کسب و کار ایرانی برتر

خصوصیات و ویژگی های سمباده رولی

سمباده چیست؟

ورقه‌ای از جنس کاغذ یا پارچه و یا فیلم است (که اصطلاحا بکینگ سنباده نامیده میشود) که دانه‌های سخت ساینده بر روی آن پاشیده و به وسیله ی چسب مخصوصی چسبانده می‌شوند و برای ساییدن مواد گوناگونی چون فلزات آهنی, فلزات غیر آهنی, چوب، گچ , پلاستیک و در بعضی موارد سرامیک استفاده می‌شود. اینکه سنباده چیست را میشود به این گونه تعریف کرد که وسیله ای برای ساییدن و پرداخت کردن و همچنین به معنای وسیله آسیاب کردن نیز آمده است که در مدل های متفاوت همچون سنگ سنباده، کاغذ سنباده، دستگاه سنباده از نوع الکتریکی و دستی وجود دارد.معمولاً برای صاف کردن و آماده کردن سطح ناصاف و خشن به کار می‌رود تا برای رنگ‌کاری آماده شود. همچنین گاهی برای ناصاف و خشن کردن سطوح صاف بکار می‌رود تا آنها را برای چسب زدن آماده سازد.

خرید سنباده رولی از لحاظ زبری درجه های گوناگونی دارند که با یک عدد به همراه یک حرف لاتین, مثلا P,  مشخص میشوند, که این اعداد گرید P16 که زبرترین یا خشن ترین حالت است تا گرید P10000 که نرم ترین حالت است درجه بندی میشود.

سنباده شرکت پادنا ماده ای معدنی جهت پولیش و یا فرم دهی قطعه کار بوده و به صورت طبیعی و مصنوعی یا صنعتی موجود می باشند. از کاربردها می توان به پولیش سطح قطعه کار و همینطور براده برداری و خشن کاری اشاره کرد. متداول ترین انواع سنباده اکسید آلومینیم، سرامیک ، سیلیکون کارباید و زیرکونیا می باشند.

 کاربردهای سمباده:

همانطور که قبلا گفته بودیم به معنایی وسیله ای برای ساییدن و سوهان کردن، همچنین به معنای وسیله آسیاب کردن نیز آمده است که در مدل های متفاوت همچون سنگ سنباده، کاغذ سنباده، دستگاه سنباده از نوع الکتریکی و دستی وجود دارد. معمولاً برای صاف کردن و آماده کردن سطح ناصاف و خشن به کار می‌رود تا برای رنگ‌کاری آماده شود. همچنین از دیگر کاربردها برای ناصاف و خشن کردن سطوح صاف بکار می‌رود تا آنها را برای چسب زدن آماده سازی کند.

همچنین کاربردهای وسیعی در صنایع گوناگون دارد, بطور مثال یکی از کاربردها در صنایع چوب است, مصرف دراین صنعت برای ساخت مبلمان چوبی و یا برای صاف کردن و نئوپان که (عکس1) نامیده میشود و از دیگر کاربردها در پولیش کردن خودرو , تولید ظروف آشپزخانه و قابلمه چدنی و قابلمه تفلون و یا تولید قاشق و چنگال و خیلی موارد دیگر.

 تاریخچه سمباده

استفاده از مواد ساینده به اولین مالش یک سنگ سخت بر سنگ دیگر برای شکل دادن به سلاح یا ابزار برمی گردد. در کتاب مقدس سنگی به نام شامیر ذکر شده است که احتمالاً از گچ بود ، ساینده ای طبیعی که امروزه نیز استفاده می شود. نقاشی های مصر باستان نشان می دهد از ساینده ها برای صیقل جواهرات و گلدان ها استفاده می شود. شن و ماسه و قطعات پوست انعطاف پذیر حیوانات, کاغذ سنباده اولیه انسان بود. بعداً ، صنعتگران سعی کردند دانه های ساینده را با چسب های خام به سطح پارچه یا کاغذ انطاف پذیری بچسبانند. حدود دو قرن بعد ، سوئیسی ها شروع به پوشش شیشه خرد شده روی پشت کاغذ کردند.

ساینده اولیه

ساینده های اولیه ماسه و شیشه فاقد نظم و ترتیب بودند و در قرن نوزدهم محصولات ساینده اولیه مانند ماسه سنگ طبیعی که به “چرخ سنگزنی” تبدیل شده بود دیگر نیازهای صنعت در حال توسعه را برآورده نمی کرد. در سال 1873 سوئن پولسون ، که در شرکت سفالگری نورتون و هانکوک در ایالات متحده مشغول بکار بود، مدعی این شد که میتواند با ترکیب ذرات سیلیس و گل مینا و خاک رس سفالگری و پختن آن در کوره میتواند ابزار جدیدی برای این کار بسازد که در سومین تلاش خود موفق به این کار شد. این اتفاق پایان محصولات نامناسب چسب و سیلیکات و تولد چرخ سنگزنی شیشه ای را نشان داد.

