غذاهای مضر برای سگ ها

مقاومت دربرابر چشم‌های درشت و بانمک سگ‌ها که انگار منتظر چیزی هستند، کار ساده‌ای نیست! اما همیشه نباید مطابق میل آنها رفتار کرد. برخی خوراکی‌ها برای سگ‌ها به‌شدت خطرناک هستند. درواقع بسیاری از خوراکی‌های رایج انسان‌ها برای سگ‌ها مضر هستند. در این مقاله شما را با ۱۷ غذایی که سگ ها هرگز نباید بخورند آشنا می‌کنیم.

۱. زایلیتول

آب‌نبات، آدامس، خمیردندان، برخی غذاهای رژیمی و شیرینی‌ها با زایلیتول شیرین می‌شوند. این ماده ممکن است باعث کاهش شدید قند خون و نقص عملکرد کبد در سگ‌ها شود. نشانه‌های اولیه‌ی این مشکل شامل استفراغ، بی‌حالی و مشکل حرکتی است که درانتها به تشنج ختم می‌شود. ممکن است که کبد حیوان درعرض چند روز از کار بیفتد.

۲. آووکادو

آیا می‌توانیم کمی از سالادمان را به سگ‌مان بدهیم؟ بستگی به محتویات سالاد دارد؛ به‌طور مثال، آووکادو دارای ماده‌ای به‌نام پرسین است که برای کسانی که به آن حساسیت ندارند، مفید است. اما مقدار زیاد آن ممکن است به اسهال و استفراغ در سگ‌ها منجر شود. اگر در خانه آووکادو پرورش می‌دهید، سگ‌تان را از آن دور نگه دارید. پرسین در برگ‌ها، بذر، ساقه و میوه‌ی آووکادو وجود دارد. همچنین ممکن است بذر یا دانه‌ی میوه در روده‌ی حیوان گیر کند؛ خطری که می‌تواند مرگ‌آور باشد.

۳. الکل

اثر الکل بر کبد و مغز سگ‌ها مشابه اثر آن در انسان است. اما در سگ‌ها مقدار جزئی الکل هم می‌تواند آسیب‌رسان باشد. مصرف الکل در سگ‌ها ممکن است با اسهال، استفراغ، مشکلات حرکتی، مشکلات تنفسی، کما و حتی مرگ همراه باشد. هرچه جثه‌ی سگ‌تان کوچک‌تر باشد، تأثیر الکل شدیدتر است.

۴. سیر و پیاز

سیر و پیاز را در هر شکلی (خام، پخته، پودر و …) از سگ‌ها دور نگه دارید. شاید مقدار جزئی آن مشکلی ایجاد نکند، اما مصرف زیاد آن حتی برای نخستین بار، می‌تواند به مسمومیت بینجامد. نشانه‌هایی مانند ضعف، استفراغ و مشکل تنفسی می‌توانند نشان‌دهنده‌ی این مشکل باشند.

۵. چای، قهوه و دیگر مواد کافئین‌دار

مصرف کافئین در سگ‌ها می‌تواند حتی منجر به مرگ شود. کاکائو، شکلات، نوشابه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا را از دسترس سگ‌تان خارج کنید. مراقب داروهایی که حاوی کافئین هستند، باشید. اگر فکر می‌کنید سگ‌تان کافئین مصرف کرده است، هرچه سریع‌تر به دامپزشک مراجعه کنید.

۶. انگور و کشمش

با خوردن انگور یا کشمش ممکن است عملکرد کلیه‌ی سگ‌ها دچار مشکل شود. حتی مقدار کم آن می‌تواند سگ را بیمار کند. از نشانه‌های اولیه‌ی خوردن این مواد، استفراغ پی‌درپی است. پس از یک روز، سگ‌تان بی‌حال و افسرده می‌شود.

۷. شیر و دیگر لبنیات

شاید فکر کنید، خوردن بستنی در یک روز گرم برای سگ‌تان خوب است. این کار را نکنید، به‌جای آن به سگ آب خنک بدهید. شیر و دیگر محصولات لبنی سگ‌ها را دچار اسهال و مشکلات گوارشی می‌کند. همچنین ممکن است باعث بروز حساسیت‌های غذایی شود که خارش را به‌دنبال دارند.

