عمومیکسب و کار ایرانی برتر

آشنایی با تجهیزات و ماشین آلات سردخانه

تجهیزات و ماشین آلات سردخانه

ما در بخش سعی کرده ایم به صورت عمومی ماشین آلات و تجهیزاتی که برای ساخت یک سردخانه مورد استفاده قرار می گیرند را معرفی نماییم. کمپرسور، کندانسور و اواپراتور جزو اصلی دستگاه های سردخانه می باشند. البته سردخانه ها دارای اجزای دیگری مانند تابلو برق، شیر آلات و کنترل آلات، تجهیزات حفاظتی و غیره نیز می باشند. در این بخش صرفاً به معرفی تجهیزات اصلی سردخانه که مهمترین تأثیرات را در قیمت، کیفیت، بازدهی و عمر مفید یک سردخانه دارند، بسنده کرده ایم. همچنین می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر روی فروش لوازم سردخانه کلیک کنید.

کندانسور سردخانه

کندانسور به عنوان یک مبدل حرارتی یکی دیگر از تجهیزات سردخانه می باشد. وظیفه کندانسور انتقال گرمای داخل سردخانه و گرمای کمپرسور به محیط است. کندانسور می تواند هوا خنک یا آب خنک باشد. یعنی با گرما را به آب یا به هوا منتقل نماید. در صورتی که از کندانسور هوایی استفاده شود باید آن را در فضای باز نصب کرد تا بتواند به کمک هوای تازه عملیات خنک سازی تجهیزات سردخانه را انجام دهد.

کمپرسور سردخانه

کمپرسور سردخانه دارای طیف گسترده ای می باشد و بر اساس عملکرد (پیچی یا رفت و برگشتی) ، نوع مبرد (آمونیاک یا فریون)، ساختمان (هرمتیک، سمی هرمتیک و باز)، مراحل تراکم (تک مرحله یا دو مرحله ای) دسته بندی می شود. کمپرسور سردخانه در واقع قلب سیکل برودتی و تجهیزات سردخانه می باشد و بر اساس نوع نیاز و بودجه، طراحی و انتخاب می شود. از معتبرترین برند های موجود می توان به کمپرسور های گراسو Grasso، سابرو Sabroe، مایکوم Mycom، دانفوس Danfoss، کوپلند Copeland، بیتزر Bitzer، رفکامپ Refcomp و بک Bock اشاره کرد.

عایق سردخانه

سردخانه ها به دلیل اختلاف دمایی که با محیط پیرامون دارد باید عایق باشند. پوشاندن کامل درزها در خطوط اتصال بسیار حائز اهمیت می باشد. هوابند کردن کامل سردخانه با نصب فلاشینگ ها در خطوط اتصال و تزریق کردن مواد پلی یورتان در آنها انجام می شود. امروزه جهت عایقکاری سردخانه عموماً از ساندویچ پانل های پلی یورتان پیش ساخته استفاده می گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر روی درب سردخانه عایق کلیک کنید.

اواپراتور سردخانه

اواپراتور به عنوان یک مبدل حرارتی یکی از تجهیزات سردخانه می باشد که در داخل سردخانه نصب می گردد. وظیفه اواپراتور کاهش دمای سالن سردخانه با ایجاد گردش هوای سردخانه و عبور آن از کویل اواپراتور می باشد. اواپراتور نیز مانند سایر تجهیزات سردخانه بر اساس دمای کارکرد سردخانه، نوع محصول، نوع مبرد، نوع دیفراست و ظرفیت سردخانه طراحی و ساخته می شود.

انواع قطعات برای راه اندازی سردخانه

به طور کلی سردخانه به خودی خود و بدون تجهیزات داخلی آن تنها از دیواره های ساندویچ پنل تشکیل شده است. احداث و تجهیز کردن سردخانه در هر نوع آن مراحلی مشابهی دارد در ابتدا با توجه به متراژ سردخانه باید گفت ممکن است احداث آن ماه ها طول بکشد. گروه صنعتی خانه سرما گرد هم اوردن تیمی حرفه ای و مجرب در این زمینه می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن و با بهترین تجهیزات کار خود را به اتمام برساند. لوازم مورد نیاز برای هر سردخانه به ۶ نوع کلی تقسیم می شوند که شامل موارد زیر است:

    کمپرسور (موتور)

یکی از مهم ترین تجهیزات سردخانه، کمپرسور است. برای سردخانه های صنعتی کمپرسور استفاده می‌شود به نام‌های اسکرال و اسکرو. کمپرسور وظیفه فشرده سازی گاز های مورد استفاده می باشد که این کار باعث افزایش دمای گازها می شود. کمپرسور اسکرال حجم بالاتری از گاز را نسبت به کمپرسور اسکرو فشرده سازی میکند.

