نکات مهم در خرید کفش فوتسال

کفش فوتسال از کتونی های فوتبال سنگین تر می باشد فوتسال یکی از ورزش هایی است که در سالن انجام می شود از این جهت باید کفشی برای این ورزش انتخاب کرد که متناسب با این شرایط باشد. یک کفش فوتسال استاندارد باید تا جای ممکن از ایجاد آسیب دیدگی و مصدومیت ورزش‌کار جلوگیری کند.

کفش فوتسال (فوتبال سالنی) به لحاظ ساختاری، کمی از متفاوت می باشد. کتونی های برعکس کتونی های فوتبال فاقد هرگونه استوک (میخ) در زیر خود می باشند و زیر آن ها از مواد با دوام بیشتری ساخته شده اند.

کفش ورزشی یک گزینه مهم برای انجام هر ورزشی است. کفش های ورزشی مناسب با ورزش های گوناگون ساخته می شوند. هر ورزشی به تناسب با حرکات و مکانی که در آن ورزش انجام می شود، ویژگی های خاص خود را دارد. بازی فوتبال در زمین چمن نیاز به کفش های استوک دارد که زیر آنها به اصطلاح میخ هایی تعبیه شده است. این استوک ها کمک می کنند تا بازیکن روی زمین چمن لیز نخورد و بتواند جهش های خوبی داشته باشد. به همین ترتیب کفش فوتسال نیز شامل ویژگی های مناسب سالن است.

ورزش های دیگر نیز کفش های مخصوص بخود را دارند. کفش فوتسال برای بازی در سالن تعبیه شده است. بازی در سالن نیازمند این موضوع است که کفش از ویژگی های به خصوصی بهره مند باشد. کفی این کفش ها باید چسبندگی معقولی داشته باشند تا در زمان بازی روی و کفی سالن لیز نخورند. این کفش ها معمولاً قابلیت استفاده برای خیابان و کفپوش های پارک ها را نیز دارا می باشد.

اجزای تشکیل دهنده کفش فوتسال

کفش فوتسال از اجزایی مثل آستر، بند کفش، پنجه کفش، کلاهک سر پنجه کفش، رویه کفش، زیره کفش، پاشنه کفش (پنل)، طوق، زبانه کفش، کفی کفش، قالب زیره کفش، لایه میانی زیره کفش، محافظ پاشنه، پوسته خارجی زیره کفش و عاج کفش تشکیل شده است.

نکات مهم هنگام خرید کفش فوتسال

مهمترین ابزار بازیکن در فوتسال برای اجرای صحیح تکنیک ها، پاس کاری ها، شوت زدن ها و دویدن، کفش فوتسال استاندارد است. در ادامه به ویژگی ها و استاندارهای کفش فوتسال خواهیم پرداخت:

– مواد اولیه در کفش فوتسال:

مواد به کار رفته در کتونی نقش بسیار تعیین کننده ای در عملکرد و دوام کفش ایفاء می کند. کفش فوتسال معمولاً از جنس چرم و یا مخمل به دلیل افزایش قابلیت کنترل توپ ساخته می شود. بطور کلی از دو نوع چرم طبیعی و مصنوعی در ساخت کتونی های فوتسال استفاده می شود. مواد ساخته شده از چرم طبیعی قابل انعطاف تر و نرم تر از چرم مصنوعی می باشند و خیلی راحت به قالب پا در می آیند، ولی دوام کمتری در قیاس با چرم مصنوعی دارند.

بهتر است کفش فوتسال قابلیت تهویه و عبور هوا را داشته باشد

– ایمن بودن کفش فوتسال:

حواستان باشد همیشه به دنبال تجهیزات و لوازم ورزشی باشید که مطابق با بروزترین استانداردهای روز جهانی طراحی شده باشند و از ضریب ایمنی بالایی بهره مند باشند. یک کفش فوتسال خوب باید همیشه دارای زیره ای مقاوم در برابر لغزش باشد و باعث آسیب رساندن به پاهای شما نشود.