۸. فندق استرالیایی

فندق استرالیالی و خوراکی‌های تشکیل‌شده از آن برای سگ‌ها مضر است. تنها ۶ دانه فندق خام یا بوداده، می‌تواند سگ را مریض کند. نشانه‌هایی مانند لرزش ماهیچه‌ها، استفراغ، تب و ضعف پاهای عقبی در تشخیص این مشکل به شما کمک خواهند کرد. مصرف شکلات فندقی با نشانه‌های شدیدتری همراه است و حتی ممکن است به مرگ بینجامد.

۹. شکلات

بیشتر افراد از مضر بودن شکلات برای سگ‌ها آگاهند. همه‌ی انواع شکلات، حتی شکلات سفید دارای تئوبرومین هستند که برای سگ‌ها خطرناک است. شکلات ممکن است سگ‌ها را دچار اسهال، استفراغ، مشکلات قلبی، رعشه، تشنج و مرگ کند.

۱۰. آشغال گوشت و استخوان

چربی‌های جداشده از گوشت، چه خام و چه پخته، ممکن است به پانکراس سگ‌ها صدمه بزند. بااینکه به‌نظر می‌رسد استخوان غذایی طبیعی برای سگ‌هاست، اما ممکن است باعث خفگی آنها شود. همچنین استخوان‌ ممکن است خرد شود و دستگاه گوارش را دچار بریدگی یا گرفتگی کند.

۱۱. ، هلو و آلو

مشکل این میوه‌ها دانه‌ها و هسته‌ی آنهاست. دانه‌های خرمالو می‌توانند برای روده‌ی کوچک سگ‌ها مشکل‌ساز باشند و همچنین به انسداد روده منجر شوند. این مشکل با خوردن هسته‌ی هلو یا آلو هم پیش می‌آید. باید بدانید که هسته‌ی این میوه‌ها دارای سیانید است که برای سگ‌ها و همچنین انسان‌ها سمی است. انسان‌ها می‌دانند که نباید هسته‌ها را بخورند اما سگ‌ها نمی‌دانند.

۱۲. تخم مرغ خام

کارشناسان و دامپزشکان بسیاری معتقدند که خوراندن تخم‌مرغ خام به سگ‌ها ایده‌ی خوبی نیست. خوردن تخم‌مرغ خام با احتمال مسمومیت باکتریایی که از باکتری‌هایی مانند سالمونیا یا ایکولای ناشی می‌شود، همراه است.

۱۳. ماهی و گوشت خام

مانند تخم‌مرغ خام، ماهی و گوشت خام هم احتمال مسمومیت باکتریایی را افزایش می‌دهند. همچنین برخی ماهی‌ها دچار بیماری‌های انگلی هستند که سگ را به بیماری‌ ماهی‌ مبتلا می‌کنند. این بیماری‌ها درمان‌پذیرند اما برای درمان آنها باید از دامپزشک کمک گرفت. نخستین نشانه‌ها عبارتند از استفراغ، تب و تورم غدد لنفاوی. برای از بین بردن انگل‌ها، ماهی را خوب بپزید.

۱۴. نمک

خوراکی‌های شوری مانند چیپس برای سگ خوب نیستند. مصرف زیاد نمک، سگ را به‌شدت تشنه می‌کند. این امر باعث می‌شود سگ به دفعات به‌سراغ آب برود و همین امر می‌تواند او را به مسمومیت سدیومی دچار کند. نشانه‌های مصرف زیاد نمک، اسهال، استفراغ، افسردگی، رعشه، افزایش دمای بدن و تشنج است. این مسئله حتی ممکن است به مرگ بینجامد.

۱۵. نوشیدنی ها و خوراکی های قندی

مصرف زیاد قند در سگ‌ها همان تأثیری را بر جای می‌گذارد که در انسان‌ها ایجاد می‌کند. قند بالا می‌تواند باعث اضافه وزن و آسیب به دندان‌های سگ‌تان شود؛ حتی ممکن است به دیابت منجر شود.

۱۶. خمیر تخمیرشده

خمیر نان پیش از پخته شدن باید ور بیاید. سگ با خوردن خمیر تخمیرشده، دچار تورم شکم می‌شود، زیرا خمیر درون شکم شروع به ورآمدن و منبسط‌ شدن می‌کند که این وضعیت می‌تواند بسیار دردناک باشد.

۱۷. داروهای شخصی‌تان

سگ‌ها نباید از داروهای انسانی استفاده کنند. دارو‌هایتان را دور از دسترس سگ‌تان نگه دارید. هیچ دارویی را بدون دستور دامپزشک به سگ‌تان ندهید. ترکیباتی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن که استفاده از آنها به‌عنوان مسکن و داروی سرماخوردگی، رایج است، می‌توانند باعث مرگ سگ‌ها شوند.

