عمومیکسب و کار ایرانی برتر

چه روغنی برای شوره سر مفید است

پیشگیری از شوره سر با روش‌های طبیعی به معنای استفاده از محصولاتی است که از انواع گیاهان و دانه‌های موجود در طبیعت استخراج می‌شوند. البته موضوع به این سادگی‌ها نیست. چرا که انواع مختلفی از شوره سر وجود دارد که هر کدام پاسخ متفاوتی به درمان نشان می‌دهند. بنابراین قبل از اینکه به شما راه‌حلی برای کنترل شوره سر و پیشگیری از آن ارائه بدهیم، بهتر است این عارضه ناخوشایند را دقیق‌تر بشناسید.

عارضه ناخوشایندی به نام شوره سر

شوره سر در واقع همان سلول‌های مرده پوست سر هستند که از آن جدا شده و به روی موها و یا حتی شانه شما می‌ریزند. البته بسته به انواع این عارضه، دلایل مختلفی برای ایجاد آن وجود دارد. اما منشأ همه این انواع در بیماری‌ها و اختلالات پوست سر است. شناسایی نوع شوره سری که شما به آن مبتلا شده‌اید، در راهی که برای بهبود آن وجود دارد، نقش خواهد داشت.

انواع شوره سر و روش های پیشگیری از هر نوع شوره

به طور کلی پنج نوع شوره سر وجود دارد که هر کدام دلایل، نشانه‌ها، عوارض و روش پیشگیری یا کنترل خاص خودشان را دارند. این پنج نوع عبارتند از:

شوره سر خشک

شوره سر خشک کوچک و سفید رنگ است. این نوع عارضه به دلایل مختلفی روی می‌دهد. در بیشتر مواقع، در فصل زمستان که هوای بیرون از خانه سرد و هوای داخل خانه گرم است شوره خشک بروز پیدا می‌کند. در این شرایط پوست سر خشک شده و عارضه تشدید پیدا می‌کند. همچنین خشک شدن پوست سر باعث حساسیت و تحریک‌پذیری بیشتر می‌شود. این خود عاملی برای از بردن سلول‌ها و پس زدن آن‌ها به شکل شوره است. یکی دیگر از دلایل بروز این مسئله، شستشوی مکرر موها با استفاده از آب با دمای خیلی بالا است.

البته چنانچه همراه با پوسته خشک، خارش سر شدید نیز احساس می‌کنید، بهتر است به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. چرا که ممکن است این عارضه‌ها، نشانه یک بیماری دیگر باشند.

پیشگیری و کنترل شوره سر خشک

برای پیشگیری از این نوع شوره شما چند راه در پیش رو دارید:

برای این کار شما می‌توانید از شامپو گانودرما بیز که آبرسان بوده و دارای مقادیری از عناصر مرطوب‌کننده هستند استفاده کنید. این کار کمک می‌کند که پوست سرتان همواره مرطوب بوده و از عارضه‌های خشکی پوست سر پیشگیری شود.

استفاده از روغن تراپی با روغن بنفشه پایه زیتون راه‌حلی برای پیشگیری و البته کنترل شوره سر خشک به حساب می‌آید.  برای این کار کافی است هر هفته یک یا دو بار پوست سر خود را به روغن بنفشه پایه زیتون آغشته کنید. اجازه دهید این روغن شب تا صبح بر روی پوست سر شما بماند. همچنین تلخ نیز در مواردی و با تشخیص مشاور متخصص می‌تواند برای شوره سر خشک موثر باشد.

شوره سر چرب

شوره سر چرب نسبت به نوع خشک آن درشت‌تر است. همچنین این نوع شوره بیشتر از اینکه سفید باشد، زرد رنگ است. به علاوه همانطور که از اسمش حدس می‌زنید، این نوع شوره بافت چربی دارد.

بروز عارضه شوره سر چرب علت متفاوتی دارد. تولید بیش از حد سبوم عامل اصلی این عارضه است. غده‌های تولید سبوم در زیر لایه سطحی پوست سر قرار گرفته‌اند. این غده‌ها با تولید سبوم به چرب و مرطوب نگه داشتن پوست کمک می‌کنند. این روال طبیعی و بی‌ضرر تولید سبوم است.

اما چنانچه تولید سبوم به هر دلیلی بیش از اندازه نرمال انجام شود، پوست سر بیش از حد طبیعی چرب خواهد شد. سلول‌های چربی و سبوم اضافی همان عاملی است که موهای شما را چرب می‌کند. این عناصر همچنین باعث تحریک پوست سر شده و در نهایت به ایجاد شوره سر چرب ختم می‌شود.

