عمومیکسب و کار ایرانی برتر

فرایند تولید تور سایبان سبز

مهم‌ترین زمینه‌های کاربرد توری سایبان

شید گلخانه یا توری سایه بان به عنوان یکی از تجهیزات خنک کننده اصلی در گلخانه شناخته شده که از تابش مستقیم نور خورشید به گیاهان جلوگیری می‌کند و باعث رشد مناسب گیاهان می گردد. شید ها اکثرا بر روی سقف گلخانه ها، دامداری ها و استخرهای پرورش ماهی و …. به کار گرفته می شوند. این توری‌ها نمی ‌تواند در مواجهه با باد و طوفان و همچنین بارش برف و تگرگ مقاومت کند. لذا در صورت مواجه شدن با دوره فصل سرد سال که احتمال باد و باران و برف وجود دارد، بهتر است توری سایه بان را جمع آوری کنید. مهمترین کاربردهای توری سایبان عبارتند از:

 • محافظت و پوشاندن گلخانه‌ها به وسیله توری شید گلخانه برای پایین آوردن دمای محیط گلخانه (تا 10 درجه سانتی‌گراد) و تنظیم نور مناسب برای پرورش گلها و صیفی‌جات و سایر کشت‌ها
 • نصب شبکه سایبان در باغ‌های میوه برای محافظت درختان و میوه‌ها در برابر آفتاب‌سوختگی و کاهش چشمگیر مصرف آب برای آبیاری درختان (بیش از 30 درصد کاهش مصرف آب)
 • سایه اندازی و پوشش دامداری‌ها و محافظت دام ها در برابر تابش آفتاب و تنش دمایی و هم‌چنین جلوگیری از آسیب حشرات
 • محوطه سازی با استفاده از توری شید در مراکز بازی و زمین‌های ورزشی
 • توری سایبان استخر پرورش ماهی برای پایین آوردن دمای محیط استخر و جلوگیری از آسیب آبزیان و تنش‌های دمایی در ماهیان
 • سایه اندازی با نصب توری سایه انداز در محیطهای تفریحی و خانگی
 • پوشش و سایه اندازی بر روی استخرها با توری سایبان برای جلوگیری از تشکیل خز و جلبک در آب استخر و جلوگیری از تبخیر سطحی آب استخر
 • توری سایبان پارکینگ در رنگ‌های متنوع برای سایه اندازی و پوشش خودروها در برابر نور آفتاب و جلوگیری از بالا رفتن دمای درون اتومبیل

مشخصات شبکه توری سایبان مونوفیلامنت:

نکات زیر مواردی هستند که رعایت آنها برای ماندگاری و دوام بیشتر توری سایبان (شید گلخانه) بر روی گلخانه‌ها و باغ‌ها بسیار موثر است:

 • شبکه‌های توری‌ شید باید با توجه به مشخصات و ابعاد فضایی که برای پوشش در نظر گرفته شده، انتخاب شوند. در زمان نصب توری سایبان، کشش توری شید نباید باعث تغییر ابعاد توری شود.
 • موادی از قبیل: سیمان، آهک، ترکیبات دارای گوگرد و کودهای شیمیایی نقشی مخرب بر روی ترکیبات آنتی یووی موجود در توری‌های محافظ دارند. در شرایطی که این گونه مواد در مجاورت شبکه‌های توری سایبان‌ قرار بگیرند، مقاومت و پایداری شید گلخانه را در مقابل آفتاب بسیار پایین می‌آورند.
 • توصیه می‌گردد پس از تحویل بسته‌های توری سایه انداز، در محل سرپوشیده نگهداری شوند و تا زمان استفاده در محل مورد نظر، در معرض تابش نور آفتاب قرار نگیرند.
 • در هنگام نصب توری شید باید دقت شود تا توری‌ با اجسام برنده و تیز در تماس نباشد.
 • در صورتیکه برای نصب توری شید از سازه نگه‌دارنده استفاده می‌شود، ترجیحا از سیم بکسل روکش‌دار و یا لوله‌های فلزی که با مواد پلاستیکی یا لاستیکی پوشانده شده‌اند، استفاده شود.
 • در فصل‌ها و مواقعی که به توری سایبان نیاز نیست بهتر است آنها را با دقت جمع کرده و در محلی که سرپوشیده باشد برای مصارف بعدی نگهداری کرد.
 • در صورتیکه توری سایبان برای پوشش گلخانه ها در نظر گرفته شده بهتر است روی نایلون گلخانه نصب شود. با این کار عمر نایلون گلخانه نیز افزایش می‌یابد.

