عمومی

آنتی اسکالانت و ممبران RO در سیستم های اسمز معکوس

آنتی اسکالانت در سیستم های اسمز معکوس استفاده می شود. آنتی اسکالانت در RO برای جلوگیری از گرفتگی غشاها استفاده می شود. شرکت اتیه انرژی تلاش تامین کننده آنتی اسکالانت ها می باشد. برای مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان ما تماس بگیرید. به طور کلی تمامی سیستم هایی که از فناوری غشایی برای تصفیه آب استفاده می کنند در معرض منافذ مسدود روی غشا قرار می گیرند که مهم ترین نوع آن سیستم های نمک زدایی با اسمز معکوس است که طبیعتاً به دلیل وجود مواد معلق، نمک های محلول و پارامترها می باشد.

میکروب‌های موجود در آب آشامیدنی در هم پیچیده می‌شوند که این امر مستلزم پیش تصفیه صحیح فیزیکی و شیمیایی سیستم است. آنتی اسکالانت ها که قبلا برای سیستم های اسمز معکوس استفاده می شدند، در جلوگیری از پوسته پوسته شدن غشاء بسیار موثر هستند. آنتی اسکالانت برای سیستم های RO یک محلول آبی از اسید فسفینوکربوکسیلیک تخصصی است که در کنترل رسوب نمک های فلس غیر آلی بر روی سطح غشاء بسیار موثر است.

معمولاً سه روش برای کنترل رسوب وجود دارد:

•          اسیدی شدن آب خام

•          استفاده از سختی گیر رزینی در پیش تصفیه (با قیمت با TDS پایین)

•          استفاده از آنتی اسکالانت

یکی از عوامل مهم رسوب بر روی غشاها، یون های کلسیم است که با استفاده از اسید می توان از آن جلوگیری کرد. اما نمی توان با استفاده از اسید از یون منیزیم جلوگیری کرد، بنابراین نمی توان به طور کامل از رسوب آن جلوگیری کرد.

آنتی اسکالانت یا ماده ضد رسوب‌گذاری  (R.O Scale Inhibitor)

موادی که روی غشاء رسوب می‌کنند عبارتند از کربنات کلسیم (CaCO3)، سولفات کلسیم (CaSO4)، سولفات باریم (BaSO4) و سولفات استرانسیم (SrSO4). رسوبات سیلیس (SiO2) و فلوراید کلسیم (CaF) کمتر رایج هستند اما مشکل ساز هستند.

معمولاً مشکلات ناشی از جرم گیری شیمیایی در فیلترهای غشایی عبارتند از:

•          کاهش کیفیت و کمیت جریان آب

•          افزایش افت فشار و فشار مورد نیاز و مصرف انرژی و هزینه

•          شستشوهای بیشتر در فواصل کوتاه تر برای بهبود عملکرد، که باعث کاهش ماندگاری غشا و افزایش هزینه می شود.

•          ناتوانی های مکرر و طولانی مدت.

•          پارگی و پارگی غشاها در تماس با بلورهای رسوبی تیز

•          همچنین افزایش TDS آب

یکی از راه حل های مفید برای جلوگیری از مشکلات ذکر شده استفاده از آنتی اسکالانت است. آنتی اسکالانت مهمترین ماده شیمیایی است که معمولاً به سیستم های RO تزریق می شود. هر دستگاه اسمز معکوس به یک سیستم تزریق از این نوع نیاز دارد.

این مواد در واکنش های رسوبی به سه دسته تقسیم می شوند:

1- پیشگیری در غلظت های آستانه پایین

پیشگیری در غلظت های آستانه پایین، توانایی یک آنتی اسکالانت برای حفظ محلول های فوق اشباع برخی از نمک های حل شده در محلول است. هنگامی که کریستال ها در زیر سطح میکروسکوپی شروع به تشکیل می کنند، گروه های منفی روی مولکول آنتی اسکالانت به بارهای مثبت هسته رسوب حمله می کنند و تعادل الکترونی لازم برای ادامه رشد کریستال را مختل می کنند.

2- تصحیح کریستال

تصحیح کریستال همچنین یک خاصیت ضد رسوب در تغییر شکل کریستال ها و در نتیجه نرم شدن یا غیر چسبناک شدن رسوبات است. هنگامی که کریستال های رسوب شده توسط این مواد اصلاح می شوند، شکل آنها تغییر می کند و کمتر فشرده می شوند.

