عمومیکسب و کار ایرانی برتر

منظور از شوتینگ زباله چیست؟

از بین بردن و دور کردن زباله از محل سکونت همیشه یکی از دغدغه‌های مردم آپارتمان نشین بوده ‌است. در گذشته افراد مجبور بودند زباله‌های خود را به وسیله آسانسور یا از طریق راه‌پله‌ها به طبقه پایین برسانند اما این روش مشکلات زیادی داشت. استفاده از آسانسور برای حمل زباله باعث می‌شود بوی بدی در آسانسور بپیچد و اصلا بهداشتی نیست. گاهی کیسه‌های زباله در این مسیر پاره می‌شوند و آلودگی و بوی بد، ساکنان ساختمان را آزرده می‌سازد.

شوتینگ زباله چیست؟ - انواع شوتینگ های زباله

در گذر زمان راهکار‌های مختلفی برای رفع این دسته از مشکلات پیشنهاد شد و یکی از این راهکارها استفاده از سیستم شوتینگ زباله است. در این مطلب توضیحات بیشتری در مورد این سیستم خواهیم داد. پس تا انتها همراه ما باشید.

سیستم شوتینگ زباله از یک کانال بزرگ و هم ارتفاع با ارتفاع ساختمان و قطر زیاد تشکیل شده‌ است که تقریبا در همه طبقات آپارتمان دریچه‌هایی دارد.ساکنان مکان مورد نظر می‌توانند کیسه‌های زباله خود را از طریق این دریچه‌ها به کانال منتقل کنند. کیسه‌های زباله در نهایت به وسیله نیروی جاذبه و بدون دخالت انسان به قسمت جمع‌آوری زباله‌ها که معمولا در طبقه همکف قرار دارد می‌رسند.

امروزه از این سیستم جمع‌آوری زباله در بسیاری از ساختمان‌ها استفاده می‌شود. بیشتر شوتینگ‌ها در هر طبقه دریچه‌ای دارند که به وسیله یک درپوش کاملا بسته می‌شود. این درپوش باعث می‌شود که بوی بد زباله در ساختمان نپیچد و بهداشت تا جای ممکن رعایت شود.

استفاده از این سیستم در مجتمع‌های مسکونی و حتی ساختمان‌های در حال ساخت اگر مطابق با استاندارد باشد و به درستی تعبیه شود مزیت‌های فراوانی دارد که در ادامه به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد.

با استفاده از این سیستم دیگر لازم نیست ساکنان آپارتمان از طبقات بالا زباله‌های خود را حمل کنند و آن را به طبقات پایین و محل جمع‌آوری زباله‌ها برسانند. در این روش احتمال پاره شدن کیسه‌های زباله و پخش شدن آن نیز به حداقل می‌رسد.

اگر در ساختمان یک سیستم جدا برای زباله‌های قابل بازیافت در نظر گرفته شود، دیگر لازم نیست کسی را استخدام کنید تا آن‌ها را خارج از ساختمان تفکیک کند و در نتیجه در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی خواهد شد.

صرفه‌جویی در زمان و هزینه

با استفاده از این سیستم دیگر لازم نیست برای جابه‌جایی زباله‌های خود از آسانسور استفاده کنید. در نتیجه استهلاک آسانسور کمتر می‌شود، مصرف برق نیز کاهش پیدا می‌کند و در کل در وقت خود و هزینه‌های ساختمان صرفه‌جویی کرده‌اید.

استفاده از این سیستم برای دفع زباله روشی بهداشتی برای انجام این کار است. با توجه به این‌که زباله‌ها محل تجمع میکروب‌ها و حشرات هستند، دیگر مجبور نخواهید بود برای جابه‌جایی زباله‌ها به آن‌ها دست بزنید و در معرض آلودگی یا بیماری قرار بگیرید.

علاوه بر این، این سیستم باعث جلوگیری از پخش شدن بوی بد زباله و حشرات در ساختمان می‌شود و زباله‌ها را از دید ساکنان مجتمع دور می‌کند و جلوه بهتری به محل سکونت شما می‌دهد.اگر سیستم شوتینگ زباله مطابق استانداردها ساخته نشود و محل نصب آن درست نباشد، می‌تواند مشکلاتی را نیز با خود به همراه آورد.

