جامعه و خانوادهکسب و کار ایرانی برتر

با جارو شارژی و جارو رباتیک شیائومی از نظافت منزل لذت ببرید

‌مقدمه‌ای در رابطه با جارو برقی هوشمند شیائومی Mi Smart Robot

خرید جارو رباتیک Mi Smart Robot شیائومی یکی از پرفروش ترین و مقرون به صرفه‌ترین جارو برقی های هوشمندی است که این روزها افراد زیادی به دنبال خرید آن هستند. با استفاده از این محصول می‌توانید نظافت منزل خود را در دوره های زمانی مشخص و بدون نیاز به دخالت خودتان انجام دهید و از نظافت هوشمندانه منزل لذت ببرید.

اگر به یاد داشته باشید پیش از این در مقاله در رابطه با رایج ترین سوالاتی که در مورد جارو برقی هوشمند شیائومی Mi Smart Robot پرسیده می‌شود صحبت کردیم و پاسخ این سوالات را هم خدمتتان ارائه کرده بودیم. اما حالا و در این مقاله می‌خواهیم پرسش و پاسخ هایی در رابطه با نحوه نگهداری و نظافت جارو برقی شیائومی می اسمارت ربات مطرح کنیم. بنابراین اگر قصد خرید جارو شارژی را دارید یا اگر به تازگی آن را تهیه کرده‌اید و از آن استفاده می‌کنید تا انتهای این مطلب با پارس شیائومی همراه باشید.

تمیز کردن جاروبرقی باید هر چند وقت یک بار انجام شود؟

در حالت عادی و زمانی که حداقل یک بار از جارو بروقی شیائومی می اسمارت ربات در هر 24 ساعت استفاده کنید، بهتر است نظام آن هر 7 روز یک بار انجام شود. طبیعتا اگر میزان استفاده شما از جارو برقی بیشتر باشد، زودتر باید آن را تمیز کنید و چنانچه استفاده کمتری از آن به عمل آورید، لزومی مبنی بر تمیز کردن زود هنگام اجزای آن نخواهید داشت.

چه زمانی برای تعویض و نظافت مواد مصرفی جاروبرقی مناسب است؟

موارد مصرفی جاروبرقی نظیر فیلتر های آن بهتر است هر چند وقت یک بار تعویض شوند تا بهترین بازده از عملکرد آن به دست آید. زمان دقیق مناسب برای تعویض این موارد مصرفی به مقدار استفاده شما از دستگاه بستگی دارد. همچنین اکیدا توصیه داریم در بازه های زمانی مشخص برس های کناری و میانی جاروبرقی و همچنین فیلتر های آن را تمیز کنید تا از گرد و غبار دور باشند و بدین ترتیب در عملکرد دستگاه اختلالی به وجود نیاید. نظافت و رسیدگی دائم با جاروبرقی هوشمند شیائومی می اسمارت ربات منجر به افزایش کارایی و طول عمر قطعات آن می‌شود.

آیا برس ها و کیسه جارو برقی هوشمند شیائومی Mi Smart Robot قابل شتسشو هستند؟

بله، خوشبختانه هم برس ها و هم کیسه جارو برقی قابلیت شستشوی با آب را دارند و می‌توان خیلی راحت آن ها را با آب تمیز کرد. دقت داشته باشید حتما بعد از شستن این قطعه و به ویژه کیشه جاروبرقی با آب، آن را در مکانی قرار دهید تا کاملا خشک شود و سپس آن را داخل جارو نصب نمایید. نصب کیسه جاروبرقی در حالتی که خیس و نمناک است می‌تواند منجر به مشکلاتی شود. دقت داشته باشید برای جداسازی کیسه جاروبرقی حتما باید ابتدا فیلتر اصلی آن از روی بدنه دستگاه جدا شود.

