عمومیکسب و کار ایرانی برتر

سنگسابی چه کاربردی دارد؟

سنگ سابی یکی از خدماتی است که پس از نصب سنگ در بخش های مختلف ساختمان ارائه می شود. در ساختمان سازی، ممکن است قسمت هایی از سنگ های نصب شده به عنوان کف پوش، دیوار پوش و دیگر بخش های ساختمان دچار ایرادات ظاهری و ساختاری بوده و به اصلاح نیاز دارد؛ در چنین موارد سنگ به ساب نیاز دارد. در این مقاله سنگ سابی را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ساب زدن سنگ چیست؟

سنگ سابی یا ساب زدن به فرآیندی گفته می شود که طی آن ظاهر و وضعیت نصب شده اصلاح می شود. این فرآیند بر حسب شرایط ممکن است بلافاصله پس نصب سنگ های ساختمانی یا چند سال پس از ساخت ساختمان و تغییر ظاهری سنگ ها بر اثر شرایط مختلف محیطی انجام شود. ساب زدن سنگ جلا و درخشش سنگ را افزایش داده و کیفیت آن را تا حد زیادی بالا می برد. در برخی موارد با سنگ سابی می توان سنگ را به حالت اولیه خود در زمان نصب بازگرداند.

کاربرد ساب زدن سنگ

ساب زدن سنگ می تواند با اهداف مختلفی انجام شود، برخی از مهم ترین کاربرد های سنگ سابی شامل موارد زیر می شود:

 • پاک کردن سنگ از مواد آلوده
 • از بین بردن رنگ رفتگی سنگ ها
 • رفع کدری ناشی از رنگ، جوهر نمک یا مواد اسیدی
 • از بین بردن فضای خالی بین سنگ ها
 • نو کردن سنگ های کهنه
 • ترمیم شکستگی های موجود در سنگ
 • از بین بردن ناهمواری های موجود در سنگ
 • مناسب برای اکثر سنگ های ساختمانی همچون سنگ های گرانیت، و…

مراحل ساب زدن سنگ

ساب زدن سنگ با توجه به نوع سنگ و دلیل سنگ سابی می تواند مراحل متفاوتی داشته باشد. به طور کلی می توان مراحل ساب زدن سنگ را به صورت زیر خلاصه کرد:

 • در ابتدا یک دستگاه با نوعی مکانیسم چرخشی خاص با استفاده از یک لقمه 24 انجام می شود. لقمه نوعی قطعه کوچک است که در دستگاه سنگ سابی قرار گرفته و سنگ را صیقل می دهد. لقمه سنگ سابی در شماره های مختلف موجود است و هر چه شماره آن بالاتر باشد، قدرت آن در ساب زدن سنگ بیشتر خواهد بود. در مرحله نخست، ساب زدن سنگ با لقمه 24 باعث از بین رفتن هر گونه برجستگی یا فرورفتگی سنگ می شود.
 • پس از یک دور کامل ساب زدن سنگ ها با لقمه 24 و از بین بردن ناهمواری های سنگ، این بار نوبت به ساب زدن سنگ با لقمه 60 می باشد. در این مرحله درزها، حفره ها و شکستگی های موجود در سنگ ها از بین می رود.
 • در مراحل بعدی با توجه به نوع و سختی سنگ مورد ساب، از یکی از لقمه های 120، 600یا 800 برای ساب زدن سنگ استفاده می شود. با استفاده از این لقمه ها ناهمواری جزئی که از مراحل قبلی باقی مانده برطرف شده و سطح کاملا یکنواخت و براق تر از قبل می شود.
 • در آخرین مرحله سنگ سابی اغلب از نوعی لقمه استفاده می شود که به آن اصطلاحا لقمه ایتالیایی گفته می شود. این نوع لقمه باعث ایجاد ساب شیشه ای یا آینه ای شده و سنگ مورد نظر مانند روز اول یکنواخت و براق می شود.
 • به طور کلی سنگ سابی را می توان برای اکثر سنگ های ساختمانی همچون ، گرانیت، مرمر و … به کار برد.

