سلامت و دانشکسب و کار ایرانی برتر

عوارض برداشتن چربی ران

می دانیم که لیپوماتیک در لیست روش های پر تقاضا برای از بین بردن چربی های اضافی ران است. لیپوماتیک توسط دستگاهی مشخص صورت می گیرد که با ویبره کار می کند. لیپوماتیک ران مزایای زیادی دارد و توسط افراد زیادی با رضایت همراه است اما به هر حال از عوارض لیپوماتیک ران نیز مانند هر جراحی دیکیری که ممکن است عوارض داشته باشد مانند عوارض سزارین بعد از ابدومینوپلاستی نیز نباید غافل شد.

عمل لیپوماتیک چیست ؟!

Side effects of thigh fat removal

لیپوماتیک مانند لیپوساکشن یک عمل غیرتهاجمی برای برداشتن چربی اضافه است. لیپوماتیک که در اصطلاح پزشکان زیبایی به آن پیکرتراشی نیز گفته می شود، برای برداشتن چربی های موضعی در حد کم قابل استفاده است. در این روش شما برای از بین بردن چربی های موضعی می توانید اقدام کنید، ولی برای برداشتن چربی های اضافه در حد تغییر وزن زیاد نمی توان از این روش استفاده کرد. در لیپوماتیک برخلاف لیپوساکشن، هدف تغییر فرم و سایز در یک نقطه خاص است و همچنین در این روش چربی ها برداشته می شوند، سوزانده نمی شوند.

انجام عمل لیپوماتیک یک عمل سرپایی و کوتاه مدت است که در این روش به وسیله لوله دستگاهی به نام کانولا که از یک سوراخ کوچک  وارد پوست می شود، در نقطه مورد نظر با ایجاد حرکات لرزشی، سلول های چربی بدون روش لیزری و حرارتی خارج شده و به طور کامل در درون محفظه دستگاه جمع می شود. چون سلول ها تغییر شکل پیدا نکرده اند، می توان از سلول ها برای تزریق در نقاط دیگر بدن چنانچه احتیاج به بزرگ شدن داشته باشند، مثل سینه، باسنۀ، گونه ها و اندام های دیگر استفاده کرد.

در لیپوماتیک عفونت کمتری ایجاد شده و محافظت از اعصاب و رگ های خونی و ماهیچه ها بیشتر از روش لیپوساکشن است. چنانچه دچار چاقی بیش از اندازه هستید، عمل لیپوماتیک برای شما مناسب نیست و باید از سایر روش های جایگزین استفاده نمایید. از مزیت های این روش به نسبت لیپوساکشن، می توان به نکاتی همچون کم تر تهاجمی بدن لیپوماتیک، مدت استراحت کمتر پس از انجام عمل و همچنین دوره کوتاه تر استفاده از گن پس از عمل، اشاره کرد.

از سایر مزایای روش لیپوماتیک به نسبت لیپوساکشن همچنین می توان از عدم نیاز به نقاحت سخت و طولانی مدت، یکدست شدن لایه چربی زیر پوست بدون ایجاد برآمدگی، عدم ایجاد آمبولی، سریع تر و راحت تر جمع شدن پوست پس از عمل،  ایجاد ورم و خروج ترشح به میزان کمتر بعد از عمل نام برد.

عوارض لیپوماتیک

یکی از عوارض لیپوماتیک، مدت زمان انجام عمل است؛ زیرا در این روش چون بر اثر تکان های شدید ویا ویبریشن دستگاه، چربی ها جدا می شوند؛ عمل طولانی مدت بوده و ممکن است پزشک و بیمار هردو خسته شوند. همچنین پزشکی که اقدام به عمل لیپوماتیک می کند باید حوصله، تخصص و دقت کافی داشته باشد تا نتیجه کار رضایت بخش باشد. لیپوماتیک برای برداشتن چربی های اضافه ران ها ، بازو ها و قسمت شکم مناسب است. دیگر عوارض لیپوماتیک این است که چون تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد، ممکن است دچارعفونت قسمت جراحی شود. از سایر مشکلات و عوارض لیپوماتیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد مشکل برای کلیه یا قلب
 • گاهی اوقات ایجاد واکنش های آلرژیک
 • سوختگی پوست
 • افتادگی و شل شدن پوست
 • خارش پوست
 • بالارفتن دمای بدن
 • احساس ضعف
 • سرگیجه

پس از عمل لیپوماتیک بافت چربی زیر پوست شما خالی شده و این موجب شل شدن و افتادگی پوست می شود که برای برگشت آن باید از گن استفاده کرد و پس از عمل لیپوماتیک در قسمت شکم تا 3 ساعت باید درازکش بود تا پوست شکم چروک برندارد.

