آزمایش آجر یا تست آجر چیست؟

آجر ها یکی از مهم ترین متریال در جهت صنعت ساختمان سازی می باشد بنابراین باید بر روی آنها آزمایش های فراوانی انجام می شود تا اطمینان حاصل گردد.حال از کجا دریابیم که محصول ما از محصول اورجینالی به حساب می آید و از مقاومت بالایی برخوردار است و پس از نصب دچار تغییر حالت نمی شود .
هر چند تولید محصول با کیفیت بر افزایش و تاثیر مستقیم دارد. امروز درباره تعدادی از تست های مهمی که برای مشخص کردن کیفیت آجر به کار می روند برای شما مقاله ای آماده کرده ایم.آزمایش هایی که در برای شما آماده کردیم همگی با همان کیفیتی که در آزمایشگاه انجام میشود در کارگاه های ساختمانی هم قابل اجراست، به جز مورد اول که نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی دارد.

چگونه آجر با کیفیت را از آجر بی کیفیت تشخیص دهیم ؟

چرا آزمایش کیفیت آجر مهم ترین بخش است
همانگونه که گفته شد یکی از محبوب ترین متریال ساختمان سازی محسوب می شود که از یک عنصر خاک رس حاوی مواد های معدنی زیادی سیلیس و آلومینا و کمی آهک و آهن ، منگنز ، گوگرد و غیره ساخته می شود این محصولات به دلیل در دسترس بودن و مقاومت داشتن و از همه مهم تر مقرون به صرفه بودن بیشتر از مصالح دیگر کاربرد دارند.

۱- آزمایش مقاومت فشاری (COMPRESSIVE STRENGTH TEST) :

این آزمایش برای اندازه گیری مقاوت فشاری آجر انجام می شود. این آزمایش به نام مقاومت در برابر شکنندگی آجر (crushing strength test of bricks) هم شناخته می شود. غالبا ۵ قالب آجر برای انجام آزمایش انتخاب می شوند.

برای تولید آجر با مقاومت فشاری بالا باید علاوه بر متریال مرغوب از روش های مدرن تولید استفاده شود.
این آزمایش یکی از فاکتور های مهم در کیفیت و قیمت آجر لفتون در اصفهان می باشد.برای تست مقاومت و استحکام محصول ساخته شده را در دستگاه فشار قرار می دهند و پس از این مرحله مقدار بار شکست را یادداشت می کنند حداقل قدرت خرد کردن ۳/۵۰ میلی متر مربع است اگر کمتر از ۳/۵۰ نیوتن بر میلی متر مربع باشد برای صنعت ساختمان سازی مفید نمی باشد. استفاده از نگاه کردن و بدونه هیچ گونه ابزار وتجهیزات این تست قابل مشاهده می باشد شکستگی یا ترک خوردن این محصول ممکن است به دلیل بارگیری ناشیانه و یا غیر حرفه ای باشد.پس حتما در هنگام خرید حتما به این موضوع دقت فرمایید.

زمانی این نوع تست انجام میگردد که میزان درجه ی رطوبت جذب شده مشخص شود در این آزمایش آجر های خشک وزن گرفته می شود و به مدت ۲۴ ساعت تمام در آب قرار می دهند و بعد از این مرحله آجر های خیس را وزن گیری می کنند تفاوت بین وزن خشک و مرطوب درجهٔ میزان جذب آب را نشان می دهد جذب آب یک محصول با کیفیت نباید بیش از ۲۰ درصد باشد

هرچه میزان جذب آب آجر لفتون کمتر باشد ، آجر لفتون با کیفیت تر است. در کل آجری که میزان جذب آب آن کمتر از ۲۰% وزن آن باشد به عنوان آجر مرغوب شناخته می شود.

۳- آزمایش شوره زنی (EFFLORESCENCE TEST) :

این آزمایش به منظور تشخیص وجود مواد قلیایی در آجر انجام می گیرد. ابتدا آجر ها به مدت ۲۴ ساعت کاملا داخل آب گذاشته میشوند، سپس آن ها را از آب خارج کرده رها می کنند تا خشک شوند. بعد از آن که آجر ها کاملا خشک شدند هر آجر برای یافتن نشانه های مواد قلیایی به صورت دقیق بررسی می شود. اگر لایه ای سفید یا خاکستری روی سطح آجر دیده شود به معنای وجود مواد قلیایی در آجر است.

