اقتصادیکسب و کار ایرانی برتر

پادشاه ارزهای دیجیتال بیت کوین

بیت‌کوین پشت سر هم رکوردهای جدید ثبت می‌کند؛ پادشاه ارزهای دیجیتال

روزهای آخر ماه دسامبر، به روزهایی فراموش‌نشدنی برای سرمایه‌گذاران بیت‌کوین تبدیل شده است. پس از آنکه روز جمعه، این رمز‌ارز پرطرفدار در جهان از مرز ۲۵ هزار دلاری عبور کرد و در روز شنبه نیز مرز ۲۶ هزار دلاری در مقابل اشتیاق بی‌سابقه سرمایه‌گذاران به‌راحتی پشت‌سر گذاشته شد، روز گذشته بیت‌کوین با عبور از مرز ۲۷‌هزار دلاری، مجددا رکورد قیمتی تاریخی جدیدی را به ثبت رساند. با احتساب افزایش قیمت روز گذشته، ارزش بازار بیت‌کوین به بالاتر از ۵۱۰ میلیارد دلار رسید؛ مقداری که بیش از ۷۰ درصد از کل ارزش بازار رمز‌ارزها را به خود اختصاص داده است و به همین دلیل می‌توان به بیت‌کوین، لقب پادشاه ارزهای دیجیتال را داد.

جهت مشاهده قیمت لحظه ای بیت کوین کلیک کنید.

صعود ۲۷۰ درصدی از اول سال

پس از آنکه قیمت بیت‌کوین در تاریخ ۱۶دسامبر توانست از مرز روانی مهم ۲۰هزار دلاری عبور کند، بسیاری پیش‌بینی می‌کردند که قیمت این رمز‌ارز در آستانه صعود به مرزهای بالاتر است. رالی صعودی که در روزهای اخیر سرعت بیشتری به خود گرفته‌ و سبب شده است تا قیمت این رمزارز هر روز از مرز مقاومتی بعدی عبور کند. با اینکه بیت‌کوین هفته گذشته را با قیمت ۲۳‌هزار دلاری آغاز کرده بود و در ادامه حتی تا مرز از دست دادن کانال ۲۲هزار دلاری نیز سقوط کرده بود، اما در نهایت در هفته‌ای که سپری شد بیت‌کوین توانست حدود ۱۱ درصد سود کسب کند.

با احتساب معاملات روز گذشته، بازدهی بیت‌کوین نسبت به لوریج در بازار ارز دیجیتال از ابتدای سال‌جاری میلادی به بیش از ۲۷۰ درصد رسیده است. بازدهی که بیش از بازدهی‌ای هر بازار دیگری است. همچنین با افزایش ارزش بیت‌کوین ارزش بازار این رمز‌ارز به حدود ۵۱۲ میلیارد دلار رسید و سبب شد تا ارزش بازار آن فقط از هفت شرکت بزرگ جهان کمتر باشد. بیت‌کوین با ثبت این ارزش بازار اکنون بالاتر از هلدینگ چینی تنسنت که ارزش بازاری معادل با ۵۰۹ میلیارد دلار دارد، ایستاده است و در تعقیب شرکت علی‌بابا است که ارزش بازار آن در مقطع کنونی به ۵۸۰ میلیارد دلار می‌رسد.

سرمایه‌گذاران نهادی

تحلیلگران اقبال سرمایه‌گذاران نهادی به بازار بیت‌کوین را یکی از عوامل اصلی محرک قیمت آن عنوان کرده‌اند. پس از افزایش اعتمادها به بیت‌کوین و نفوذ این رمز‌ارز به سامانه‌های پرداخت مهم مانند PayPal، سرمایه‌گذاران بزرگ‌تری اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار رمز‌ارزها کرده‌اند. از میان سرمایه‌گذاران نهادی می‌توان به تقاضای شرکت سرمایه‌گذاری SkyBridge Capital اشاره کرد؛ این شرکت سرمایه‌گذاری که در شهر نیویورک مستقر است، به‌تنهایی در ماه دسامبر ۲۶میلیون دلار بیت‌کوین خریداری کرده است. همچنین کمپانی MassMutual که در زمینه صنعت بیمه فعالیت می‌کند و در آمریکا بیش از ۵ میلیون مشتری دارد، در ماهی که گذشت در حدود ۱۰۰ میلیون دلار بیت‌کوین خریداری کرد.

