عمومیکسب و کار ایرانی برتر

تمیز كردن لكه مبل

یکی از وسایل مهم در چیدمان اتاق های پذیرایی و نشیمن مبل ها هستند . امروزه در اکثر قریب به اتفاق همه خانه ها یک دست مبل راحتی یا کلاسیک وجود دارد که بسته به سلیقه و دکوراسیون خانه ،از طرح ها و جنس های مختلفی ساخته شده اند.
یکی از دغدغه های مهم در هنگام خرید مبلمان برای خانه یا حتی محل کار، علاوه برتوجه به کیفیت و زیبایی مبل مورد نظر، نحوه نگهداری از آن می باشد. یکی از مصادیق نگهداری مبلمان هم چگونگی تمیز کردن آن مبل از وجود لکه و کثیفی و چرک می باشد.۱

نحوه پاک کردن لکه مبل، از هر نوع که باشد برای گروههایی حساسیت بیشتری دارد. مثلا برای خانواده ها و یا محل هایی که رفت و آمد زیادی دارند و یا خانواده هایی که کودک نوپا و یا خردسال دارند.

برای خیلی از خانواده ها و یا حتی خودمان هم پیش آمده است که فقط به دلیل اینکه با نحوه پاک کردن لکه مبل آشنایی نداشته ، مجبور شدیم از خیر خرید مبلی با رنگ روشن یا جنسی خاص بگذریم و سراغ مدل ها و رنگ هایی برویم که تیره تر بودند و ساده تر.
شرکت خانه شیک قصد دارد در این بخش شما عزیزان را با چگونگی از بین بردن لکه مبل ، از هر نوع لکه آشنا کرده و به راحتی شما را در تمیز نگه داشتن مبل هایتان یاری کند. با خانه شیک همراه باشید.

برای تعمیرات انواع مبل و تعویض رویه مبل در منزل میتوانید به شرکت تعمیر مبل خانه شیک مراجعه کنید.

انواع جنس رویه مبل

بهتر است قبل از شروع بحث در مورد انواع و اقسام لکه ها ، با جنس رویه خود مبل ها کمی آشناتر شده و سپس نحوه از بین بردن لکه مبل ، را به ترتیب با هم مرور خواهیم کرد.
در تولید مبل ها با توجه به نوع طراحی و کارکردشان از پارچه های مختلفی برای روکش استفاده می شود.
انتخاب ما هم بسته به طراحی و دکوراسیون جایی که قرار است مبلمان را در آنجا قرار دهیم، بیشتر به نوع پارچه و رنگ آن بر می گردد.
خوب است بدانیم که بافت و تراکم پارچه های رومبلی، متفاوتند و براساس همین تراکم و انسجام پارچه های رومبلی و همچنین داشتن الیاف طبیعی یا مصنوعی ، آنها را به انواع زیر تقسیم بندی می کنیم:

۱) پارچه مخمل: این نوع رومبلی مقاومت خوبی دارد و هنگام لمس آن ، احساس لطافت و نرمی را درک می کنید. این نوع پارچه تمیز کردن آسانی هم به دنبال دارد.

۲) پارچه کتان: این نوع پارچه رومبلی بافتی شل تر دارد و مقاومتش در برابر نخ کش شدن هم کمتر است ولی پارچه ایی ظریف به حساب می آید.

۳) پارچه میکروفایبر: این پارچه ها بافته شده از ترکیب پلی استر و نایلون بوده و بافت محکمی هم دارند و نفوذ مواد به داخل آن سخت بوده و تمیز کردن آن ها راحت است.

۴) پارچه طرح چرم: پارچه ایی با عدم نفوذ پذیری بالا و راحتی در تمیز کردن مبل.. مبل های چرم معمولا مقاومت خوبی هم دارند البته نه دربرابر اشیا تیز و برنده.