این سیستم ایمن است مگر این‌که در نحوه استفاده و رعایت بهداشت آن کوتاهی شود. اگر زباله‌ها در محل جمع‌آوری به حال خود رها شوند و به‌درستی تخلیه نشوند، می‌توانند زمینه بیماری‌های باکتریایی مانند سالمونلا، سودوموناس، اشرشیاکولای و استافیلوکوک اورئوس را فراهم کنند.

زباله‌ها زیستگاهی عالی برای قارچ‌های بیماری‌زا و خطرناک نیز هستند که می توانند به دستگاه تنفسی انسان حمله کرده و عوارض شدیدی داشته باشند. پس کانال‌ها حتما باید به روشی درست و در دوره‌های زمانی مناسب تمیز شوند.اگر دریچه‌های شوتینگ که وظیفه جلوگیری از ورود هوا به آن را دارند به‌طور کامل و خودکار بسته نشوند، ممکن است آتش‌سوزی رخ دهد.

مطالعات نشان داده ‌است که چربی درون شوتینگ حتی در دمای 180 درجه نیز قابل اشتعال است. اگر دریچه‌های شوتینگی خراب باشد یا سیستم تهویه آن مشکل داشته باشد ممکن است آتش را در کل طبقات ساختمان نیز پخش کند.

شستشوی سیستم شوتینگ زباله

در سیستم‌های جدید شوتینگ شستشو به‌صورت خودکار انجام می‌شود. آب از خروجی‌های مختلف در طول کانال با فشار به داخل کانال سرازیر می‌شود و همزمان برس‌های چرخنده بزرگی در طول کانال حرکت می‌کنند و جرم موجود بر دیواره‌های کانال را از بین می‌برند.

در نتیجه دیواره‌های کانال تمیز می‌شوند و آب کثیف نیز به فاضلاب راه پیدا می‌کند. با استفاده از این روش کارآمد امکان ترویج بیماری و آتش سوزی نیز به حداقل می‌رسد.

شوتینگ زباله در پروژه‌های در حال ساخت

در ساختمان سازی روزانه حجم زیادی زباله تولید می‌شود. دفع و انتقال این زباله‌ها که شامل آجر‌های شکسته، سنگ‌ها و باقی‌مانده مصالح هستند کار سخت و خسته‌کننده‌ای به نظر می‌رسد.

به همین دلیل سازندگان اغلب برای جمع‌آوری زباله این سیستم را در ساختمان‌های در حال ساخت خود تعبیه می‌کنند و به‌راحتی از طبقات بالا زباله‌ها را به محل دفع زباله انتقال می‌دهند.امروزه سیستم‌های شوتینگ زباله در بسیاری از آپارتمان‌های مدرن، برج‌ها و هتل‌ها تعبیه شده ‌است و پیش‌بینی می‌شود در آینده ساختمان‌های بیشمجموعه:

سیستم شوتینگ زباله چیست

زباله چه از هر نوعی که باشد در برج‌ها و آپارتمان‌های مسکونی یکی از مسائل مورد بحث همیشگی است. سیستم‌ شوتینگ زباله که برای رفع همه مشکلات نصب‌ می‌شود، علاوه بر رها شدن از مشکلات مربوط به دفع زباله، قدم بلندی برای مدیریت کارآمد زباله و بازیابی آن ایجاد میکند. در این مطلب با بررسی مزایا، معایب و شیوه کارکرد آن با ما همراه باشید.

سیستم شوتینگ زباله چیست؟

شوتینگ زباله یک سیستمی است که برای دور انداختن زباله و پسماند و در بعضی موارد ملحفه در ساختمان های مدرن و بلند مرتبه طراحی می شود. اجرای این سیستم نه فقط جمع اوری زباله و پسماند را راحت می کند بلکه برای ساختمان های بلند هم صرفه اقتصادی دارد.

