عمومیکسب و کار ایرانی برتر

کاربرد و ویژگی های ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتور دستگاهی است که تصاویر و سیگنال‌های صوتی را پردازش می‌کند و روی یک سطح صاف نشان می‌دهد.ویدئو پروژکتورها از آغاز تا امروز سیر تکاملی قابل توجهی را طی کرده‌اند و با پیشرفته شدن امکانات و قابلیت‌ها، توانستند کاربران زیادی به دست آورند. ویدئو پروژکتور با نام‌های دیگری چون: دیتا پروژکتور، پروژکتور، مالتی مدیا پروژکتور و پروجکشن نیز شناخته می‌شود که تمام این نام‌ها به یک وسیله اشاره می‌کنند. امروزه استفاده از ویدئو پروژکتور در کلاس‌های درسی و آموزشی، سالن‌های همایش، مراکز دولتی و شرکت‌های کوچک و بزرگ باعث شده است تا افراد زیادی با این وسیله کاربردی آشنا باشند و آن را یک نیاز اصلی برای انجام کارهای روزمره خود بدانند.

بنابراین، نه تنها خرید بلکه کرایه ویدئو پروژکتور برای استفاده در مراسم‌های‌ عزاداری، کلاس‌های آموزشی مقطعی و جشن‌ها و اعیاد مذهبی رایج است.

 قابلیت های ویدئو پروژکتورها

ویدئو پروژکتورها در ابتدا فقط یک وسیله برای نمایش تصاویر روی یک پرده بزرگ در سالن‌های اجتماعات بودند و به ظاهر هیچ استفاده دیگری از آن‌ها نمی‌شد.

با گذشت زمان و مدرن‌تر شدن زندگی و فعالیت شغلی افراد، نیاز به نمایش تصاویر روی پرده در کلاس‌های درسی کوچک، شرکت‌های دولتی و خصوصی، مراکز نظامی و غیره بیش از پیش قوت گرفت و به همین دلیل ویدئو پروژکتورها به سرعت سیر تکاملی را طی کردند تا در مدل‌های متنوع‌تر در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرند.

انواع مختلف ویدئو پروژکتور از نوع آموزشی گرفته تا خانگی و جیبی، قابلیت‌ها و ویژگی‌های زیادی دارند.

وضوح رنگ و شفافیت تصاویر

هرچه وضوح رنگ و شفافیت تصاویر در ویدئو پروژکتور بالاتر باشد، کیفیت و قدرت دستگاه بیشتر است. با توجه به این که ویدئو پروژکتور وظیفه دارد تصاویر کوچک را به تصاویر خیلی بزرگ تبدیل کند، باید توانایی حفظ کیفیت و وضوح رنگ تصاویر در اندازه‌های بزرگتر را نیز داشته باشد.

دقت بالای تصاویر

دقت تصویر در ویدئو پروژکتور با اعدادی بیان می‌شود که تعداد پیکسل‌ها در ابعاد افقی و عمودی را نشان می‌دهد.

اما زیاد بودن تعداد پیکسل‌ها همیشه به معنی بالا بودن کیفیت تصویر نیست. کیفیت مطلوب تصویر نکته مهمی است که در هنگام کرایه ویدئو پروژکتور باید به آن توجه کنید.

تصاویر بزرگتر و ایجاد جذابیت بیشتر

این حقیقت غیرقابل انکار است که تصاویر هر چه بزرگتر باشند جذابیت بیشتری دارند و بیننده را به مراتب بیشتر از تصاویر کوچک به خود جذب می‌کنند.

بنابراین می‌توان گفت، علت توجه روزافزون افراد به ویدئو پروژکتورها و علاقه به تماشای فیلم توسط این دستگاه به دلیل جذابیت بالای تصاویر در مقیاس بزرگتر است.

بهترین جایگزین برای تلویزیون

ویدئو پروژکتورها با ویژگی‌های منحصربفردی که دارند یک جایگزین خیلی خوب برای تلویزیون‌های بزرگ هستند.

البته شاید فکر کنید هزینه خرید تلویزیون آخرین مدل کمتر از ویدئو پروژکتور باشد که اینطور نیست. بهترین مدل ویدئو پروژکتور هزینه‌ای کمتر یا تقریبا برابر با تلوزیون‌های بزرگ دارد، پس می‌توانید با توجه به قابلیت‌های هر کدام بهترین انتخاب را داشته باشید.