۵) پارچه جیر: این نوع رومبلی ها را نباید با آب و به صورت خیس تمیز نمود. چون مقاومتی دربرابر نفوذ آب ندارد. البته ظرافت وسادگی در ظاهر آن را نباید فراموش کرد.
یکی از نکاتی که همواره در انتخاب نوع پارچه مبل مؤثر است ؛ علاوه بر اینکه چقدر این پارچه با ماشین لباسشویی قابل شستشو است، باید اینکه چقدر بدون ماشین هم قابلیت تمیز شدن دارد و یا نحوه پاک کردن لکه مبل چقدر آسان و راحت است ، را هم باید موردنظر خود قرار دهید.

انواع لکه ها:

به وجود آمدن لکه ها به دلایل مختلف، اکثر مواقع آه از نهاد همه ما برآورده است! فرقی هم نمی کند لکه روی لباس ما افتاده باشد یا روی وسایل خانه مثل رختخواب و سرویس خواب یا پارچه مبل و صندلی ناهار خوری! مسئله پاک کردن و از بین بردن لکه شاید تا مدتها ذهن ما را به خود مشغول کند و در خیلی از موارد هم از پاک کردنشان نا امید هم شویم. ما به شما در حل این مشکل ، و به از بین بردن لکه مبل کمک خواهیم کرد.

لکه ها میتوانند از جنس چربی و روغن ، خودکار ، سوختگی، خون، ابمیوه ، و از این دست باشد. یکی از اصول مهمی که در نحوه پاک کردن لکه مبل ، با وجود هر نوع لکه ایی مهم است، این است که در هنگام لکه بری از آب سرد استفاده کنید در صورتی که آب گرم به تثبیت لکه ها کمک می کنند!

نحوه پاک کردن لکه مبل از روی مبل پارچه ایی:

مبل های پارچه ایی کاربرد فراوانی مخصوصا در مبل های راحتی دارند. نحوه پاک کردن لکه مبل پارچه ایی یا با کمک جوش شیرین می باشد ( پاشیدن جوش شیرین روی مبل + مدت زمان طولانی انتظار : در انتها جارو کردن جوش شیرین ها) یا با کمک ۳، ۴ قطره صابون مایع محلول در ۴ لیوان آب وکشیدن بر روی لکه. و یا با کمک شوینده های ملایم دیگر مانند شامپو ها

از بین بردن لکه مبل با جوش شیرین :

یکی از بهترین و طبیعی ترین موادی که در از بین بردن لکه مبل در انواع رومبلی ها بسیار مؤثر عمل می کند، جوش شیرین است. مثلا در از بین بردن لکه مبل چرمی و یا چرم جیر، کافی است مقداری جوش شیرین را در محل مورد نظر گذاشته و بعد از مدتی، با مسواکی نرم آن را تمیز کنید.
معمولا نحوه پاک کردن لکه مبل با کمک جوش شیرین به تنهایی یا با کمک یک ماده ترکیبی دیگر همراه است. مثلا اگر جوش شیرین را با سرکه ترکیب کرده و روی لکه مورد نظر به مدت طولانی باقی بگذارید، و سپس با جارو برقی آنها را جمع کنید ، اثر آنها را خواهید دید.
یک نوع نحوه پاک کردن لکه مبل هم با ترکیب جوش شیرین با الکل سفید، و مقداری سرکه سفید و کمی آب گرم است که به صورت اسپری روی لکه پاشیده و بعد از مدتی هم با پارچه ایی خشک روی آنها بکشید.

جوش شیرین با ترکیباتی مثل صابون مایع، ضدعفونی کننده های صنعتی هم معجون های جادویی تولید کرده که در از بین بردن لکه مبل بسیار قوی عمل می کنند.

نحوه پاک کردن لکه مبل که با آب ایجاد شده است:

گاهی خود آب باعث ایجاد هاله ایی از نم و خیسی بر روی پارچه شده و به همان حالت هم خشک می شود. برای از بین بردن لکه آب، می توانید نمک و الکل را ترکیب و روی لکه آب بکشید و دوباره با آب معمولی روی لکه بکشید و خشک شان کنید. اگر بعد از خشک شدن همچنان لکه باقی بود این بار با مایع شوینده ایی ملایم این کار را تکرار کنید.