    کندانسور به منظور سرد کردن گاز مبرد و تبدیل آن به مایع

کندانسور سردخانه یک مدل مبدل حرارتی است که به واسطه خنک کردن موجب می شود حالت آن از گاز به مایع تغییر کند تا پروسه تبرید تراکمی ادامه پیدا کند. همان طور که گفته شد وظیفه کمپرسور فشرده سازی گازها بود و در این حالت فشرده سازی موجب افزایش دمای گازها می شود، به همین دلیل کندانسور برای کاهش دمای گازها انتخاب مناسبی است.

    اواپراتور

اوپراتور دستگاهی است که وظیفه آن خنک سازی و به جریان انداختن هوای سرد در اتاق کوچک و اتاقک هایی که در سردخانه وجود دارد می باشد. سیستم خنک سازی یکی از مهم ترین و اصلی ترین موارد هر سردخانه صنعتی است.

    فن سردخانه

فن سردخانه ای به گونه ای است که با چرخیدن تیغه های متصل به یک محور استوانه ای شکل که توسط موتور شارژ شده و نیرو می گیرند قادرند هوا را جابه جا کنند . سرعت جریان هوای هواکش سردخانه ای با توجه به کاربرد آنها متفاوت می باشد.

    شیر انبساط برای ایجاد افت فشار در مایع مبرد

 شیر انبساط قطعه ای از اجزای سیستم تبرید است که میزان ورود مبرد به اواپراتور را کنترل می کند. در نتیجه این قطعه میزان سوپرهیت شدن گاز خروجی از اواپراتور را کنترل می کند. در ادامه به بررسی نحوه عملکرد آن و تاثیر آن بر سیستم سرمایشی می پردازیم.

شیرآلات سردخانه

در یک سردخانه صنعتی برای افزایش اثربخشی و کنترل پروسه تبرید از شیرآلات مختلفی استفاده می شود و بر اساس عملکرد، نوع انسداد یا تنظیم جریان دسته بندی می شوند و بکارگیری آن ها به دو دلیل می باشد:

  • برای مدیریت مقدار جریان گاز و روغن، جهت و فشار گاز در نقاط گوناگون پروسه تبرید

شیرآلاتی نظیر بال ولو، شیر برقی، شیر روتولاک، شیرهای کنترلر فشار، شیر دستی و یکطرفه استفاده می شود.

  • برای مشخص کردن جهت انتقال و حرکت مبرد در سیستم و نیز مسدود کردن و یا باز نمودن مسیرهای روغن و گاز در مواقع مورد نیاز

شیرآلات کنترلی مانند ترموستات، فشارسنج روغن کمپرسور، کنترلر فاشار مکش و تخلیه کمپرسور، ترنسمیتر دما و فشار، لول کنترل

دقت داشته باشید که انتخاب این شیرآلات بایستی با دقت فراوان و اخذ مشاوره تخصصی و با توجه به ظرفیت سردخانه صورت پذیرد چرا که نصب اشتباهی یک شیر می تواند کارایی سیستم را کاهش و یا نابود نماید.

    تابلو برق سردخانه

مجموعه ای از قطعات و لوازم برقی کنترلی و حفاطتی یک دستگاه که در کنار هم یک واحد را تشکیل می دهند را تابلو برق سردخانه گویند.

    درب سردخانه

درب برای سردخانه ها عایق بندی حرارتی درب ورودی است که محصولات از طریق آن بارگیری و تخلیه می شوند. بنابراین ، ساخت و ساز ، سخت افزار درب ها نباید “پل های حرارتی” داشته باشند یا آنها را به حداقل برسانند. درب ها باید در برابر شرایط دما و حجم کار در اتاق های یخچال مقاومت کنند.

    هیتر دور درب سردخانه

 برای جلوگیری از خساراتی که در هنگام پایین بودن دما و یخ زدگی وارد می شود باید از هیتر دو درب سردخانه استفاده کرد زیرا  باز شدن آن مختل شده و مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند.

     گاز مبرد

اساس کار یک سردخانه بر اساس ایجاد تغییرات دمایی در مبرد است. این سیال در سیستم تبرید به گردش در آمده و با تغییر حالت مداوم از مایع به گاز و بالعکس، موجب انجام عملیات تبادل حرارت در دستگاه ها می گردد. چرخه کار بدین صورت است که ابتدا در کمپرسور فشار و دمای مبرد افزایش می یابد، در کندانسور مبرد دچار کاهش دما می شود اما فشار گاز تغییری نمی کند، در شیر انبساط نیز کاهش دما و فشار مبرد به صورت همزمان اتفاق می افتد و سپس با ورود گاز به اواپراتور و تبادل دمایی با محیط، دمای آن افزایش پیدا می کند و به نقطه اولیه باز می گردد.

گازهای مبرد مختلفی از برندهای متفاوت در بازار موجود است اما در نظرگرفتن دماهای مورد استفاده در سردخانه برای انتخاب گاز مبرد بسیار مهم بوده و تاثیر بسزایی در عمر مفید تجهیزات دارد.

منبع مقاله: دانفوس

دکمه بازگشت به بالا