– کاهش احتمال آسیب دیدگی مهمترین ویژگی کفش فوتسال:

یکی از مهترین فاکتورهای تاثیر گذار در کیفیت یک کفش فوتسال، کاهش احتمال آسیب دبدگی می باشد. کتونیهای سالنی باید تا حد امکان از بروز آسیب دیدگی در ورزشکار جلوگیری نماید. یک کتونی لغزنده سبب سر خوردن ورزشکار و همینطور پیچش پای ورزشکار در زمان ورزش می شود. بنابراین، یک کتونی سالنی خوب تا حد امکان باید از بروز آسیب دیدگی جلوگیری نماید.

– پست بازیکن فوتسال:

سبک بازی و پست بازی ورزشکار نیز در انتخاب نوع کفش فوتسال تاثیر گذار می باشد. به عنوان نمونه افرادی که در خط حمله بازی می کنند، بدین دلیل که تمرکز بیشتری بر روی گل زدن دارند، کتونی با رویه کفش مسطح و با بند کم را ترجیح می دهند. این مسئله همچنین سبب تسهیل در دریبل زدن حریف مقابل می شود. از سوی دیگر، بازیکنی که در خط دفاع بازی می کند، بدین دلیل که در مقابل حملات حریف و تغییر جهت ها و برخوردهای ناگهانی قرار می گیرد، کتونی با طول عمر و ساپورت بیشتر و همچنین یک کتونی مقاوم در برابر حرکت های عرضی را ترجیح می دهد. همچنین یک دروازه بان، به علت حرکت های عرضی زیاد در طول دروازه، یک کتونی مقاوم در برابر حرکت های عرضی را ترجیح می دهد.

– قابلیت چسبندگی کفش فوتسال:

کفش فوتسال برخلاف کتونی فوتبال دارای یکی سطح مسطح با طرح های گوناگون میباشد تا قابلیت بازی بر روی سطوح مختلف از جمله پارکت را نیز دارا باشد. این چنین کتونی ها را نیز میتوان برای فعالیت های ورزشی خیابانی استفاده نمود. از آنجائی که فوتسال ورزشی سریع و پر تحرک میباشد، بگونه ای که باید بتوان حرکات گوناگون تکنیکی را در محیطی نسبتا کوچک انجام داد، بنابراین چسبندگی اینگونه از کفش ها از اهمیت بسیار زیادی بهره مند می باشد. البته باید این چسبندگی به میزانی باشد که بر روی انعطاف پذیری کفش تأثير منفی نگذارد.

– سبکی و دوام بالای کفش فوتسال:

با توجه به سرعت بالای این ورزش، یک کفش سبک برای فوتسال، برترین انتخاب می باشد. عموما یک کفش فوتسال با کیفیت، وزنی در حدود ۲۲۰ تا ۲۳۰ گرم دارد. یک طرح زیبا که دارای قسمتهای اضافی و به اصطلاح آپشنهای بیش از حد نمی باشد برای این ورزش مناسب می باشد.

کفش فوتسال استاندارد باید از ایجاد آسیب و مصدومیت ورزشکار جلوگیری کند

– امکان تنفس پاها در کفش فوتسال:

با توجه به تحرک زیاد در ورزش فوتسال و احتمال تعریق پا در حین بازی، مسأله تنفس پذیری و تهویه کفش از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. عموما مواد سبک تر دارای قابلیت تهویه بهتری می باشند. برخی کفش فوتسال را نیز به منظور تهویه بهتر به صورت ساختار مشبک تولید می کنند.

– اندازه مناسب کفش فوتسال:

هیچ وقت گمان نکنید که به علت داشتن بند بر روی کفش های ورزشی، میتوانید این نوع از کتونی ها را یک سایز بزرگ تر از اندازه پای خود خریداری نمایید؛ چون در اینصورت تنها باعث افزایش احتمال آسیب دیدگی به پاهای خود خواهید شد. به همین دلیل در زمان خرید کفش فوتسال، به سایز آن توجه کنید.

