انواع گیج های اندازه گیری

انواع فشارسنج ها ابزار مهمی در صنایع مختلف هستند که برای اندازه گیری و نمایش سطوح فشار در صنایعی مانند صنایع شیمیایی نفت و گاز استفاده می شوند. انواع مختلفی از فشارسنج ها بسته به نوع سیال، نوع کاربرد و محیطی که قرار است در آن استفاده شود، تولید می شود.

در این مقاله ضمن پاسخ به سوالاتی در مورد چیستی گیج فشار، به بررسی انواع آن و مسائلی که در انتخاب گیج مناسب موثر است می پردازیم. با وبلاگ Aeromart همراه باشید.

اندازه گیری فشار چیست؟

یکی از پرکاربردترین گیج های فشار در صنایع مختلف برای اندازه گیری فشار مایعات و گازها، گیج فشار می باشد که بسته به نوع مایع، نوع کاربرد و محیط کاربرد در انواع مختلفی ساخته و مورد استفاده قرار می گیرد. .

در گذشته برای اندازه گیری فشار از لوله بوردون استفاده می شد که اساس آن اساس مانومترهای مدرن را تشکیل می دهد. این دستگاه از یک لوله انعطاف پذیر استفاده می کرد که جریان مایع از طریق آن موقعیت لوله را تغییر می داد که باعث حرکت بازوی دستگاه می شد.

امروزه برای اندازه گیری فشار از سیستم های مختلفی استفاده می شود که یکی از آنها مانومتر است. این مترها مدل ها و انواع مختلفی دارند اما نتیجه نهایی هر کدام یکسان است.

نوع اندازه گیری وزن بر اساس روش اندازه گیری می باشد

بسته به روش اندازه گیری وزن، انواع مختلفی از فشار سنج وجود دارد که شامل موارد زیر است:

فشار سنج خشک

یکی از رایج ترین فشار سنج های مورد استفاده در پروژه های صنعتی و تاسیساتی، فشار سنج های خشک می باشد. در این گیج خالی است و سوزن نمایشگر فشار مایع را نشان می دهد.

تجهیزات مکانیکی و لوله‌های متصل به گیج فشار اغلب ارتعاش می‌کنند، بنابراین تعداد این جریان‌های فشار ممکن است با مقدار صحیح متفاوت باشد، زیرا اغلب می‌لرزند و نمی‌توان آن‌ها را به دقت خواند.

این کنتورها نسبت به انواع دیگر مقرون به صرفه تر هستند. اما اگر رطوبت در اتاق نمایش وجود داشته باشد، خواندن فشار واقعی دشوار است.

از کاربردهای فشار سنج خشک می توان به استفاده در کمپرسورهای هوا، مخازن تحت فشار، لوله کشی و اتصالات و همچنین در برخی پمپ ها و ماشین آلات صنعتی اشاره کرد.

بدنه این کنتورها می تواند از فولاد، آلومینیوم یا کروم باشد، اما متداول ترین متریالی که در ساخت بدنه استفاده می شود، هر نوع آلیاژ آلومینیوم است. می توانید از Aeromart در مورد هزینه هر کیلوگرم فولاد 316 یا 304 مورد استفاده در گیج سوال کنید.

نسبت سوخت

تفاوت بین مهر و موم روغن و مهر و موم خشک این است که داخل محفظه فشار با گلیسیرین یا سیلیکون پر شده است. استفاده از این موارد در اندازه گیری باعث می شود ارتعاش دستگاه دقیق تر از ارتعاش بازو و خوانش فشار اندازه گیری نشده باشد.

گلیسیرین و سیلیکون بسیار ضخیم هستند و لرزش سوزن فشارسنج را منعکس می کنند. این مواد همچنین باعث کاهش اصطکاک دست، افزایش کارایی و افزایش عمر متر می شود.

به طور کلی، درگاه روغن سنج از آلیاژ برنج ساخته شده است. بدنه از فولاد ساخته شده است. لنزهای آنها نیز ممکن است از شیشه یا طلق باشد.

فشار لوله بوردون

در فشار سنج های لوله بوردون یک لوله منحنی به نام بوردون وجود دارد که در صورت اعمال فشار داخلی یا خارجی شکل آن تغییر می کند. هنگامی که فشار داخلی وارد می شود، آن را از حالت خمشی به کششی تغییر می دهد و هنگامی که این فشار برداشته شد به حالت اولیه خود باز می گردد. اعمال فشار داخلی قسمت بالای لوله را حرکت می دهد و آن را به نمایشگر فشار دستی تبدیل می کند.

این دستگاه اندازه گیری محدوده کاری وسیعی دارد و می توان از آن برای اندازه گیری فشار مثبت و منفی استفاده کرد. البته نمی توان از این اندازه گیری ها در شرایط خلاء استفاده کرد، زیرا دقت آنها در آن شرایط پایین است. گیج های فشار باردون به دلیل حساسیت و دقت بالا بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای

اندازه گیری فشار عمودی

قیمت مناسب

دقت بالا

منطقه کاری گسترده

افزایش حساسیت

بدون پاسخ؛ به طور معمول 0.1 ثانیه برای همه محدوده ها

معایب

به تغییرات دما حساس است. این حساسیت را می توان با استفاده از جبران کننده های بدون فلز یا مواد حساس به دما جبران کرد.

ارتعاش

سیستم کالیبره شده برای هوا را می توان برای هوا و سیستم کالیبره شده برای مایع را می توان برای مایع استفاده کرد.

این سیستم اندازه گیری در فرآیندهای وحشت و سرعت کاربرد محدودی دارد.

فشار دیافراگم چیست؟

اساس استفاده از فشارسنج دیافراگمی، تغییر شکل غشای انعطاف پذیر است. ورودی مایع به کنتور توسط یک دیافراگم از داخل کنتور جدا می شود. دیافراگم یک صفحه صاف یا موج متحدالمرکز است. استفاده عاقلانه از تجهیزات در ارتباط با دیافراگم در این مقیاس از مشکلات ناشی از اصطکاک و کالیبراسیون جلوگیری می کند.

مانومترهای دیافراگمی بهترین انتخاب برای اندازه گیری دقیق فشار مایعات گازی هستند. آنها در 0 تا 0.6 بار یا 0 تا 600 mbar و در کلاس های دقت 0.1 و 2.5 تولید می شوند.

این گیج ها اغلب برای نظارت بر سیستم های پنوماتیکی فشار پایین، دریچه های تنفس، پمپ های خلاء و تقویت کننده های فشار استفاده می شوند. هنگامی که مایع حاوی ذرات معلق و جامد است، زمانی که مایع دارای فرآیند مضری است و پارامترها باید مرتباً تغییر کنند، و در فرآیندهای بهداشتی و صنایع غذایی و در شرایطی که ممکن است انعقاد یا انجماد خون رخ دهد. مایعات، استفاده از آنها رایج است.

دکمه بازگشت به بالا