مزایای استفاده از قالب تونل فرم

همه چیز درباره  قالب تونلی (تونل فرم)

انگیزه های متعددی از جمله بهبود کیفیت نمای بتن ، بالا بردن سرعت و صنعتی سازی مسکن در گذار سیستم قالب بندی سنتی به صنعتی تاثیر گذار بوده اند. دیر گاهی نیست (در حدود ۴۰ سال) که از ورود تکنولوژی نوین ساخت مسکن انبوه با روش قالب  تونلی   می گذرد. چند سالی است که لزوم ساخت مسکن به تعداد متناسب با متقاضیان رو به رشد کشور در دستور کار متولیان امر قرار گرفته و گروه تولیدی ، صنعتی ، بازرگانی سپنتا قالب با توجه به امکانات سخت افزاری و نرم افزاری موجود به طراحی  و تولید سیستم قالب تونلی و قالب بتن سپنتا مبادرت ورزیده است.

معرفی قالب تونلی فرم

با توجه به اهمیت بهای تمام شده ساخت و همچنین کیفیت اجرا و سرعت بی نظیر در اتمام پروژه ها قالب تونل فرم برای انبوه سازان، به جرات می توان گفت که سیستم تونل فرم تمامی مزیت های مذکور را بدلیل اجرای منظم و یکپارچه سقف ها و دیوارها در یک مرحله داراست. هم اکنون سیستم قالب تونل فرم بعنوان یک فناوری نوین و کارآمد در کشور ما از جایگاه خوبی برخوردار است.

اجرای ساختمان های  بتن ارمه با شیوه قالب های تونلی ، یکی از روش های مورد استفاده با سیستم باربر دیوار و سقف بتنی است. این سیستم از آنجا که اجرای قالب بندی سقف و دیوار به صورت سلولی و هم زمان انجام می شود به نام تونلی مرسوم است.در این روش ، قالب تونلی (نوعی قالب فلزی به شکل تونل) جهت قالب بندی یکپارچه دیوار و سقف بتنی هر طبقه استفاده می گردد. بطوری که اسکلت بتنی  ساختمان فقط شامل دیوار های بتنی برشی و سقف های دال بتنی بوده و فاقد هر گونه اعضای سازه ای معمول نظیر تیر و ستون است که پس از یک مرحله بتن ریزی (دریک روز) با گذشت ۲ روز امکان قالب برداری و انتقال به طبقه بالاتر وجود داشته و اسکلت یک طبقه به طور کامل به دست می آید.

ساختار

قالب های تونلی ، به اندازه تقریبی ابعاد فضاها (مثلا ابعاد یک اتاق طبق نقشه معماری) هستند. برای قالب بندی یا قالب برداری، نیاز به تبدیل آنها به ابعاد کوچک نیست و با همان ابعاد اولیه و بصورت یکپارچه از فضا خارج می شوند.خروج قالب های تونلی، پس از بتن ریزی دیوار و سقف و گیرش اولیه بتن ، با فاصله دادن قالب ها از جدارهای بتن ریزی شده (قالب برداری) و با حرکت افقی روی چرخ یا غلطک صورت می گیرد.

اجزای مختلف تشکیل دهنده این قالب عبارتند از : پانل ها (پانل دیواره ،پانل پشت و پانل سقف)، فیلر ها (فیلر پانل دیواره و فیلر پانل سقف) ، تراز کننده ها (ثابت و متحرک) ،جک ها ، چرخ ها و رابط ها ،پلتفرم و خرپا و رامکا، ROLLER  و STOPPER  و سایر اتصالات و مهارکننده ها که همگی پس از طراحی در واحد فنی مشمول پروسه تولید می شوند.

کاربرد

با توجه به اهمیت و الویت موضوع مسکن و صنعت ساختمان در برنامه های توسعه کشور ضرورت بکارگیری تکنولوژی های جدید (قالب تونلی) در زمینه ارتقای کمی و کیفی مسکن ضمن رعایت استانداردهای فنی و مقررات ملی ساختمان و بهره گیری از بهترین روش های ساخت صنعتی مسکن به صورت انبوه به چشم می خورد.تعداد طبقات بهینه در این روش، بین ۸ تا ۱۰ طبقه است. با استفاده از قالب تونلی هزینه های صورت گرفته تا اتمام اسکلت، دیوارها و اندودهای داخلی، نسبت به روش های رایج اسکلت بتنی و فلزی به ترتیب ۱۹ و۳۸ درصد، کمتر است.این سیستم صرفا مناسب طرح های انبوه سازی است و در پروژه های کوچک، قابلیت توجیه ندارد.