– افزایش سرعت:

فوتسال یک ورزش با سرعت بالا میباشد، از اینرو در این ورزش، توپ پیوسته با پا در تماس می باشد. یک کفش فوتسال خوب باید به ورزش‌کار این قابلیت را بدهد تا علاوه بر تغییر جهت سریع در زمان بازی بتواند توپ را در یک فضای کوچک به گردش در بیاورد. باتوجه به این امر عموما کفش های سالنی از موادی ساخته میشوند تا قابلیت کنترل توپ را افزایش دهند. استفاده از چرم جیر یا مخمل و یا میکروفایبرهای اینگونه از مواد (Suede or microfiber suede) سبب افزایش قابلیت کنترل توپ توسط کفش های سالنی می شود.

– قیمت کفش فوتسال:

باتوجه به تکنولوژی بکار رفته در ساخت و دیگر عوامل فنی دیگری که برای یک کتونی ورزشی بسیار مهم و دارای اهمیت است، باید بگوییم قیمت کفش فوتسال از چند صد هزار تومان آغاز و تا چند میلیون تومان نیز ادامه پیدا می کند و این تنها شما هستید که باید متناسب با بودجه و سطح بازی خود اقدام به خرید یک کفش ورزشی مناسب نمایید.

– کفش فوتسال در دسترس باشد:

یکی دیگر از خصوصیات های یک کفش فوتسال خوب اینست که در هر جایی در دسترس می باشد. به طورمثال در ایران کتونی های برای سالن کپی شده از مدل های خارجی در حال تولید می باشند.

از ویژگی های کفش فوتسال می توان به قابلیت چسبندگی آن اشاره کرد

گردآوری: بخش فوتبال سرپوشفوتسال یکی از ورزش های پرطرفدار دسته جمعی می باشد که در واقع همان فوتبال درون سالن است. این رشته ورزشی محبوبیت زیادی در بین جوانان دارد و لازمه تجربه آن در اختیار داشتن تجهیزات اولیه و با کیفیت می باشد. علاوه بر توپ، دروازه و سایر لوازم خود ورزش، بازیکنان نیز باید لباس، کفش و شرایط مناسب را داشته باشند. مانند هر ورزش دیگر حتی در مراحل اولیه و یادگیری داشتن خوب می تواند تاثیر مهمی در روند موفقیت افراد داشته باشد. خرید کفش فوتسال مناسب می تواند سلامتی شما را در حین بازی و تمرین حفظ کند و از آسیب های احتمالی مخصوصا ضربه به پاها جلوگیری کند. با وجود تنوع بسیار زیاد کفش های ورزشی انتخاب کفش مناسب کمی دشوار است و با اینکه کفش های مخصوص هر رشته به صورت تخصصی تولید می شوند اما بسیاری از افراد بدون اطلاع از ویژگی های یک کفش فوتسال خوب اقدام به خرید می کنند.

برای خرید کفش فوتسال خوب نکات زیادی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد، از ویژگی های کیفی مانند جنس مواد اولیه ساخت تا طرح و رنگ کفش می تواند در این انتخاب تاثیر داشته باشد. یک به بخش های رویه، زیره، لایه میانی و تودوزی تقسیم می شود که با توجه به نوع کاربرد کفش در هر کدام از این بخش بندی ها ویژگی بخصوصی دارد. معمولا در بسیاری از فروشگاه های تخصصی لوازم ورزشی افراد متخصص برای راهنمایی خرید کفش فوتسال وجود دارند، اما نکاتی هستند که در زمان خرید باید خودتان در نظر بگیرید. مهمترین ویژگی های یک کفش فوتسال خوب عبارتند از :

 

1- وزن کفش

 