تلاش برای پیوستن به قافله بیت‌کوین

با توجه به اینکه پایان سال میلادی در حال فرا رسیدن است و همزمان بیت‌کوین بدون هیچ مانعی در حال پیشروی است، بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند این موضوع احتمالا سبب خواهد شد تا مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری در این روزها دست به تقاضای بیت‌کوین بزنند. از نظر تحلیلگران این مدیران نمی‌خواهند از قافله کسانی که در سال ۲۰۲۰ اقدام به خریداری بیت‌کوین کرده‌اند عقب بمانند، هرچند که شاید بسیاری از آنها در زمانی زودتر می‌توانستند اقدام به خریداری بیت‌کوین کنند. تعللی که به دلیل عدم‌اعتماد و تفکرات بسیاری از مدیران صندوق به‌وقوع پیوسته است.

علاوه بر این عامل فصلی، فدرال‌رزرو در کنار دیگر بانک‌های مرکزی جهان، برای حمایت از ضربه‌های عمیق اقتصادی پاندمی کرونا در سال‌جاری و احتمالا در سال آینده، مجبور به چاپ پول بیشتر هستند. از سوی دیگر در چند روز اخیر در آمریکا و پس از تصویب بسته حمایتی جدید که ارزشی تقریبا برابر با ۹۰۰‌میلیارد دلار دارد، مخالفت دونالد ترامپ و تهدید به عدم‌امضای آن خبرساز شده است. دونالد ترامپ در موضعی بی‌سابقه، هم‌صدا با نمایندگان دموکرات کنگره خواهان تصویب بسته بزرگ‌تری است. به‌طور کلی این اتفاقات به احتمال زیاد در سال آینده سبب افزایش تورم خواهد شد؛ خبری که هرچقدر برای دلار تضعیف‌شده آمریکا نامطلوب است، برای بیت‌کوین خبر خوبی به حساب می‌آید.

روند بیت‌کوین ادامه دارد؟

بسیاری از سرمایه‌گذاران با توجه به تجربیات سال‌های گذشته قیمت بیت‌کوین به معامله‌گران هشدار می‌دهند که با خوش‌بینی بسیار زیاد اقدام به خرید و فروش بیت‌کوین نکنند و جانب احتیاط را نیز در نظر داشته باشند. اما از سوی دیگر بسیاری از تحلیلگران سرشناس رمزارزها بر این عقیده هستند که رالی صعودی شکل گرفته، تازه ابتدای یک مسیر صعودی بلندمدت است. تیم درپر سرمایه‌گذار و تحلیلگر بازار رمز‌ارزها روز یکشنبه در توییتی مدعی شد که قیمت بیت‌کوین در انتهای سال ۲۰۲۲، به ۱۰‌برابر ارزش کنونی خود خواهد رسید.

این در حالی است که پیش‌بینی‌های زیادی درباره هدف‌گذاری قیمتی ۱۰۰‌هزار دلاری بیت‌کوین برای انتهای سال ۲۰۲۱ وجود دارد. در بحبوحه‌ افزایش در‌خور‌توجه قیمت بیت‌کوین، برایان آرمسترانگ،‌ مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار Coinbase، به‌تازگی به سرمایه‌گذاران درباره ریسک‌های ذاتی سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین هشدار داده است. او می‌گوید هیچ‌گاه نمی‌توان به‌طور کامل این حقیقت را باور کرد «که سرمایه‌گذاری در رمزارزها، بدون ریسک نیست»؛ به‌همین دلیل سرمایه‌گذاران باید حواسشان را به‌خوبی جمع کنند.

