همه چیز درباره چسب آکواریوم

سیلیکون ماده اصلی و پایه در ساخت چسب آکواریوم می باشد، چسب آکواریوم قدرت فوق ‌العاده‌ ای در برابر رطوبت و نفوذ آب داشته و بسیار مقاوم می باشد، خاصیت سازگاری بالای آن باعث شده است که در شرایط آب و هوایی مختلف، قابلیت استفاده و کاربرد داشته باشد، و به دلیل منعطف بودن و قدرت چسبندگی عالی بهترین چسب در بازار می باشد، چسب آکواریوم در دو نوع  و اسیدی و خنثی در سطح بازار به فروش می رسد، که معمولاً چسب هایی که پایه اسیدی دارند بعد از اینکه چسب پروسه خشک شدن را گذراند، بوی متصاعد شده از آن مانند بوی سرکه می باشد، از این نوع چسب ها معمولاً برای سطوح بیرونی  که دارای درز هستند استفاده می شود، به وسیله این محصول تمامی درز ها و شکاف های این سطوح گرفته و پوشش داده می شود.

معمولاً سیلیکونی که در این نوع چسب مورد استفاده قرار می گیرد از ماده سیلیس بدست می آید، این ماده بعد از جداسازی از سیلیس در ساختار چسب آکواریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد ترکیب این ماده با اکسیژن و مواد پلمیمری، قدرت چسبندگی بسیار بالایی به این محصول می دهد، چسب آکواریوم در صنایع مختلفی از جمله: کاشی و سرامیک, آکواریوم سازی, صنعت چوب و شیشه بسیار پر مصرف است و بر اساس میزان کشش و قدرت چسبندگی به چند دسته مختلف جداسازی و تقسیم می شود

مزایای چسب سیلیکونی

چسب آکواریوم  یا سیلیکونی ویژگی‌های بسیار جالب و بارزی دارد که باعث محبوبیت و پر کاربرد بودن آن در بین دیگر چسب ها شده است که در بخش زیر مزایای این چسب را عنوان می کنیم؛

مقاومت حرارتی در دما بالا

یکی از بارزترین ویژگی های چسب آکواریوم این است که می‌ تواند در دمای منفی ۲۰ تا  +۱۲۰ درجه سانتیگراد مقاومت و تحمل بالایی داشته باشد و در حرارت های بسیار بالا فرم و شکل خود را از دست ندهد.

خاصیت آب گریزی و عایق بودن

اصولا بیشترین استفاده از چسب آکواریوم در درزها، شکاف و ترک های سرویس های بهداشتی و آشپزخانه رویت می‌ شود، که این پرمصرف بودن به دلیل خاصیت آب گریزی و مقاومت آن در برابر نفوذ رطوبت و آب است، که می توانند به راحتی جلوگیری به عمل بیاورد و تمامی درز ها را نفوذ ناپذیر کند.

عایق جریان الکتریسیته

از دیگر ویژگی ‌های چسب آکواریوم این است که در برابر جریان الکتریسیته یک ماده غیر رسانا می باشد و این عایق جریان الکتریسته بودن آن به دلیل موادی همچون: سیلیکون و رزین است که در ساختار و تولید این محصول به کار می رود.

چسبندگی و دوام بالا

اصلی ترین دلیل محبوبیت چسب های سیلیکونی در سطح بازار و حوزه های مختلف این است که دوام و مقاومت بسیار بالا دارد و همچنین کشش سطحی و چسبندگی زیادی را ایجاد می کند.

آنتی باکتریال و ضد قارچ

از آنجایی که این چسب ها بیشتر در محل های مرطوب و دارای آب استفاده می شود، مواد به کار رفته در ترکیبات آن باعث ایجاد خاصیت آنتی باکتریال می شود و هیچ گونه قارچ و باکتری نمی تواند در این محل ها امکان رشد و تکثیر پیدا کند.

مقاوم در برابر امواج و اشعه‌ های فرابنفش

چسب آکواریوم به دلیل خاصیت الاستیک که دارد می ‌تواند در برابر امواجی مانند: آلفا, فرابنفش، فروسرخ، گاما، و بتا بسیار مقاومت بالایی داشته باشد.

کاربرد چسب‌ آکواریومی

چسب آکواریوم به دلیل خاصیت کشسانی و قدرت چسبندگی بالایی که دارد، در زمینه های مختلف اعم از صنعتی، خانگی، پزشکی، هوافضا و غیره کاربردهای متفاوت و عملکرد بالایی دارد که به چند مورد آن به صورت خلاصه اشاره می کنیم؛