چند توصیه

 • مواد و ترکیبات بسیاری در کابینت‌های آشپزخانه یافت می‌شوند که می‌توانند به سگ‌تان آسیب برسانند. ادویه‌ها و چاشنی‌ها را در قفسه‌های بالا و دور از دسترس حیوانات نگه دارید.
 • درصورت مراقبت شدید، باز هم ممکن است که سگ‌تان چیزی را که نباید، ببلعد. شماره‌ی نزدیک‌ترین دامپزشک یا درمانگاه حیوانات را در گوشی خود ذخیره کنید. اگر فکر می‌کنید سگ‌تان مسموم شده است، به‌سرعت به درمانگاه حیوانات مراجعه کنید.

خوراکی های بی‌خطر برای سگ‌ها

می‌توانید با کمک دامپزشک رژیم غذایی سالمی برای سگ‌‌تان تهیه کنید. درعین‌حال می‌توانید هرازگاهی خوراکی‌های دلپذیر دیگری هم به سگ‌تان بدهید، اما بدانید که باید مقدار کمی از این خوراکی‌ها را در اختیار سگ‌تان قرار دهید.

گوشت

بسیاری از سگ‌ها به‌راحتی برش‌های گوشتی را که به‌خوبی پخته شده باشد، می‌خورند. بهتر است همه‌ی چربی گوشت و استخوان‌ها را جدا کنید.

برخی میوه‌ها

تکه‌های ، ، و برای سگ‌ها دلپذیر هستند. فراموش نکنید که دانه‌ها و هسته‌ها را کاملا جدا کنید.

برخی سبزیجات

سگ‌ها می‌توانند تکه‌های ، لوبیا‌ سبز، و را بخورند. سیب‌زمینی پخته‌شده هم مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما اجازه‌ی خوردن سیب‌زمینی خام را به سگ‌تان ندهید.

ماکارونی و برنج سفید پخته‌شده

خوردن ماکارونی و ساده‌ی پخته‌شده برای سگ‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند. همچنین برنج ساده‌ی پخته‌‌شده همراه با مرغ پخته می‌تواند در تسکین شکم‌درد سگ‌ها مؤثر باشد.

کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪ خیلی از غذاهایی که برای ما آدما و حتی حیوانات دیگه مفید و بی‌ضرره، برای سگ‌ها خطرناکه و حتی می‌تونه باعث مرگشون بشه! مطمئنا هیچ صاحب سگ مهربون و مسئولیت‌پذیری دوست نداره به سگش آسیب برسونه؛ اما اونا باید اطلاعات کاملی در مورد داشته باشتن چون گاهی ناآگاهی و اطلاعات نداشتن در مورد غذاهای ممنوعه برای سگ ها باعث مشکلات سلامتی برای سگ می‌شه.

ولی خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و در این مطلب قراره در مورد مواد غذایی ممنوعه و مضر برای سگ‌ها صحبت کنیم تا مراقب باشید یه موقع اشتباهی سگتون این غذاها رو نخوره. در ادامه با پت پرس همراه باشید.

با دونستن غذاهای ممنوعه برای سگ، می‌تونیم غذای خونگی بهش بدیم؟

تو این مقاله بهتون مواد غذایی ممنوعه و خطرناک برای سگ‌ها رو معرفی می‌کنیم. برای اینکه برای سگتون آشپزی کنید و بهش غذای خونگی بدین باید حواستون به این مواد باشه؛ ولی غذای خونگی برای سگ فوت و فن‌های دیگه‌‌ای هم داره:

غذای خونگی باید ترکیبات و مقدارشون بالانس شده و کاملا متناسب با نیازهای غذایی سگ باشه؛ وگرنه این غذا نه تنها براش مفید نیست بلکه ممکنه باعث مشکلات گوارشی و به خطر افتادن سلامتی سگ هم بشه.

در ضمن، هر سگی در هر مرحله از زندگیش نیازهای تغذیه‌ای متفاوتی داره و باید غذای مخصوصی بخوره. همه این‌ها رو باید موقع آشپزی برای سگ در نظر داشته باشیم.