مزایای ساب زدن سنگ

ساب زدن سنگ می تواند مزایای زیادی داشته که مهم ترین آن ها بهبود ظاهر سنگ و بالا رفتن کیفیت آن است. با این حال سنگ سابی می تواند مزایای دیگری داشته باشد که به اختصار هر یک را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

 • یکسان و یکنواخت شدن سطح سنگ
 • تمیزی سنگ ها
 • زیباتر شدن سنگ ها
 • بی نیاز کردن شما از تعویض سنگ
 • افزایش ماندگاری سنگ
 • ترمیم سنگ های آسیب داده
 • صرفه جویی اقتصادی

معایب ساب زدن سنگ

ساب زدن سنگ به طور کلی معایب چندانی ندارد؛ مخصوصا اگر توسط افراد مسلط به این کار انجام شود می تواند برای افزایش دوام سنگ های ساختمانی کاربد داشته باشد. سنگ سابی به دو روش خشک و خیس انجام می شود؛

 • در روش خشک، پودر سنگ های خراشیده شده و اضافی توسط سیستم مکش دستگاه جمع شده و در همان لحظه می توان نتیجه کار را مورد بررسی قرار داد و به خوبی تمامی بخش های سنگ را ساب زد.
 • در مقابل سنگ سابی خیس که در آن پس از ساب زدن سنگ آب روی سنگ های پاشیده می شود می تواند معایبی داشته باشد. این نوع ساب زدن سنگ می تواند برای برخی سنگ ها آهن دار مانند گرانیت مضر باشد. علاوه بر آن این نوع ساب زدن به دلیل بازتاب نور در آب ریخته شده روی سنگ ممکن است درخشش و جلای سنگ ها در ابتدا خوب به نظر برسد و پس از خشک شدن سنگ شفافیت مناسبی نداشته باشد.

سوالات متداول درباره سنگ سابی

 • قیمت ساب زدن سنگ چه قدر است؟
  • قیمت ساب زدن سنگ به عوامل مختلفی چون متراژ بنا، سن بنا و نوع سنگ بستگی دارد. کارشناسان سنگ سابی ابتدا از بنا دیدن کرده و هزینه آن را با توجه به عوامل مختلف تعیین می کنند.
 • آیا ساب زدن سنگ ضروری است؟
  • خیر؛ با این حال ساب زدن سنگ می تواند دوام و ماندگاری سنگ را افزایش داده و علاوه بر آن زیبایی سنگ ها را دو چندان کند؛ لذا استفاده از آن توسط کارشناسان سنگ توصیه می شود.
 • چگونه بفهمیم سنگسابی با کیفیت بالا انجام شده است؟
  • پس از سنگ سابی باید توجه داشته باشید که تمامی سنگ ها یکدست و یکنواخت ساب خورده باشند، فضای خالی بین سنگ ها وجود نداشته باشد، سنگ ها تمیزی و جلای کافی داشته و گوشه های دیوار به صورت دستی ساب خورده باشند.
 • سنگ ساب با کف سابی چه تفاوتی دارد؟

کف سابی در حوزه خدمات نظافت خانگی قرار گرفته و به فرآیندی گفته می شود که سطح سنگ ها با استفاده از مواد شوینده مناسب شسته می شوند؛ این درحالی است که سنگ سابی به فرآیندی گفته می شود که سطح سنگ با هدف براق و درخشنده شدن، با دستگاه های مخصوص سنگ سابی ساییده شده یا اصطلآنچه در این مطلب می‌خوانید:

سنگسابی چیست و دقیقا به چه منظور انجام می شود؟ این پرسش یکی از پرتکرارترین سوالاتی است که از شرکت های خدماتی پرسیده شده و مخاطبان زیادی در مورد آن کنجکاوی می کنند. به واقع در حالی‌ که سنگسابی یکی از خدمات پرطرفدار در حوزه خدمات خانگی به حساب می‌آید، اما کماکان ابهامات زیادی درباره چیستی، مراحل کار و نتایج آن وجود دارد. به همین دلیل بر آن شدیم تا در مطلب پیش رو به طور جامع به تمام آن‌چه که باید از بدانید، بپردازیم. با ما همراه باشید.

