انواع نورپردازی در معماری

نورپردازی یکی از مهم ترین المان‌های طراحی داخلی و  است. منظور از نورپردازی داخلی، طراحی و چیدمان درست منابع نوری به منظور خلق فضای دکوراتیو داخلی دلخواه است. داشتن ایده های جدید برای نورپردازی دکوراسیون داخلی می تواند محیط مورد نظر شما را متفاوت تر و پرانرژی تر نماید. نحوه‌ی نور پردازی می‌تواند به شدت بر احساس و تجربه‌ی فردی که در آن فضا قرار دارد. تأثیر بگذارد. انواع مدل های نورپردازی در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی وجود دارد که با توجه به نتیجه ‌ای که به دنبال آن هستیم. استفاده می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا مزایای استفاده از ال ای دی نواری در دکوراسیون داخلی و انواع آن را برای شما عزیزان شرح دهیم.

انواع نورپردازی در طراحی داخلی

از آن جایی که نور و نورپردازی یکی از المان های تاثیرگذار بر فضا و دکوراسیون داخلی است آشنایی با انواع نورپردازی داخلی ، واجب و کاربردی به نظر می آید. نورپردازی در همه ی بخش های خانه زیبایی خانه را افرایش می دهد اما باید  مناسب و اندازه باشد نباید بیش از حد از نور پردازی استفاده کنید که باعث شلوغ شدن دکوراسیون داخلی خانه ی شما شود.

انواع و اقسام نورپردازی وجود دارد که هر یک از سبک خاصی تبعیت می کند. در ادامه به مدل ها و انواع مختلف نورپردازی داخلی در دکواسیون پرداخته شده است، پس با ما همراه باشید.

نور را می توان براساس منبع تولیدکننده اش به سه دسته عمده زیر تقسیم کرد؛

۱٫ نورپردازی طبیعی

یکی از بهترین خصوصیاتی که یک خانه می‌تواند داشته باشد استفاده از نور طبیعی است. وجود پنجره های بزرگ و نورگیر های متنع در دیوار و سقف خانه های می تواند شما را در هنگام روز از حداکثر استفاده از نور خورشید بهره مند سازد. همچنین استفاده از نورپردازی طبیعی تا حد زیادی در ایجاد انگیزه و درمان افسردگی افراد نیز موثر است. اما در در استفاده از نور طبیعی در فضای مورد نظر خود شب و تارکی آن را فراموش نکنید و با اجرای زیبا ترین مدل های نورپردازی مصنوعی ، دکوراسیونی زیبا در خانه خود بسیازید.

۲٫ نور پردازی مصنوعی

استفاده از نور خورشید به عنوان یک منبع دائمی برای نورپردازی امکان پذیر نیست به همین دلیل استفاده از انواع چراغ های داخلی به عنوان نور مصنوعی در نورپردازی داخلی ، از اهمیت بالایی برخوردار است. نورپردازی مصنوعی خود شامل مدل های مختلفی می باشد که به شرح زیر هستند.

  • نورپردازی عمومی یا فراگیر

نورپردازی عمومی همانطور که از نامش پیداست نور را به طور یکسان در فضا پراکنده می‌کند. در واقع این نوع نورپردازی درخشش و جلوه ی کلی فضا را بهبود می بخشد. برای پخش یکنواخت نور در محیط و پرداختن به فعالیت های مختلف با ایمنی کافی، از این نوع نورها در نورپردازی داخلی استفاده می شود. تابش ملایم مورد نیاز این نوع نورپردازی با استفاده از هالوژن توکار سقفی، لامپ توکار، دیوارکوب و یا لوستر و آویز سقفی برای سقف های بلند قابل تامین است.

  • نورپردازی تاکیدی یا نقطه ای

نور نقطه ای نور های بسیار متمرکزی هستند که هدف شان هدایت دید به سمت نقاط کانونی است. مدل نورپردازی تاکیدی در دکوراسیون به گونه ای است که  فضایی فریبنده ایجاد می کند و احساس تاثیرگذاری و اهمیت تصاویری که به نمایش گذاشته شده اند را تداعی می کند.

از نور تاکیدی می توانید برای کارهای هنری، نمایش قفسه کتاب، تکه ای از مبلمان، کلکسیون ها و بخش هایی از معماری خانه تان استفاده کنید. چراغ های دیوارکوب برای طراحی نور تاکیدی بسیار مناسب هستند و با سایزهای مختلفی که دارند به شما در برجسته کردن تکه های کوچک یا بزرگ آثار هنری کمک می کنند.

  • نورپردازی دکوراتیو یا تزیینی

نورپردازی دکوراتیو جنبه هنری دارد. به معنای استفاده از نور برای خلق یک اثر هنری است. نورپردازی دکوراتیو علاوه بر اینکه جذابیت و حس علاقه‌مندی را به فضا می‌افزاید به عنوان یک اثر هنری توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند.  نورهای مخفی در حاشیه سقف یا منابع نوری که خود یک اثر هنری هستند یا نورهایی مثل شمع از انواع این نور محسوب می شوند.

  • نورپردازی وظیفه ای

در مناطق خاصی که فکر می کنید مهم است و در آنجا تمرکز می کنید از نورپردازی وظیفه ای استفاده کنید. این نور کوچک‌تر و متمرکزتر از نور عمومی است.

نور وظیفه ای به تحریک طبیعی مغز شما کمک کرده و این تضاد نور شما را هوشیارتر و متمرکزتر می کندو زمانی که کاری را انجام می‌دهید که نیاز به نور بیشتری دارد، مثل مطالعه کردن، آشپزی کردن، نوشتن، دوختن و بسیاری چیزهای دیگر به بینایی شما کمک می‌کند.