۴- آزمایش درجه سختی :
یک محصول با کیفیت باید در برابر اجسام برنده و تیز از خود مقاومت داشته باشد به همین دلیل برای این تست از یک شئ برنده و تیز برای ایجاد خراش استفاده می کنند اگر اثری از خط و خراش بر روی محصول باقی نماند گفته می شود که کالای بدست آمده از کیفیت بالایی برخوردار است

میزان لایه قلیایی شوره زدگی در تست آجر

  • لایه ای وجود نداشته باشد. صفر
  • ۱۰% از سطح آجر کم ( مورد قبول۱۰)
  • ۱۰%-۲۵% از سطح آجر متوسط
  • ۲۵%-۵۰% از سطح آجر زیاد
  • بیش از ۵۰% از سطح آجر بسیار زیاد ( جدی)

شوره زنی آجر فاکتوری است که مهندسین حتما در انتخاب آجر باید در نظر بگیرند. مخصوصا برای آجر لفتون چهار طرف نما و سه طرف نما که خود آجر لفتون به عنوان نمای یاختمان در نظر گرفته می شود. البته شوره زنی در آجر لفتون قرمز بسیار کمتر اتفاق می افتد، و به همین علت آجر لفتون قرمز برای سوله ها و ساختمان هایی که نیاز به نما ندارند بسیار محبوب هستند. هرچند قیمت آجر لفتون قرمز از قیمت آجر لفتون زرد بالا تر است.

20 قالب از آجر ها به صورت رندوم انتخاب می شوند و در یک ردیف کنار هم گذاشته می شوند تا تفاوت آن ها در شکل، اندازه و رنگ نسبت به آجر استاندارد بررسی شود.

۶- آزمایش صدا (SOUNDNESS TEST) :

در این آزمایش دو قالب آجر به صورت تصادفی انتخاب شده و به شدت به هم کوبیده می شوند. اگر صدای این برخورد مانند صدای برخورد فلز باشد و آجر ها نشکنند، آن ها از کیفیت خوبی برخوردارند.

برای فهمیدن سختی آجر، سطح آن را با یک جسم سخت خراش میدهیم. اگر اثری روی سطح آجر باقی نگذاشت آن آجر با کیفیت است.

۸- آزمایش ساختار (STRUCTURE TEST) :

در این آزمایش یک آجر شکسته می شود تا وجود ترک و حفره در داخل آجر بررسی شود. اگر ترک یا حفره وجود داشته باشد آن آجر نامرغوب است. در آجر لفتون قرمز مرغوب به ندرت ترک دیده می شود هر چند در آجر لفتون زرد صادراتی اصفهان نیز این موضوع صادق است .

واما در مورد آجر سفال ، مخصوصا آجر سفال ۲۰*۲۰ و ۲۰* و۴۰ و آجر سفال سقفی که ابعاد بزرگتری دارند عدم وجود ترک در تیغه های جدا کننده حفره های آجر نشان دهنده کیفیت آجر سفال و همچین آجر سفال سقفی است.

۹-آزمایش همگنی :
یک محصول با کیفیت بالا باید همگن و دارای فشردگی باشد محصول را بررسی کنید ومطمئن شوید که از هر طرف دارای یکنواختی هستند همهٔ آن ها باید ظاهر و ابعاد یکنواختی داشته که تنها ترین راه جهت تشخیص یکنواختی این محصولات چیدن آن ها بر روی هم می باشد.


نکات مهم در خرید آجر با کیفیت

برای کاربرد آجر در ساختمان و کف و دکوراسیون داخلی تنها ظاهر و ابعاد این محصول ملاک نیست ، ملاک های متفاوتی مانند متریال تشکیل دهنده ،‌ پروسه تولید ، دمای پخت و در آخر مقاومت و کیفیت تاثیرگذار هستند.اولین گام این است که از برند های معتبر با سابقه بالا خریداری نمایید چراکه همان سابقه چندین ساله تضمین کیفیت محصولات است و دلیل تفاوت نرخ در بین محصولات مشابه دیگر در بازار به همین علت است.فراموش نکنید پروژه های به اجرا در آمده را الگو قرار دهید و کیفیت و دوام آن را پس از اجرای کار مشاهده نمایید و این نکته را هنگام خرید به یاد داشته باشید هیچ گاه نباید پس از گذشت زمان شکل و وضعیت آن تغییر کند .دوام و عایق مناسبی در برابر آب و هوای مرطوب ، آتش و صدا باشد .
در خریداری تمام اجناس ساختمانی از صرفه جویی بپرهیزید زیرا با خرید جنس های با کیفیت شما به طور نامحسوسی یک سرمایه گذاری بلند مدت انجام داده اید و سالیان سال از از تعمیرات و بازسازی در امان خواهید بود.از آجر هایی با ظاهر خمیده دوری کنید بیش از مقدار استاندارد خمیده بودن محصول نشان دهنده ی پخت آجر در درجه حرارت بسیار پایین است اصطلاحا به این نوع محصولات آجر نپخته می گویند.