سمباده طبیعی و گارنت

درست قبل از آغاز قرن 20 زمانی که سنگ های سنباده طبیعی و گارنت دیگر برای صنعت کافی نبودند, مخترع آمریکایی ادوارد جی آچسون یک روش ساخت سیلیکون کارباید در کوره های الکتریکی کشف کرد. شرکت شیمیایی در آمپر در نیوجرسی  ایالات متحده ، اکسید آلومینیوم تولید کرد. در سال 1955 شرکت جنرال الکتریک موفق به تولید الماس مصنوعی شد. مانند دیگر ساینده های ساخته شده توسط بشر ، الماس سنتز شده در بسیاری از کاربردها نسبت به محصول طبیعی که از سال 1930 در چرخ سنباده استفاده می شد ، برتر بود. دیگر ساینده ها هنگامی که نیاز به دقت بالا و سطوح صاف لازم بود ، مورد استفاده قرار گرفتند ، ساینده ها و سنباده ها به ابزاری کاربردی گسترده در صنعت تبدیل شده اند. سرعت سنگزنی و سنباده زنی بالاتر رفت، سنگزنی ها قدرتمندتر و ساینده ها بهبود یافته و به طور مداوم نقش آنها در صنعت افزایش یافت

جدول زیر مشخص کننده انواع سنباده ها می باشد:

انواع ذرات ساینده:

نوعی با رنگ قهوه ای متمایل به قرمز که از ویژگی های شاخص آن عمر بالا و ضد پرشدگی می باشد.

این سمباده حتی در دورهای بالا نیز قدرت براده برداری خود را حفظ کرده و برای فلزات غیر آهنی، چوب سخت و کار بر روی آلومینیم مناسب می باشد.

معمولا رنگ قرمز و در برابر فشار بالا ، گرمای زیاد حین کار بر روی قطعه کار بسیار مقاوم می باشد. ساختار کریستالی دانه بندی آن باعث می شود تا برای براده برداری و برش فلزات مناسب باشد. از سرامیک برای  فلزات،براده برداری فولاد ضد زنگ، تیتانیوم و سوپر آلیاژها و همینطور برای کاربردهایی که نیازمند فشار زیاد یا متوسط بر روی قطعه کار هستند استفاده می شود.

سخت ترین و تیزترین نوع سنباده است. به رنگ مشکی و بدلیل تیز بودن دانه بندی سیلیکون کارباید جهت براده برداری سریع و خنک مورد استفاده قرار میگیرد. از موارد استفاده این،میتوان به سنباده زنی فلزات غیر آهنی نظیر برنج، آلومینیم و برنز و مواد غیر فلزی مانند شیشه، لاستیک، پلاستیک، چوب ،نئوپان،ام دی اف ، چوب پلاست ، سنگ و همینطور پرداخت نهایی چوب و قطعات چدنی ، فایبر گلاس اشاره کرد.

بسیار سخت و مناسب جهت براده برداری های سنگین می باشد.از اکسید آلومینیم سختتر اما تیزتر است.رنگ آن آبی و بعضی اوقات سبز می باشد و گریدهای 120-24 را شامل میشود. سنباده زنی تمام فلزات آهنی و غیر آهنی مانند استیل،استنلس استیل،آلومینیوم از موارد کاربرد این نوع سنباده است.

اسکاچ صنعتی: این ساینده برای پلیسه گیری لبه فلزات یا برای بدست آوردن صافی سطحی یکسان مورد استفاده قرار می گیرند. اکثر چاقوسازان برای پرداخت نهایی تیغه چاقو از اسکاچ های صنعتی استفاده می کنند. درجه بندی این نوع سنباده بصورت خشن، متوسط، نرم و بسیار نرم موجود است. اسکاچ های خشن برای براده برداری و اسکاچ های نرم تر برای پولیش فلز مناسب هستند. این نوع بر روی فلز کاربرد بیشتری دارد.

انواع پوشش ها

OPEN COAT)  )بطور معمول 50 الی 75 درصد با دانه های سمباده پوشش دهی می شوند. فضاهای خالی بین دانه های سنباده از پر شدگی توسط تراشه چوب و فلز جلوگیری میکند و مناسب کار بر روی چوب و پلاستیک است

CLOSED COAT)   پوششی است که در آن با دانه های سنباده پوشانده شده اند. استفاده از این نوع،بسیار رایج بوده و با استفاده از آن می توان از حداکثر توان این محصول جهت براده برداری فلزات و برخی از انواع چوب ها بهره برد.

پشت سنباده (backing)

پارچه:

در 3 جنس J-X-Y

: این نوع بسیار محکم بوده و مناسب برای براده برداری است. پلی استر این نوع باعث میشود تا استحکام بیشتری داشته باشد و در برابر فشار بالا حین کار بر روی قطعه کار مقاومت بالایی داشته باشد و به آسانی پاره نشود.

: استفاده از این نوع بسیار متداول است و مناسب جهت کاربردهای عمومی با دستگاه های سنباده زنی معمول می باشد.

این نوع بسیار منعطف است و زمانیکه انعطاف بالا برای سمباده زنی و یا پرداختکاری مورد نیاز است از این نوع استفاده می شود.

کاغذ:

“A” Weightـ “C” Weightـ “D” Weightـ  “E” Weightـ “F” Weight

این نوع از کاغذ بیشتر جهت پرداختکاری قطعه کار استفاده می شود ودانه بندی  نیز نرم می باشد.

زمانیکه استحکام و انعطاف مورد نظر باشد از این نوع استفاده می شود. مناسب جهت سطوح مسطح و همچنین ایده آل برای کار بر روی کابینت می باشد. گریدهای نرم و متوسط را پوشش می دهد.

با توجه به نوع backing که از استحکام نسبی برخوردار است ،این نوع مناسب جهت گریدهای متوسط می باشد.

به جهت استحکام مناسب این نوع از backing، برای کاربردهایی نظیر ، دیسک ها، رول سمباده و سمباده برگه ای کاغذی با گریدهای زبر مناسب است.

منبع : youtube.com

دکمه بازگشت به بالا