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم. اگه تصمیم گرفتین برای سگتون آشپزی کنید مشخصات سگتون رو به ما بدین تا دامپزشک‌های پت پرس برنامه غذایی اختصاصی و ویژه برای سگتون تهیه کنن. اگه دقیقا براساس این برنامه غذایی آشپزی کنید مطمئن باشید کامل‌ترین و بهترین غذا رو به سگتون می‌دین و حتی این غذا می‌تونه جایگزین غذای خشک سگ بشه.

چه غذاهایی برای سگ ضرر دارد؟

همه کسایی که سگ دارن حتما می‌دونن که سگ بعد از مدتی تبدیل به عضو دوست داشتنی خانواده می‌شه و دوست داریم همه چی رو باهاشون شریک بشیم؛ حتی غذا!

ممکنه در حال خوردن تنقلات و شیرینی و شکلات باشید و سگتون با قیافه مظلوم و دوست داشتنی بهتون زل بزنه و  شما هم با خودت بگید: یه تیکه بهش بدم که اشکالی نداره!

درسته که مقاومت در برابر نگاه ملتمسانه سگ کار سختیه؛ اما باید بهتون بگیم که این کار فوق‌العاده اشتباه و خطرناکه و می‌تونه باعث آسیب رسیدن به سگ و حتی مرگش بشه!

غذای سگ تنوع بالایی داره و برای اینکه سگ سالمی داشته باشین به مواد غذایی زیادی نیاز دارید. این موضوع به نژاد، جثه، وزن و موارد دیگه‌ای بستگی داره. اما با این حال تنوع غذایی برای سگ به این معنی نیست که هر غذایی رو بهش بدید، چون ممکنه خوراکی‌ای که بهش میدین براش ضرر داشته باشه.

غذاهایی که ممکنه سگ شما دوست داشته باشه؛ اما نباید بهش بدید

خیلی از غذا و تنقلاتی که تو هر خونه‌ای وجود داره برای سگ‌ها مضره و جزء غذاها و خوراکی‌های ممنوعه برای سگ ها هستن. سگ‌ها کنجکاو و بازیگوشن و ممکنه از سر کنجکاوی یکم از این تنقلات بخورن و سلامتیشون به خطر بیفته.

پس لیست غذاهای ممنوعه برای سگ ها رو بخونید و اگه تا الان عادت داشتید این مواد غذایی رو روی میز پذیرایی یا کانتر آشپزخونه قرار بدید وقتشه که اونا رو از جلوی دست بردارید.

شکلات یکی از سمی‌ترین مواد غذایی برای سگ محسوب میشه

۱. شکلات، خوش عطر و طعم اما فوق‌العاده سمی!

در صدر لیست غذاهای مضر برای سگ ها، شکلات قرار داره!

شکلات حاوی ماده محرکی به اسم تئوبرومین هست (شبیه به کافئین) و فوق‌العاده برای سگ‌ها سمی و خطرناکه. مقدار تئوبرومین موجود در شکلات به نوع اون و میزان تلخی و خلوصش بستگی داره. تئوبرومین عمدتا به قلب، سیستم عصبی، کلیه‌ها و روده و گوارش سگ آسیب می‌زنه.

مسمومیت با تئوبرومین در سگ معمولا بین ۴ الی ۲۴ ساعت بعد از خوردن شکلات اتفاق می‌افته و با علائمی مثل:

 • استفراغ
 • اسهال
 • بی‌حالی یا بیش فعالی غیرعادی
 • تشنج

خودش رو نشون میده.

۲. پیاز، سیر و پیازچه

خب به پیاز و سیر می‌رسیم که تقریبا در هر غذایی که می‌پزیم وجود داره و تو هر آشپزخونه‌ای پیدا می‌شه. این سبزیجات که برای ما آدما خیلی مفید و خوشمزه هستن جزء غذاهای ممنوعه برای سگ ها هستن و باید دور از دسترس سگتون نگهشون دارید.

سیر و پیاز باعث ناراحتی و تحریک معده و روده می‌شه و می‌تونه منجر به آسیب رسیدن به گلبول‌های قرمز و کم‌خونی شدید بشه.

پیاز به ویژه برای سگ مضره و علائم مسمومیت معمولا چند روز بعد از خوردن پیاز در سگ مشاهده می‌شه. پیاز به هر شکلش (پیاز خام، پیاز داغ، پخته، پودر، پیاز سوخاری و ….) برای سگ خطرناک و سمی هست. حتی باید حواستون باشه که سگتون از باقیمانده غذای شما که معمولا توش پیاز داره هم نخوره.

