ایا کنکور تجربی و ریاضی را میشود با هم داد قوانین 1403

ثبت نام هم زمان در کنکور تجربی، ریاضی و انسانی و نیز هنر و زبان از طرف سازمان سنجش اعلام می شود و داوطلبان واجد شرایط می توانند برای نام نویسی خود اقدام نمایند. علاوه بر این رشته های اصلی متقاضیان می توانند در دو رشته فرعی زبان و هنر به طور همزمان شرکت کنند و از کادر مجرب آکادمی سیمیا کمک بگیرید.

 در هر گروه آزمایشی کنکور سراسری با توجه به تنوع رشته های ارائه شده و رقابت سخت بین رشته های پرطرفدار لازم است داوطلبان جهت جلوگیری از فشار رقابت سنگین در میان افراد شرکت کننده می توانند به طور همزمان در کنکور رشته های اصلی آزمون سراسری مانند ریاضی، تجربی و انسانی و نیز رشته های فرعی از جمله زبان و هنر ثبت نام نمایند.

با توجه به اهمیت این موضوع ممکن است در ذهن برخی از  داوطلبان سوالاتی در این زمینه ارائه شود که از قبیل این سوالات شامل آیا شرکت همزمان در کنکور ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان امکان پذیر است؟ چگونه می توان در دو کنکور به صورت همزمان شرکت کنیم؟ آیا متقاضیان می توانند در رشته ای غیر مرتبط با مدرک دیپلم شرکت نمایند؟ در ادامه برای پاسخ به این سوالات تصمیم داریم توضیحاتی را در خصوص شرکت همزمان در دو کنکور ارائه دهیم.

معرفی گروه های آزمایشی کنکور سراسری

امروزه کنکور سراسری به یکی از سنگین ترین رقابت های کشوری تبدیل شده است. هر سال میلیون ها نفر جهت ورود به دانشگاه و رشته های های برتر، در این آزمون به رقابت با یکدیگر می پردازند. زمان ثبت نام کنکور سراسری آبان و فروردین ماه در نظر گرفته شده که هر داوطلب در موعد مقرر باید وارد سایت سنجش به نشانی sanjesh.org شده و پس از تکمیل فرم ثبت نام، گروه آزمایشی مورد نظر خود را وارد نماید.

طبق اطلاعیه منتشر شده از سوی سازمان سنجش سوالات عمومی از کنکور سراسری حذف شده و داوطلبان می بایست تنها به سوالات اختصاصی مجموعه امتحانی مختص به خود پاسخ دهند. لذا تاثیر دروس عمومی بر اساس سوابق تحصیلی با توجه به ضرایب تحصیلی ارائه شده برای هر درس می باشد و متقاضیان می توانند دروس اختصاصی خود را در  قالب دو دفترچه تخصصی در دو نوبت پاسخ دهند.

آیا می توان همزمان در دو یا چند کنکور شرکت کرد؟

قوانین و مقررات شرکت در کنکور سراسری پس از به تصویب رسیدن توسط سازمان سنجش به عنوان مجری برگزاری کنکور سراسری اطلاع رسانی می گردد. یکی از سوالات پر تکرار داوطلبان کنکوری این است که آیا می توان برای کنکور در دو یا چند گروه آزمایشی شرکت کرد یا خیر؟ و یا شرایط شرکت در چند کنکور به صورت همزمان چیست؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم داوطلبان کنکور این امکان را دارند که هنگام ثبت نام کنکور سراسری در یکی از سه رشته اصلی (ریاضی، تجربی و انسانی) ثبت نام کرده و علاوه بر این رشته های اصلی نیز در رشته های فرعی بر حسب علاقه در آزمون نیز شرکت نمایند. نحوه برگزاری کنکور سراسری به صورتی است که تداخلی در زمان برگزاری کنکور سراسری هیچ یک از این آزمون ها با هم وجود نداشته و داوطلبان با خیالی آسوده می توانند حداقل در 1 گروه آزمایشی و حداکثر در 3 گروه آزمایشی شرکت کنند.

توجه داشته باشید به دلیل ادغام کنکور سراسری و ثبت نام دانشگاه آزاد با یکدیگر متقاضیان تحصیل در دانشگاه آزاد نیاز به پرداخت هزینه جداگانه ای ندارند. اما آن دسته از داوطلبانی که تصمیمی به شرکت در دو یا سه گروه آزمایشی را دارند، برای شرکت در هر گروه آزمایشی باید یک کارت اعتباری خریداری کرده و سریال ثبت نام هر یک از گروه های آزمایشی را هنگام تکمیل فرم ثبت نام وارد نمایند.

افرادی که قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند، با مطالعه دفترچه سوالات کنکور سراسری گذشته می توانند با نحوه طراحی سوالات و موضوعات مهم این آزمون آشنا شوند. برای دریافت سوالات کنکور سال گذشته مطالعه مقاله زیر پیشنهاد می گردد.

دکمه بازگشت به بالا