زمان تعویض فیلتر سپراتور کمپرسور اسکرو هوا

نکات مهم برای افزایش طول عمر کمپرسور اسکرو

از تجهیزات بسیار مهم در صنایع است که نحوه نگهداری و سرویس کردن آن باعث می شود طول عمر آن افزایش یابد. کمپرسورهای اسکرو برای تامین نیروی مورد نیاز به منظور راه اندازی تجهیزات پنوماتیک و بادی استفاده می شوند.  در صورت خرابی این محصول ممکن است روزها و ماه ها تعمیر آن به طول بینجامد و ضررهای بسیار زیادی وارد کند؛ از همین رو رعایت یک سری نکات مربوط به نگهداری و سرویس کمپرسور باعث می شود این دستگاه طول عمر بیشتری داشته باشد و وقت و هزینه کمتری را در پی خواهد داشت.

فیلتر سپراتور کمپرسور چیست؟ به عنوان جدا کننده ی هوا و روغن در سيستم های صنعتی استفاده می شود. برای اين منظور عموما از الياف ميکرو فايبر گلاس در کاغذهای فیلتر سپراتور کمپرسور استفاده می شود. طراحی اين الياف به شکلی می باشد که اجازه ی عبور مولکول های هوا را می دهد، ولی اجازه ی عبور مولکول های روغن را نمی دهد.

روغن کمپرسور اسکرو

یکی از مهم ترین مسائلی که باید برای افزایش طول عمر  به آن توجه داشته باشید روغن این دستگاه است. روغن کمپرسور به منظور عدم خوردگی قطعات و جلوگیری از این مسئله مورد استفاده قرار می گیرد.

روغن کمپرسور اسکرو از ایراند کمپرسور باد گرما را به رایاتور انتقال داده و پس از آنکه سرد شد مجددا به ایراند برگشته و بدین طریق میزان گرمای موجود در ایراند را کاهش می دهد. روغن اهمیت بسیار زیادی در کمپرسور اسکرو داشته و نمی توان آن را نادیده گرفت. در برخی مواقع سطح روغن می تواند به هر دلیلی در کمپرسور اسکرو کاهش پیدا کند، در اثر این کاهش گرما از ایراند به سوی رادیاتور به اندازه کافی انتقال پیدا نکرده و بدین ترتیب دمای ایراند افزایش می یابد. به علاوه کاهش سطح روغن در این محصول باعث خوردگی قطعات مکانیکی مخصوصا بخش های مربوط به هوا ساز می شود.

به طور معمول هر 2000 ساعت یا 1500 ساعت باید روغن کمپرسور اسکرو را تعویض کرد؛ چرا که کمپرسور هنگام کار باعث نفوذ ذرات معلق در هوا به درون ایراند شده و در دراز مدت ترکیب ذرات معلق در هوا با روغن موجود در کمپرسور باعث به وجود آمدن روغنی آمیخته با گل می شود، در این صورت دستگاه گیرپاژ می کند.  از سوی دیگر روغن بعد از 1500 ساعت کار دیگر خاصیت روانکاری ندارد؛ بنابراین باید بعد از مدت زمان گفته شده حتما روغن کمپرسور تعویض گردد. در ادامه با یک دیگر نحوه تعویض روغن کمپرسور را بررسی خواهیم کرد.

نحوه تعویض روغن کمپرسور اسکرو

قبل از هر چیز باید گفت که روغن های ایرانی حتما باید بعد از 1500 تا 2000 ساعت استفاده تعویض شده اما تعویض روغن های خارجی تا 3000 ساعت کار هم ایرادی ندارد. اما به طور کلی برای تعویض روغن ابتدا باید  را روشن کرده تا دمای آن حداقل به بالای 60 درجه سانتی گراد برسد.

پس از رسیدن به دمای مورد نظر باید آن را خاموش و صبر کرد تا هوای موجود در آن کاملا تخلیه شود، بعد از آن می توانید روغن درون کمپرسور اسکرو را به کمک پیچ مخصوص یا شیر تخلیه خالی کنید.  پس از خالی کردن روغن، مجرای تخلیه را محکم بسته و از طریق مجرای دیگر روغن تازه دورن آن بریزید. بهتر است که تا رسیدن روغن به شیلنگ مخصوص درون مخزن کمپرسور، روغن بریزید. به یاد داشته باشید که هر روز سطح روغن کمپرسور اسکرو را بررسی کرده و در صورتی که سطح آن کمتر از میزان مورد نظر بود به آن روغن اضافه کنید. به علاوه در محیط هایی که آلودگی بیش از حد معمول بوده یا اینکه دمای کمپرسور به 90 درجه سانتی نزدیک است باید هر 1000 ساعت یکبار روغن تعویض گردد.