۳. قهوه، چای و کافئین

درست مثل شکلات، قهوه هم بخاطر محرک کافئین برای سگ‌ها ضرر داره و جزء غذاهای ممنوعه برای سگ ها به حساب میاد. سگ‌ها در مقایسه با ما آدما حساسیت بیشتری نسبت به اثرات کافئین دارن. چند تا لیس از چای یا قهوه شاید خیلی خطر محسوسی نداشته باشه؛ اما اگه سگتون یهو تی بگ چای یا یه مشت دونه قهوه رو بخوره و قورت بده اون وقته که سلامتی‌ش به طور جدی به خطر می‌افته.

علائم و نشونه‌های مسمومیت با کافئین شبیه به مسمومیت با شکلاته.

۴. الکل و نوشیدنی‌های الکی

مسمومیت الکلی در سگ‌ها خیلی شدیدتر از آدماست و حتی خوردن مقادیر کمی الکل و نوشیدنی‌های الکلی باعث خطرات جدی سلامتی در سگ میشه. الکل برای سگ باعث مشکلات مختلفی میشه مثل:

 • استفراغ
 • اسهال
 • مشکل در سیستم عصبی
 • مشکل در تنفس
 • کما
 • و حتی مرگ

۵. انگور و کشمش، حتی یه دونه!

ماده خطرناک و مضر در انگور و کشمش هنوز دقیقا شناخته شده نیست؛ اما خوردن این مواد باعث نقص کلیه در سگ‌ها میشه. مخصوصا سگ‌های حساس و اونایی که مشکلات سلامتی زمینه‌ای دارن در معرض خطر بیشتری قرار دارن و حتی یه دونه کشمش هم براشون خطرناک و مضره.

پس حتی مراقب باشید شیرینی کشمشی و تنقلاتی که توش کشمش داره رو از دسترس سگتون دور نگه دارید. اگه می‌خواین در مورد خطرات ناشی از خوردن انگور بیشتر بدونین، حتما مطلب رو بخونین.

۶. تنباکو و سیگار

تنباکو حاوی نیکوتین هست که می‌تونه برای سگ مرگبار باشه. خوردن تصادفی حجم زیادی تنباکو باعث مسمومیت در سگ می‌شه و این علائم بعد از یک ساعت از مصرف خودشون رو نشون می‌ده: استفراغ، ضربان قلب نامنظم، ضعف و بیحالی و لرز.

البته اینم بگیم که استنشاق دود سیگار و قلیون هم فوق‌العاده برای سگ‌ها مضره و باعث مشکلات تنفسی و حتی انواع سرطان در سگ‌ها میشه. پس لطفا از کشیدن سیگار و قلیان در نزدیکی سگتون خودداری کنید!

مخمر می‌تونه مشکلات جدی برای سلامتی سگ ایجاد کنه و کاملا براش تشویقی سگ ممنوعه‌ای به حساب میاد

۷. مخمر، خمیرها و نان‌

اگه تا حالا در تهیه نون و شیرینی از مخمر استفاده کرده باشید حتما می‌دونید که مخمر باعث افزایش حجم خمیر می‌شه. خب، حالا اگه سگ مخمر بخوره تو معده‌ش شروع به انبساط و افزایش حجم می‌کنه و باعث مشکلات جدی سلامتی برای سگ می‌شه. این موضوع نه تنها برای سگ دردناک و اذیت کننده است؛ بلکه حتی می‌تونه باعث انسداد معده و روده بشه.

تکه‌های خیلی کوچک نان رو می‌تونید گاهی به عنوان تشویقی به سگ بدید، اما اونم شرایط خاصی داره. انواع نان وجود داره و هر نوع نونی رو نمیشه به سگ داد، پیشنهاد می‌کنیم مطلب رو بخونین تا در مورد این ماده غذایی اطلاعات کافی داشته باشین.

موقع آشپزی مراقب باشید یه موقع سگتون خمیر ور اومده رو نخوره. چون خطر مخمر موقعی که هنوز پخته نشده خیلی بیشتره.

۸. مکمل‌ها و ویتامین‌های انسانی

خیلی از ما برای سلامتی بیشتر هرروز انواع مکمل‌های غذایی و قرص‌های ویتامین رو می‌خوریم؛ اما این ویتامین‌ها برای سگ اصلا مفید نیستن و حتی خطرناک و مضر هم هستن. ویتامین‌های انسانی برای ما آدما ساخته شدن و حاوی دوز دقیق و مناسب برای مصرف روزانه ما هستن.

