جامعه و خانوادهکسب و کار ایرانی برتر

شرایط عمومی تحصیل در آلمان (کارشناسی تا دکتری)

آلمان مقصد اصلی تحصیل در خارج از کشور برای بیش از 350000 دانشجو از سراسر جهان است. دلیل اصلی محبوبیت و درخواست زیاد برای تحصیل در آلمان، شهرت خوب دانشگاه های آلمان، سطح زندگی و اقتصاد و اینکه بسیاری از دانشجویان می توانند به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنند.

تکمیل تحصیلات خود در آلمان به لطف سطح بالای تحصیلات و اعتبار دانشگاه های آلمان، ورود به بازار کار جهانی را برای شما آسان تر می کند. پس از فارغ التحصیلی می توانید برای اقامت اقدام کنید و 10 تا 18 ماه در آلمان بمانید و به دنبال کار در این کشور باشید.

تحصیل در آلمان

سیستم آموزشی آلمان بر اساس قانون “Grundgesetz” است. سیستم مدارس آلمان به پنج سطح تقسیم می شود.

آموزش در دوران کودکی

آموزش ابتدایی

آموزش متوسطه

تحصیلات دانشگاهی

ادامه تحصیل

آموزش در دوران کودکی، آموزش و مراقبت بصورت اختیاری است که به کودکان 0 تا 6 ساله در قلمرو فدرال آلمان ارائه می شود. از سن 6 سالگی تمام آلمانی ها و مهاجران موظف به تحصیل در مدارس ابتدایی و متوسطه هستند.

تحصیل در مدارس متوسطه آلمان اجباری است و اگر افراد نمی توانند به صورت تمام وقت در آموزشگاه های عمومی یا فنی شرکت کنند، در سطح دبیرستان باید به تحصیل پاره وقت بروند.

دوره های کارشناسی در آلمان

35 درصد از کل دانشجویان بین المللی در دانشگاه های آلمان مدرک لیسانس را دنبال می کنند. در واقع می توان گفت که برنامه های لیسانس در روند آموزش مداوم در آلمان بسیار محبوب هستند.

ابتدا باید تصمیم بگیرید که کدام رشته برای شما برای شما بهترین است و در کدام دانشگاه می خواهید تحصیل کنید. در آلمان، دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که طیف وسیعی از موضوعات را پوشش می دهند. تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس برای دانشجویان به زبان های انگلیسی و آلمانی امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید: برای دریافت اقامت دائم در کانادا راه های مختلفی وجود دارد؛که یکی از این راه ها دریافت جاب آفر از یک کارفرمای کانادایی می باشد.

کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیلات تکمیلی به زبان آلمانی مطابق با فرمت مشترک اروپایی که در چارچوب فرآیند بولونیا ایجاد شده است انجام می شود. تحصیلات کارشناسی ارشد در آلمان معمولاً دو سال (یا دو تا چهار ترم) طول می کشد. مدرک کامل شما 120 واحد ECTS خواهد داشت. اکثر مدارک کارشناسی ارشد آلمان برنامه های متوالی هستند و به مدرک لیسانس مربوطه نیاز دارند.

دکتری در آلمان

با توجه به تنوع سیستم آموزش عالی آلمان، بهترین محققین در یک زمینه معین اغلب در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی یافت می شوند. بنابراین می توان گفت که ادامه تحصیل در مقطع دکترا در آلمان مزایای زیادی دارد. همچنین می توانید برای دوره های دکتری در آلمان برای بورسیه تحصیلی اقدام کنید.

پزشکی در آلمان

بسیاری از دانشگاه‌های آلمان جزو بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان هستند. بنابراین می توان گفت پیشرفت تحصیلی در این کشور برای رشته های پزشکی با مستندات خوبی همراه است. با مطالعه راهنمای تحصیل در آلمان متوجه می شویم که پزشکی در این کشور 6 ساله و عموما به زبان آلمانی است. با این حال، دوره های پزشکی به زبان انگلیسی در دسترس هستند.

بورسیه تحصیلی در آلمان

تعداد قابل توجهی بورسیه وجود دارد که به دانشجویان خارجی امکان تحصیل رایگان در آلمان را می دهد. از اکتبر 2014، همه دانشگاه های آلمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی شهریه دریافت نمی کنند. برخلاف دوره پایه، اکثر دوره های کارشناسی ارشد یا دکتری در آلمان مشمول هزینه می باشند. خوشبختانه بورسیه های زیادی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در آلمان وجود دارد. برای کسب اطلاع بیشتر می توانید از سایت daad.de استفاده کنید.

هزینه های تحصیل در آلمان

اگر می خواهید در آلمان تحصیل کنید، خوشحال خواهید شد که بدانید دانشگاه های دولتی برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه دریافت نمی کنند. سیستم آموزش رایگان آلمان برای همه دانشجویان خارجی صرف نظر از کشور مبدا در دسترس است. اما هزینه های خاصی برای رفتن به دانشگاه در آلمان وجود دارد. دانشگاه های دولتی فقط هزینه ثبت نام اولیه را دریافت می کنند و هزینه های دانشگاه در آلمان معمولا بین 100 تا 350 یورو است.

در آلمان هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بین 26000 تا 40000 یورو در سال است.البته دانشگاه های بدون هزینه هم وجود دارند. دانشگاه های رایگان آلمان عبارتند از:

دانشگاه اشتوتگارت

دانشگاه مانهایم

دانشگاه برمن

دانشگاه کلن

دانشگاه هامبورگ

دکمه بازگشت به بالا