آیا فیلتر جارو برقی قابل شتسشو است؟

خیر، برخلاف کیسه و برس هایی که در جارو برقی Xiaomi Mi Smart Robot بکار رفته‌اندو قابلیت شستشوی ب آب دارند، فیلتر آن نباید با آب شسته شود. فیلتر این جارو برقی هوشمند از شبکه های بسیار ریز و میکرومیلیمتری تشکیل شده تا بتواند ذرات گرد و غبار را فیلتر کند. از آنجایی که ابعاد شبکه های فیلتر آن بسیار کوچک است، ممکن است آب در داخل این ذرات باقی بماند و منجر به مسدودی مجاری ذرات شود که این مسئله در عملکرد فیلتر دستگاه اختلال ایجاد می‌کند. بنابراین بهتر است فیلتر جارو برقی شیائومی می اسمارت ربات را با آب نشویید.

اگر برس کناری جاروبرقی تغییر فرم پیدا کرد چه کنیم؟

اگر برس کناری جارو برقی هوشمند شیائومی Mi Smart Robot تغییر فرم و شکل پیدا کرد کافیست آن را برای مدت زمان 10 ثانیه در آب جوشانده شده با درجه حرارت 60 الی70 درجه قرار دهید تا فرم آن به حالت اولیه بازگردد.

چطور موهای روی برس اصلی جاروبرقی را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن مو و گرد و غباری که روی برس اصلی جاروبرقی می‌چسبند می‌توانید از هر ابزار مناسبی مثل برس های خشک، قیچی و غیره استفاده به عمل آورید. فقط در حین تمیز کردن آن مراقب باشید که به خود برس آسیبی وارد نشود.

اگر جسمی مثل سیم در چرخ های جاروبرقی گیر کرد چه کنیم؟

در این حالت سعی کنید چرخ های جاروبرقی را به آرامی در جهت بچرخانید که سیم قابلیت آزاد شدن داشته باشد. سپس به آرامی سیم یا هر جسمی که داخل محفظه چرخ جارو برقی گیر کرده را به سمت بیرون بکشید. از کشیدن ناگهانی سیم یا جسمی که در جارو برقی گیر کرده خودداری کنید، چون این کار می‌تواند منجر به پاره شدن سیم یا آسیب دیدن چرخ های جارو برقی شود.

اگر صدای جارو برقی هوشمند شیائومی Mi Smart Robot به شکل عجیبی زیاد شد چه کنیم؟

عموما افزایش عجیب و غیر منتظره صدای جاروبرقی شیائومی می اسمارت ربات بی‌دلیل رخ نمی‌دهد و می‌تواند ناشی از بروز مشکل خاصی باشد. بنابراین در شرایطی که صدای جارو برقی افزایش عجیبی پیدا کرد موارد زیر را بررسی کنید:

 • بخش تحتانی جارو برقی را بررسی کنید و مطمئن باشید شی یا جسمی در هیچ یک از قسمت های تحتانی آن گیر نکرده باشد.
 • برس اصلی جارو برقی را از آم جدا کنید و محفظه داخل آن را به طور کامل بررسی نمایید و اگر چیزی داخل حظفه می‌بینید آن را خارج کنید.
 • چرخ های اصلی جارو برقی را چک کنید و مطمئن شوید چیزی مانع حرکت و چرخش آن ها نشده باشد.
 • چرخ های کناری جاروبرقی را چک کنید و مطمئن شوید چیزی مانع حرکت و چرخش آن ها نشده باشد.
 • مطمئن شوید نوارهای ضد اصطکاکی که در بخش تحتانی جاروبرقی وجود دارند از آن جدا نشده باشند یا آویزان نشوند. در صورتی که این نوارها آویزان یا جدا شده هستند با یک چسب مناسب و قوی آن ها را در جای خودشان بچسبانید.
 • مطمئن شوید که نوار برس اصلی جاروبرقی به درستی در جایگاهش چسبیده است و اگر اینطور نبود با چسب مناسب و قوی آن در جایگاهش بچسبانید.
 • مطمئن شوید کیسه جارو برقی پر نشده باشد.
 • مجرای مکشی جارو برقی هوشمند شیائومی Mi Smart Robot را بررسی کنید و اگر گرد و غبار یا جسم جامد بزرگی این مجرا را مسدود کرده، آن را جدا نمایید.