این مقدار و دوز در سگ‌ها متفاوته و به همین دلیل، مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها می‌تونه باعث اوردوز و مشکلات و آسیب رسیدن به سگ بشه.

از همه خطرناک‌تر، قرص‌ها و مکمل‌های دوران بارداریه که حاوی مقادیر بالایی آهن هستن و می‌تونه منجر به مسمومیت آهن در سگ بشه. اگه قرص‌های ویتامینتون در دسترس سگ بوده و چندتایی‌ قرص رو یکجا قورت داده حتما بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید تا از بروز مشکلات بیشتر پیشگیری کنید.

۹. استخوان برای سگ، مخصوصا استخوان‌های ریز و پخته

اگرچه اکثر ما فکر می‌کنیم سگ‌ها باید استخوان بخورن و بجون؛ اما دادن استخوان به سگ می‌تونه خطرات زیادی براشون داشته باشه. تکه‌های استخوان ممکنه تو گلوی سگ بپره، یا اگه قورت داده بشه لبه‌های تیزش باعث آسیب رسیدن به معده و روده سگ بشه. همینطور موقع جویدن ممکنه باعث شکسته شدن دندان‌ها و آسیب به دهان سگ بشه.

بنابراین دادن استخوان‌های ریز مثل استخوان مرغ و استخوان پخته که اصلا توصیه نمی‌شه. اما استخوان قلم گاو و گوسفند خام رو می‌تونید با نظارت کامل به سگتون بدید. هرچند دامپزشکان معتقدن که دادن استخوان خام هم خودش به خاطر احتمال آلودگی و انواع میکروب‌ها کار پر ریسکیه و توصیه نمی‌شه.

اگه هنوز شک دارین که می‌تونین به سگتون استخوان بدین یا نه؟ حتما مقاله رو هم بخونین تا اطلاعات کافی در این زمینه رو داشته باشین.

۱۰. گوشت و تخم مرغ خام یا نیم پز

گوشت و تخم مرغ خام ممکنه حاوی نوعی باکتری به اسم سالمونلا و همینطور باکتری اشریشیا کلی (E.Coli) باشن که هم برای آدما و هم برای سگا مضر و خطرناکه. (مطلب مرتبط: )

تخم مرغ خام همچنین حاوی نوعی آنزیم به اسم آویدین هست که باعث کاهش بیوتین میشه و می‌تونه در دراز مدت منجر به مشکلات پوست و مو در سگ بشه.

۱۱. هسته و دانه میوه‌ها برای سگ

هسته خرمالو، هلو و آلو و همینطور دانه‌های سیب باعث مشکلات گوارشی و روده در سگ می‌شه و جزء غذاهای مضر برای سگ ها هستن. بنابراین با اینکه میوه‌ای مثل سیب برای سگ مفیده، اما باید قبلش مراقب باشید که تموم دونه‌هاش رو خارج کرده باشید.

اگه می‌خواین انواع میوه‌های مفید و ممنوعه برای سگ رو بشناسید بهتره یه سری به مقاله هم بزنین.

۱۲. آجیل و مغزیجات

اگه ازون دسته آدما هستید که همیشه روی میز پذیرایی و دم دستتون یه ظرف پر آجیل دارید حالا که سگ آوردید باید اونا رو از دسترس سگتون دور نگه دارید.

مغزیجات به ویژه بادام، پیکن (گردوی آمریکایی) و ماکادمیا (فندق استرالیایی) و حاوی مقادیر زیادی روغن و چربیه و می‌تونه باعث مشکلات مختلفی در سگ بشه مثل:

 • اسهال
 • استفراغ
 • پانکراتیت یا التهاب لوزه المعده

۱۳. نمک و تنقلات شور و نمکی

نمک برای سگ و یا هر گونه تنقلات شور مثل چیپس باعث عطش شدید و مشکلات ادراری و حتی مسمومیت سدیم توی اونا ‌می‌شه. پس این جور تنقلات رو روی میز و در دسترس سگ اصلا قرار ندید. نشونه‌های مصرف زیاد نمک در سگ به صورت:

 • استفراغ
 • اسهال
 • بی‌حالی
 • تب و بالا رفتن دمای بدن
 • تشنج

و حتی مرگ خودش رو نشون میده.