3. پراکندگی

پراکندگی توانایی برخی از آنتی اسکالانت ها برای جذب روی کریستال ها یا ذرات کلوئیدی و انتقال مقدار زیادی بار آنیونی به آنها است. بار زیاد باعث پراکندگی کریستال ها می شود. علاوه بر این، عمل جذب دیسپرسرها پیوسته بوده و باعث رشد نکردن کریستال می شود. مقادیر بالای بارهای آنیونی نیز باعث جدا شدن ذرات از بارهای آنیونی ثابت روی سطح غشا می شود.

خرید آنتی اسکالانت

مکانیسم آستانه پایین کربنات کلسیم، آنتی اسکالانت (R)، رشد کریستال را با حمله به بارهای مثبت یون های کلسیم واقع در گوشه های کریستال متوقف می کند. برای دریافت مشاوره، استعلام قیمت و خرید آنتی اسکالانت های شرکت آتیه انرژی، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

آنتی اسکالانت جنسیس مدل LF گالن ۲۵ کیلویی

آنتی اسکالانت جنسیس مدل LF (Genesis Antiscalant Model LF )، یک محلول آبی از اسید فسفونیک غلیظ است که برای کنترل رسوب نمک های معدنی و گرفتگی غشای RO در دستگاه های تصفیه آب استفاده می شود. این آنتی اسکالانت در واقع دارای ترکیبات موثری است که در فرآیند تصفیه آب به روش اسمز معکوس (RO) از تشکیل رسوب جلوگیری کرده و از پر شدن سوراخ های پلی آمیدی در غشاها و در نتیجه افزایش طول عمر آن جلوگیری می کند. بنابراین استفاده از آنتی اسکالانت جنسیس باعث افزایش طول عمر غشاهای اسمز معکوس در دستگاه های تصفیه آب می شود. عملکرد این ضد رسوب به این صورت است که با اتصال به آلاینده های موجود در آب از تشکیل رسوب در سطح غشاها جلوگیری می کند. این آلاینده ها در نهایت از غشاها عبور کرده و سیستم را با پساب خارج می کنند.

با توضیحات ارائه شده در بالا مشخص می شود که در صورت عدم استفاده از آنتی اسکالانت، غشاهای RO موجود در دستگاه های تصفیه آب آسیب جدی می بینند و سختی آب آن (TDS) نیز افزایش می یابد. بنابراین استفاده از غشاهای ضد رسوب در دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس می تواند باعث بهبود طول عمر ممبران و کارایی جریان خروجی دستگاه شود. آنتی اسکالانت جنسیس LF در گالن های 25 کیلوگرمی موجود است.

لزوم استفاده از آنتی اسکالانت

آبی که وارد دستگاه تصفیه آب RO می شود دارای انواع املاح، منیزیم و سایر املاح می باشد. تمام سیستم هایی که از فناوری غشایی برای تصفیه آب استفاده می کنند دچار رسوب می شوند. مشکلات ناشی از رسوب فیلترهای غشایی یا غشاهای تصفیه آب صنعتی شامل موارد زیر است:

 • کاهش کیفیت و جریان آب خروجی
 • افت فشار و مصرف بیشتر انرژی
 • نیاز به شستشوی مکرر دارد
 • خرابی های مکرر سیستم
 • پارگی غشای فیلتر غشایی

راه حل این مشکلات استفاده از مقدار مناسب ضد رسوب یا ضد رسوب در سیستم تصفیه آب صنعتی است.

ویژگی ها و فواید آنتی اسکالانت جنسیس

آنتی اسکالانت جنسیس در تمامی دستگاه های تصفیه آب RO با خوراک های مختلف (مانند آب چاه، دریا، پساب تصفیه شده و غیره) و سختی بالا کاربرد وسیعی دارد. این کاربردها شامل گرفتگی یا پر کردن سطح غشاهای RO یا سیستم‌های نانوفیلتراسیون (NF) است. این ضد رسوب قدرت پراکندگی بالایی برای ذرات کلوئیدی دارد و از تشکیل رسوبات معدنی (مانند کربنات کلسیم، سولفات کلسیم، باریم و استرانسیوم) و همچنین رسوب سیلیس، آهن و فلزات سنگین جلوگیری می کند. از دیگر مزایای این ضد اسکالانت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل بسیار قوی کربنات، سولفات و سیلیس برای عملکرد موثر
 • سازگار با تمامی فیلترهای غشایی هسته ای و پلی آمیدی
 • گواهینامه ها و تاییدیه های بین المللی برای آب آشامیدنی سالم
 • کنترل قدرتمند طیف وسیعی از ذخایر معدنی
 • جلوگیری از تشکیل فلزات سه ظرفیتی مانند آهن، منگنز و آلومینیوم
 • سازگار با لوله های کربن استیل و مواد مشابه
 • مناسب برای آب شیرین و شور
 • حاوی مواد غیر سمی است
 • دوز تزریق پایین
 • مقرون به صرفه.