 او می‌گوید ارزش بازار بیت‌کوین بسیار سریع‌تر از بازارهای مالی دیگر کم و زیاد می‌شود. در این میان‌ گفته می‌شود، سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیون دلاری شرکت اسکای‌بریج‌کپیتال، سرمایه‌گذاری ۱۰۰میلیون دلاری مس‌میوچوال و میلیاردها دلاری گری‌اسکیل از جمله دلایلی هستند که افزایش قیمت بیت‌کوین را تسریع کرده‌اند. پیش‌تر، شرکت گوگنهایم هم اعلام کرده بود که حداکثر ۱۰ درصد از سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلاری خود در طلا را وارد بیت‌کوین خواهد کرد.

ورود از طلا به بیت‌کوین

گرچه طلا و بیت‌کوین هر دو خط سیر یکسانی دارند اما عملکرد بسیا‌ر بهتر بیت‌کوین نسبت به طلا عمدتا‌ به‌خاطر نوظهور بودن آن است. هنگامی که بیشتر سرمایه‌گذاران متوجه شدند که خصوصیا‌ت بیت‌کوین شبیه به طلاست (مانند قابلیت حمل، قابلیت مبادله، کمیا‌بی و تقسیم‌پذیری) و به طرف‌های متمرکز و فیزیکی وابستگی ندارد، تقاضا برای بیت‌کوین را افزایش دادند.

با کاهش روزافزون اعتماد جهانی به اقتصادهای متمرکز و نیا‌ز به یک سرپناه امن مالی که بیش از پیش ضروری است، بیت‌کوین تا حدی می‌تواند جایگزین طلا شود. بیت‌کوین هرگز تا‌‌ امروز در موقعیت بهتری برای تبدیل شدن به یک بازار جهانی واقعی نبوده است، ولی نوسانات رفت و برگشتی دوره‌های قبل موجب شده است که همچنان برخی از معامله‌گران با تردید نسبت به ورود به بازار بیت‌کوین رفتار کنند

خواستگاه بیت کوین کش

تیم توسعه دهنده بیت کوین کش در اصل جزئی از انجمن بیت کوین بودند. در سال ۲۰۱۷ و با افزایش تراکم و شلوغی شبکه بیت کوین، کارمزد تراکنش‌ها در این شبکه بالا رفت و این موضوع برای بیت کوین به یک دردسر تبدیل شد. با رأی ماینرهای بیت کوین در سال ذکر شده، یک به‌روزرسانی نرم افزاری برای بیت کوین پیشنهاد شد تا به واسطه آن مشکل مقایس پذیری در شبکه بیت کوین بهبود پیدا کند اما این پیشنهاد با موافقت کامل انجمن بیت کوین رو به رو نشد.

یکی از سرمایه گذارهای بیت کوین با نام «راجر ور» جزئی از کسانی بود که اعتقاد داشتند با اعمال این به‌روزرسانی نرم افزاری، بیت کوین بیشتر به سمت یک سرمایه‌گذاری سوق پیدا می‌کند تا یک ارز دیجیتال. در حقیقت آن‌ها می‌خواستند به جای ارتقا،‌ محدودیت سایز هر بلاک بیت کوین را از ۱ مگابایت به ۸ مگابایت افزایش دهند. در نهایت در ۱ آگوست سال ۲۰۱۷، بیت کوین کش توسط یک هارد فورک از شبکه بیت کوین به وجود آمد. در آن زمان هر یک از دارندگان بیت کوین، بیت کوین کش نیز دریافت کردند.

دلایل خاص بودن بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کش از نظر ساختار بسیار شبیه به بیت کوین است که تغییراتی جزئی در آن ایجاد شده است؛ به عبارت دیگر بیت کوین کش به نحوی طراحی شده تا معادل دیجیتالی پول باشد اما این در حالی است که بیت کوین بیشتر نقش ذخیره ارزش داشته و به همین دلیل به طلای دیجیتال معروف است.