به صورت خلاصه می توان گفت که شوتینگ زباله تشکیل شده از چند دریچه برای دریافت و خروج زباله و یک کانال برای حمل و هدایت زباله تا پایین ساختمان. علاوه بر برج ها مسکونی و تجاری، امروزه بیشتر ساختمان های صنعتی و بیمارستان ها و هتل های مدرن برای جمع آوری ملحفه های کثیف هر طبقه و انتقال آن به رختشوی خانه از این سیستم استفاده می کنند. مدل های پیشرفته این سیستم به منظور رعایت بهداشت محیط و پیشگیری از پیچیدن بوی مجهز به سیستم شست و شو یا تهویه می باشند.

انواع سیستم شوتینگ زباله

دسته بندی‌‌‌‌های گوناگون در مورد سیستم‌‌‌‌های شوتینگ زباله صورت گرفته است اما به صورت کلی از نظر شرایط نصب و قرارگیری‌ آنها میتوان این سیستم ها را در دوسته کلی زیر تقسیم کرد.

– شوتینگ داخلی

– شوتینگ خارجی

دسته بندی دیگری که در مورد سیستم‌‌‌‌های شوتینگ زباله انجام گرفته است بر پایه کارکرد‌ آنها بوده که به صورت زیر است:

– شوتینگ نخاله ساختمانی

– شوتینگ زباله‌‌‌‌های غیرقابل بازیافت

– شوتینگ زباله‌‌‌‌های بازیافت پذیر

– شوتینگ بیمارستانی

– شوتینگ هتل ها

مزایای نصب شوتینگ زباله

مزایای نصب شوتینگ زباله در ساختمان

دفع راحت زباله

با استفاده از شوت زباله به آسانی می توان زباله ها را از ساختمان های بلند و چندین طبقه جمع آوری کرد، در نتیجه حمل آن ها از سطح شهر آسان تر انجام می گیرد.هر سیستم شوتینگ مجهز به مخزن زباله است که می توان آن را به وسیله ماشین حمل زباله شهری به آسانی تخلیه کرد.

جلوگیری از ورود حشرات موذی به ساختمان

روی هم انباشته شدن زباله ها سبب ایجاد فضایی مرطوب می شود که امکان رشد میکروب ها و حشرات موذی را فراهم می کند، ولی وجود دریچه در انتهای کانال های شوتینگ از ورود حشرات به داخل ساختمان و محل زندگی اشخاص پیشگیری می کند.

حفظ نظافت در ساختمان

یکی از مشکلاتی که همیشه موقع حمل کیسه زباله ها به بیرون از ساختمان وجود دارد ریختن شیرابه در مسیر راه پله ها یا آسانسور است که این کار ظاهری ناخوشایند به ساختمان بخشیده و بوی بدی به وجود می آید.

پیشگیری از ترافیک در راه پله و آسانسور

با استفاده از این سیستم دیگر احتیاجی به تردد برای انتقال زباله ها به مخزن جمع آوری زباله نیست، چون به آسانی می توان کیسه زباله را از دریچه کانال به مخزن زباله پرتاب کرد.قرار دادن شوتینگ زباله در هر طبقه آسایش ساکنین را تامین نموده و نه فقط در وقت صرفه جویی کرده، بلکه پاکیزی را هم در ساختمان به ارمغان می آورد.

کاهش هزینه برق و نیروی انسانی در ساختمان

نصب شوتینگ زباله در ساختمان از نظر اقتصادی خیلی مقرون به صرفه است و هزینه های اضافی بر ساکنین تحمیل نخواهد کرد.این سیستم باعث کاهش مصرف برق آسانسور و نیروی انسانی می شود و آسایش و راحتی را برای اهالی ساختمان دارد.

معایب سیستم شوتینگ زباله

– آلودگی صوتی در سیستم‌های شوتینگ‌زباله قدیمی

– ورود بوی نامطبوع به فضای داخل ساختمان در شوتینگ‌های زباله قدیمی

منبع : پویان گسترش

 

دکمه بازگشت به بالا