نحوه نصب توری سایبان با استفاده از گیره نصب سیم بکسل

برای نصب شید گلخانه‌ باید از گیره‌های مخصوص نصب توری شید که در کنار این محصولات قابل عرضه است، استفاده شود. این گیره‌ها باید حداکثر با فاصله‌های پنجاه سانتی‌متر روی لبه توری سایبان نصب ‌شوند.  ساخته شده در شرکت تورینه بافت مانند شبکه‌های سایبان دارای مواد افزودنی آنتی یووی در فرمولاسیون خود هستند و طول عمر و دوام بالایی دارند. این گیره‌ها به‌راحتی روی لبه‌های توری سایه انداز نصب شده و پس از آن با اطمینان خاطر می‌توان شید گلخانه را روی فضای مورد نظر نصب کرد. گزارش تصویری نحوه نصب توری سایبان در سایت گروه صنعتی اکسیرساز شمال موجود می باشد.

تولید توری سایبان و شید گلخانه

آسیبی که نور مستقیم خورشید، بارش های مختلف فصلی و طوفان های احتمالی در سال به گل ها و گیاهان کاشته شده در گلخانه ها و زمین های مختلف کشاورزی می زنند، باعث شده صاحبان این مشاغل به فکر حفاظت از محصولات خود در برابر این اتفاقات باشند. به همین دلیل بود که در ایام قدیم از  و پلاستیک ها برای این منظور استفاده می کردند.

به این صورت که دور تا دور گلخانه را به همراه سقف آن، یا تنها قسمت سقف برخی زمین های کشاورزی را با آن ها می پوشاندند. اما نه گونی های پلاستیکی و نه پلاستیک ها استحکام لازم در برابر شرایط بد جوی را نداشتند. به همین دلیل بود که تولیدی های توری سایبان گلخانه به فکر ساخت این محصولات افتادند.

اکثر این کاخانجات از الیاف پلیمری که معمولا پلی اتیلن هستند برای ساختشان استفاده می کنند. این مواد پس از رسیدن به دمای ذوب، توسط دستگاه های مخصوصی به صورت الیاف مورد نظر در می آیند. تولید کننده های شید گلخانه در ابتدا این محصولات را تنها با یک درصد مشخص از سایه افکنی تولید می کردند.

بنابراین کسانی که نیاز به این محصولات داشتند نمی توانستند گزینه های مختلفی را نسبت به نیازها خود بررسی کنند. به طور مثال اگر میزان سایه افکنی آن ها کم بود و یا برای گلخانه آن ها کافی نبود باید دو برابر متراژ مورد نیاز را خریده و در هنگام ، آن را به صورت دو لایه استفاده می کردند. اما امروزه با تولید درصدهای مختلفی از سایه افکنی توسط ، خرید شیدها با آسودگی بیشتری انجام می شود.

کارخانه تولید توری سایبان گلخانه

انواع مختلفی از مراکزی که دست به تولید این محصولات زده اند وجود دارند که بر اساس وسعت و میزان پیشرفته بودن دستگاه های تولید توری سایبان، کارخانه شید گلخانه یا تولیدی های کوچک تر شید گلخانه را تشکیل می دهند. این مراکز از بین هر کدام از این تولیدکنندگان که باشند در سرتاسر کشور فعالیت می کنند. اکثر این کارخانجات نیز این شیدها را به صورت رولی به بازار عرضه می کنند.

