در شومینه چه تبدیل انرژی صورت می گیرد؟

امروزه نحوه و شرایط استفاده از شومینه به طور محسوسی با نحوه و شرایط استفاده آن در زمانهای گذشته متفاوت تر شده است.پیشینیان ما در قدیم با استفاده از هنر خود، شومینه هایی از گل و یا گچ می ساختند و در درون دیوار خانه ها تعبیه می کردند و برای گرم کردن و روشنایی و همچنین برای آشپزی و پخت و پز از آن استفاده می نمودند و سوخت آن نیز چوب و شاخه خشک درختان بود. اما امروزه شومینه ها اغلب به عنوان یک عنصر تزئینی و نقطه توجه در دکوراسیون داخلی و محل گپ و گفتگو های جمعی به کار می رود که یک حالت زیبا و آرامش بخش را با نور و رقص شعله آتش ایجاد می کند.  در ادامه با وب‌سایت شهر شومینه به عنوان یکی از معتبرترین مراکز فروش شومینه معلق همراه باشید تا با نکات مهم در تهیه شومینه معلق در قالب پخش عمده شومینه معلق آشنا و همچنین از قیمت شومینه معلق مطلع شوید. خرید شومینه معلق برای مکان مورد نظر بسیار لذت بخش است.

در مدلهای سنتی و در خانه های قدیمی ذغال سنگ یا چوب به صورت رو باز برای ایجاد گرما سوزانده می شد. اما این روش در مقایسه با وسایل گرمایشی امروزی از بازده پایینی برخوردار بود، بنابراین امروزه استفاده از آن به عنوان یک منبع گرمایشی اولیه، کاهش یافته است.  که در دسته شومینه های مدرن محسوب میشود بستگی به شرکت تولید کننده آن دارد.

لازم به ذکر است که تمامی سوختهای قابل اشتعال همانند زغال سنگ، چوب، نفت و گاز نیاز به تمهیداتی داشتند تا گازهای حاصل از احتراق و اشتعال به هوای خارج از شومینه منتقل شود. علاوه بر جنبه زیبایی و دکوراتیوی، شومینه های سنتی نیاز به شرایط ساختاری و ایمنی مهمی داشتند. اینگونه شومینه ها باید طوری طراحی می شدند که بتوانند دود و سایر آلاینده ها را براحتی به محیط بیرون هدایت کنند.

علاقه های ویژه طراحان فضاهای داخلی در ارتباط با شومینه های سنتی، توجه به ابعاد و مقیاس شومینه، پرداخت دیوار اطراف شومینه، طراحی قطعات و کف شومینه و آراستن لوازم فرعی شومینه بود.

امروزه با ورود و پیشرفت علم و تکنولوژی، شومینه های سنتی و کلاسیک قدیمی، دیگر جایگاهی برای خودنمایی در منازل ندارند و به جای آن شومینه های نسل جدید از جمله شومینه های الکلی، شومینه های تبخیری و شومینه های برقی جدیدترین و مبتکرانه ترین سیستم های نمایشی و گرمایشی هستند که در زمستانها علاوه بر گرمابخشی به محفل خانه ها، در تابستانها نیز قابل استفاده می باشند

و جالب است بدانیم که روز به روز به استفاده کنندگان از این شومینه های نسل جدید و شومینه های مدرن افزوده شده و طرفداران زیادی در بین دوستداران هنر معماری و دکوراسیون داخلی پیدا کرده است. این قابلیت ها، شومینه های برقی و سایر شومینه های نسل جدید را از اجزاء لاینفک دکوراسیون داخلی منازل نموده است.

شومینه های نسل جدید قادر هستند گرما تولید کنند، جلوه های آتش و دود مصنوعی نیز دارند که مستقل از سیستم گرمایشی آن کار می کنند. برای ایجاد جلوه های آتش و دود هم از LED های RGB استفاده می کنند، یعنی انتخاب رنگ دلخواه برای شومینه.

از مزیت های مهم دیگر شومینه های برقی این است که شما می توانید شومینه برقی مدرن و کلاسیک را در تابستانها نیز روشن کنید و فقط از شعله آتش آن خیره کننده و بسیار واقعی به نظر می رسد لذت ببرید، شدت شعله و ارتفاع آن و همچنین رنگ شعله به دلخواه شما و با کنترل از راه دور و حتی از طریق سیستم های هوشمند از قبیل تلفن های همراه هوشمند و تبلت کاملاً قابل کنترل و تنظیم هستند.

گرم شدن روابط اعضای خانواده:

در قدیم الایام و در شب های سرد زمستان، مردم در خانه هایشان برای گرم شدن دور یک کرسی که در آن چند قطعه ذغال روشن قرار می دادند، می نشستند و از گرمای مختصری که این کرسی ایجاد می کرد، استفاده می کردند.

