاهش مصرف آب و آفت کش ها، افزایش کیفیت خاک و حفظ تنوع زیستی استفاده کنند.

دارندگان توکن DMTR از طریق حمایت خود به مزارع کوچک کمک می کنند تا به طور پایدار فعالیت کنند و انعطاف پذیری و موفقیت بلندمدت را در جوامع کشاورزی در سراسر جهان ارتقا دهند.

برخی از فناوری‌های آینده در دیمیترا که درباره آن‌ها هیجان‌زده هستید، کدامند و چگونه به پیش بردن مرزهای ممکن در Agtech ادامه می‌دهند؟

یکی از ابتکارات هیجان‌انگیز شامل نظارت بر جنگل با هوش مصنوعی در برنامه Dimitra Connected است که به کشاورزان کمک می‌کند تا با شناسایی مشکلات مربوط به جنگل‌زدایی از مقررات زیست‌محیطی مانند EUDR پیروی کنند. سودمندی بهبود یافته توکن DMTR دسترسی به ابزارهای پیشرفته و اطلاعات بازار را برای کشاورزان و کارآفرینان در سراسر جهان تسهیل می کند.

با استفاده از توکن‌های (NFT) و دارایی‌های دنیای واقعی (RWA)، ما در حال دیجیتالی کردن دارایی‌های کشاورزی واقعی، مانند درختان، برای حمایت مالی مزارع کوچک و تشویق پایداری در سطح جهانی هستیم. در دسترس قرار دادن پروژه های اعتبار کربن برای کشاورزان کوچک و تشویق استفاده از شیوه های زیست محیطی، اجتماعی و حاکمیتی (ESG) در سازمان های کشاورزی نیز در نقشه راه ما قرار دارد. این تلاش‌ها نشان‌دهنده تعهد ما به پیشبرد مرزهای Agtech، حمایت از پایداری و توانمندسازی کشاورزان برای موفقیت در دنیای در حال تغییر کشاورزی است.

منبع خبر: https://nipoto.com/mag/how-blockchain-and-ai-can-reshape-agriculture-interview-with-dimitra/

دکمه بازگشت به بالا