رطوبت مخزن کمپرسورهای اسکرو

هوای فشرده بعد از آنکه از کمپرسور باد عبور کرد به مخزن وارد می شود، از آنجایی که هوا در اثر بخار آب در این دستگاه به وجود می آید بعد از خنک شدن معمولا این رطوبت در مخزن  ته نشین شده و از این طریق دستگاه آسیب دیده و طول عمر آن کاهش می یابد.

پس می توان گفت تخلیه آب درون مخزن اهمیت زیادی دارد و در صورت عدم تخلیه آب مخزن، کف آن سوراخ می شود. معمولا تخلیه آب مخزن باید به صورت روزانه انجام شود، اگر مخزن کمپرسوری که استفاده می کنید شیر تخلیه یا پیچ دارد بعد از تخلیه هوای درون آن پیج یا شیر را باز کنید تا رطوبت آن از بین رود. برخی از مخزن ها دارای اتودرین برقی هستند پس دیگر نیاز به انجام این کارها نبوده و دستگاه هر چند ساعت یکبار طور خودکار آب و رطوبت درون مخزن کمپرسور را خالی می کند.

فیلترهای روغن کمپرسور اسکرو

در بالا به این مسئله اشاره کردیم که ذرات معلق در هوا با وارد شدن به ایراند و ترکیب با روغن موجود در دستگاه صدمات زیادی به آن وارد می سازند.  برای جلوگیری از این مشکل تولید کننده های کمپرسور فیلترهایی درون آن قرار داده اند، این فیلترها باعث پاکیزگی روغن کمپرسور از آلودگی ها می شوند. به عبارتی اگر تصور کنیم که روغن کمپرسور جریان خون در بدن انسان است فیلتر روغن هم مانند تصفیه این جریان یا کلیه های یک انسان عمل می کند.

هر فیلتر روغن تقریبا بعد از 1500 ساعت کار باید عوض شود، در صورت آنکه فیلتر روغن در طولانی مدت تعویض نشود سرعت جریان روغن در  کاهش پیدا می کند، پس دیگر روغن به خوبی قادر به انتقال گرما از ایراند به رادیاتور نیست.  در چنین حالتی هم سطح روغن کاهش پیدا کرده و احتمال خوردگی قطعات بالا می رود؛ بنابراین می توان گفت فیلتر روغن یکی از مهم ترین عوامل در نگهداری و افزایش طول عمر کمپرسور اسکرو است.

فیلتر هوا کمپرسور اسکرو

معمولا هوا همیشه دارای ذرات معلق مانند غبار یا گرد و خاک است، ورود ذرات معلق و گرد و غبار به ایراند یا دیگر قطعات موجود در  باعث خرابی آن ها و حتی فاسد شدن روغن کمپرسور اسکرو هم می شود. از طرف دیگر باید گفت کیفیت هوایی که در محیط وجود دارد با کیفیت هوایی که از کمپرسور خارج می گردد رابطه مستقیمی دارد.

به همین علت برای جلوگیری از ورود ذرات معلق به دستگاه از فیلترهای هوا کمک می گیرند، این نوع فیلترها روی آنلدر نصب شده و معمولا تا 98 درصد باعث جلوگیری از ورود ذرات معلق درون هوا می شود.  بهتر است که بدانید فیلترهای هوا را از فایبر گلس یا پلی استر می سازند. به یاد داشته باشید که فیلترهای هوا باید بین 1500 تا 2000 ساعت کارکرد تعویض شوند. در صورت آلودی بیش از اندازه در محیط باید فیلترهای هوا را هر 1000 ساعت یکبار تعویض نمود.

با توجه به اینکه فیلترهای هوا را در اندازه های مختلفی می سازند پس شما به راحتی نمی توانید، تشخیص دهید کدام یک برای دستگاه شما مناسب تر است؛ از همین رو معمولا برای تعویض فیلترهای هوا باید به شرکتی که دستگاه کمپرسور را ساخته تماس گرفته و فیلتر هوا را از آن ها خریداری کنید. برای آنکه فیلترهای هوا را دیر به دیر تعویض کنید بهتر است که هر هفته آن را با فشار هوا از آلودگی ها پاک کنید.

سخن آخر

در این مطلب تلاش کردیم نکاتی مهم به منظور افزایش طول عمر  را به شما عزیزان ارائه کنیم. علاوه بر مطالبی که در بالا گفته شد شما باید به فیلتر سپراتور هم توجه داشته باشید. این فیلتر باعث تصفیه هوای درون کمپرسور مورد استفاده قرار گرفته و اهمیت زیادی در کارکرد کمپرسور دارد.

 

دکمه بازگشت به بالا