مشخصات فنی آنتی اسکالانت جنسیس مدل LF

آنتی اسکالانت جنسیس دارای مشخصات فیزیکی و شیمیای زیر می باشد:

ظاهر  شفاف
مواد شیمیایی ترکیبی از مواد قلیایی
مورد استفاده رسوب زدایی
PH 9.8 -10.2
محتوای جامد ۳۳ تا ۳۷ درصد w/w
وزن مخصوص 1.34- 1.37
نقطه انجماد کمتر از 15- درجه سانتی گراد
انحلال پذیری کاملاً محلول

نحوه استفاده از آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت باید به طور مداوم به تغذیه دستگاه RO تزریق شود و در صورت خاموش بودن دستگاه، سیستم تزریق ضد اسکالانت باید متوقف شود. این ضد رسوب را می توان به تنهایی یا همراه با اسید در سیستم تصفیه آب اسمز معکوس استفاده کرد. مقدار تزریق آنتی اسکالانت جنسیس معمولاً بین 2 تا 4 میلی گرم در لیتر است که تزریق دوز کمتر یا بیشتر از این مقدار می تواند فیلتر غشایی را مسدود کند. بهترین مکان برای قرار دادن سیستم تزریق قبل از فیلترهای کارتریج است. دوز تزریقی آنتی اسکالانت Genesis LF نباید از 5 میلی گرم در لیتر تجاوز کند.

برای طبقه بندی آنتی اسکالانت ها از شاخصی به نام Langer (LSI) استفاده می شود که نشان دهنده تمایل آب به ایجاد رسوب یا خوردگی است. این شاخص به پنج عامل بستگی دارد: دما، TDS، PH، سختی کلسیم و قلیائیت آب. محدوده قابل قبول شاخص LSI برای اثربخشی بهینه آنتی اسکالانت معمولاً بین 1 تا 2 می باشد.

اگر آنتی اسکالانت مورد نظر دارای شاخص لانگرلر بالاتر از 2 باشد باید از این ضد رسوب همراه با اسید موجود در سیستم تصفیه آب استفاده شود. اسیدهایی که بیشتر برای کاهش LSI استفاده می شوند اسید هیدروکلریک و اسید سولفوریک هستند. لازم به ذکر است که تزریق اسید سولفوریک بیشتر می تواند باعث گرفتگی غشاها شود، بنابراین استفاده از اسید کلریدریک بیشتر از اسید سولفوریک توصیه می شود. مدل LF آنتی اسکالانت جنسیس دارای شاخص لانگرلر 2.6 می باشد.

شرایط نگهداری آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت یک محلول شیمیایی قوی ضد رسوب است که به آلاینده های موجود در آب می چسبد و از تشکیل رسوبات و گرفتگی غشاهای غشا جلوگیری می کند. آنتی اسکالانت ها برای سلامتی انسان مضر هستند، بنابراین رعایت اقدامات پیشگیرانه برای استفاده از آنتی اسکال ها و کمک های اولیه در صورت خطر ضروری است. بنابراین توجه به نکات مهم زیر در نگهداری آنتی اسکالانت ها ضروری است:

1- ظرفی که برای نگهداری آنتی اسکالانت ها استفاده می شود باید مات و دارای مقاومت بالایی در برابر خوردگی باشد.

2- توصیه می شود آنتی اسکالانت در معرض نور مستقیم قرار نگیرد.

3- مواد ضد اسکال را حتماً دور از غذا و نوشیدنی و دور از دسترس عموم قرار دهید.

از قرار دادن آنتی اسکال های اسیدی در کنار مواد کاهنده اسیدی (قلیاها) و نگه داشتن آنتی اسکالین های قلیایی در کنار مواد اسیدی خودداری کنید.