نحوه تولید شیدها در خط تولید شید گلخانه

برای اینکه بدانیم این تولیدی ها به چه صورتی این توری های سایبان گلخانه را تولید می کنند باید آن ها را از دو جنبه عرض و طول و درصد سایه افکنی بررسی کنیم:

تولید شید گلخانه با درصد های مختلف سایه افکنی

خط های تولید شید گلخانه در کارخانه جات مختلف بر اساس نیازهای متعدد مشتریان خود، تولید توری های سایبان را با درصدهای مختلف انجام می دهند. این میزان سایه افکنی در بیشتر این تولیدی ها عبارتند از:

 • تولید با 30 درصد سایه افکنی که کمترین میزان سایه اندازی را شامل می شود.
 • تولید 50 و 60 درصد سایه افکنی که میزان متوسطی از محافظت در برابر نور آفتاب را به دنبال دارند.
 • تولید 80 و 90 درصد سایه افکنی که بیشترین میزان جلوگیری از نفوذ نور آفتاب را به همراه دارد.

تولید سایبان شید رولی در عرض های مختلف

ابتدا باید بدانیم شیوه تولید شیدهای گلخانه و توری های سایبان به صورت رولی است که هر کدام از کارخانجات این محصولات را در عرض های مختلف و طول های متعدد تولید می کنند. این به دلیل وسعت متفاوت گلخانه ها یا کاربردهای مختلفی است که این محصولات دارند. این تنوع باعث شده است خریداران نسبت به نیاز خود راحت تر بتوانند محصول مورد نظر خود را انتخاب کنند. در ادامه توضیح نمونه هایی از آن ها می پردازیم:

 • تولید شیدهای گلخانه در عرض های حداقل 2 متر و حداکثر 12 متر.
 • ساخت محصولات با طول های 40 – 50 متر.

کیفیت تولید توری سایبان و شید گلخانه

به طور قطع همه افراد به دنبال کیفیت مناسبی از این محصولات هستند. چرا که اگر کیفیت خوبی نداشته باشند علاوه بر حدر رفتن هزینه زیادی که صرف خرید این محصولات شده است، زحمات زیادی که برای نصب آن ها کشیده شده و یا هزینه ای که به نصاب داده شده است نیز نابود شده است. به همین دلیل شرکت ت و شید گلخانه، رقابت زیادی برای تولید محصولاتی با بهترین کیفیت را دارند. این امر نیز بستگی به مواد اولیه، نوع دستگاه ها و به روز بودن آن ها و نحوه تولید شیدها دارد.

واقعاً همه چیز به نیاز گیاه شما بستگی دارد. اگر می خواهید گل بکارید، یک پارچه سایه سفید برای گلخانه ممکن است بهتر عمل کند. با این حال، پارچه سایه تیره (سیاه یا قرمز) برای رشد کاهو ایده آل است، در حالی که سایه آبی ممکن است برای رشد خیار مناسب باشد و برای خنک کردن بیشتر می توانید از پارچه آلومینیومی استفاده کنید. پارچه های سایه دار یا بافتنی هستند یا بافته می شوند. در اینجا جزئیاتی در مورد پارچه هر نوع و دوام آن آورده شده است.

مشخصات شید گلخانه

شید گلخانه بافته شده دارای ویژگی های زیر است که می توان آن را به صورت سفارشی تغییر داد:

 • تولید شید گلخانه ساخته شده از پارچه پلی اتیلن سبک
 • مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش
 • طول عمر آن بیشتر از پارچه های سایه بافته است
 • انعطاف پذیرتر از پارچه سایه بافته شده است
 • نصب آسان
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی و شوینده های باغبانی

ویژگی های منحصر به فرد توری سایبان

توری سایبان دارای ویژگی ها منحصر به فرد زیر است.