بزرگ‌ترین تغییر بیت کوین کش نسبت به بیت کوین مربوط به محدودیت سایز هر بلاک در بلاکچین آن است. منظور از سایز هر بلاک به حداکثر میزان داده قابل ذخیره شدن در هر بلاک گفته می‌شود. از آنجایی که بلاک‌ها حاوی تراکنش‌های آن کریپتوکارنسی هستند، سایز هر بلاک نقش تعیین کننده‌ای در پردازش تراکنش‌ها خواهد داشت. محدودیت اندازه هر بلاک در بلاکچین بیت کوین کش ابتدا ۸ مگابایت بود و در ادامه به ۳۲ مگابایت افزایش پیدا کرد که بسیار بزرگ‌تر از حداکثر اندازه هر بلاک بیت کوین است. افزایش سایز هر بلاک در شبکه بیت کوین کش تأثیر بسزایی در سرعت و هزینه انجام هر تراکنش در این شبکه داشته است. در ادامه به دو تفاوت اساسی بیت کوین و بیت کوین کش مي‌پردازیم.

  • بیت کوین کش می‌تواند به طور میانگین در هر ثانیه به پردازش ۱۱۶ تراکنش بپردازد و این در حالی است که این رقم برای بیت کوین به حدود ۷ تراکنش در هر ثانیه می‌رسد.
  • هزینه انجام تراکنش‌ها با بیت کوین کش کمتر از ۰٫۰۱ دلار است و این در حالی است که این رقم در بیت کوین بین ۱ الی ۵ دلار متغیر است. همچنین این عدد در صورت افزایش بار و شلوغی شبکه می‌تواند بیشتر نیز شود.

پس از اطلاع از این موضوع، ممکن است این سوال در ذهن شما شکل گرفته باشد که اگر با افزایش سایز هر بلاک می‌توان به راحتی مسئله مقایس پذیری را حل کرد چرا تمام توسعه دهندگان بلاکچینی به سمت استفاده از این روش نمی‌روند. در پاسخ به این سوال باید گفت که با افزایش سایز بی‌اندازه بلاک‌ها به قدرت بیشتری برای تایید تراکنش‌های هر بلاک نیاز داریم. این موضوع موجب می‌شود که امکان تبدیل شدن به یک نود شبکه یا همان ماینر سخت‌تر و هزینه‌بر شده و دست افراد زیادی از تبدیل شدن به یک تایید کننده تراکنش کوتاه شود و تنها نهادها و افراد ثروتمند توان و بودجه کافی برای استخراج را داشته باشند؛ به عبارت دیگر با محدود شدن قدرت در دست افرادی خاص، غیر متمرکز بودن شبکه به خطر افتاده و به سمت یک شبکه متمرکز حرکت خواهیم کرد.

بیت کوین کش چگونه کار می‌کند؟

از بسیاری از جهات، بیت کوین کش ساختار و عملکرد بسیار مشابهی با بیت کوین دارد. همانند بیت کوین، این ارز دیجیتال از مکانیزم اثبات کار و یا ماینینگ برای تایید تراکنش‌ها و ساختن بلاک‌ها و کوین‌های جدید استفاده می‌کند. درست همانند بیت کوین، تعداد بیت کوین کش‌های قابل استخراج به ۲۱ میلیون کوین محدود شده است.

از آنجایی که بیت کوین کش از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند، ماینرها باید از طریق حل مسائل پیچیده ریاضی، توانایی خود را برای داشتن قدرت پردازش کافی برای پردازش تراکنش‌ها ثابت کنند و نخستین ماینری که سریع‌تر از باقی ماینرها موفق به حل این مسائل پیچیده شود می‌تواند تراکنش‌های آن بلاک را تایید کرده و به آن را به بلاک چین اضافه کند. در ازای انجام این کار برای استخراج هر بلاک به ماینر پاداشی از جنس بیت کوین کش داده می‌شود. همچنین پاداش استخراج پس از هر ۲۱۰ هزار بلاک، برای کاهش عرضه نصف می‌شود.

منبع : صرافی bingx

دکمه بازگشت به بالا