در برگیرنده جمعی از مزایای اجرایی (سازه ای و لرزه ای)، مزایای اقتصادی، مزایای زیست محیطی است.سرعت در اجرا و صرفه جویی در هزینه ها ، سهولت در اجرا و نظارت سازه ،مقاومت افزونتر در مقابل زلزله از نکاتی است که میتوان در مبحث مزایای روش قالب تونلی از آنها نام برد.در این سیستم در هر مرحله قالب بندی، بتن ریزی کامل یک طبقه به انجام می رسد که این روش نسبت به روش سنتی تیر و ستون در ساختمان های بتنی معمولی که زمان زیادی به طول می انجامد از سرعت و کارایی بسیار خوبی برخوردار می باشد. همچنین همراه با بتن ریزی مذکور لوله گذاری برق و غلاف های تاسیساتی صورت می پذیرد که این مورد نیز خود باعث کاهش زمان عملیات مذکور می گردد.

مزایای سیستم تونل فرم :

 • کاهش زمان ساخت پروژه به طور بسیار چشمگیر
 • کاهش هزینه ها به لحاظ کوتاه شدن دوره ساخت
 • صرفه جویی در استفاده از منابع انسانی و نیروی کار به لحاظ سرعت انجام کار
 • درگیر نشدن سرمایه به مدت طولانی برای انجام پروژه تونل فرم به لحاظ سرعت انجام کار
 • استفاده متعدد از قالب تونل فرم در پروژه های مختلف و در نتیجه می توان قالب های تونل را به عنوان سرمایه ای ماندگار برای    مجریان محترم محسوب نمود.
 • امکان اجرای یک طبقه از آپارتمان بزرگ در زمان بسیار کوتاه
 • افزایش کیفیت سازه با استفاده از سیستم قالب تونلی
 • حذف عملیات نازک کاری و معماری داخلی به لحاظ ایجاد سطوح صاف و صیقلی
 • ایجاد ابعاد داخلی دقیق و منظم با توجه به دقت بالای قالب ها
 • استفاده از سیستم قالب تونل فرم موجب صرفه جویی در استفاده از بسیاری از مصالح مرسوم مانند چوب ، میخ ، مفتول ، آهن آلات و…. می شود.
 •  سیستم قالب تونل موجب استفاده از مساحت در دسترس به نحو احسن می شود.
 • سازه ایجاد شده توسط قالب های تونلی به دلیل بتن ریزی یکپارچه دیوار و سقف،در مقابل زلزله و آتش سوزی بسیار مقاوم می باشد.
 • اجرای سازه بتنی با استفاده از قالب تونل فرم ، ساخت پروژه را مشابه یک خط تولید صنعتی نموده و در نتیجه به دلیل تکرار هر روزه عملیات سرعت و بازدهی بالائی را دارا می باشد.
 • به دلیل سادگی روش استفاده از قالب تونل فرم می توان با استفاده از نیروهای نیمه متخصص به راحتی از این سیستم استفاده نمود.
 • در این روش می توان از شبکه مش های آماده استفاده نمود که این خود نیز یکی از راههای کاهش زمان اجرا ودر نتیجه کاهش هزینه ها می باشد.

برخی از قطعات مصرفی در قالب تونل فرم:

مهره بلت

مهره واشر

پیچ لاکر (قفل کن )

لاکر (قفل کن چدنی)

سنتر یو

نشیمن یکطرفه رامکا

نشیمن دو طرفه رامکا

ساپورت چرخدار

استوپر رامکا

نگهدارنده یکطرفه رامکا

نگهدارنده دو در این بخش از مقالات به  می پردازیم:

بیش از 50 سال پیش اختراع شد ، فن آوری ساخت فرم تونل سازه های یکپارچه با کیفیت بالا تولید می کند ، همچنین فرم تونل یک سیستم قالب است که ریخته گری دیوارها و اسلب ها را در یک عملیات تسهیل می کند.