۱۴. آبنبات، شکلات، آدامس و مواد غذای حاوی زایلیتول

۱۵. شیر و فرآورده‌های لبنی

ممکنه وقتی دارید بستنی می‌خورید یا موقع خوردن شیر، پنیر، دوغ و … یه کم بهش بدید؛ اما باید بدونید که بدن سگ‌ها توانایی هضم و گوارش فرآورده‌های لبنی رو نداره و این محصولات جزء غذاهای ممنوعه برای سگ‌ها هستن. (مطلب مرتبط: )

در بدن سگ‌ها آنزیمی که وظیفه شکستن و هضم قند شیر رو داره وجود نداره و خوردن این غذاها باعث مشکلات گوارشی در سگ‍‌ها می‌شه.

البته بعضی نژادهای سگ تحمل و مقاومت بیشتری نسبت به محصولات لبنی دارن؛ اما به طور کلی سگ‌ها قابلیت گوارش لاکتوز رو ندارن. فرآورده‌های لبنی می‌تونه باعث بشه مثل:

۱۶. زرشک و زعفران برای سگ

زرشک برای سگ خطرناکه. چه زرشک تازه و چه خشک می‌تونن اثرات سمی خفیفی رو توی سگ ایجاد کنن. معمولا خوردن زرشک توی سگ‌ها با علائمی مثل: درد شکم، اسهال و استفراغ همراه میشه. پس به هیچ وجه به سگتون زرشک ندین.

زعفرون هم جزو خوراکی‌ها و غذاهای ممنوعه برای سگ به حساب میاد. در واقع خوردن زعفران خالص توی سگ‌ها باعث ناراحتی معده‌شون می‌شه. طبق تحقیقات حتی مصرف حدود ۲۰ گرم زعفران می‌تونه برای سگ‌ها کشنده باشه.

۱۷. غذاها و تنقلات شیرین

غذاهای شیرین و حاوی قند و شکر برای ما آدما و سگ‌ها مضر و آسییب زننده هستن. در واقع، مصرف قند و شکر همون بلایی رو سر سگ میاره که سر آدما:

 • چاقی و اضافه وزن
 • مشکلات و پوسیدگی دندان
 • مشکلات سلامتی
 • دیابت

تنها گوشه‌ای از مشکلاتیه که مصرف شیرینی برای سگ به وجود میاره.

بنابراین از دادن آبنبات و شیرینی و هرگونه ماده تشویقی نای گوساله حاوی قند و شکر به سگتون خودداری کنید و حالا که دارید این کار رو می‌کنید و به فکر سلامتی سگتون هستید خودتون هم کمتر قند و شکر مصرف کنید!

۱۸. میوه، هسته و برگ آووکادو

با اینکه سگ‌ها انواع مختلف میوه رو می‌تونن بخورن؛ اما آووکادو در لیست میوه‌های ممنوعه برای سگ قرار می‌گیره. در میوه، برگ‌ها، هسته و ساقه آووکادو ماده‌ای به اسم پرسین وجود داره که در مقادیر بالا باعث مسمومیت شدید میشه.

با این حال، سگ‌ها تا حدی نسبت به پرسین مقاوم هستن؛ اما اگه سگتون مقدار زیادی آووکادو بخوره اون وقته که دچار مسمومیت و مشکل جدی میشه. پس بهتره کلا این میوه رو از دسترس سگتون دور نگه دارید و خیال خودتون و ما رو هم راحت کنید!

۱۹. قارچ وحشی

تا حالا شنیدین مسمومیت قارچی برای سگ ایجاد شده؟ بعضی از قارچ‌های وحشی توی طبیعت برای سگ‌ها سمی هستند. در صورت خوردن این نوع قارچ‌ها، سگ دچار مسمومیت و حتی مرگ میشه. پس در صورتی که با سگتون زدین توی دل طبیعت، حواستون باشه که سگ قدرت تشخیص قارچ سمی و غیر سمی رو نداره و نباید اجازه بدین که هیچ قارچی رو توی طبیعت بخوره.

البته اینم بگم قارچ‌هایی که توی فروشگاه‌ها هستن برای سگ مشکلی ایجاد نمی‌کنه، البته به شرطی که با ادویه‌ها و مواد ممنوعه دیگه مخلوط نشه.
اگه دوست دارین به سگتون قارچ بدین، بهتره حتما قبلش مطلب رو مطالعه کنین.

علائم مسمومیت سگ بعد از خوردن خوراکی‌های ممنوعه رو بدونیم!