مزایای استفاده از ویدئو پروژکتور به جای تلویزیون عبارتند از:

 • اندازه کوچک دستگاه ویدئو پروژکتور
 • صفحه نمایش بزرگتر
 • کیفیت بالاتر تصاویر
 • راحتی چشم
 • نیاز نداشتن به فضای زیاد در خانه
 • قابلیت حمل بالا و جابه‌جایی آسان دستگاه

تنوع بالا و کاربردهای گوناگون

ویدئو پروژکتورها انواع مختلفی دارند که هر کدام برای رسیدن به هدفی مشخص به کاربران کمک می‌کنند. علاوه بر این، یک ویدئو پروژکتور این قابلیت را دارد که در موارد مختلفی استفاده شود و حتی کرایه ویدئو پروژکتور نیز از این نظر بسیار مقرون بصرفه است.

قیمت مناسب ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتورها بر خلاف تصور عموم مردم قیمت مناسبی دارند که دلیل آن افزایش سطح استفاده از این دستگاه کاربردی است.

قیمت ویدئو پروژکتور خوب با سایر وسایل دیگر مانند مانیتورهای بزرگ و جدیدترین مدل‌های تلویزیون برابری می‌کند.

بنابراین اکثر افراد برای مصارف شخصی یا برپایی هیئت‌های مذهبی و برگزاری مراسم‌ها یا کلاس‌های آموزشی تصمیم به خرید یا کرایه این دستگاه می‌گیرند.

با این حال می‌توان گفت کرایه ویدئو پروژکتور با توجه به قابلیت‌های گوناگونی که این دستگاه دارد و مزیت‌های بی‌شمار آن، به‌صرفه و اقتصادی است.

 انواع ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتورها بر اساس فناوری ساخت و نوع کاربرد آن‌ها، به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. آشنایی با انواع ویدئو پروژکتورها و راهنمای خرید این محصول اهمیت زیادی دارد.

چون هر ویدئو پروژکتور برای قرارگیری در محیط‌های خاصی (کم‌ نور، پرنور و مخصوص انجام یک کار) ساخته شده است و از انواع آن می‌توانیم مدل‌های زیر را نام ببریم.

 • ویدئو پروژکتور آموزشی
 • ویدئو پروژکتور خانگی
 • ویدئو پروژکتور بی‌سیم
 • ویدئو پروژکتور جیبی
 • ویدئو پروژکتور LED
 • ویدئو پروژکتور LCOS
 • ویدئو پروژکتور 3LED
 • ویدئو پروژکتور DLP

 دستورالعمل‌های استفاده صحیح از ویدئو پروژکتور

 1. دستگاه را در فواصل زمانی کوتاه تمیز کنید تا جلوی تجمع گرد و خاک را روی دستگاه بگیرید. همچنین از مواد شوینده به صورت مستقیم برای پاک کردن لنز استفاده نکنید، توصیه ما استفاده از یک پارچه نرم است.
 2. دستگاه را در محیط‌های مرطوب، پر از دود و خیلی گرم با تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید.
 3. زمانی که به ویدئو پروژکتور نیازی ندارید آن را خاموش کنید و اجازه ندهید به مدت طولانی روشن بماند.

پیش از کرایه ویدئو پروژکتور دفترچه راهنمای آن را بخوانید و مقدار نور محیط را برای نمایش بهتر تصویر بررسی کنید. بعضی از دستگاه‌ها قابل استفاده در محیط‌های تاریک هستند و بعضی دیگر را باید در محیط‌های روشن قرار دهید امروزه یکی از تجهیزات اصلی سیستم پخش تصویر در سالن‌های همایش، اماکن تجاری، فضاهای آموزشی و منازل مربوط به یا دیتا پروژکتور است. بااینکه تکنولوژی‌های به‌روز مانند مانیتورهای بزرگ باکیفیت وارد بازار شده‌اند اما کارایی سیستم پروژکتور همچنان باقی‌مانده است و محبوبیت ویژه‌ای در بین بسیاری از افراد دارد.

