عمومیکسب و کار ایرانی برتر

کود 12-12-36 [برای کدام گیاهان مناسب است؟]

کود 12-12-36 که به عنوان کود پتاس بالا نیز شناخته می شود، یکی از انواع کودهای کشاورزی است که به دلیل داشتن مقادیر مناسبی از پتاسیم، برای گیاهان گلدار، ساکولنت ها، گیاهان آپارتمانی و … استفاده می شود. اگر علائم کمبود پتاسیم را در گیاه خود دیده اید، نیاز به تهیه کود 12-12-36 دارید تا با تامین پتاسیم گیاه، شادابی و سرسبزی را به آن برگردانید. استفاده از کود 12-12-36 به درشت شدن میوه های درختان، پهن شدن برگ گیاهان، ضخیم تر شدن گیاهان گوشتی و پیازی و افزایش مقاومت گیاه در مقابل عوامل آسیب زا کمک می کند و در تسریع رشد گیاه نیز موثر است. چنانچه می خواهید با کود 12-12-36، فواید و موارد مصرف این کود بیشتر آشنا شوید، ادامه این مطلب برای شما آماده شده است. همراه ما باشید.

معرفی کود 12-12-36 (کود پتاس بالا(

اگر گل و گیاه آپارتمانی در خانه خود نگهداری می کنید باید برای رشد سریع تر و زیباتر گیاه خود، شرایط مورد نیاز را فراهم کنید. این شرایط شامل رطوبت، دما، آبیاری، ریز مغذی ها و … هستند.

تامین مواد غذایی گیاه به عهده کود است اما شما باید با دیدن ظاهر گیاه خود متوجه شوید که به چه نوع کودی نیاز دارد. کود 12-12-36 یک نوع کود پتاس بالاست که برای گیاهانی که دچار کمبود پتاسیم هستند، استفاده می شود.

مواد تشکیل دهنده کود 12-12-36 شامل 12 درصد نیتروژن، 12 درصد فسفر و 36 درصد پتاسیم هستند. سایر عناصر تشکیل دهنده نیز آهن، روی، منگنز، بور و مس می باشند. بنابراین طبق ترکیبات موجود در کود 12-12-36، بیشترین مقدار را پتاسیم دارد و به همین جهت به آن کود پتاس بالا نیز گفته می شود.

در کود 12-12-36 هیچ ترکیبی از کلر و عناصر سنگینی که باعث سوختگی گیاه می شوند به کار نرفته است و قابل انحلال در آب نیز می باشد. خاصیت انحلال کود 12-12-36 باعث می شود که گیاه کود را بهتر جذب کند. از دیگر ویژگی های کود پتاسیم بالا این است که خاک را شور نمی کند و همین ویژگی باعث گسترده تر شدن ریشه گیاه خواهد شد.

علایم کمبود پتاسیم در گیاه

گیاهانی که دچار کمبود پتاسیم هستند معمولا برگ هایی با لبه های زرد و قهوه ای دارند. ظاهر آشفته گیاه نیز دلیلی برای کمبود پتاسیم است یعنی برگ ها و ساقه ها در زاویه های نامنظم رشد کرده اند همچنین در گیاه دچار کمبود پتاسیم، ریشه ها نرم شده اند.

توقف رشد گیاه، کوتاه و کوچک ماندن برگ ها، عدم تکامل میوه و … از دیگر علائم نشان دهنده کمبود پتاسیم در گیاه است که خرید کود 12-12-36 را ضروری می کند.

فواید کود 12-12-36 برای گیاه

از اثرات مثبت استفاده از کود پتاسیم دار برای گیاه، می توانیم موارد زیر را برشماریم :

  • زیباتر شدن شکل و رنگ گیاه
  • افزیش قدرت نگهداری آب در برگ ها
  • مقاوم شدن گیاه در مقابل تنش های محیطی، آفات و بیماری ها
  • افزایش میزان باردهی گیاه
  • کاهش نیاز آبی گیاه
  • کمتر شدن ریزش برگ های گیاه
  • و …

کود 12-12-36 فاقد کلر، سدیم، فلزات سنگین و مواد مضر برای گیاهان است و باعث سوختگی گیاه شما نمی شود. این کود را می توان در تمام سیستم های آبیاری استفاده کرد و قابل استفاده به صورت محلول پاشی نیز می باشد.

موارد مصرف کود 12-12-36

کود 12-12-36 را می توانید برای تقویت گل و گیاهان آپارتمانی، تزئینی و گیاهان گلدار خود استفاده کنید، حتی برای صیفی جات و گیاهان میوه دار نیز مفید است.