سخن آخر :
داشتن اطلاعات کافی در مورد کیفیت آجر یکی از مهم ترین نکات می باشد از این رو ما به شما کمک لازم را در جهت اطلاعات کیفیتی محصولات در اختیارتان گذاشته ایم روش های آزمایش کیفیت به ۱۴ بخش تقسیم می گردد که اصلی ترین آنها آزمایش مقاومتی در برابر آتش و حرارت ، آزمایش جذب رطودر ساخت و تعمیر بنا‌ها و ساختمان های مختلف، اولین موردی که باید بررسی شود، کیفیت و دوام مصالح است. یکی از پرکاربرد‌ترین و ضروری‌ترین مصالح ساختمانی، آجر است. هر چه دوام و کیفیت آجر بیشتر باشد، ساختمان شما نیز به همان نسبت دوام بیشتری دارد. اگر در ساخت و ساز، از آجری که با کوچکترین ضربه یا تغییر حرارتی ترک می‌خورد، استفاده کنید، ممکن است ضرر جبران ناپذیری را متحمل شوید. یکی از راه های تشخیص میزان کیفیت و دوام آجر، آزمایش آجر است.
در این صفحه، قصد داریم شما را با اهمیت آزمایش آجر و روش های مختلف انجام آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید…

آزمایش آجر یا تست آجر چیست؟

یکی از فاکتور هایی که در هنگام باید لحاظ کنید، این است که نتیجه آزمایش آجر مورد نظر شما چگونه بوده است. فرض کنید برای ساختمان خود، می‌خواهید در قسمت نما از استفاده کنید. یکی از گزینه های شما، است. شما باید علاوه بر قیمت، کاربرد محصول و مزایا، از کیفیت آن نیز اطلاع داشته باشید.
کیفیت آجری که در یک کارخانه ساخته می‌شود، با کیفیت آجری که در کارخانه دیگر ساخته می‌شود، متفاوت است. از طرفی، ممکن است تنها یک بار امکان ساخت ساختمان را داشته و برای تعمیر مجدد آن، تا چندین سال بعد، بودجه و امکانات کافی را نداشته باشید. بنابراین، بهتر است آجری را انتخاب کنید که در آزمایش آجر، بهتر از سایرین ظاهر شده است.

? مطالعه بیشتر ?

چرا آزمایش آجر اهمیت دارد؟

هزینه ساختن یک بنا زیاد است. از طرفی، برای ساخت یک بنای مقاوم، می‌بایست مصالح مقاومی ‌به کار برد. با توجه به بودجه ساخت، شرایط اقلیمی‌، وضعیت آب و هوا و زلزله خیز بودن منطقه، می‌توان نوع آجر و انتظاراتی که می‌بایست از آن داشت را تعیین کرد.
هزینه‌ای که شما برای خرید یک نوع آجر از کارخانه خاص می‌پردازید، معمولا تفاوت چندانی با قیمت همان آجر در کارخانه های دیگر ندارد. مسلما ، با قیمت آجر شیل، ، آجر نسوز و متفاوت است. اما شاید کارخانه‌ای، آجری با کیفیت کمتر را به قیمت آجر با کیفیت بالا به فروش می‌رساند. با خرید یک آجر بی کیفیت، نه تنها متحمل ضرر مالی می‌شوید، بلکه ممکن است در آینده، متحمل ضرر جانی شوید.
با انجام آزمایش های مختلف بر روی آجر، می‌توانید متوجه شوید که آیا هزینه ای که برای آن می پردازید، قیمت واقعی آن است یا خیر.

? مطالعه بیشتر ?