با توجه به موارد فوق باید مشکل صدای بلند جارو برق برطرف شود.

آیا امکان تمیز کردن شارژر جارو برقی با دستمال خیس یا مرطوب وجود دارد؟

بهتر است برای تمیز کردن شارژر جارو برقی از دستمال خشک استفاده شود اما اگر بنا به هر دلیل لازم شد از دستمال خیس یا نمناک استفاده کنید، سعی کنید حداقل تماس ممکن مابین شارژر و دستمال خیس را برقرار نمایید. تمیز کردن شارژر جاروبرقی با دستمال خیس و مرطوب امکانپذیر است اما چندان به عنوان روش مناسب نظافت توصیه نمی‌شود.

تعویض برس ها و فیلتر جاروبرقی باید هر چند وقت یک بار انجام شود؟

زمان دقیق تعویض فیلتر و برس های جارو برقی هوشمند شیائومی می Smart Robot به مقدار استفاده شما از آن بستگی دارد. طبیعتا هرچقدر بیشتر از این دستگاه استفاده کنید، زودتر باید تعویض فیلتر و برس های آن را هم انجام دهید. اما طبق استاندارد موجود زمان مناسب برای تعویض برس های کناری جارو برقی مابین 3 الی 6 ماه است. زمان مناسب برای تعویض برس اصلی و وسط آن 6 الی 12 ماه است و زمان مناسب برای تعویض فیلتر جارو برقی هوشمد Mi Smart Robot هم 3 ماه است. سعی کنید تعویض برس ها و فیلترهای جاروبرقی مذکور را به موقع انجام دهید تا مشکلی در حین استفاده از آن برایتان به وجود نیاید و ریسک آسیب دیدن دستگاه به حداقل برسد.

چگونه فیلتر جارو برقی شیائومی Mi Smart Robot را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن فیلتر جارو برقی هوشمند Xiaomi Mi Smart Robot از یک برس کوچک و شبیه به مسواک استفاده کنید. به هیچ عنوان برای تمیز کردن فیلتر از آب استفاده نکنید و فیلتر جارو برقی را با آب نشویید چون ممکن است محفظه های آن گرفته شده و فرآیند فیلترینگ با کیفیت مطلوبی انجام نشود.

چطور چرخ اصل جاروبرقی را تمیز کنیم؟

چرخ اصلی جارو برقی شیائومی Mi Smart Robot قابلیت جداسازی از بخش تحتانی آن را دارد و بدین صورت می‌توان خود چرخ و محفظه آن را تمیز کرد. برای جداساز چرخ مذکور کافیست جاروبرقی را برگردانید و چرخ را با نیروی نستا زیاد به سمت بالا هول دهید تا جدا شود. سپس می‌توانید با آب چرخ مذکور را بشویید و محفظه آن را هم با یک پارچه خشک تمیز کنید. برای نصب چرخ اصلی جارو هم کافیست برعکس نحوه جداسازی آن عمل کنید

جارو برقی‌ رباتیک چقدر خوب تمیز می‌کند؟

راستش را بخواهید بالاترین مدل جارو برقی‌ رباتیک هم جای جارو برقی معمولی را نمی‌گیرد. به‌علاوه از جارو برقی‌های رباتیک نمی‌توان انتظار داشت که همه گوشه‌وکنار را خوب تمیز کنند. بعضی مدل‌ها در جاروکشی فرش و موکت استادند و بعضی دیگر فقط سرامیک و پارکت راست کارشان است. اغلب‌ جارو برقی‌های رباتیک مکش پرقدرتی دارند و درکل برای جمع‌آوری مو و ذرات گردوغبار از روی قسمت‌های باز کف به‌دردبخورند. البته آپشن‌هایی هم که درادامه توضیح می‌دهیم شرط‌اند.