این ماده نه تنها دقت ساخت بتن را افزایش می دهد بلکه به ایجاد سازه های باربری کارآمد که مقاوم در برابر زلزله شناخته شده اند و می توانند در کاربردهای بسیار متنوعی استفاده شوند ، کمک می کند. علاوه بر این ، این روش به میزان زیادی در صرفه جویی در هزینه کمک می کند. سطح سازه تقویت شده نیاز به حداقل اتمام دارد و ساختار بخصوص است.

قالب تونل فرم در ساخت سازه های نام برده زیر موثر است :

 1. بلوکهای مسکونی
 2. هتلها
 3. محل اقامت دانشجویان
 4. پادگانها
 5. زندانها

با توجه به اهمیت و الویت موضوع مسکن و صنعت ساختمان در برنامه های توسعه کشور ضرورت بکارگیری تکنولوژی های جدید (قالب تونلی) در زمینه ارتقای کمی و کیفی مسکن ضمن رعایت استانداردهای فنی و مقررات ملی ساختمان و بهره گیری از بهترین روش های ساخت صنعتی مسکن به صورت انبوه به چشم می خورد.

در این مقاله ( مزایای قالبهای تونل فرم ) از عکسهای اختصاصی گروه صنعتی بوذرجمهر استفاده شده است.

تعداد طبقات بهینه در این روش، بین ۸ تا ۱۰ طبقه است. با استفاده از قالب تونلی هزینه های صورت گرفته تا اتمام اسکلت، دیوارها و اندودهای داخلی، نسبت به روش های رایج اسکلت بتنی و فلزی به ترتیب ۱۹ و۳۸ درصد، کمتر است.این سیستم صرفا مناسب طرح های انبوه سازی است و در پروژه های کوچک، قابلیت توجیه ندارد.

مزایای قالبهای تونل فرم (مزایای سیستم تونل فرم) :

 • کاهش زمان ساخت پروژه به طور بسیار چشمگیر
 • کاهش هزینه ها به لحاظ کوتاه شدن دوره ساخت
 • صرفه جویی در استفاده از منابع انسانی و نیروی کار به لحاظ سرعت انجام کار
 • درگیر نشدن سرمایه به مدت طولانی برای انجام پروژه تونل فرم به لحاظ سرعت انجام کار
 • استفاده متعدد از قالب تونل فرم در پروژه های مختلف و در نتیجه می توان قالب های تونل را به عنوان سرمایه ای ماندگار برای مجریان محترم محسوب نمود.
 • امکان اجرای یک طبقه از آپارتمان بزرگ در زمان بسیار کوتاه
 • افزایش کیفیت سازه با استفاده از سیستم قالب تونلی
 • حذف عملیات نازک کاری و معماری داخلی به لحاظ ایجاد سطوح صاف و صیقلی
 • ایجاد ابعاد داخلی دقیق و منظم با توجه به دقت بالای قالب ها
 • استفاده از سیستم قالب تونل فرم موجب صرفه جویی در استفاده از بسیاری از مصالح مرسوم مانند چوب ، میخ ، مفتول ، آهن آلات و … می شود
 • سیستم قالب تونل موجب استفاده از مساحت در دسترس به نحو احسن می شود.
 • سازه ایجاد شده توسط قالب های تونلی به دلیل بتن ریزی یکپارچه دیوار و سقف،در مقابل زلزله و آتش سوزی بسیار مقاوم می باشد.
 • اجرای سازه بتنی با استفاده از قالب تونل فرم ، ساخت پروژه را مشابه یک خط تولید صنعتی نموده و در نتیجه به دلیل تکرار هر روزه عملیات سرعت و بازدهی بالائی را دارا می باشد.
 • به دلیل سادگی روش استفاده از قالب تونل فرم می توان با استفاده از نیروهای نیمه متخصص به راحتی از این سیستم استفاده نمود

به غیر از مزایای ذکر شده در بالا ، استفاده از تکنیک قالب تونل در ساخت خلیج های بزرگ نیز انعطاف پذیری در طراحی و طرح بندی ساختمان را فراهم می کند. علاوه بر این ، سیستم در مورد مقاومت در برابر اوضاع جوی مانند باد شدید یا طوفان نیز قابل اعتماد است.

طرفه رامکا

چرخ ورتیکال

ناخنی (نشیمن براکت بیرونی)

منبع: youtube

دکمه بازگشت به بالا