 • ساخته شده از پارچه پلی پروپیلن سنگین تر
 • مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش
 • ممکن است هنگام برش سریعتر فرسوده شود
 • مناسب برای آب و هوای شدید زمستانی
 • همچنین می تواند به عنوان شیشه جلو نیز عمل کند

توری سایبان و تراکم آن

تراکم یکی دیگر از فاکتورهای ضروری هنگام سایه زدن گلخانه ها و درصد پارچه سایه برای استفاده است. به طور کلی، چگالی پارچه میزان نور خورشید را که می تواند به آن نفوذ کند، اندازه گیری می کند. هر گیاه به مقدار متفاوتی از سو نیاز دارد. بنابراین، یک تراکم نمی تواند نیاز همه انواع محصولات را برآورده کند.

30% سایه اندازی

برخی از میوه‌ها، سبزیجات و گیاهان مقاوم به گرما می‌توانند از پارچه‌ای بهره ببرند که با تراکم 30 درصد سایه ایجاد می‌کند. سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی و بادمجان در زیر 30 درصد سایه تراکم پارچه به خوبی عمل می کنند، مانند میوه هایی مانند هلو.

40-50 درصد سایه اندازی

گیاهان گلدار مانند مریم گلی، شمعدانی، نیلوفر و کاملیا برای رشد زیر 40 تا 50 درصد تراکم پارچه ایده آل هستند.

60% سایه اندازی

سبزیجات سبز تیره مانند اسفناج، کلم پیچ و کلم بروکلی بهتر است با تراکم پارچه 60 درصد کشت شوند.

75-90٪ سایه اندازی

گیاهانی که به حداقل نور خورشید نیاز دارند، بهترین عملکرد را در پارچه‌هایی با تراکم 75 تا 90 درصد دارند که سایه را فراهم می‌کند. سرخس، ایمپاتیانس، لوبلیا و ارکیده از جمله گیاهان سایه دوست هستند

مزایای توری سایبان

از مزایای توری های سایبان گلخانه می توان به انعطاف پذیری بالا اشاره نمود. انعطاف پذیری به مسئول پرورش گیاه این امکان را می دهد تا به آسانی بتواند بسته به فصل، در خارج یا داخل گلخانه به نصب و برداشت توری نورگیر اقدام نماید. محافظت گلخانه در مقابل تابش بیش از حد نور خورشید، جلوگیری از افزایش دمای گلخانه و همچنین محافظت در برابر تگرگ، باد، پرندگان و جلوگیری از هدر رفتن انرژی از دیگر مزایای نصب توری سایبان است.

توری های شید گلخانه در عرض های ۲، ۴، ۶، ۸ و ۱۰ متر تولید می شوند. طول هر رول توری شید ۵۰ متر است که در رنگ های سبز و سفید به بازار عرضه می شوند. استفاده از توری های سایبان گلخانه (شید) به دلیل عمر طولانی- وزن کم و قیمت اقتصادی به جرات بهترین سبک حفاظت از گیاهان در داخل و خارج گلخانه ها در مقابل نور مستقیم خورشید می باشد.

این سبک استفاده از توری های پلیمری نسبت به روش های قدیمی همچون پهن کردن حصیر بر روی شیشه گلخانه ها بسیار اقتصادی تر بوده وهمچنین میزان تولید و برداشت را در طول فصل افزایش می دهد. از سوی دیگر مواد اولیه و افزودنی های پایدار کننده ی توری های گلخانه ای به شیوه ای ترکیب و فرمول بندی شده اند که در برابر نور خورشید، برف و باران و یا حتی تنش های دمایی از ۲۵ درجه زیر صفر تا ۶۰ درجه سانتیگراد، ساختار، ایستایی و مقاومت خود را حفظ نموده و سالم بمانند.

 

منبع : usa-shade

دکمه بازگشت به بالا