آیا پودر تالک همان پودر بچه است؟

پودر تالک برای چیست

تالک به طور طبیعی یک ماده معدنی بوده و ترکیبی از سیلیکات منیزیم، اکسیژن و هیدروژن است. تالک یا سیلیکات منیزیم آبدار، ﻧﺮمﺗﺮﯾﻦ ﻣﺎده ﻣﻌﺪﻧﯽ است که تاکنون شناخته شده است. پودر تالک بچه قابلیت جذب رطوبت، روغن‌ها و عطر‌ها را دارد و به عنوان روانساز و همچنین ماده قابض در محصولات مورد استفاده برای پوست به کار می‌رود.

خطرات پودر تالک برای پوست بچه

استفاده مستقیم از این پودر، برای بچه‌ها توصیه نمی‌شود، زیرا  پودر باریت بچه حاوی مواد و افزودنی‌هایی است که باعث تشدید التهاب می‌شود. صدور مجوز‌های بهداشتی فرآورده‌های پودری حاوی پودر تالک بچه ، برای کودکان زیر سه سال ممنوع شده است.
در واقع هنگامی که شما از پودر تالک بچه برای نوزاد خود استفاده می‌کنید، همراه با بوی دوست داشتنی آن، ذرات بسیار ریزی آزاد می‌شود که می‌تواند به راحتی توسط کودک شما استنشاق شود و خطر ابتلا به مشکلات ریوی و تنفسی، در کودکانی که نارس به دنیا آمده‌اند، یا بیماری‌های تنفسی مکرر دارند و یا با بیماری قلبی مادرزادی متولد شده‌اند را زیادتر می‌کند. به همین دلیل استفاده از پودر تالک بچه برای نوزادان توصیه نمی‌شود. همچنین اتلین اکسید موجود در پودر بچه که بی رنگ است و بوی دلپذیری دارد، می‌تواند عاملی برای سرطان یا عقیم سازی باشد.

موارد استفاده از پودر تالک برای بچه

صنایع آرایشی و بهداشتی مانند پودر بچه
صنایع غذایی مثل برنج و آدامس
تولید انواع قرص‌های دارویی

پودر تالک ضد عرق برای بچه

تالک به عنوان ماده اصلی بسیاری از محصولات آرایشی استفاده‌ می‌شود. ذرات بسیار ریز در  پودر باریت حفاری به سهولت به پوست می‌چسبد، اما به آسانی قابل شستشو است. نرمی تالک اجازه می‌دهد تا بدون ایجاد خراش بر روی پوست قرار گرفته و پاک شود. تالک دارای قابلیت جذب چربی و عرق پوست انسان را دارد. ویژگی‌های تالک مانند توانایی در جذب رطوبت، معطر بودن، چسبیدن به پوست، روان کننده و ایجاد اثر قابض در تماس با پوست انسان، آن را به یک عنصر مهم در بسیاری از ضد عرق‌ها تبدیل نموده است.

عوارض پودر تالک در نوزادان و کودکان

آسم و بیماری‌های تنفسی
خشک شدن غشاهای مخاطی
خس خس سینه نوزاد
التهاب سینه نوزاد
استفاده اندک از پودر تالک بچه می‌تواند ریه‌های نوزادانی که از بیماری قلبی و ریوی رنج می‌برند را تحریک کند (به ویژه کودکان گروه پر خطر، شامل نوزادان نارس، نوزادان با بیماری مادرزادی قلبی، و نوزادانی که بیماری تنفسی مکرر داشته‌اند).

نحوه استفاده از پودر تالک بچه

در شرایطی که مجبور به استفاده از پودر تالک بچه برای کودک خود شدید، ابتدا به دور از کودک، پودر را بر روی دست خود بریزید و بعد آن را به پوست نوزاد خود نتقل کنید. این پودر را به طور مستقیم بر روی پوست نوزاد و یا در نزدیکی کودک خود، پودر را بر روی دستان خود نریزید، زیرا ابری از پودر ایجاد می‌شود و کودک آن را استنشاق می‌کند. همچنین قوطی پودر را دور از دسترس کودک نگه دارید.

برای جلوگیری از تحریک پوست بدن کودک، اجازه ندهید پودر روی پوستش تجمع کند. در هر تعویض پوشک، لازم است حتماً پودر را از پاهای کودک به خوبی بشویید. ظرف حاوی پودر را در جای مناسبی نگهداری کنید تا نوزادان و کودکان به راحتی ذرات آن را استنشاق نکنند.

سعی کنید از پودرهای بچه مبتنی بر آرد ذرت استفاده کنید و مطمئن شوید که پودر حاوی فتالات یا تالک نمی‌باشد. هرگز اجازه ندهید، پودر تالک بچه پس از حمام روی بدن نوزادتان تجمع یابد. همچنین به یاد داشته باشید که پس از هر بار تعویض پوشک لازم نیست از پودر استفاده کنید.

پودر تالک همان پودر بچه است

اکثر پودرهای بچه مبتنی بر پودر تالک بچه بوده و از این رو، ذرات آن به راحتی قابل استنشاق هستند. پودرهای بچه مبتنی بر تالک، شامل ذرات بسیار ریزی از مواد معدنی تالک بوده و استنشاق این پودرها برای نوزاد بسیار بد است. با این وجود، برخی از پودرهای بچه مبتنی بر آرد ذرت هستند و اگر به اندازه کافی و با دقت استفاده شوند، امن می‌باشند. پودرهای بچه مبتنی بر آرد ذرت دارای ذرات بزرگ‌تری هستند و در نتیجه کمتر توسط نوزاد استنشاق می‌شوند.

استفاده از پودر بچه برای کودکان می‌تواند مشکلاتی به وجود آورد، اما این مشکلات به دلیل اثر خود پودر روی پوست بچه‌ها نیست و دلیل اصلی آن وارد شدن ذرات آن به درون سیستم تنفسی و ریهٔ کودکان است. حال بهترین جایگزین برای استفاده نوزادان ژل مواد نفتی می‌باشد که برای بهبود زخم و جراحت آنها بسیار موثر است. افراد بزرگسال نیز می‌توانند از محصولات ایمن‌تری چون پودرهای بچه مبتنی بر نشاسته دانه‌ها (ذرت) استفاده کنند.

بسیاری از مادران از پودر بچه برای تسکین پوست پس از تعویض پوشک استفاده می‌کنند. همیشه بهتر است پس از هر بار تعویض پوشک، پوست نوزاد را خوب خشک کنید. جوش پوشک زمانی پدید می‌آید که پوشک خیس مدت زمان زیادی با پوست در تماس باشد، بنابراین با رعایت نکات و موارد بهداشتی می‌توانید از مشکلات پوستی نوزادان جلوگیری کنید.

پودر تالک بچه ضد عرق بوده و برای فصل تابستان بسیار مناسب پوست بچه است اگر می خواهید از پودر تالک بچه استفاده کنید حتما با پزشک کودک مشورت کنید و استفاده خودسرانه از پودر تالک بچه توصیه نمی شود

دکمه بازگشت به بالا