کرسی ها علاوه بر گرم کردن فضای خانه، زمینه ساز گرمی و صمیمیت اعضای خانواده نیز بودند، به همین دلیل کرسی ها بوجود آورنده محافل شعرخوانی، قصه گویی، فالگیری و … بودند و باعث صفا و صمیمیت اعضای خانواده می شدند.

یکی از دلایل منسوخ شدن کرسی ها این است که هر چه ما به سمت زندگی ماشینی پیش می رویم و از فضای زندگی سنتی دور می شویم، گرمی و صمیمیت جمع شدن دور کرسی و بهره بردن از گرمای آن نیز کمرنگ و سردتر شد.

به همین دلیل امروزه در حالیکه وسایل گرمایشی متعددی در خانه ها برای گرم کردن وجود دارد، اما اعضای یک خانواده گاه هفته ها دور هم جمع نمی شوند و با یکدیگر صحبت و مشورت نمی کنند. به این ترتیب این موضوع باعث شد در جامعه ما روز به روز اخلاقیات کم و فاصله بین پدران و مادران با فرزندانشان زیادتر شود.

همچنین آنچه زمینه ساز فراموشی کوچه های آشتی کنان و از رونق افتادن خانه های کاهگلی و قدیمی شد، باعث از رونق افتادن کرسی ها نیز شده است و ورود سریع زندگی ماشینی، وسایل گرمایشی جدید، تجدد طلبی، و دوری از فرهنگ اصیل و سنتی از جمله دلایل از رونق افتادن استفاده از کرسی برای گرم شدن است.

تبدیل انرژی در شومینه های گازی

در شومینه های گازی انرژی گاز به حرارت تبدیل می شود و این نوع انرژی جهت استفاده برای شومینه می تواند حرارت بسیار زیادی را از خود منتقل کند. در سال های گذشته به دلیل استفاده راحت از گاز در شهر های ایران، شومینه گازی خواهان بسیار زیادی داشته است و یکی از کم هزینه ترین و پرکاربرد ترین راه ها برای استفاده از شومینه می باشد.به دلیل استقبال زیاد از این نوع تبدیل انرژی می توان انواع شومینه های مدرن را در طرح های مختلف اجرا کرد و یک محیطی گرم را با این نوع تبدیل انرژی فراهم کرد.

تبدیل انرژی در شومینه های برقی

در شومینه های برقی انرژی الکتریکی به حرارت تبدیل می شود و این نوع انرژی با استفاده از جریان برق می تواند می تواند محیطی کوچک را گرم کند.در این نوع شومینه انرژی الکتریکی می تواند جریان برق خود را به المنت شومینه منتقل کرده و آن را روشن کند که در این جریان المنت می تواند یک حرارت ملایم ایجاد کند.

شاید برایتان سوال باشد که این نوع تبدیل انرژی در شومینه های برقی چطور کار می کند؟

در جواب به این سوال باید بگوییم که در شومینه های برقی به جز نمایشگر شعله که با ال ای دی شروع به کار می کند از یک المنت با فن پرتابی در پایین شومینه به صورت یک دریچه استفاده شده است و از این دریچه حرارت به صورت پرتابی به داخل خانه هدایت می شود که به این نوع فرایند، تبدیل انرژی الکتریکی به حرارتی می گویند.

تبدیل انرژی در شومینه های الکلی

در این نوع شومینه که یکی از شومینه های مدرن به حساب می آید، تبدیل انرژی از سوخت الکل به حرارت تبدیل می شود و می تواند محیطی کوچک را گرم کند. در این نوع انرژی الکلی به حرارتی به هیچ گونه دودکش نیازی نیست و فقط با ریختن الکل داخل مخزن شومینه حرارت ایجاد می شود.

تبدیل انرژی در شومینه هیزمی (سنتی)

شومینه های هیزمی از قدیمی ترین نوع شومینه ها می باشد و تبدیل انرژی در این شومینه از سوخت چوب به حرارت تبدیل می شود که می تواند این تبدیل انرژی محیطی را در فضاهای بسته و فضاهای باز گرم کند.

در این نوع شومینه باید از متریالی مطمئن استفاده کرد و باید دودکش این نوع شومینه به علت داشتن دود بیشتر با شومینه های دیگر متفاوت باشد تا دود های ناشی از سوخت چوب به راحتی به بیرون منتقل شود.

تبدیل انرژی در شومینه بخار یا تبخیری

شومینه تبخیری یکی از زیباترین و جدید ترین نوع شومینه ها می باشد که تبدیل انرژی در این شومینه از بخار آب به حرارت سرد تبدیل می شود و می تواند یک حرارت نمایشی را به ارمغان بیاورد.

شاید برایتان سوال باشد که چگونه آب می تواند حرارت ایجاد کند و در پاسخ به این سوال باید بگوییم که ال ای دی های کار شده داخل شومینه می تواند نور خود را به بخار آب منعکس کرده و حرارت سرد ایجاد کند. شهر شومینه یکی از قدیمی ترین ها در حیطه تولیدی شومینه است.

دکمه بازگشت به بالا