لیپوماتیک ران

گاهی اوقات شما وزن زیادی ندارید اما قسمت ران ها دارای شکل ایده آل شما نبوده و در بعضی محل های ران خود دارای توده های انباشته چربی هستید. در این صورت شما کاندید مناسبی برای عمل لیپوماتیک ران هستید. باید در نظر گرفت علاوه بر موارد فوق، برای اینکه بتوانید کاندید عمل لیپوماتیک ران باشید، باید پوست شما شل نباشد و همچنین خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده باشد. همچنین بیماری های زمینه ای همچون بیماری های قلبی، کلیوی و یا دیابت نداشته باشید؛ از هموفیلی رنج نبرید.

چون برای انجام عمل لیپوماتیک در نقاطی که دارای انباشت توده چربی هستند، سوراخ های ریز ایجاد می شود تا لوله (پروب) دستگاه از آن سوراخ ها وارد شود و عمل تخلیه چربی را انجام دهد؛ ممکن است پس از عمل در این نقاط دارای ترشح و عفونت باشید. در هر حال جای زخم سوراخ های ایجاد شده، تا مدتی همراه شماست و چنانچه ترمیم بدن شما دچار ضعف باشد، ممکن است در جای زخم دچار گوشت اضافه نیز بشوید.

همچنین امکان ایجاد کبودی طولانی مدت در منطقه ای که چربی آن تخلیه شده، وجود دارد ویا ممکن است در پاره ای مواقع دچار بی حسی های طولانی مدت در این نقاط باشید. اما از آنجا که از بین بردن این چربی های موضعی که بیشتر در قسمت های بالای ران وجود دارد، به روش های دیگر میسر نمی شود، انجام این روش و نتیجه آن برای کسانی که از بودن این چربی ها رنج می برند، قابل توجه و رضایت بخش است.

لیپوماتیک غبغب

به لایه چربی اضافی که در زیر چانه جمع می شود، غبغب گفته می شود. عوامل مختلفی سبب بروز غبغب می شوند که از آن جمله می توان به رژیم غذایی ناسالم و افزایش وزن اشاره کرد. عوامل ژنتیکی هم می تواند در بروز غبغب موثر باشند. سن از دیگر عوامل موثر در بروز غبغب است. به طور کلی چربی اضافه در هر قسمتی از بدن که باشد ظاهر نازیبایی دارد، بنابراین داشتن غبغب برای بسیاری از افراد آزار دهنده محسوب می شود. افراد می توانند اقدامات لازم برای جلوگیری از بروز غبغب را انجام دهند، اما متاسفانه اگر غبغب ایجاد شده باشد روش های درمانی نظیر رژیم غذایی و ورزش نمی تواند تاثیرات زیادی در کاهش غبغب داشته باشد.

بهترین پیشنهاد به این افراد انجام یکی از انواع لیپوماتیک به نام لیپوماتیک غبغب است. انجام این عمل بیشتر به افرادی پیشنهاد می شود که از روش های مختلف کاهش چربی غبغب استفاده کرده اند، اما نتیجه ای نگرفته اند! ناگفته نماند که انجام انواع عمل لیپوماتیک برای برخی از افراد ممنوع است که از موارد ممنوعیت انجام لیپوماتیک غبغب می توان به این موارد اشاره کرد:

 • افرادی که سیگار و دیگر دخانیات را مصرف می کنند
 • افرادی که حساسیت پوستی دارند
 • افرادی که از دارو های آسپرین و وارفارین استفاده می کنند
 • افرادی که سن خیلی کم یا سن خیلی زیاد دارند هم نمی توانند این عمل را انجام دهند.

بنابراین برای موثر بودن عمل باید قبل از تصمیم در مورد انجام دادن یا انجام ندادن عمل لیپوماتیک غبغب با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

موارد استفاده عمل لیپوماتیک

انجام عمل لیپوماتیک غبغب که یکی از انوع لیپوماتیک است بیشتر در این موارد استفاده می شود:

 • برای برداشتن چربی های اضافه زیر چانه
 • برای از بین بردن حالت افتادگی زیر چانه
 • برای از بین بردن برآمدگی زیر گردن
 • برای برداشتن چربی های اضافه ای که در قسمت گردن و چانه وجود دارد
 • این عمل در مواردی که عضلات فک ضعیف هست هم استفاده می شود.

عمل لیپوماتیک غبغب یک عمل جراحی است که با استفاده از بی حسی موضعی هم قابل انجام شدن است. برای شروع عمل ناحیه مورد نظر که همان گردن است به درستی استریل می شود. سپس پزشک جراح با استفاده از ابزار های جراحی در قسمت های مشخص شده ای از گردن شکاف های ریز به وجود می اورد. سپس از طریق این شکاف ها لوله های ریزی که لوله های ساکشن هستند به بافت چربی غبغب وارد می شوند. در مرحله بعدی با ایجاد حرکات ارتعاشی چربی های اضافی تخریب و تجزیه شده و از طریق لوله ها تخلیه می شوند. بعد از تخلیه چربی از قسمت مورد نظر هم شکاف های ریز ایجاد شده بخیه خورده و زخم پانسمان می شود.

در این نوع عمل از انواع عمل لیپوماتیک چربی های غبغب به طور کاملاً یکنواخت خارج شده و تعدا سلول های چربی جمع شده در زیر چانه کاهش پیدا می کند.

