برون مرزی

جان کربی: به احیای برجام نزدیک نیستیم

جان کربی، هماهنگ‌کننده روابط راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا، روز سه‌شنبه گفت: «ما شاهدیم که ایران به کاهش زمان فرار هسته‌ای خود ادامه می‌دهد. به همین دلیل است که از زمان روی کار آمدن برجام تلاش کرده‌ایم برجام را احیا کنیم یا به آن بازگردیم. واضح است که به این هدف هم نزدیک نیستیم.

وی ادامه داد: ما نه تنها نگران پیشرفت هسته ای ایران، بلکه در مورد توسعه توانمندی موشک های بالستیک آن کشور هستیم. بنابراین، ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که همه گزینه ها در اختیار رئیس جمهور است.

جان کربی در پایان گفت: ما قطعا دیدگاه خود را در مورد جلوگیری از دستیابی ایران به توانمندی تسلیحات هسته ای تغییر نداده ایم.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هفته گذشته در پاریس به خبرنگاران گفت که فروش پهپادهای ایران به روسیه و ناآرامی های اخیر در ایران تمرکز آمریکا را از توافق هسته ای منحرف کرده است و گفت آمریکا به دیپلماسی پایان خواهد داد. اگر و زمانی که زمان مناسب باشد.

این مقام ارشد آمریکایی تصریح کرد: تمرکز ما بر روی معامله ای نیست که اتفاق نمی افتد، بلکه روی آنچه در ایران می گذرد است. یکی دیگر از حوزه های مورد توجه ما، فروش پهپادهای ایران به روسیه و آزادی گروگان های ما است.

وی همچنین تصریح کرد که واشنگتن سیاست تحریم و فشار بر ایران را دنبال خواهد کرد.

مالی افزود: اگر این مذاکرات (هسته ای) انجام نمی شود، به دلیل موضع ایران و هر آنچه از سپتامبر گذشته رخ داده است.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران بدون اشاره به چارچوب زمانی این مذاکرات گفت: در صورت شکست دیپلماسی، آمریکا آماده است تا از ابزارهای دیگر استفاده کند.

این مقام آمریکایی همچنین تصریح کرد: اگر ایران بخواهد ابتکارات جدیدی برای جابجایی مرزهای برنامه هسته ای خود انجام دهد، واکنش به وضوح متفاوت و هماهنگ با متحدان اروپایی ما خواهد بود.

این در حالی است که ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری اخیر خود در پاسخ به سوالی درباره آخرین تحولات روند مذاکرات برجام و اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر احیای مذاکرات گفت. برجام در حال حاضر اولویت آنها نیست: موضوع مذاکره برای لغو تحریم ها از دستور کار ایران حذف نشده است و همه اتفاقات دیپلماتیک هماهنگ کننده ارشد اتحادیه اروپا، آقای بورل، و نقش او به عنوان یک واسطه در انتقال پیام‌های ایران و آمریکا نشان می‌دهد که طرف مقابل خواهان ادامه مذاکرات و متعهد به رفع تحریم‌ها است و آمریکایی‌ها علیرغم برخی مواضع، چیزی نگفته‌اند که از احیای برجام منصرف شده‌اند. البته تناقض آمریکایی ها را در رفتار و گفتارشان می بینیم. از یک طرف پیام هایی برای احیای توافق می دهند، از طرف دیگر گاهی موضع گیری می کنند و مدعی می شوند که این مواضع به روند مذاکرات اضافه نمی کند.

کنعانی در بخشی دیگر از سخنان خود در پاسخ به این سوال گفت: همه زمینه های فنی و فنی برای احیای توافق و بازگرداندن همه طرف های توافق وجود دارد. مسیر مذاکره خوب است و تحقق این امر در حال حاضر به تصمیم سیاسی آمریکا بستگی دارد و به محض اینکه این کشور اراده لازم را داشته باشد، می توانیم به توافق برگردیم. البته ما منتظر توافق نخواهیم بود و روابط دیپلماتیک را در سطوح مختلف با کشورهای مختلف از جمله منطقه و کشورهای همسایه ادامه خواهیم داد و سعی خواهیم کرد آن را گسترش دهیم.

310310

دکمه بازگشت به بالا