جارو برقی رباتیک به خریدنش می‌ارزد؟

بد نیست نیمه پر لیوان را هم ببینیم. درست است که جارو برقی‌های رباتیک به‌پای جارو برقی‌های معمولی نمی‌رسند، اما مزایایی دارند که برای عده‌ای به کاستی‌های این وسیله می‌چربد. اگر حیوان خانگی دارید، پس یعنی کف منزل‌تان همیشه مویی است، درحالی‌که می‌توانید با خرید جارو برقی رباتیک از زحمت جاروکشی هرروزه نجات پیدا کنید. جارو برقی رباتیک برای کسانی که کمرددرد دارند  هم مزیت کمی نیست. منتها فراموش نکنید که برای جاروکشی اساسی باز باید به همان جارو برقی‌ معمولی متوسل شوید.

درکل بی‌انصافی است اگر جارو برقی رباتیک را وسیله بی‌مصرفی بنامیم. هر مدلی در تمیزکردن جاهای به‌خصوصی، مثلا زیر مبل یا تخت، شاید بلنگد. کسانی هم بیشتر توی ذوق‌شان می‌خورد که این کاستی‌ها را تازه بعد از خرید متوجه می‌شوند. اما ما اینجاییم تا همین حالا که هنوز پولی از جیب‌تان نرفته راهنمایی‌تان کنیم.

جارو برقی‌ رباتیک چگونه کار می‌کند؟

عجله نکنید! به راهنمای خرید جارو برقی رباتیک هم می‌رسیم. اما قبلش لازم است نیم‌نگاهی به طرز کار این نظافتچی‌های مد روز بیندازیم. اغلب جارو برقی‌های رباتیک سه مرحله‌ای کار می‌کنند:

 • مرحله اولبرس‌های جانبی به‌اتفاق چرخ می‌خورند و ذرات روی زمین را از کناره‌ها به‌سمت برس اصلی در مرکز هدایت می‌کنند.
 • مرحله دومبرس غلتان، همان برس اصلی دستگاه، مو و پرز را در سیخک‌های زبرش گیر می‌اندازد و غلتک لاستیکی برس هم گردوغبار و لکه‌ها را پاک می‌کند.
 • مرحله سوم: موتور دستگاه ذرات جمع‌آوری‌شده را از طریق ورودی هوا به‌داخل مخزن می‌کشد.

اما بعضی مدل‌ها مرحله چهارمی هم دارند که زمین را در آخر تِی می‌کشد. این قبیل مدل‌ها به مخزن آب و دستمال میکروفایبر مجهزند و به‌دنبال انجام مراحل بالا زمین را با حرکات رفت‌وبرگشتی تی می‌کشند.

از کجا بفهمیم کدام جارو برقی رباتیک بهتر تمیز می‌کند؟

کیفیت کار جارو برقی‌های رباتیک از عوامل مختلفی تأثیر می‌پذیرد. موارد زیر به‌طور خاص نقش برجسته‌تری دارند:

سیستم مسیریابی

جارو برقی‌های رباتیک به حالت‌های زیر حرکت می‌کنند:

 • حرکت خودکار: جارو در این حالت بدون هیچ الگوی خاصی تا زمانی که شارژش تمام شود فقط در خانه پرسه می‌زند؛
 • حرکت چرخشی: یعنی جارو دور نقطه‌ای مرکزی به‌شکل مارپیچ یا الگوهای دایره‌ای می‌چرخد؛
 • حرکت لبهای: جارو در حالت حرکت لبه‌ای کناره‌های دیوار را پوشش می‌دهد؛
 • حرکت زیگزاگ یا Sشکلاین حالت مناسب‌ترین شیوه‌ای است که حداکثر نقاط را تمیز می‌کند.