عمل لیپوماتیک بازو

تجمع چربی ممکن است در قسمت های مختلف بدن فرد اتفاق بیفتد. به عنوان مثال یکی از قسمت هایی که تجمع چربی سبب از بین رفتن تناسب و زیبایی آن می شود، بازو است. تجمع چربی در ناحیه بازو ممکن است سبب شل و آویزان شدن بازو شود. برای برطرف کردن چربی بازو و از بین رفتن آویزان بودن این ناحیه می توانید از انواع لیپوماتیک به نام لیپوماتیک بازو استفاده کنید. این عمل با بی حسی موضعی و بهترین دستگاه لیپوماتیک انجام می شود در نتیجه نیاز نیست نگران بی هوشی عمل جراحی باشید. توجه داشته باشید که استفاده از روش های نوین بی حسی برای انجام این عمل جراحی سبب شده تا میزان خونریزی این عمل بسیار کاهش پیدا کند و این موضوع سبب شده انجام عمل لیپوماتیک بازو برای افراد کم خون خطر ساز نباشد.

افراد زیادی می توانند متقاضی انجام عمل لیپوماتیک باشند، از جمله کسانی که به دلیل افزایش یا کاهش ناگهانی وزن در زمان کوتاه دچار چربی اضافه در ناحیه بازو شده اند. انجام این عمل به افرادی که بعد از کاهش وزن دچار افتادگی پوست در ناحیه بازو شده اند هم پیشنهاد می شود. تمامی افراد بالای 18 سال به شرط تشخیص پزشک متخصص می توانند این عمل جراحی را انجام دهند.

مدت زمان انجام دادن عمل جراحی لیپوماتیک بازو در حدود 1 الی 3 ساعت به طول می انجامد. یک عمل جراحی نیمه تهاجمی محسوب می شود به همین دلیل دوره نقاهت کمتری دارد. افرادی که عمل جراحی لیپوماتیک بازو را انجام می دهند تنها به 24 الی 48 ساعت استراحت نیاز دارند و بعد از گذشت این مدت زمان در صورت نبود مشکل می توانند فعالیت های روزانه خود را انجام دهند. از دیگر مراقبت های بعد از این عمل جراحی هم باید به استفاده از لباس های مخصوص گن دار به مدت 2 هفته بعد از عمل جراحی اشاره کرد. با وجود آسان بودن مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک رعایت کردن آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و هر گونه بی توجهی در این مورد می تواند آسیب های جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

توجه داشته باشید که بعد انجام عمل لیپوماتیک بازو ممکن است به مدت 24 الی 48 ساعت محل برش خونابه پس دهد. در صورت بروز چنین موردی باید مواظب محل زخم باشید و اجازه دهید خونابه از زخم خارج شود. خروج خونابه از محل زخم به کاهش کبودی و تورم بازو کمک می کند.

لیپوماتیک شکم و پهلو

لیپوماتیک شکم یکی دیگر از انواع عمل لیپوماتیک است که برای برداشتن چربی اضافه ناحیه شکم و پهلو انجام می شود. انجام این عمل جراحی بیشتر به افرادی توصیه می شود که در مجموع تناسب اندام دارند و فقط در ناحیه شکم و پهلو آن ها چربی اضافه وجود دارد. توجه داشته باشید که عمل لیپوماتیک شکم و پهلو اولین گزینه برای رفع چربی های اضافه شکم و پهلو نیست!

فرد در ابتدا بهتر است از سایر روش ها نظیر رژیم غذایی و ورزش استفاده کند و در صورت موثر نبودن این روش ها به سراغ انجام عمل جراحی برود. اگر شرایط لازم برای انجام لیپوماتیک شکم و پهلو رو دارید بهتر است بدانید که این عمل با بهترین دستگاه لیپوماتیک انجام می شود و با رعایت مراقبت های قبل و بعد از عمل می توانید در مدت زمان کوتاه تری به نتیجه دلخواه خود برسید.

افتادگی پوست بعد از لیپوماتیک ران

شل شدن پوست موضوعی که همه بانوان از آن فراری هستند. در واقع افتادگی پوست و شل شدن آن دغدغه بیماران بوده و قطعاً در لیست عوارض بسیار پر رنگ است. اما موضوع از این قرار است که عمل لیپوماتیک ران نه تنها باعث افتادن پوست نمی شود حتی سبب می شود که پوست لیفت شده و سفت شود. در این دستگاه از امواج اینفراسونیک استفاده شده است که سبب می شود فیبروبلاست ها تحریک شوند و عمل لیفت به طور خودکار صورت بگیرد به این ترتیب سبب می شود که کمترین میزان انقباض پوستی صورت می گیرد.

در صورتی که افراد پس از عمل لیپوماتیک ران از مصرف دخانیات دوری کنند و مصرف مشروبات الکلی را به حداقل برسانند عوارض لیپوماتیک ران بسیار کمتر می شود. همینطور استفاده از گن های مخصوص نیز می تواند بسیار ارزشمند باشد.

دکمه بازگشت به بالا