میزان و نحوه مصرف کود پتاس بالا 12-12-36

برای مصرف کود 12-12-36 باید حد و اندازه مصرف را طبق گیاه در نظر بگیرید اما برای اکثر گیاهان معمولا به این صورت مصرف می شود که هر 2 گرم از کود داخل یک لیتر آب حل شده و هر 2 تا 3 هفته یکبار به خاک گیاه اضافه می شود.

برای استفاده از کود پتاسیم بالا برنامه ریزی منظم داشته باشید و بیشتر از دو بار مصرف در ماه توصیه نمی شود. این تصور که هر چقدر بیشتر گیاه خود را کوددهی کنید شاهد نتایج بهتری خواهید بود، اشتباه است و نتیجه ای جزء سوختن ریشه، ساقه و برگ گیاه را ندارد.

زمان مصرف کود پتاس بالا برای گیاه

با توجه به ترکیبات و فرمول تهیه کود 12-12-36، کاملا محلول در آب است و می توان به صورت محلول پاشی از آن استفاده کرد. همچنین این کود در سیستم های آبیاری تحت فشار یا غرق آبیاری قابل استفاده می باشد.

کود 12-12-36 تمام احتیاجات کودی مخصوصا پتاسیم گیاه را در زمان استفاده تامین می کند و به راحتی جذب گیاه می شود. به هنگام مشاهده آثار کمبود پتاسیم در اواسط رشد سبزینگی، زمان گلدهی و زمان رشد گیاه می توان از کود پتاس بالا استفاده کرد و بهتر است تا زمان رفع کمبود گیاه، طی 2 تا 3 نوبت استفاده شود.

استفاده از کود 12-12-36 برای زاموفیلیا

اگر زاموفیلیا سبز یا بلک در خانه نگهداری می کنید، می توانید از کود 12-12-36 برای رشد بهتر گیاه خود بهره ببرید. این گیاه که دارای برگ های گوشتی و چرم مانند است، اگر از کود نیتروژن دار برای آن استفاده کنید، ممکن است بافت گیاه آسیب ببیند از این رو، کود 12-12-36 برای زاموفیلیا مفید تر است.

کود 12-12-36 برای سانسوریا

سانسوریا نیز مثل زاموفیلیا بخاطر بافت گیاهی خود در صورت دریافت مقدار بیش از حد ازت، تخریب می شود و ترک هایی بر روی گیاه ایجاد خواهد د. کود 12-12-36 مقدار ازت بالایی ندارد و زیاد بودن مقدار پتاسیم این کود باعث می شود که سانسوریا با سرعت بهتری رشد کند.

کود پتاسیم بالا برای پتوس حصیری

پتوس حصیری برای داشتن برگ های پهن تر و سبز تر نیاز به منبع تغذیه خوب دارد. برای این گیاه می توانید از کود سه بیست که مقدار برابری از پتاسیم، نیتروژن و فسفر را دارد استفاده کنید اما اگر متوجه شدید خاک گیاه دچار کمبود شدید پتاسیم است، حتما مقداری از کود 12-12-36 را به خاک گیاه اضافه کنید.

خرید کود 12-12-36

فروشگاه باغ ارم برای خرید آنلاین گل و گیاهان آپارتمانی و کودهای مورد نیاز این گیاهان، امکانات لازم را فراهم کرده است تا تمامی افراد بتوانند از هر کجای ایران، با سفارش محصول مورد تقاضا از فروشگاه باغ ارم، گل و گیاه و کود مورد نیاز خود را درب منزل تحویل بگیرند.

شما می توانید برای خرید کود 12-12-36 را از فروشگاه آنلاین باغ ارم اقدام کنید. در این فروشگاه انواع کودها از جمله کود سه بیست، کود 10-52-10 و … موجود است و امکان سفارش در مقدار مورد نیاز شما فراهم می باشد.

سوالات شما

  • کود 12-12-36 چه ترکیباتی دارد؟

ترکیبات کود 12-12-36 شامل 36 درصد پتاسیم، 12 درصد فسفر و 12 درصد نیتروژن است همچنین این کود حاوی ریز مغذی های دیگر از جمله آهن، روی، منگنز، بور و مس می باشد.

  • ایا کود 12-12-36 می تواند برای گیاهان آپارتمانی استفاده شود ؟

بله کود 12-12-36 قابل مصرف بر روی گیاهان آپارتمانی مثل زاموفیلیا، سانسوریا، پتوس حصیری و … می باشد.

  • چگونه متوجه شویم که گیاه نیاز به کود 12-12-36 دارد ؟

کود 12-12-36 یک کود پتاس بالاست و برای گیاهانی مناسب است که دچار کمبود پتاسیم هستند. از علائم کمبود پتاسیم در گیاه می توانیم به زرد شدن انتهای برگ ها، کندی یا متوقف شدن رشد گیاه، رشد بی نظم ساقه ها و برگ و … اشاره کنیم.

منبع: Bagheeram.com

دکمه بازگشت به بالا