در گذشته پروژکتورها بر اساس وزن آن‌ها طبقه‌بندی می‌شدند، اما اکنون آن‌ها بر اساس  فناوری تصویربرداری، منبع نور (لامپ، LED، لیزر و یا ترکیب آن‌ها) و مکان مورد استفاده (ارائه‌های تجاری و آموزش سینمای خانگی یا بازی) دسته‌بندی می‌شوند. در این مطلب سعی می‌کنیم شما را با ویژگی‌ها و عملکرد مناسب آن‌ها آشنا کنیم.

تصویر نمایش داده‌شده در ویدئو پروژکتور

اغلب از پروژکتور به‌منظور نمایش تصاویر داده‌ها که در قالب متن و گرافیک هستند، استفاده می‌شود. شاید برای شما نیز پیش‌آمده باشد که در یک جلسه اطلاعات و آمار یک تحقیق در یک تصویر برای آگاهی همه افراد در این دستگاه‌ها ارائه شود. تصویر دیگری که بر روی یک ویدئو پروژکتور می‌توانید نشان دهید عکس‌ها و فیلم‌ها هستند.

بازی‌ها یا گیم ها هر دو جنبه را برایتان نمایش می‌دهند. هر نوع تصویری توسط یک ویدئو پروژکتور می‌تواند نشان داده شود اما مدیریت کیفیت تصاویر به خود دستگاه مربوط می‌شود. شما نیز با توجه به نوع تصویری که قصد دارید نمایش دهید، می‌توانید ویدئو پروژکتور بهینه‌شده‌ای را تهیه نمایید.

دیتا پروژکتورها برای نشان دادن تصاویری ازجمله گرافیک تجاری، ترسیم خط، نمایش صفحه گسترده و فایل‌های pdf طراحی‌شده‌اند. این محصولات برای اتاق‌های کنفرانس و ارائه کلیپ‌های ویدیویی کوتاه مناسب هستند اما برای فیلم‌های کاملا مناسب نیستند. در یدئو پروژکتورهای سینمای خانگی، سرگرمی‌ها و بازی‌های خانگی بر دقت رنگ تمرکز شده است و به همین دلیل کنترل‌هایی برای تنظیم دقیق رنگ، کاهش نویز و وضوح تصاویر اضافه می‌شوند.

وضوح تصاویر ویدئو پروژکتور

در ویدئو پروژکتورها تنظیم یا همان وضوح تصاویر ممکن است، اما بهتر است وضوح اصلی ویدئو پروژکتور که در ابتدا به‌عنوان تعداد پیکسل‌های فیزیکی نمایشگر پروژکتور تعریف‌شده است با منبعی که قصد دارید بیشتر اوقات دستگاه به آن وصل شود، مطابقت دهید.  وضوح تصویر پروژکتورهایی باکیفیت فوق‌العاده بالا در حدود ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل است.

دستگاه‌هایی که این وضوح تصویر را پشتیبانی می‌کنند، گران هستند و نیاز به تنظیم ندارند. گزینه‌های ارزان‌قیمت این دستگاه از روشی به نام تغییر پیکسل بهره‌مند هستند و وضوحی در حدود ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسلی دارند.

شدت روشنایی ویدئو پروژکتور

روشنایی ویدئو پروژکتور سطح مشخصی ندارد و می‌تواند متغیر باشد. برای یک دستگاه سینمای خانگی شدت روشنایی 2000 انسی لومن یا حتی کم تر می‌تواند پاسخگو باشد تا تصاویر باکیفیت و با روشنایی خوب نشان داده شوند. برای دیتا پروژکتورهای قابل‌حمل روشنایی 1000 تا ۳۰۰۰ لومن محدوده مناسبی است. برای فضای اداری و سالن همایش ها شدت روشنایی 3500 انسی لومن به بالا توصیه می شود.

با توجه به این گفته‌ها شدت روشنایی ایده آل پروژکتور به میزان نور محیط و اندازه تصویر بستگی دارد. هنگام خرید ویدئو پروژکتور می‌توانید با کارشناسان آی پروژکتور در مورد محل مورداستفاده و اندازه تصاویر خود صحبت کنید و دستگاه مناسبی تهیه نمایید.

دکمه بازگشت به بالا