۳٫ نورپردازی هوشمند

از موارد مهم در  ساختمان رعایت مصرف برق و کنترل و صرفه جویی در آن است و یکی از راه های مناسب برای رسیدن به این هدف استفاده از سیستم های هوشمند در نورپردازی است.

سیستم روشنایی هوشمند این امکان را برای ساکنین فراهم می کند تا با استفاده از نرم افزار نصب شده بر روی گوشی موبایل یا لپ تاپ بتوانند روشنایی ساختمان را کنترل کنند. نورپردازی هوشمند با تکیه بر آخرین تکنولوژی روز دنیا اجرا می شود و تلفیقی از هنر و فناوری است. از این رو ساختمانی که به این نوع سیستم نورپردازی مجهز شده جز مدرن ترین ساختمان ها محسوب می شود.

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی

نور بخش مهمی از زندگی انسان را تشکیل می‌دهد، گذراندن نیمی از هر شبانه روز در تاریکی باعث گردیده المان نور به عنوان روشنایی بخش زندگی انسان در دل تاریکی اهمیت چشمگیری داشته باشد. مهمترین استفاده از نور در دکوراسیون داخلی به خصوص دکوراسیون فضاهای مسکونی است که از دیرباز مورد توجه معماران داخلی بوده است. این اهمیت تا آنجا پیش رفت که معماران با راه‌های مختلفی سعی در آوردن نور خورشید یا مهتاب به درون ساختمان به خصوص بخش‌های اندرونی بوده اند.

زمانی که خبری از برق و چراغ‌های برقی نبود معماران ایرانی برای ایجاد یک جلوه رنگی جذاب در فضای داخلی ساختمان از پنجره‌های بزرگ با شیشه‌های رنگی با نام ارسی استفاده می‌کردند که نور خورشید یا مهتاب را به زیبایی در فضای داخلی با رنگ‌های جذاب منعکس می‌کرد؛ استفاده از ارسی با روی کار آمدن معماری مدرن و ظهور ساختمان‌هایی با پنجره‌های کوچک به فراموشی سپرده شد و انسان به دنبال تامین نور داخلی با استفاده از چراغ‌های بیشتر گردید.

با پیشرفت ساخت و ساز چراغ‌های برقی کم کم نور علاوه بر روشنایی بخشی محیط به المانی جلوه گر برای زیبایی بخشی هر چه بیشتر به محیط تبدیل گردید. امروزه استفاده از چراغ‌ها و لامپ‌های دکوراتیو برای روشنایی بخشی هر چه بیشتر و ایجاد جلوه‌های بصری جذاب از بخش‌های اصلی دکوراسیون داخلی است که در سقف، دیوارها و حتی کف ساختمان نصب و راه اندازی می‌شود.

استفاده از نورپردازی صحیح با رنگ‌های مناسب در هر فضایی باعث می‌شود که محیط شما در نظر مخاطبان جلوه بیشتری داشته باشد. نورپردازی داخلی چه در فضاهای کاری و چه در فضاهای مسکونی یا حتی فضاهای عمومی می‌تواند احساسی که می‌خواهید در مخاطب به وجود آورد و باعث جذب یا دفع آنها گردد.

نوع نورپردازی همچون یک ملودی تاثیر گذار در پس زمینه خواهد بود که می‌تواند به فضا جلوه و رنگ مطابق با سلیقه شما دهد، یک جلوه ساده، جذاب، پر طمطراق، هیجان انگیز، ترسناک و حتی وهم آور که مد نظر شماست. استفاده از نورپردازی مناسب می‌تواند یک آرامش روانی را برای افراد حاضر در محیط به ارمغان آورد که بهترین المان‌های راحتی در دکوراسیون از به وجود آوردن آن عاجز هستند.

انواع نورپردازی با توجه به منابع نوری

لازم است پیش از آشنایی با روش‌های نورپردازی در محیط‌های داخلی با منابع نوری و انواع نورپردازی آشنا شوید. اینکه بدانید دقیقا چه منابع نوری برای نورپردازی وجود دارد و کدام یک از آنها مورد نیاز فضا و دکوراسیون داخلی شماست نکته‌‌ای است که می‌تواند شما را به یک موفقیت بزرگ در مدیریت محیط رهنمون سازد. نورپردازی داخلی بسیار حائز اهمیت است و بی توجهی به آن علاوه بر نورپردازی نامناسب ممکن است منجر به صرف هزینه‌های زیادی در مصرف برق برای شما گردد. انواع منابع نوری باعث ایجاد انواع نورپردازی می‌گردد که می‌تواند ابزارهای مختلفی را در اختیار شما قرار دهد.

نورپردازی طبیعی

نور طبیعی بخش از نورپردازی فضاهای داخلی که با کمک گرفتن از پنجره‌ها و نورگیرها به وجود می‌آید و معماری سنتی ایران به آن توجه ویژه‌‌ای داشته است. استفاده از نور طبیعی خورشید در روز و نور طبیعی مهتاب در شب در فضای داخلی باعث ایجاد روحیه‌‌ای بهتر در افراد می‌شود و علاوه بر تامین ویتامین دی مورد نیاز بدن انسان به ایجاد انگیزه و درمان افسردگی و کاهش تنش‌های جسمی نیز کمک می‌کند.

این نوع نورپردازی امروزه کمتر مورد توجه است زیرا فضاهای داخلی بسیار کوچک شده اند و به دلیل آلودگی محیطی و صوتی پنجره‌های کوچکتر گردیده و دیگر نور خورشید جز در ساختمان‌های بزرگ کاربردی ندارد.

منبع : youtube

دکمه بازگشت به بالا