از بین بردن لکه مبل که با خودکار ایجاد شده است:

نحوه پاک کردن لکه مبل که با جوهرخودکار بوجود آمده است کافی است از ترکیب آب و نمک، مایع ظرفشویی و گلیسیرین ، و یا الکل سفید استفاده کرد.

از بین بردن لکه رنگ:

لکه ایجاد شده روی مبل اگر بخاطر رنگ می باشد هرچه سریعتر اقدام به پاک کردنش کنید قبل از اینکه خشک و ماندگار شود . با کمک محلول مایع ظرفشویی و آب سرد، یا با کمک محلول شامپو فرش و آب، و یا با استفاده از کمی استون( البته قبل از استفاده مقداری از استون را روی قسمت کوچکی از رومبلی که دیده نمی شود امتحان کنید شاید باعث رنگ پریدگی پارچه شود) گاهی با کمک الکل هم میتوان به از بین بردن لکه مبل از رنگ کمک کرد.

نحوه پاک کردن لکه مبل های با رنگ روشن:

مبلمان با رنگ سفید و یا رنگ های روشن تر دیگر، را باید قبل از هدر رفتن زمان به از بین بردن لکه شان، اقدام کرد. قبل از بین بردن لکه مبل روی مبل را جاروبرقی بزنید، با کمک جوش شیرین و یا سرکه و یا آب و صابون و شوینده های دیگر میتوانید تا حدود زیادی لکه را از روی مبل پاک کنید.

از بین بردن لکه مبل از روی مبل مخمل:

نحوه پاک کردن لکه مبل مخمل به دقت بیشتری احتیاج دارد مخصوصا اگر جنس مخمل از جنس ابریشم و یا ریون باشد. ابتدا با کمک برس لباس روی مبل را تمیز کرده، با استفاده از جوش شیرین و نصف فنجان آبلیمو و یا ترکیب آب ولرم و صابون، و یا استفاده از شامپو مبل می توانید لکه را از بین ببرید.

نحوه پاک کردن لکه مبل ناشی از سوختگی:

اگر سوختگی به حدی نباشد که باعث از بین رفتن الیاف پارچه و سوراخ شدن، شده باشد می توان با آب وگلیسیرین، آب و مواد شوینده مایع، آب و جوش شیرین، آب و پراکسید هیدروژن( درصورت تست ) تا حدودی لکه سوختگی را از بین برد.

رفع لکه وایتکس:

نحوه پاک کردن لکه مبل اگر با وایتکس بوجود آمده باشد، اینگونه است که محل مورد نظر سریع باید در تماس با آب سرد قرار بگیرد که از ادامه فاجعه جلوگیری شود! معمولا برگرداندن رنگ مخصوصا تیره مشکل است اما میتوان با محلول الکل ایزوپروپیل کمی از رنگ بری و لکه وایتکس را کمرنگ کرد.

از بین بردن لکه چربی و روغن از روی مبل :

نحوه پاک کردن لکه مبل که با روغن و چربی بوجود آمده اند زیاد سخت نیست. با کمک پودر بچه، محلول آب و مایع ظرفشویی ، پودر ذرت، الکل سفید ، صابون چوب( قبل از استفاده بر روی پارچه مبل تست شود) میتوانید از شر این لکه ها خلاص شوید.

از بین بردن لکه خون از روی مبل:

با کمک پراکسید هیدروژن و محلول جوش شیرین و سرکه می توانید لکه خون را از روی مبل پاک کنید.

نحوه پاک کردن لکه مبل ناشی از آبمیوه:

با کمک محلول آب و الکل سفید هر کدام به میزان مساوی یا با کمک چند قطره مایع ظرفشویی و یا اغشته کردن حوله ایی با آب اکسیژنه و کشیدن بر محل لکه، لکه های آبمیوه را میتوان فراری داد.