2- انعطاف پذیری کفش فوتسال

دومین عامل مهم در خرید کفش فوتسال، میزان انعطاف پذیری آن می باشد، اهمیت آن در زمان دویدن و میزان خم شدن آن برای جلوگیری از ورود فشار به پنجه پا و آسیب های تاندون و ساق پا مشخص می شود. برای انعطاف پذیری بیشتر کفش لایه میانی و زیرین کفش از جنسی با انعطاف بالا استفاده می شود و به دلیل تنش زیاد قسمت جلویی کفش فوتسال، پارچه، چرم یا جیر در آن بکار گرفته می شود. در زمان خرید کفش مخصوص فوتسال می توانید پنجه پای خود را تا حد ممکن خم کنید و اگر می توانید به اندازه بدون کفش و راحت خم کنید، پس کفش مناسبی را انتخاب کردید.

 

3- گردش هوا در کفش

نکته مهم دیگر در زمان خرید کفش فوتسال گردش هوا در آن می باشد، چرا که در زمان ورزش و دویدن سوخت و ساز بدن و در نتیجه دمای بدن و پاها افزایش پیدا می کند و به همین دلیل نیاز به تنفس پا در کفش ها بیشتر می شود. گردش هوای بیشتر در کفش باعث کاهش تعریق و خنک ماندن پا می شود، در نتیجه راحتی بیشتری را برای فرد به همراه خواهد داشت. معمولا رویه کفش های سالنی را پارچه ها تشکیل می دهند زیرا فضاهای خالی بین الیاف پارچه باعث گردش هوای بیشتر داخل کفش خواهد شد.

 

4- زیره کفش

در ورزش های گروهی احتمال ضربه و آسیب به پا زیاد است که همین امر باعث می شود تا جنس و مقاومت کفش های ورزشی اهمیت بیشتری پیدا کند، مخصوصا لایه زیرین کفش. معمولا جنس زیره کفش های ورزشی از انواع پلاستیک می باشد اما طراحی این قسمت اهمیت بسیاری دارد چرا که با داشتن طراحی قوس دار در قسمت میانی کفش، فشار کمتری به پاها منتقل می کند. همچنین از مواد اولیه بسیار مرغوب در ساخت زیره کفش فوتسال استفاده می شود تا به مرور زمان ساییده نشود و خاصیت لغزندگی نداشته باشد.

 

5- لایه میانی کفش فوتسال

لایه میانی کفش نیز به اندازه زیره آن اهمیت دارد و باعث کاهش فشار و ضربه به داخل کفش و پاها می شود، همچنین این لایه وظیفه کاهش فشار وزن فرد به سطح زمین را دارد. این لایه با استفاده از مواد بسیار مقاوم و در عین حال سبک ساخته می شود که معمولا فوم های متراکم هستند.

 

6- طراحی کفش

کفش های ورزشی با هدف راحتی بیشتر در زمان فعالیت شدید تولید می شوند و طراحی قسمت های مختلف آن در راستای همین هدف انجام میشود. رویه های کفش فوتسال معمولا به صورت کوتاه طراحی می شوند تا پاشنه پا به راحتی حرکت کند، همچنین برای جلوگیری از فشار به انگشتان پا، قسمت پنجه این کفش ها پهن تر طراحی می شود.

 

7- سایز کفش فوتسال

در زمان خرید کفش ورزشی توجه به این نکته نیز اهمیت بسیاری دارد که سایزبندی کفش ها در برندهای مختلف ممکن است باهم فرق داشته باشند. برای خرید یک کفش فوتسال خوب باید حتما آن را به پا کنید و از سایز بودن آن از نظر طولی و تنگ یا گشاد نبودن آن مطمئن شوید تا فشاری به عضلات کمر و پشت رانتان وارد نشود.