معمولا جارو برقی‌های رباتیک به‌صورت پیش‌فرض روی حالت حرکت خودکار تنظیم‌اند. حالا اگر جارو قادر به مسیریابی نباشد، در حالت حرکت خودکار فقط بی‌هدف می‌چرخد و یقینا بعضی جاها را تمیزنشده باقی می‌گذارد. مدل‌هایی از جاروبرقی رباتیک، نظافتچی‌های خوبی از آب درمی‌آیند که از الگوریتم‌های پیشرفته مسیریابی برخوردار باشند.

خلاصه هروقت حرف از فناوری‌های هوشمند باشد پای الگوریتم‌ها هم به‌میان می‌آید. مدل‌های مبتنی بر الگوریتم‌های مسیریابی قادرند با نقشه‌برداری محیط بهترین مسیر را برای ایجاد حداکثر تمیزی انتخاب کنند. اینها پس از تهیه نقشه و انتخاب مسیر، شروع به حرکت زیگ‌زاگ می‌کنند تا هیچ قسمتی را جا نیندازند. شاید هم اولش لبه‌ها را تمیز کنند و بعد وسط‌ها را زیگ‌زاگ بروند. به‌این‌ترتیب می‌توانیم تقریبا مطمئن باشیم که همه جاهای قابل‌دسترس جارو کشیده می‌شوند.

قدرت مکش

قدرت مکش موتور نقش تعیین‌کننده‌ای در کیفیت کار جارو برقی‌های رباتیک دارد. هرچه مکندگی جارو بیشتر باشد، طبیعتا بهتر تمیز می‌کند. قدرت مکش هم چیزی است که به موتورهای داخلی دستگاه بستگی دارد. قدرت موتور بالا سبب افزایش دور چرخش برس غلتان می‌شود و می‌تواند همه ذرات جمع‌آوری‌شده را به‌شکل تندبادی قوی به‌داخل مخزن بکشاند.

برای جارو برقی‌های رباتیکی که برس غلتان دارند قدرت مکش ۴۰۰ تا ۶۰۰ پاسکال کافی است، چراکه خود برس با گیرانداختن ذرات و هدایت‌شان به‌سمت ورودی هوا نیمی از کار مکش را انجام می‌دهد. اما جارو برقی‌های رباتیکی که برس غلتان ندارند قدرت مکش‌شان باید ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ پاسکال باشد تا بتوانند از پس کار بربیایند. البته مدل‌هایی هم داریم که قدرت مکش‌شان به ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ پاسکال می‌رسد که دیگر کولاک‌اند.

ضمنا لازم است بدانید توان مصرفی جارو برقی‌های رباتیک از جارو برقی‌های معمولی خیلی کمتر است. جارو برقی‌های معمولی سایز بزرگ ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ وات توان مصرفی دارند و جاروهای شارژی دستی هم توان مصرفی‌شان بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ وات است. اما اگر دیدید که توان مصرفی جارو برقی‌های رباتیک زیر ۵۰ وات است تعجب نکنید! گفتیم که جارو برقی رباتیک برای تمیزکاری اساسی نیست، اما همین مقدار هم برای زدودن کف از گردوغبار روزمره کفایت می‌کند.

ابعاد بدنه

جارو برقی‌های رباتیکی نظافت‌شان بیشتر مرحبا دارد که باریک‌اندام‌تر باشند. درواقع هرچه باریک‌‌اندام‌تر تَروفِرزتر! مدل‌های درشت‌اندام نمی‌توانند از زیر مبل و لابه‌لای وسایل به‌راحتی عبور کنند و بنابراین نقاط زیادی را دست‌نخورده باقی می‌گذارند. ارتفاع اغلب جارو برقی‌های رباتیک بین ۷ تا ۱۲ سانتی‌متر است. پس هروقت قصد خرید جارو برقی رباتیک داشتید، حتما اول فضای آزاد زیر مبلمان‌تان را اندازه بگیرید و با ابعاد مدل‌های موجود مقایسه کنید.

دکمه بازگشت به بالا