سخن پایانی:

در این مقاله سعی بر این شد که شما را راهنمایی کنیم که لکه مبل را در خانه خود پاک کنید. شیوه های گفته شده در اکثر مواقع جواب داده است اگر احیانا مبل شما نیاز به تعویض پارچه داشت میتوانید با ثبت درخواست به کارشناسان ما مبل خود را تعمیر کنید. پاک کردن و از بین بردن لکه مبل چیزی نیست که بتوان آن را در نظافت منزل نادیده گرفت. تمام اعضای خانواده بخشی قابل توجه از زمانی که در خانه هستند را روی مبلمان می‌گذرانند. اگر در خانه فرزند خردسال هم داشته باشید، آشنایی با روش‌های از بین بردن لکه مبل بیش از پیش برای شما ضروری خواهد بود.

اگر تابه‌حال از خود پرسیده‌اید چگونه لکه های روی مبل را تمیز کنیم یا برای  پاك كردن لكه از روي مبل پارچه ای، چرمی، سفید چه باید کرد؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با راهکارهای پاک کردن انواع لکه مبل آشنا شوید.

از برترین متخصصین شهرتان رایگان قیمت بگیرید، با آن ها چت کنید و بهترین را انتخاب کنید.

روش‌ پاک کردن انواع لکه‌ مبل

اگر قصد دارید خودتان دست به‌کار شوید و لکه بری مبل و را در خانه انجام دهید، باید بدانید که پاک کردن لکه از روی انواع مبل بستگی به جنس پارچه و همچنین نوع لکه دارد، به همین دلیل نمی‌ توان یک روش مشخص را برای پاک کردن انواع لکه ها روی مبل با جنس های متفاوت اجرا کرد.

به همین دلیل ما در این محتوا سعی کردیم که راهنمایی کامل برای پاک کردن انواع مختلف لکه مبل برای شما آماده کنیم و در آن به بررسی راهکارهای مختلف برای پاک کردن لکه از روی مبل پارچه‌ ای، چرم و… بپردازیم.

پاک كردن لكه از روی مبل پارچه ای

بهترين روش برای پاک کردن لکه از روی مبل پارچه ای را می‌توان استفاده از جوش شیرین دانست (یا حداقل یکی از بهترین روش‌ها !). البته برای از بین بردن لکه مبل با جوش شیرین، باید یک محلول خانگی را آماده کنید.  برای این کار، جوش شیرین را با کمی سرکه، آب گرم و مقدار کمی مایع ظرفشویی مخلوط کنید. این روش که قدرت و شستن مبل با سرکه را یکجا در خود دارد، بسیار موثر بوده و سمج‌ترین لکه‌ها را نیز از بین می‌برد.

پیش از تميز كردن مبل با جوش شيرين، فراموش نکنید که با جاروبرقی و دستمال نخی خشک گرد و غبار آن را پاک کنید. با یک پارچه تمیز محلول را روی قسمت کوچکی از مبل که در معرض دید نیست امتحان کنید و اگر رنگ پارچه نرفت، آن را به آرامی روی لکه بمالید. بعد از پاک کردن لکه مبل، محل را با پارچه‌ای تمیز خشک کنید و اجازه دهید کاملا خشک شود.

یکی دیگر از راه های پاک کردن لکه از روی مبل پارچه ای، استفاده از شامپو فرش و بخارشوی هست که به کمترین آسیب را به مبل پارچه ای وارد می‌کند . در محتوای  می‌توانید مراحل شستن مبل با شامپو فرش را به طور کامل مطالعه کنید.

(مطلب پیشنهادی:  )

پاک کردن لکه از مبل پارچه ای با شوینده های خشک

شوینده خشک در واقع نوعی مایع است که در آن از آب استفاده نشده و به همین دلیل به آن شوینده خشک می‌گویند. برای پاک کردن لکه مبل پارچه ای، کافی است که مقداری از شوینده را روی پارچه ریخته و حالا آن قسمت از مبل که لکه دارد را به آرامی پاک کنید، بعد از پاک شدن لکه، حالا با یک پارچه خیس تمیز چندین بار مبل را تمیز کنید تا اثری ز محلول روی مبل نمانده باشد.