 • از چسب آکواریوم برای آب بندی و درزگیری شکاف های سرویس های بهداشتی، سینک ظرفشویی، وان حمام و غیره استفاده های مداوم می شود.
 • در ساخت انواع آکواریوم، چسب های آکواریومی یکی از مواد پایه محسوب می‌ شوند، که این چسب در برابر آب، نور، صدا مقاومت بسیار بالایی دارد و به همین دلیل در ساخت آکواریوم بسیار پرکاربرد است.
 • اغلب معماران و کارگران ساختمانی برای جایگذاری سینک و روشویی، ظرفشویی و همچنین برای پوشش دهی شکاف ‌های سطوح، درزگیر و عایق بندی شیشه ها، چسباندن کاشی و سرامیک از چسب های آکواریوم استفاده های زیادی می کنند.
 • این چسب بسیار مرتجع و منعطف می باشد، لذا از آن در بخش دندانپزشکی نیز استفاده می ‌شود و به دلیل بی خطر بودن این نوع چسب از نظر شیمیایی، در قرار دادن دندان مصنوعی در دهان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
 • چسب آکواریوم در عایق کاری محفظه های پمپ سوخت، سوپاپ و ترموستات های ماشین نیز عملکرد بالایی دارد.
 • با استفاده از این چسب می توان برد های الکترونیکی را پوشش داد.
 • در ترمیم و بازسازی  تریم لاستیکی خودرو ها بسیار موثر می باشد.
 • در بخش هوافضا نیز به دلیل شرایط جوی و وجود فشار ناشی از اتمسفر و نبود هوا این نوع چسب برای استحکام تجهیزات و آب بندی آن ها کاربرد دارد.

انواع چسب آکواریومی بر اساس ساختار و ترکیبات شیمیایی

چسب‌ های اسیدی (استوکسی):

در ترکیبات و مواد اولیه چسب های استوکسی  از ماده استیک اسید بهره گیری می شود و این نوع چسب ها بعد از خشک شدن بوی سر که مانند دارند که بیشترین کاربرد آنها برای پوشش دهی و پرکردن شکاف های بین سرامیک و کاشی ها و درزگیری شکاف های شیشه ای می باشد، برای سطوح فلزی و سنگی استفاده از آن مناسب نمی باشد.

چسب های خنثی (طبیعی):

چسب های خنثی تقریباً بدون بو هستند و مقاومت بسیار فوق‌ العاده‌ای در برابر آب و رطوبت دارند این چسب ها بعد از پروسه خشک شدن ماده غیر اسیدی و الکلی از خود متصاعد می کنند.

انواع چسب سیلیکونی

 • چسب سیلیکونی حرارتی
 • چسب سیلیکونی واشرساز
 • چسب سیلیکونی خنثی
 • چسب سیلیکونی اسیدی
 • چسب آکواریوم ماهی
 • چسب سیلیکونی پلی اورتان
 • چسب سیلیکونی الکترونیک

خرید چسب آکواریوم کاسپین از ابزار میهن

یکی از چسب های آکواریوم تولید داخلی چسب کاسپین می باشد که به دلیل کیفیت بالا و مواد درجه یکی که در پروسه تولید آن به کار رفته، قابلیت رقابت با نمونه های مشابه خارجی را دارد این محصول امروزه در بازار کشور بسیار ترند می‌ باشد و می ‌تواند انواع فلز، پلاستیک و پارچه، نمد، چرم، کاغذ و مقوا را به هم متصل کند و همچنین می تواند در مصالح ساختمانی به عنوان درزگیر برای عایق بندی شکاف های سرویس های بهداشتی و همچنین منافذ پنجره ها و اتصال شیشه ها مورد استفاده قرار بگیرد.  برای اطلاعات و خرید چسب آکواریوم کاسپین اینجا کلیک کنید .

طریقه مصرف چسب آکواریوم

 • در استفاده از چسب آکواریوم باید ابتدا محل مورد نظر را از هرگونه کثیفی و گرد و خاک و آلودگی با استفاده از یک دستمال تمیز کنید
 • سطح مورد نظر را می توانید با استفاده از نوار چسب یا وسایل دیگر به صورت کادر بندی مشخص کنید تا دقت و تمرکز شما روی محیط مورد نظر بالا رود
 • سری مخروطی چسب را  با استفاده از جسم تیز یا کارتر در زاویه ۴۵ درجه برش بزنید و آن را بر روی تفنگ چسبی قرار دهید.
 • بعد محتوای داخلی چسب را بر روی سطح مد نظر به صورت روان تخلیه کنید
 • در صورت برآمدگی و نامنظم بودن سطح چسب می ‌توانید با استفاده از یک کاردک یا وسیله صاف آن را یکنواخت کنید.
 • اگر حین کار محیط اطراف دچار بی‌ نظمی و آغشته به چسب شد می توانید با استفاده از کاردک آن را جدا سازی کنید یا از حلال هایی مثل: سرکه یا استون استفاده کنید.
 • در حین انجام کار برای نرمی و انعطاف بیشتر و فرم دهی بهتر یا جداسازی می توانید از سشوار نیز کمک بگیرید.

خرید چسب آکواریوم از ابزار میهن

این روزها خرید اینترنتی از یک سایت و فروشگاه مجهز می تواند کیفیت و پروسه خرید شما را بهینه کند، اگر شما جزو افرادی هستید که نیاز به تهیه این محصول با حجم عمده یا جزئی دارید می توانید از فروشگاه ابزار میهن بهره بگیرید، این فروشگاه با سابقه چندین ساله در عرضه و فروش انواع چسب از جمله چسب های آکواریومی به حسن شهرت خوبی دست یافته و این چسب ها را در انواع اقسام مختلف برای مصارف خانگی، صنعتی و خودرویی به فروش می رساند، که شما می توانید متناسب با نیاز خود  نوعی از آن را انتخاب کنید، در فروشگاه ابزار میهن کلیه اجناس درجه یک و اصل می باشند و به دلیل کوتاه کردن دست واسطه‌ ها، با قیمتی نازل و متعادل شما می توانید یک خرید باکیفیت و اقتصادی داشته باشید.

 

منبع : abzarmihan.com

دکمه بازگشت به بالا