همونطور که در موارد بالا دیدیم اکثر مسمومیت‌های غذایی با علائمی مثل استفراغ و اسهال خودشون رو نشون می‌دن. بنابراین خوبه که نشانه‌های رو بشناسیم و با مشاهده هرکدوم از این علائم سریعا با دامپزشک تماس بگیریم.

البته باید بدونید که استفراغ همیشه به معنای مسمومیت نیستن و می‌تونن علائم بیماری‌ها و مشکلات دیگه‌ای هم باشن.

در مطلب ؛ در مورد ۶ دلیل رایج و متدوال بروز تهوع و استفراغ در سگ و روش‌های درمان اونا صحبت کردیم.

نکته مهم: یادتون باشه که این غذاهایی که گفتیم برای توله سگ‌ها هم مضر هستن و نباید این مواد غذایی رو بخورن. پس به هیچ وجه نباید از این غذاها در رژیم غذایی توله استفاده کنین. اگه نمیدونین چه غذایی به توله سگ‌تون بدین، حتما مقاله رو بخونین.

مطالب پیشنهادی : chewy

اقدامات لازم بعد از خوردن غذاهای ممنوعه برای سگ

قبل از هر چیزی باید بگیم که بهترین و راحت‌ترین کار پیشگیریه! پس توصیه می‌کنیم خونه رو برای سگتون ایمن کنید و از قرار دادن ظرف حاوی آجیل و شکلات و موارد دیگه در دسترس سگ خودداری کنید.

اما اگه تمام جوانب احتیاط رو رعایت کردید و یک دفعه متوجه شدید سگتون یکی از غذاهای مضر برای سگ‌ها رو خورده آرامش و خونسردی خودتون رو حفظ کنید و سریعا سگتون رو به دامپزشکی یا بیمارستان دامپزشکی ببرید. در مواقع مسمومیت، زمان نقش مهم و حیاتی داره و هرچه زودتر سگتون رو به بیمارستان و اورژانس برسونید احتمال خطر کمتر می‌شه.

بنابراین به عنوان یه صاحب مسئولیت پذیر که عاشق سگتون هستید همیشه شماره تلفن و آدرس چند کلینیک و بیمارستان دامپزشکی رو داشته باشید و از قبل اطلاع داشته باشید که کدوم بیمارستان‌ها شبانه‌روزی هستن تا در مواقع اورژانسی سریعا باهاشون تماس بگیرید.

ما در مقاله  این مراکز رو بهتون معرفی کردیم و پیشنهاد می‌کنیم حتما مطالعه‌ش کنید.

غذاهای مفید و بی ضرر برای سگ چه چیزهایی هستن؟

در این مقاله لیست غذاهای ممنوعه برای سگ‌ها رو بهتون معرفی کردیم تا اگه برای سگتون آشپزی می‌کنید و غذای خونگی بهش می‌دید بیشتر مراقب مواد غذایی مضر باشید. اما خوشبختانه بجز موارد بالا، طیف متنوعی از غذاها و میوه‌ها و سبزیجات هستن که برای سگ‌ها مفیدن و می‌تونید با خیال راحت بهشون بدید. ما توی مقاله تمامی خوراکی‌های مفیدی که سگ‌ها می‌تونن بخورن رو لیست کردیم. در واقع خیلی از مواد غذایی برای سلامت سگ‌ها لازمن و به ویژه اگه غذای خانگی به سگتون می‌دید باید حتما این مواد در رژیم غذایی سگ وجود داشته باشن.

در مقاله درباره طرز تهیه غذای خانگی و همینطور نکات مهم تغذیه‌ای، به طور مفصل توضیح دادیم که اولا سگ‌ها برای اینکه همیشه سلامت و سرحال باشن به چه مواد غذایی نیاز دارن و بعد اینکه چه غذاها و میوه‌ها و سبزیجاتی برای سگ مفید و بی‌ضرره و می‌تونید اونا رو بهشون بدید. البته اگر به سگتون غذای آماده می‌دین، حتما مقاله مطالعه کنین.

تا حالا سگتون دچار مسمومیت غذایی شده؟

تا حالا این تجربه ناخوشایند برای سگتون پیش اومده؟ چه ماده غذایی خورده بود و چه علائمی داشت؟ لطفا برای ما کامنت بگذارید و نظر، تجربیات و سوالات خودتون در مورد غذاهای ممنوعه برای سگ ها رو با ما در میون بگذارید. ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ می‌دیم.

 

 

دکمه بازگشت به بالا