 

8- پاشنه کفش

پاشنه کفش به تفاوت ارتفاع پاشنه و قسمت انگشتان پا اشاره دارد که باید به شکلی باشد که به پا فشار وارد نکند. کفش هایی با پاشنه بلند فشار بیشتری روی پاشنه وارد می کنند و پاشنه های کوتاه این فشار را روی انگشتان وارد می کنند. بهترین گزینه کفش هایی با لژ متوسط هستند که در سراسر کفش با ارتفاع های متفاوتی وجود دارند و هنگام دویدن و تحرک زیاد در زمان برخود پا زمین از آن محافظت می کنند.

 

9- زمان خرید کفش فوتسال

در طول روز و به دلیل تحرک، ایستادن و دویدن تا هنگام غروب پاها متورم می شوند به طوری که غروب به بزرگترین اندازه خود می رسند. بنابراین بهترین زمان خرید کفش به خصوص کفش ورزشی عصرها و شبهاست چرا که از تنگ بودن کفش در آینده جلوگیری می کند.

 

10- زیبایی کفش

طراحی ظاهری کفش تاثیر بسیاری در خرید افراد دارد، البته که نمی توان زیبایی کفش را نادیده گرفت، اما بعد از بررسی و تایید تمام موارد گفته شده باید ظاهر آن را مد نظر قرار داد.

 

کفی کفش فوتسال از مواد بادوامی ساخته می شوند

نکاتی در مورد کفش فوتسال

کفش ورزشی یک گزینه مهم برای انجام هر ورزشی است. کفش های ورزشی متناسب با ورزش های مختلف ساخته می شوند. هر ورزشی به تناسب با حرکات و مکانی که در آن ورزش انجام می شود، ویژگی های خاص خود را دارد. بازی فوتبال در زمین چمن نیاز به کفش های استوک دارد که زیر آن ها به اصطلاح میخ هایی تعبیه شده است. این استوک ها کمک می کنند تا بازیکن روی زمین چمن لیز نخورد و بتواند جهش های خوبی داشته باشد. به همین ترتیب کفش فوتسال نیز شامل ویژگی های مناسب سالن است.

به همین ترتیب ورزش های دیگر نیز کفش های مخصوص به خود را دارند. کفش فوتسال برای بازی در سالن تعبیه شده است. بازی در سالن نیازمند این موضوع است که کفش از ویژگی های به خصوصی برخوردار باشد. کفی کفش فوتسال از مواد بادوامی ساخته می شوند. کفی این کفش ها باید چسبندگی معقولی داشته باشند تا در هنگام بازی روی پارکت و کفی سالن لیز نخورند. این کفش ها معمولا قابلیت استفاده برای خیابان و کفپوش های پارک ها را نیز دارا می باشد.

اجزای تشکیل دهنده کفش فوتسال

کفش فوتسال از 15 جزء تشکیل شده است.

آستر : تکه پارچه نرمی که در درون کفش به جهت بالا بردن میزان راحتی پا در داخل کفش قرار داده می شود.

پاشنه کفش (پنل) : این قسمت بخشی از کفش است که برای محافظت از پاشنه پا در کفش مورد استفاده قرار می گیرد.

بند کفش : در قسمت رویه کفش تعبیه شده و برای محکم نمودن کفش در پای بازیکنان مورد استفاده قرار می گیرد.

کفی کفش : این قسمت جزء قسمت لایه دورنی کفش است که برای راحتی پا و حمایت از قوس داخل پا در هنگام بازی در کفش نصب می شود.

پنجه کفش : این قسمت به جهت اینکه بازیکن همواره در حال دویدن است و پاها نیاز به انعطاف در داخل کفش دارند در کفش نسب می شود.

کلاهک سر پنجه کفش : این تکه به جهت نقویت قسمت جلوی نوک کفش بر روی آن نصب می شود.

رویه کفش : این قسمت معمولا از چرم طبیعی و یا چرم مصتوعی تهیه و ساخته وبر روی کفش نصب می شود.

زیره کفش : شامل سه قسمت داخلی ، بیرونی و میانی است که در کفش فوتسال از نوع نازکتر آن به جهت سبک شدن کفش استفاده می شود.

