عمومیکسب و کار ایرانی برتر

عوامل موثر در کیفیت زغال فشرده

عوامل تأثیرگذار در کیفیت تولید زغال چیست؟

یکی از موضوعاتی که ذهن خیلی از تولیدکنندگان و افراد علاقه‌مند به تولید ذغال را به خود مشغول کرده است که چه عواملی تاثیرگذار در کیفیت تولید ذغال می‌باشد. علاوه بر استفاده از نوع مواد خام در تولید ذغال، عملکرد کوره ذغال نیز بر روی کیفیت ذغال تولید شده بسیار تاثیرگذار می‌باشد. کوره ذغال دستگاهی است که برای تولید بریکت یا (ذغال قالبی) که از نوع بیومس (سوخت گیاهی) استفاده می‌گردد و یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیرگذار بر کیفیت ذغال جمع شدن خاکستر در دستگاه کوره نیمه صنعتی ذغال می‌باشد.

عوامل تاثیرگذار در کیفیت ذغال

عوامل مختلفی در تولید ذغال موثر هستند، اما در بین آنها 3 عامل مهم و تاثیرگذاری که می‌تواند بر کیفیت بریکت‌سازی بسیار تاثیرگذار باشد؛ شامل: خصوصیات فیزیکی ذغال، میزان رطوبت و میزان خاکستر تولید شده در دستگاه تولید ذغال فشرده باشد. جهت تولید ذغال مرغوب و باکیفیت باید آشنایی کاملی با هریک از این 3 عامل را داشته باشید:

    خصوصیات فیزیکی

یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی کیفیت ذغال می‌توان به خصوصیات مواد سازنده ذغال در کوره صنعتی ذغال چینی اشاره نمود. مواد سازنده‌ای که در تولید بریکت‌های فشرده استفاده می‌شود باید مستحکم و بادوام باشد تا در سیلو و انبارهای بزرگ آنها را نگهداری کرد. مناسب‌ترین محصولات کشاورزی که معمولا برای تولید بریکت استفاده می‌شود؛ عبارتند از تفاله نیشکر، پوست بادام زمینی، ساقه کتان و سبوس برنج می‌باشد.

یکی از مناسب‌ترین محصولات کشاورزی، پوست بادام‌زمینی است که در تولید بریکت در کوره‌های ذغال استفاده می‌شود. این محصول میزان رطوبتش از 10% کمتر بوده و 2 الی 3% نیز در کوره خاکستر تولید می‌کند. هرچه میزان خاکستر و رطوبت موجود در مواد سازنده بریکت کم‌تر باشد کیفیت آن در دستگاه تولید ذغال بهتر و مرغوب‌تر خواهد بود.

    نکته قابل توجه این است که محصولات کشاورزی از لحاظ خصوصیاتی فیزیکی ضعیف‌تر و نسبت به براده‌های چوب خاکستر بیشتری تولید می‌کنند. در این میان سبوس برنج به دلیل خصوصیات فیزیکی بهتر، درصد مواد قلیایی کم در خاکستر باقی‌مانده و همچنین رطوبت کم، ذغال مرغوبی را تولید می‌کند، ولی میزان گرمادهی آن نسبت سایر محصولات مانند چوب کمتر خواهد بود.

    میزان رطوبت

میزان رطوبت در تولید ذغال مرغوب باید در کمترین حالت ممکن باشد و معمولاً رطوبت موجود در ذغال‌ها بین 10 الی 15 درصد است. مشکلاتی که رطوبت زیاد به وجود می‌آورد؛ باعث می‌شود انرژی زیادی را برای خشک کردن بیومس و حتی مشکلات زیادی را برای خُردکردن سوخت گیاهی به وجود خواهد آورد. پس نکته که باید توجه کرد این است که: اگر میزان رطوبت موجود در ذغال تولید شده از درصد ذکر شده بیشتر باشد در زمان شکل‌گیری ذغال، از لحاظ کیفیت و مرغوبیت مناسب نخواهد بود.

    میزان خاکستر

در ذغال‌های مرغوب میزان خاکستر باقیمانده بیومس نسبت به ذغال‌های بی‌کیفیت کمتر خواهد بود. خاکستر باقیمانده درصد فراوانی از مواد معدنی قلیایی و پتاس را خواهد داشت. باقیمانده بیومس را از روی میزان خاکستر مواد تعیین می‌کنند. این‌گونه است که هر چه خاکستر باقیمانده بیشتر باشد، ویژگی ته مانده شدن ذغال نیز بیشتر خواهد شد. حال عواملی که میزان ته مانده شدن بیومس را تعیین می‌کنند شامل میزان دمای دستگاه تولیدکننده ذغال فشرده، درصد ترکیب مواد معدنی خاکستر می‌باشد.