5- ظرف نگهداری این ضد رسوب باید دارای درب و کاملا بسته باشد.

6- ظرف نگهدارنده ضد رسوب غشایی نباید فولادی باشد.

نکات ایمنی برای استفاده از آنتی اسکالانت ها

آنتی اسکالانت ها مواد شیمیایی بسیار خطرناکی برای سلامتی انسان هستند که در استفاده از آنها باید به نکات بسیار مهمی از جمله موارد زیر توجه کرد:

 • هنگام استفاده از این ضد رسوب حتما از دستکش مخصوص استفاده کنید و در صورت تماس با پوست محل تماس را بلافاصله و به مدت 15 دقیقه بشویید. لباس هایتان را عوض کنید و اگر بیشتر نگران هستید حتما به اورژانس مراجعه کنید.
 • استنشاق آنتی اسکالانت سیستم ریوی و التهاب بینی و گلو را تحریک می کند. برای جلوگیری از این خطر هنگام کار با آنتی اسکالانت حتما از فیلتر ضد اسید با قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی استفاده کنید. اگر فرد در معرض این خطر قرار گرفت، سریعتر او را به محیط باز ببرید و در صورت لزوم از دستگاه تنفسی اکسیژن استفاده کنید.
 • تماس این ضد رسوب با چشم ممکن است باعث سوختگی و آسیب بسیار جدی به چشم و در نهایت کوری شود. توصیه می شود هنگام کار با مواد ضد اسکال از عینک مخصوص مواد شیمیایی استفاده کنید. در صورت بروز مشکل و تماس چشمی بلافاصله با آب فراوان به مدت 15 دقیقه شستشو داده و به پزشک مراجعه کنید.
 • آنتی اسکالانت در صورت بلعیدن باعث سوزش سر دل و آسیب جدی به دستگاه گوارش می شود. در صورت خطر به فرد مایعات بدهید و او را به اورژانس ببرید.
 • هنگام کار با آنتی اسکالانت های اسیدی، لباس کار مقاوم در برابر مواد شیمیایی و چکمه های ضد اسید بپوشید.
 • در صورت نشتی، اطراف محل نشتی را با خاک و ماسه پر کنید و مواد ریخته شده را با آهک یا سایر ترکیبات مناسب (قلیایی یا اسیدی) خنثی کنید.

ملاحظات دفع آنتی اسکالانت جنسیس

 • نکات ایمنی برای دست زدن به محصول باید در هنگام کار با زباله رعایت شود.
 • در ورمیکولیت یا ماسه خشک جذب شده و وارد محل جمع آوری زباله های خطرناک می شود.

آیا آنتی اسکالانت جنسیس برای من مناسب است؟

ضد اسکالانت Genesys مدل LF ساخت شرکت Genesys یکی از بهترین و با کیفیت ترین آنتی اسکالانت های مورد استفاده در سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس صنعتی (RO) می باشد. این محصول برای کنترل رسوب نمک های معدنی و گرفتگی سطح غشاء ممبران RO در دستگاه های تصفیه آب صنعتی کاربرد دارد. آنتی اسکالانت جنسیس با ترکیبات موثر خود از ایجاد رسوب و گرفتگی منافذ پلی آمیدی غشاهای RO جلوگیری می کند.

با توجه به اینکه ممبران های RO مهمترین مرحله فیلتراسیون در دستگاه های تصفیه آب هستند، بنابراین افزایش طول عمر آن بسیار حائز اهمیت است. Genesis Antiscalant با انواع ممبران های معتبر موجود در بازار سازگار بوده و دارای مجوزها و تاییدیه های لازم جهت استفاده در سیستم های RO جهت تامین آب آشامیدنی سالم می باشد. آنتی اسکالانت جنسیس LF در گالن های 25 کیلوگرمی موجود است.

شرکت ما انواع آنتی اسکالانت های با کیفیت بالا و اصلی را با قیمت های مناسب برای مصرف کنندگان عرضه می کند. در صورت نیاز به مشاوره جهت تهیه آنتی اسکالانت مناسب با نیازهای خود با کارشناسان مجرب ما تماس حاصل فرمایید.

http://www.zadab.com/anti-scalant

https://www.youtube.com/watch?v=uSZWdJ4bL9Y

https://www.brenntag.com/en-ca/industries/water-treatment/antiscalants-dispersant-polymers/

دکمه بازگشت به بالا