قالب زیره کفش : در قسمت زیر کفی کفش قرار می گیرد و شکل ظاهری کفش را مشخص می کند.

لایه میانی زیره کفش : بین کفی کفش و قسمت بیرونی زیره کفش قرار می گیرد و جذب فشار در هنگام دویدن را انجام می دهد.

طوق : این قسمت به شکل پد است که جهت راحتی و حفاظت از قوزک پا در کفش نصب می شود.

زبانه کفش : این قسمت از یک لایه نازک پد تهیه شده که یه سبب احساس لمس با کفش نصب می شود.

محافظ پاشنه : این جزء از جنس پلاستیک است و حفاظت پاشنه و قوزک پا را انجام می دهد.

عاج کفش : این قسمت برجستگی های موجود بر زیر کفش است که در باید مانع از لغزیدن و سر خوردن ورزشکار در هنگام بازی شود.

پوسته خارجی زیره کفش : قسمتی است که کف زمین در ارتباط است که در ساختار کفش فوتسال نقش کلیدی را دارد و وظیفه این قسمت ایجاد چسبندگی مناسب کفش با سطح زمین است.

کفش فوتسال از 15 جزء تشکیل شده است

ویژگی ها و استانداردهای کفش فوتسال

کفش های فوتسال باید تا حدودی قابلیت چسبندگی داشته باشد. چرا که اگر با کفش مناسبی وارد سالن های ورزشی نشوید قطعا بارها لیز خواهید خورد. به دلیل اینکه فوتسال ورزشی است که نیاز به مانور در فضاهای کوچک دارد این قابلیت بسیار مهم است. اما نباید به گونه ای باشد که مزاحم اجرای حرکات توسط بازیکن شود.

بهتر است کفشی که انتخاب می کنید با مدل بازی شما تناسب داشته باشد. معمولا بازیکنانی که در خط حمله بازی می کنند نیاز دارند تا کفش هایی با رویه مسطح بپوشند تا در ضربه زدن آن ها به سمت دروازه مشکلی ایجاد نکند. برخی از کفش ها هستند که بند‌های آن ها به صورت مورب طراحی شده تا سطح بیشتری برای شوت زدن در اختیاز بازیکن قرار گیرد.

در فوتسال همیشه توپ در حال تماس با کفش و پای بازیکنان است بدین جهت کفش فوتسال مناسب باید قابلیت تغییر جهت سریع در یک فضای محدود را برای بازیکن داشته باشد از این رو کفش های مخصوص فوتسال معمولا از جنس چرم و یا مخمل بدلیل افزایش قابلیت کنترل توپ ساخته می شوند. باید در نظر داشت که فوتسال ورزشی سرعتی است و مناسب ترین کفش برای آن، انتخاب کفشی است که 220 الی 250 گرم بیشتر وزن نداشته باشد.

این وزن مقداری از وزن کفش های فوتبال بیشتر است. بهتر است کفش فوتسال قابلیت تهویه و عبور هوا را داشته باشد. برخی از کفش ها راه های عبوری برای هوا روی خود دارند که کمک می کنند پا درون کفش کمتر عرق کند.

جنس کفش های فوتسال معمولا از دو نوع چرم طبیعی و چرم مصنوعی ساخته می‌شوند. هردوی این مواد مزایایی دارند. استفاده از چرم مصنوعی باعث می‌شود تا کفش عمر و دوام بیشتری داشته باشند. در حالیکه چرم طبیعی از انعطاف بیشتری برخوردار است. با این حال بسیاری از مردم چرم مصنوعی را به دلیل ارزان تر بودن ترجیح می دهند.