ویژگی ذغال باکیفیت مرغوب

کیفیت ذغال از عوامل تاثیرگذاری است که می‌تواند بر میزان قیمت آن تاثیر بسزایی داشته باشد. از ویژگی‌های مهم ذغال مرغوب می‌توان به دوام بالا، بدون بو و بدون ‌دود بودن آن اشاره کرد. از مهمترین مزیت‌های ذغال مرغوب علاوه بر حرارت زیاد و کم بودن خاکستر باقیمانده در زمان اتمام شعله ذغال باشد. اطلاع داشتن از عوامل تاثیرگذار در ساخت ذغال فشرده و آشنایی با دستگاه برش زغال؛ به افراد کمک فراوانی در تولید ذغال مرغوب و باکیفیت خواهد کرد.

مسئله مهم و اساسی که در تولید ذغال مرغوب تاثیرگذار است؛ عوامل موثر بر کیفیت آن می‌باشد. مواد اولیه خام برای تولید ذغال فشرده در مرغوبیت ذغال فشرده موثر بوده و عملکرد کوره‌های تولید ذغال نیز بر روی کیفیت و مرغوبیت ذغال فشرده تاثیرات بسزایی دارند. در واقع کوره ذغال دستگاهی است که برای تولید ذغال فشرده قالبی که از ضایعات چوب بدست می‌آید، طراحی شده است.

مواد اولیه زغال فشرده

مواد اولیه ی زغال فشرده، که شامل خاک اره، خاک زغال و پوست گردو است، در کیفیت زغال فشرده تولید شده موثر خواهند بود.

خاک اره که مهم ترین جزء تشکیل این نوع زغال است، نباید از برش چوب های سرشاخه تهیه شده باشد؛ چراکه موجب ایجاد جرقه هنگام سوختن زغال می شود.

از مناسب ترین چوب ها جهت تولید خاک اره، چوب درخت گردو، لیمو، و بلوط است. در اکثر مواقع از چوب سپیدار نیز استفاده می شود که دارای کیفیت متوسطی است.

باید توجه داشت که به هیچ وجه نباید از چوب ام دی اف استفاده شود؛ زیرا ام دی اف خود از ضایعات چوبی ساخته شده، و موجب از بین رفتن کیفیت زغال تولیدی می شود. هم چنین چوب روسی یا نراد نیز موجب ایجاد جرقه در هنگام گرم شدن زغال می شود و برای تهیه خاک اره مناسب نمی باشد.

برخی از تولید کنندگان از چسب نیز در تهیه مواد اولیه زغال فشرده استفاده می کنند، که سبب می شود زغال به دست آمده بسیار بی کیفیت شده و گازهای سمی و خطرناک تولید کند.

دستگاه کوره زغال

علاوه بر مواد اولیه که در تهیه زغال فشرده استفاده می شود، عملکرد کوره نیز تاثیر بسزایی در کیفیت زغال فشرده تولید شده خواهد داشت. کوره زغال دستگاهی است که برای تهیه بریکت استفاده می شود. دو مورد از عواملی که بر کیفیت ساخت بریکت ها موثر اند عبارتند از: میزان رطوب (هرچه رطوب کمتر باشد، بریکت ها مرغوب تر بوده و انرژی کمتری جهت خشک کردن آن ها مصرف می شود) و ویژگی های مواد اولیه.

میزان حرارت و قدرت کوره، طراحی دستگاه تولید زغال و نوع تیغه برش زغال، گازگیری و فشار حرارتی نیز از دیگر عواملی هستند که بر کیفیت بریکت زغال فشرده تاثیر خواهند داشت.

ویژگی های زغال فشرده با کیفیت

  • بدون بو و بدون دود و گاز است
  • دیر خاموش شده و به سرعت داغ می شود
  • هنگام گرم شدن شکسته و پودر نمی شود.
  • خاکستر اضافی تولید نمی کند
  • حرارت کافی دارد
  • هرچه میزان سفیدک (خاکستر) روی زغال بیشتر باشد، زغال به میزان بهتری پخته شده و از مرغوبیت بیشتری برخوردار است.
دکمه بازگشت به بالا