سنگسابی چیست و دقیقا چه منظوری را می رساند؟

در ابتدا باید توجه داشت که سنگسابی یکی از زیر مجموعه‌ های سرویس کفسابی است و شاید برای پاسخ به سوال فوق در ابتدا باید به این پرسش که کف سابی و کف سابی سنگ چیست پاسخ دهیم. کفسابی خود سرویس کاملی است که خدمات مختلف سنگسابی (یا همان کف سابی سنگ)، بتن‌ سابی، موزاییک‌ سابی (تحت عنوان کف سابی در پارکینگ)، فرچه زنی سرامیک، کف‌ شویی و… را شامل می‌شود. همچنین هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. با این حال سنگسابی به فرآیندی گفته می شود که در ادامه این مطلب آن را بررسی می کنیم.

به طور خاص در مورد سنگسابی اما باید عنوان کنیم که این فرآیند به معنای لایه‌روبی سنگ‌ است. به عبارت دیگر، سنگسابی سرویسی‌ است که در آن به کمک دستگاه ساب‌ زنی تمام جرم و آلودگی‌ ها از روی سنگ برداشته می‌شود. در واقع در صورتی‌ که سنگ‌ های کف به تازگی نصب شده باشند، ممکن است هم‌ طراز نباشند و یا اگر چند سال از نصب آنها می‌گذرد، در طول زمان جرم و رسوبات مختلفی روی سنگ‌ های کف ایجاد شده‌ اند که نیاز است از بین بروند. پس برای هم‌ طراز کردن این سنگ‌ ها، ترمیم حفره‌ ها، از بین رفتن جای مواد اسیدی و لکه‌های سرسخت به خدمات سنگسابی نیاز داریم.  نماشویی ساختمان و شست و شوی نما از جمله خدمات ساختمانی می باشد که برای زیبا سازی و نوسازی ظاهر ساختمان استفاده می شود.

سنگسابی چه کاربردی دارد؟

با گذشت زمان به خصوص در محل‌های پر رفت و آمد مانند پاساژها و مراکز اداری تجاری، سنگ دارای پستی و بلندی می‌شود و یا آلودگی پیدا کرده و تیره می شود. در چنین مواقعی است که خدمت سنگسابی به کار آمده و می تواند به بهبود ظاهر و دوام سنگ کمک کند. همچنین فرقی نمی‌ کند جنس کف از چه نوع سنگی باشد، بلکه سنگسابی برای انواع سطوح و انواع سنگ‌ هایی که در مناطق پر رفت و آمد در معرض آسیب دیدگی قرار گرفته اند، انجام می‌شود.

به صورت خلاصه، سنگسابی در موارد زیر کاربرد دارد:

 • رفع پستی و بلندی‌های سنگ
 • از بین بردن جای لکه‌های اسیدی مانند آبلیمو و سرکه
 • ترمیم فضای خالی بین سنگ‌ها
 • ترمیم حفره‌های ایجاد شده داخل سنگ
 • رفع آلودگی‌ها و لایه کدر روی سنگ
 • ترمیم سنگ‌های قدیمی و شکسته

سنگ سابی چگونه انجام می‌شود؟

با پیشرفت خدمات سنگسابی و به کارگیری تجهیزات جدید برای ساب زدن سنگ‌ ها، روش‌های مختلفی برای سنگسابی ابداع شد که هر کدام مزایا و قیمت مخصوص به خودشان را دارند. طبق بودجه و انتظار شما از نتیجه خدمات سنگسابی و همچنین مشورت با نیروی کاربلد سنگسابی می‌ توانید از بین روش‌های مختلف سنگسابی که در ادامه معرفی شده اند مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید:

 • سنگسابی ایتالیایی
 • سنگسابی نانو (نانوساب)
 • سنگسابی معمولی
 • رزین‌سابی (برای ترمیم سنگ)