توجه کنید که مقدار شوینده مصرفی زیاد نباشد، زیرا این ماده یک نوع حلال قوی است. موقع کار با این شوینده، بهتر است در و پنجره ها را باز کنید زیرا دارای گاز و بوی شدید است و

از بین بردن لکه آب روی مبل

لکه آب روی مبل میتواند به‌دلایل مختلف، به خصوص بالا بودن میزان املاح آب ظاهر شود. اولین راه شما استفاده از آب برای پاک کردن لکه آب است! البته آبی که با آب ریخته شده روی مبل متفاوت بوده و املاح کمتری داشته باشد. پارچه را با آب مرطوب کنید و روی لکه مبل بکشید.

اگر این روش برای از بین بردن لکه آب روی مبل پاسخگو نبود، می‌توانید از محلول الکل و نمک برای لکه بری مبل و پاک کردن لکه آب روی مبل استفاده کنید. بعد از پاک کردن لکه‌ها روی آنها دستمال نم‌دار و سپس دستمال خشک بکشید.

اگر بعد از انجام اینکار هم ردی از لکه آب روی مبل باقی ماند (هرچند احتمال آن بسیار کم است)، با یک شوینده ملایم لکه مبل را پاک کنید.

از بین بردن لکه مبل چرمی

بعد از پاک كردن لكه از روی مبل پارچه ای، به لکه بری مبل چرم به‌عنوان یکی دیگر از مدل‌های محبوب مبلمان می‌رسیم. در اینجا نیز قبل از از بین بردن لکه مبل، باید آن را با حوله‌ای تمیز گردگیری کنید. همان‌طور که پیش‌تر در مطلب “ترفندهای نگهداری و  به‌طور کامل توضیح دادیم، برای پاک کردن بیشتر لکه‌ها می‌توان از الکل استفاده کرد.

لکه‌ای که شاید به‌راحتی از روی مبل چرم پاک نشود، لکه جوهر است. برای پاک کردن لکه مبل در این حالت، 1 واحد آب را با 1 واحد سرکه و مقدار بسیار کمی روغن زیتون مخلوط کنید. با دستمال لکه را به آرامی پاک و سپس آن را خشک کنید. برای مبل با چرم مصنوعی می توانید از  واکس مبل چرم استفاده کنید.

پاک کردن لکه خودکار از روی مبل

از بین بردن لکه مبل در اثر جای خودکار و جوهر آن یکی از سوالات مورد نظر افرادی‌ست که می‌پرسند چگونه لکه مبل را از بین ببریم؟ برای پاک كردن لكه خودکار از روی مبل پارچه ای ابتدا باید را خیس کنید، روی آن نمک بپاشید و با پنبه تمیز کنید.

گزینه دیگر شما برای تمیز کردن لکه مبل در این حالت استفاده از مخلوط آمونیک و گلیسیرین است. بعد از استفاده از این ترکیب و پاک کردن لکه مبل، محل را با آب و پودر دستی شستشو دهید، در غیر این صورت ممکن است که رنگ پارچه مبل عوض شود.

از بین بردن لکه رنگ روی مبل پارچه ای

در صورت کثیف شدن مبل با رنگ چگونه لکه های روی مبل را تمیز کنیم؟ در این حالت یکی از بهترین راه‌ها برای پاک كردن لكه از روی مبل پارچه ای و یا ، استفاده از کمی شامپو فرش یا یک شوینده‌ی ملایم دیگر است. برای لکه بری مبل از رنگ ابتدا ماده شوینده را حل کنید و کف آن (نه خود محلول) را با یک مسواک استفاده شده یا پارچه نخی سفید روی لکه بکشید تا پاک شود.

اگر لکه مبل تازه و کوچک باشد، شما بهترین نتیجه را از فرآیند لکه بری مبل خواهید گرفت و لکه تماما پاک خواهد شد.

از بین بردن لکه سوختگی روی مبل

اما اگر زمانی آتش سیگار روی مبل ریخته شد چگونه لکه های روی مبل را تمیز کنیم؟ به‌منظور پاک کردن لکه مبل و لکه بری مبل در صورت وجود زردی یا رد ناشی از سوختگی، می‌توانید از محلول آب اکسیژنه استفاده کنید یا یک حبه قند را روی لکه آنقدر بمالید تا پاک شود.