معمولا کفش هایی که از کفی نازکی برخوردار هستند برای فوتسال مناسب تر می باشند. امروزه کفش های فوتبال از موادی ساخته می شوند که پتانسیل بالایی در زمینه کنترل توپ و چسبندگی با زمین دارند و در این کفش ها تیکه های از جنس پلاستیک بکار رفته تا از پنچه پاها در برابر ضربات و مصدومیت ها محافظت کند. کفش لغزنده سبب سر خوردن بازیکن در هنگام بازی خواهد شد و یک کفش فوتسال استاندارد باید تا جای ممکن از ایجاد آسیب دیگری و مصدومیت ورزشکار جلوگیری کند.

کفش هایی که از کفی نازکی برخوردار هستند برای فوتسال مناسب تر می باشند

ویژگی هایی از بهترین کفش فوتسال

  • افزایش سرعت

فوتسال یک ورزش با سرعت بالا می باشد، از این رو در این ورزش توپ همواره با پا در تماس می باشد. یک کفش فوتسال خوب باید به ورزشکار این قابلیت را بدهد، تا علاوه بر تغییر جهت سریع در حین بازی بتواند توپ را در یک فضای کوچک به گردش در بیاورد. با توجه به این امر، عموما کفش های سالنی از موادی ساخته می شوند تا قابلیت کنترل توپ را افزایش دهند. استفاده از چرم جیر یا مخمل و یا میکروفایبرهای اینگونه از مواد (Suede or microfiber suede) باعث افزیش قابلیت کنترل توپ توسط کفش های سالنی می شود.

  • کاهش احتمال آسیب دیدگی

اگر چه این مسئله در انتهای موارد ذکر می شود، ولی یکی از مهترین فاکتورهای تاثیر گذار در کیفیت یک کتونی سالنی می باشد. کتونی های سالنی علاوه بر موارد ذکر شده باید تا حد امکان از بروز آسیب دیدگی در ورزشکار جلوگیری نماید. یک کتونی لغزنده باعث سر خوردن ورزشکار و همچنین پیچش پای ورزشکار در حین ورزش می شود. لذا، یک کتونی سالنی خوب تا حد امکان باید از بروز آسیب دیدگی جلوگیری نماید.

  • سبکی و دوام بالا

با توجه به سرعت بالای این ورزش, یک کفش سبک برای فوتسال بهترین انتخاب می باشد. عموما یک کفش فوتسال با کیفیت، وزنی در حدود 220 تا 230 گرم دارد. یک طرح زیبا که دارای قسمت های اضافی و به اصطلاح آپشن های بیش از حد نمی باشد برای این ورزش مناسب می باشد.

  • قیمت و در دسترس بودن

کتونی های سالنی در بازار ایران توسط تولید کنندگان مختلفی روانه بازار می شود، که البته بیشتر این کتونی ها کپی مدل های خارجی می باشد. یکی از کتونی های کپی شده در بازار ایران که از قدیم در بازار ایران یافت می شود کتونی تایگر می باشد که در حال حاضر توسط تولید کنندگان مختلفی تولید می شود و قیمت آن برحسب مواد بکار رفته در آن متغییر می باشد. یکی دیگر از عواملی که در انتخاب کتونی سالنی می تواند تاثیر گذار باشد، پست بازی ورزشکار، بعنوان مثال دروازه بان، دفاع یا مهاجم، است.

  • قابلیت چنگ زنی (گریپ) و کنترل

عموما، یک کفش با کفی نسبتا نازک، به منظور حرکات سریع در فوتسال، برای این ورزش مناسب می باشد. بعضی از کفی های کتونی های سالنی از مواد لاستیکی ساخته شده از صمغ (Gum Rubber) تولید می شوند.

کفی کفش های فوتسال باید علاوه بر قابلیت کنترل بالای توپ، قابلیت چنگ زنی خوبی با سطح زمین داشته باشند. به منظور دستیابی به این هدف، بعضی از کفش های سالنی شامل تکه ای از مواد لاستیکی می باشد، که حول ناحیه سرپنجه ها را پوشانده است.

 

دکمه بازگشت به بالا