در یک توضیح کلی اما باید بیان نمود که عملیات سنگسابی توسط دستگاه ساب‌زن انجام می‌شود. معمولا در حین عملیات کفسابی، هر سنگ هشت دور ساب زده می‌ شود که این کار با لقمه‌ های مختلف دستگاه صورت می‌ گیرد. لقمه مهم‌ ترین جزء دستگاه سنگسابی است که ظاهری شبیه به آجر یا صابون جامد دارد. لقمه به زیر دستگاه ساب‌زنی بسته می‌ شود و به کمک آن سنگ دوباره براق و درخشان خواهد شد. لقمه‌ ها انواع مختلفی دارند و هر کدام برای نتیجه خاصی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. مثلا از لقمه ۴۶ برای از بین بردن پستی و بلندی سنگ و از لقمه ۶۰ برای پر کردن درزها استفاده می‌ شود. در آخر عملیات سنگسابی نیز به کمک لقمه ایتالیایی، سنگ فوق‌ العاده تمیز و براق خواهد شد.

در رابطه با سنگسابی چه نکاتی باید رعایت شود؟

در مورد سرویس سنگسابی، ریزه‌ کاری‌ های زیادی وجود دارد که متخصص ماهر کفسابی حتما از آنها آگاه است. با این وجود دقت به برخی از موارد قبل از شروع و بررسی آنها پس از پایان فرآیند می تواند متقابلا کمک کننده کارفرما (مشتری) و سنگساب باشد. این موارد عبارت اند از:

الف) بررسی عمق خراشیدگی ها قبل از ساب زدن سنگ

قبل از شروع عملیات ساب زدن سنگ، نیروی کف‌ساب باید به عمق خراشیدگی‌ های روی سنگ توجه کند. با گذشت زمان ممکن است سنگ آسیب‌ هایی دیده باشد و آثار شکستگی، حفره و یا خط و شیار روی سنگ مشخص باشد. در چنین شرایطی متخصص کفسابی باید عمق خراشیدگی‌ ها را برآورد کند. در صورتی که در بعضی نقاط ترک‌ هایی با عمق یک تا سه میلی‌متر موجود است، قبل از شروع فرآیند سنگسابی این شکستگی‌ ها باید ترمیم شوند. با ترمیم شکستگی، دیگر لازم نیست عملیات ساب زدن سنگ را تا یکدست شدن سطح سنگ با شکستگی‌ های ایجاد شده روی سنگ ادامه داد و لایه نازک‌ تری از روی سنگ برداشته خواهد شد.

ب) بررسی یکدست شدن ارتفاع لبه‌ ها بعد از ساب زدن سنگ

در انتهای سنگسابی، حتما لبه‌ سنگ‌ ها باید میزان شده باشند و همه در یک سطح قرار بگیرند. اختلاف سطح جزئی بین سنگ‌ های کف باعث می‌شود علاوه بر ظاهر ناخوشایند، انعکاس نور نیز در سنگ در جهت‌ های مختلف شکل بگیرد و در نهایت سنگ شفاف و براق به نظر نخواهد رسید. بنابراین کف ساب در پایان عملیات ساب زدن سنگ به خصوص در مراکز تجاری که شکل ظاهری از اهمیت بالایی برخوردار است، حتما باید به خوبی از کف بازدید کرده و به ارتفاع لبه‌ سنگ‌ ها دقت کند.

ج) جمع‌آوری پساب همزمان با عملیات ساب زدن سنگ

پسابی که هنگام سنگسابی ایجاد می‌شود نباید برای مدت زیادی در محل باقی بماند. چرا که خشک و سفت شدن پساب باعث می‌شود روی سنگ باقی مانده و برای همیشه ماندگار شود (حتما تا به حال نمونه هایی از این مورد را بر روی برخی از سنگ ها دیده اید). البته دقت داشته باشید که بعد از جمع کردن پساب، نباید آنها را در فاضلاب تخلیه کنید.

د) سابِ خیس ممکن است گمراهتان کند!

ساب زدن سنگ به کمک دستگاه ساب‌ زنیِ خشک این مزیت را دارد که پودر و گرد و غبار ناشی از سنگسابی توسط دستگاه مکش هوا جذب می‌شوند. بنابراین نمای به دست آمده در هر لحظه، همان نتیجه نهایی سنگسابی خواهد بود. اما در مورد دستگاه های ساب‌زنی خیس و همراه با آب‌ پاشی، به دلیل انعکاس نور در آب ممکن است نیروی کفسابی در مورد نیاز به کفسابی قسمتی از سطح، گمراه شود. به خاطر داشته باشید در ساب زدنِ خیس، سطحی که می‌بینید کمی تیره‌تر از نتیجه نهایی کفسابی است.

