ورزش و تندرستی

عادل غلامی پاسخ منتقدانش را داد/ یک‌باره و بدون سابقه سرمربی نشدم – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

عادل غلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آنلاین، درباره انتخابش به عنوان سرمربی تیم ملی والیبال نوجوانان گفت: در این مدت که در کمیته استعدادیابی فعالیت می‌کردم به استان‌هایی که والیبال خیز هستند سفر کردیم و ۹۰۰ بازیکن را ارزیابی کردیم. در مسابقات دسته یک کشور در سطح نوجوانان در مرحله نیمه نهایی و فینال به میزبانی قم حضور داشتم و رقابت‌ها را از نزدیک تماشا کردم. مابقی استان‌هایی که سر نزدیم قرار شد به هیأت‌های استان‌ها نامه بزنیم و بازیکنان مستعد را به ما معرفی کنند و از آن‌ها تست بگیریم و در صورتی که واجد شرایط بودند به اردوی تیم ملی دعوت شوند.

سرمربی تیم ملی والیبال نوجوانان عنوان کرد: روند استعدادیابی همچنان ادامه دارد. ما به هیأت‌های استانی نامه خواهیم زد و آن‌ها اسامی بازیکنان مستعد را به ما اعلام می‌کنند. اردوی تیم ملی هم با نفراتی که شناسایی کردیم قرار است تشکیل شود. این اردو در صورت آمادگی فدراسیون از روز پنج‌شنبه هفته جاری تشکیل خواهد شد.

وی در مورد وضعیت تیم والیبال نوجوانان گفت: در رده نوجوانان و جوانان به دلیل تغییر نسل نمی‌توان زیاد روی تکرار قهرمانی‌ها تکیه کرد. معمولاً کشورهای پیشرفته والیبال دنبال نتیجه در رده پایه نیستند، بلکه به دنبال پرورش بازیکنانی هستند که بتوانند در آینده به تیم بزرگسالان کمک کنند و سطح کیفی لیگ را در آینده بالا ببرند. اولویت ما در مسابقات، کسب سهمیه جام جهانی است. تا به حال بازیکنانی که به تیم ملی دعوت کردیم در میانگین قدی ۱.۹۷ متر هستند. تقریباً یک تیم قدبلند تشکیل دادیم.

سرمربی تیم والیبال نوجوانان عنوان کرد: آن چیزی که برای ما اهمیت زیادی دارد این است که بازیکنان در این رده سنی تکنیک را به خوبی یاد بگیرند. در آینده هم تاکتیک پذیری را به خوبی یاد بگیرند تا در آینده بازیکنان در سطح بزرگسالان مشکلی نداشته باشند.

عادل غلامی پاسخ منتقدانش را داد/ یک‌باره و بدون سابقه سرمربی نشدم

غلامی گفت: طبق مأموریتی که به من داده شده اولویت اصلی یاد دادن تکنیک به بازیکنان این رده سنی است تا در آینده به بازیکنان باتکنیک تبدیل شوند، ما از اردوی دوم و سوم کم‌کم تاکتیک را به بازیکنان یاد خواهیم داد. از دوران نوجوانی مسایل فنی را یاد خواهیم داد تا در دوران بزرگسالی به مشکل برنخورند.

سرمربی تیم والیبال نوجوانان در واکنش به برخی انتقادها مبنی بر اینکه او سابقه مربیگری ندارد و نباید هدایت نسل پایه را به چنین مربی سپرد، اظهار داشت: این نظر دوستان است و به آن احترام می‌گذارم. هیچ حرفی در این خصوص ندارم و تنها کار خودم را انجام می‌دهم. من برنامه و ایده‌هایی در ذهن دارم و همه تلاشم را به کار می‌برم که به آن‌ها این موارد را یاد بدهم.

وی ادامه داد: دوستانی که این انتقادها را مطرح می‌کنند بهتر است به این سوال هم پاسخ بدهند که تجربه را در چه چیزی می‌بینند؟ در فوتبال خیلی از بازیکنان بزرگ دنیا بلافاصله بعد از خداحافظی به کار مربیگری روی می‌آورند. حتی این نفرات در رده بزرگسالان کار می‌کنند. در والیبال هم همین شرایط وجود دارد و در تیم‌های بزرگ کار می‌کنند. این موضع‌گیری برای من قابل احترام است اما همانطور که گفتم من کار خودم را انجام می‌دهم و به این مسایل توجهی نمی‌کنم.

غلامی گفت: آن چیزی که برای من اهمیت دارد این است که به نحو احسن بتوانم ماموریتم را انجام دهم و آن چیزی که در طول این سال‌ها یاد گرفتم به این نسل انتقال بدهم. من سال گذشته در تیم نوجوانان حضور داشتم و با آن‌ها کار کردم. من مستقیم وارد سرمربیگری در رده پایه نشدم و با این نسل کار کردم. در دو سال آخری که والیبال بازی می‌کردم با این رده سنی هم تیمی بودم و کاملاً از آن‌ها شناخت دارم و نوع رفتار با این رده سنی را می‌شناسم.

سرمربی تیم والیبال نوجوانان عنوان کرد: ضمن اینکه خیلی خوب می‌دانم با این رده سنی چطور ارتباط برقرار کنم چون خودم پدر یک پسر ۹ ساله هستم. شاید یک فردی که ۵۵ یا ۶۰ ساله باشد نتواند با این سن ارتباط برقرار کند اما من خودم پدر هستم و می‌دانم فرزند ۹ ساله‌ام چه خواسته‌هایی دارد. این بازیکنان مانند فرزندان من هستند و در بحث تربیتی به آن‌ها یاد خواهم داد به بزرگ‌تر خود چگونه احترام بگذارند. به آن‌ها یاد خواهم داد در ورزش به بازیکنان حرفه‌ای تبدیل شود. این موضوع مهمی در ورزش است که باید از سنین پایین به بازیکنان یاد داد.

وی گفت: باید به این نسل یاد بدهیم چطور حرفه‌ای زندگی کنند که این موضوع یکی از معضلات ورزش ایران است. کسانی که می‌گویند تجربه کار با این نسل را ندارم بسیار نسنجیده صحبت می‌کنند. هر کسی که مدعی است من بی‌تجربه هستم با من کار کند و اگر بعد از آن باز هم قانع نشد می‌تواند همچنان این نظر را داشته باشد. من سال گذشته با تیم نوجوانان بودم، الان ۱۰ نفر از آن تیم همچنان با من ارتباط دارند. این نشان می‌دهد من ارتباط برقرار کردن با این نسل را به خوبی بلد هستم. اگر انتقادها دلسوزانه باشد من به دیده منت آن را می‌پذیرم و پاسخ‌گو خواهم بود. رسالت من سالم کار کردن است و تا آخرین روزی که در این عرصه هستم مطمئناً با سلامت کامل کار می‌کنم و با تمام وجود در راهی قدم می‌گذارم که والیبال اصولی پیش برود.

کارگروه خبری علوم ورزشی

با تمرکز بر تحقیق و ارائه‌ی اطلاعات به‌روز و دقیق، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به دنبال افزایش دانش و آگاهی ورزشی خوانندگان هستم. از نکات تازه‌ترین تکنیک‌ها تا راهنمایی‌های تمرینی، همراهی با من برای تجربه‌ی یک دنیای ورزشی پویا و هیجان‌انگیز را تجربه کنید.
دکمه بازگشت به بالا