اگر پارچه رومبلی شما از جنس الیاف مصنوعی است، می‌توانید از آبلیمو برای از بین بردن لکه مبل استفاده کنید.

پاک کردن لکه چربی از روی مبل

لکه چربی به‌راحتی از روی مبل چرم به‌خاطر جنس آن پاک می‌شوند. اما برای پاک كردن لكه از روی مبل پارچه ای (ابریشمی) می‌توانید یک کاغذ خشک کن را روی لکه قرار دهید و اتوی داغ را روی آن فشار دهید تا لکه مبل پاک شود. دقت داشته باشید در زمان لکه بری مبل، اتو مستقیما روی مبل قرار نگیرد.

پاک کردن لکه خون از روی مبل

روشی که در ادامه می‌خوانید بهترين روش پاك كردن لكه خون از مبل است. ابتدا کمی نشاسته را در آب حل کنید و هم بزنید تا غلیظ شود. لکه خون را با این خمیر بپوشانید و بعد از خشک شدن، آن را از مبل جدا کنید. در ادامه فرآیند لکه بری مبل، جای لکه را به کمک یک برس نرم کاملا پاک کنید.

پاک کردن لکه میوه روی مبل

این مورد نیز شاید یکی از رایج‌ترین لکه‌ها رو مبلمان ما باشد. اگر مبل شما سفید است، برای لکه بری مبل تنها کافی‌ست آن را با کمی آب و صابون بشویید. اگر پارچه مبلی شما پشمی است، می‌توانید از مخلوط آب اکسیژنه 20% و چند قطره آمونیاک برای آن استفاده کنید. و درنهایت اگر مبل شما ابریشمی یا رنگی است، از مخلوط آب و الکل 90% به نسبت مساوی برای پاک کردن لکه مبل استفاده کنید.

(شما می‌توانید برای لکه بری و و همچنین برای دریافت خدمات ، روی لینک مورد نظر کلیک کنید)

توصیه‌های مهم در لکه بری مبل

همیشه و تا جای ممکن سعی کنید لکه‌های ایجاد شده روی مبل را سریع تمیز کنید و اجازه ندهید که برای طولانی مدت روی مبلمان شما بمانند. در اینصورت پاک کردن لکه‌ها از حالت عادی دشوارتر خواهد بود.

به برچسب مبل خود توجه و آن را مطالعه کنید. این برچسب که معمولا در کنار مبل یا زیر آن چسبانده شده، حاوی اطلاعاتی‌ست که به شما می‌گوید برای شستشوی مبلمان خود از چه موادی استفاده کنید یا نکنید. این نمادها و معانی آنها را کوتاه بررسی می‌کنیم:

  • می‌توانید از آب برای لکه بری مبل استفاده کنید.
  • نمی‌توانید از آب برای شستشوی مبلتان استفاده کنید. در این حالت پاک‌کننده‌ها و شوینده‌های بدون آب بهترین گزینه هستند.
  • هم می‌توان از آب و هم شوینده‌های بدون آب استفاده کنید.
  • تنها می توانید از جاروبرقی یا برس نرم برای تمیز کردن مبل و لکه مبل استفاده کنید.
  • از بخارشوی می توانید برای استفاده کنید. می توانید این مقاله را برای آشنایی با  مطالعه کنید.

در “خدمت از ما” به بهترین متخصصین مبل شویی در شهر خود دسترسی دارید.

سعی کردیم در این محتوا به بررسی روش های مختلف پاک کردن لکه از روی مبل پارچه‌ ای، مخمل، چرمی و… بپردازیم . لازم است که برای لکه بری و تمیز کردن مبل، حتما به نوع پارچه و لکه توجه کنید.

اگر از جنس مبل خود اطلاع دقیقی ندارید یا لکه مبل شما گستردگی زیادی دارد و یا بعد از پاک کردن لکه مبل لکه جدیدی ظاهر شد و…، فراموش نکنید که بهترین گزینه برای لکه بری مبل تماس با متخصصان این رشته است. شما می‌توانید درخواست خود را در اپلیکیشن و وب‌سایت “خدمت از ما” ثبت کنید.

 

 

دکمه بازگشت به بالا