پیشگیری و کنترل شوره سر چرب

برای پیشگیری از شوره سر چرب راه‌های زیر را در پیش رو دارید:

شوره سر چرب درمان ندارد. اما برای پیشگیری و یا کنترل این عارضه دستورالعمل زیر را به طور مرتب انجام دهید: و روغن جوجوبا را با هم ترکیب کنید. این ترکیب را به صورت اسکراب مورد استفاده قرار دهید. هر ماه یکبار این کار را تکرار کنید. استفاده از شامپوهای ضد شوره سر چرب و شامپو ضد ریزش بیز  می‌تواند این عارضه را تا حدودی کنترل کند.

شما می‌توانید را با محصول ژل اسکراب رفع شوره و چربی سر زیما انجام دهید. ژل اسکراب رفع شوره یک درمان طبیعی برای شوره سر چرب است. اسکراب کف سر زیما را هر هفته به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی پوست سر ماساژ دهید. سپس پوست سر و مویتان را آبکشی کنید.

راه‌های تشخیص انواع شوره سر

برای تشخیص انواع شوره سر می‌توانید از نکات کاربردی زیر استفاده کنید:

  • شوره سر خشک دانه‌های سفید و ریزی دارد. این عارضه بیشتر در فصل‌های سرد سال بروز پیدا می‌کند.
  • شوره سر چرب دانه‌های درشت و متمایل به زرد دارد.
  • شوره سر قارچی با التهاب و اگزما همراه است.
  • شوره سر پسوریازیس به صورت پوسته‌های ریز و پودری شکلی است. این پوسته‌ها معمولاً براق است.
  • شوره سر سبورئیک با لکه‌های قرمز پوستی و خارش در پوست همراه است.

رایج ترین روش‌های درمان شوره سر کدامند؟

معمولا افرادی که به شوره سر دچار می‌شوند، به توصیه مشاوران پوست و مو و یا پزشکان متخصص به درمان‌های زیر پناه می‌برند:

  1. شامپو

یکی از رایج‌ترین روش‌های حل این مشکل استفاده از شامپو ضدشوره و شامپو مورینگا است. کتوکونازول یکی از این شامپوها بوده و نوعی ماده ضد قارچ است و برای هر سنی مناسب است. همچنین شامپوهای حاوی سولفید سلنیوم با کاهش تولید چربی طبیعی، به غدد پوست سر در مدیریت شوره کمک می‌کند. سولفید سلنیوم همچنین دارای خواص ضد قارچی است.

  1. روغن‌درمانی

یکی از روش‌های طبیعی که مردم در گذشته تا به امروز تقریبا برای هر نوع بیماری و عارضه‌ای از آن استفاده می‌کرده‌اند، روغن‌درمانی است. روغن‌درمانی اگر با استفاده از روغن درست و محصول باکیفیت و خالص انجام شود، تاثیر قابل‌توجهی در کنترل انواع شوره سر دارد.

  1. دارو

اگر مشکل شوره سر با هیچ‌یک از راه‌های غیردارویی حل نشد، باید به پزشک مراجعه کنید. معمولا پزشک متخصص از یک کورتیکواستروئید موضعی، مانند فلوسینولون به مدت دو هفته برای تسکین بخشیدن به بثورات پوستی استفاده می‌کند. دسته مؤثر دیگری از داروها، مهارکننده‌های کلسی‌نورین مانند تاکرولیموس و پیمکرولیموس هستند، که به سرکوب واکنش‌های خودایمنی بدن کمک می‌کنند. مراقب باشید که به هیچ عنوان بدون تجویز پزشک به سراغ این داروها یا هر داروی دیگری برای حل مشکل خود نروید.

موثرترین روغن‌ها برای درمان شوره سر کدامند؟

همانطور که گفتیم نمی‌توان هیچ ماده‌ای را درمان‌کننده قطعی شوره سر دانست؛ چراکه این مشکل درمان قطعی ندارد و فقط می‌توان آن را کنترل کرد. روغن بنفشه پایه زیتون، روغن بادام تلخ، روغن جوجوبا و روغن درخت چای، روغن‌های طبیعی کنترل‌کننده شوره سر هستند.

روغن بنفشه پایه زیتون و روغن بادام تلخ در کنترل شوره سر خشک موثر هستند. همچنین روغن درخت چای که در بسیاری از شامپوها وجود دارد، کنترل‌کننده شوره چرب است. این روغن دارای خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی است. بنابراین شامپو حاوی 5 درصد روغن درخت چای برای درمان شوره سر بی‌خطر و موثر است.

دکمه بازگشت به بالا