ه) استفاده از دستگاه سه‌ فاز به جای تک‌ فاز

در صورتی که کنتور برق شما سه‌ فاز است، از متخصص کفسابی بخواهید ساب زدن سنگ‌ ها را با دستگاه سه‌ فاز انجام دهد. چرا که نتیجه سنگسابی با دستگاه سه‌ فاز قابل مقایسه با دستگاه تک‌ فاز نیست و کیفیت کار بسیار بالاتر است. در حقیقت به کمک دستگاه سه‌ فاز، سنگسابی در مدت زمان کوتاه‌ تر، با کیفیت بهتر و هزینه کمتری انجام خواهد شد.

چگونه تشخیص دهیم سنگ سابی با کیفیت بالا انجام شده است؟

به صورت کلی رعایت شدن نکات زیر در پایان سفارش سنگسابی به این معناست که سنگسابی با کیفیت و دقت بالایی برای شما انجام شده است:

 • کفپوش سنگ در تمام نقاط یکدست و یکنواخت به نظر می‌ رسد و تفاوتی در شفافیت قسمت‌ های مختلف نیست.
 • بندکشی سنگ‌ ها کاملا یکدست است و بین سنگ‌ ها فضای خالی ایجاد نشده.
 • بعد از اتمام سنگسابی، نظافت سنگ‌ها هم رعایت شده و فاضلاب کفسابی نیز از روی کف پاک شده است.
 • گوشه‌ های دیوار به صورت دستی ساب خورده است.
 • پستی و بلندی سنگ‌ ها کاملا از بین رفته است.

هزینه سنگسابی به چه عواملی بستگی دارد؟

به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ ترین آن‌ها نوع سنگ و متراژ محیط است. در کنار این دو فاکتور، عواملی مثل روش بکار برده شده در سنگسابی (ایتالیایی، نانو، معمولی و یا …) و شکل فضای کف نیز اهمیت دارند. به این معنا که حتی تعداد زوایا و تعداد گوشه‌ های اتاق نیز در تخمین هزینه تاثیرگذارند. به طور مثال سنگسابیِ یک فضای مستطیل شکلی، بسیار ساده‌تر از سنگسابیِ محیطی چند ضلعی است. در مورد نوع سنگ نیز هر چه جنس سنگ سخت‌ تر باشد، هزینه سنگسابی آن نیز بیشتر خواهد بود.

حرف آخر اسپارد

در انتهای این متن بار دیگر توجه شما را به فواید کف سابی و سنگسابی از قبیل دوام بیشتر و طول عمر بالاتر سنگ‌ های ساختمانی جلب می‌کنیم. ضمن اینکه یادآور می‌شویم انجام به موقع این فرآیند بهترین راه حل برای حفظ زیبایی، درخشندگی و تمیز ماندن هر نوع سنگ است.

با این وجود همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم کف سابی و سنگ یابی فرآیندی تخصصی بوده و نمی توان انجام آن را به هر فردی سپرد. برای اطمینان از نتیجه مثبت این کار و پرهیز از وارد آمدن خسارت به سنگ‌ های ساختمانی، پیشنهاد می‌ کنیم در انتخاب شرکت و سنگسابِ مجری این سرویس دقت لازم را به‌ خرج دهید. چراکه افراد ناوارد می‌توانند آسیب جدی و جبران ناپذیری به سنگ‌ های ساختمانی شما وارد کنند. برای ممانعت از این اتفاق، انتخاب مرجع مطمئن و شناخته شده برای کفسابی، توصیه آخر ما به شماست. اسپارد مانند همیشه همراه شما است تا از طریق مجریان باتجربه خود این سرویس را با بهترین کیفیت به شما ارائه دهد.

  • احا ساب می خورند.

 

دکمه بازگشت به بالا