انواع آزمایش آجر

به طور کلی، هشت نوع آزمایش اصلی روی آجر انجام می‌شود. هر کدام از این آزمایش‌ها، یکی از جنبه های اصلی آجر را مشخص می‌کنند.
در ادامه، به معرفی انواع آزمایش آجر می‌پردازیم…

۱. آزمایش مقاومت فشاری

آزمایش مقاومت فشاری، آزمایش مکانیکی اندازه گیری حداکثر مقدار فشاری است که یک ماده قبل از شکستن، می‌تواند تحمل کند. قطعه آزمایشی که معمولاً به شکل مکعب، منشور یا استوانه است، بین صفحات پهن فلزی یک دستگاه تست فشرده سازی، بتدریج فشرده می‌شود.
برای اندازه گیری مقاومت فشاری آجر، ۵ عدد آجر هم اندازه که در یک کارگاه تولید شده‌اند را تحت فشار دستگاه قرار می‌دهند. مقدار فشاری که برای شکستن هر آجر لازم است، نوشته شده، و در نهایت، این اعداد جمع و تقسیم بر ۵ می‌شوند. میانگین بدست آمده، به عنوان مقاومت فشاری آن آجر، در نظر گرفته می‌شود.
هر چه مواد استفاده شده در ساخت آجر از کیفیت بالاتری برخوردار باشند، مقاومت آجر بیشتر می‌شود.

? مطالعه بیشتر ?

۲. آزمایش میزان جذب آب

آجرها خشک یا متخلخل هستند. اگر آجر قدرت جذب رطوبت بسیار کمی‌داشته باشد، ملات ضعیف می‌شود و به دلیل ناکافی بودن آب برای واکنش هیدرولیکی سیمان در ملات، اتصال خوبی بین آجر و ملات صورت نمی‌گیرد و مقاومت ساختمان کاهش می‌یابد. همچنین، اگر آجر آب زیادی جذب کند، تأثیرات نامطلوبی بر مقاومت آجر و دوام سازه می‌گذارد. آجرهای متخلخل آب باران زیادی را جذب می‌کنند و باعث ایجاد رطوبت در دیوار می‌شوند. به همین دلایل، میزان جذب آب آجر، از ویژگی های مهم آن است. میزان جذب آب، با آزمایش جذب آب آجرها مشخص می‌شود.
نحوه انجام آزمایش:
· پنج آجر از یک نوع خاص را به صورت تصادفی انتخاب کنید.
· نمونه‌ها را در فر تهویه دار با دمای ۱۰۵ تا ۱۱۵ درجه سانتیگراد خشک کرده تا به جرم ثابت برسند.
· نمونه‌ها را در دمای اتاق سرد کرده و وزن خالص آن‌ها (M1) را ثبت کنید.
· وقتی نمونه‌ها کاملا خشک شدند، آن‌ها را در آب تمیز در دمای اتاق (تقریبا ۲۷ سانتی گراد- با اختلاف ۲ درجه) به مدت ۲۴ ساعت غوطه ور کنید.
· پس از ۲۴ ساعت، نمونه‌ها را از آب خارج کرده و با یک پارچه مرطوب آب را پاک کرده و آن‌ها را وزن کنید.
· ۳ دقیقه پس از برداشتن از آن، وزن ثانویه (M2) را ثبت کنید.
· درصد جذب آب آجر بر جرم آن، پس از غوطه وری ۲۴ ساعته در آب سرد با فرمول زیر محاسبه می‌شود:
)M2-M1)/M1*100
نکته ای که باید رعایت شود:
· در زمان ثبت M1، اگر نمونه در حین لمس کردن گرم است، نباید برای آزمایش استفاده شود. وقتی احساس کردید خنک است آن را آزمایش کنید.
توصیه نتیجه آزمایش به شرح زیر است:
· برای آجرهای درجه یک، نتیجه فرمول بالا نباید بیش از ۱۵ باشد.
· برای آجرهای درجه دو، نتیجه فرمول بالا نباید بیش از ۲۰ باشد.
· برای آجرهای درجه سه، نتیجه فرمول بالا نباید بیش از ۲۵ باشد.
در صورتی که نتیجه آزمایش خارج از محدوده تعیین شده باشد، بهتر است از آن آجر استفاده نکنید؛ زیرا کیفیت آن، با هیچ راه حلی بهتر نمی‌شود.

? مطالعه بیشتر ?

۳. آزمایش شوره زنی

این آزمایش برای بررسی انجام می شود.
· انتهای آجرها را در ظرف قرار دهید. عمق غوطه وری در آب ۲۵ میلی متر است.
· نمونه‌ها را در یک اتاق گرم (۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد) با تهویه مناسب قرار داده و تا زمانی که تمام آب ظرف توسط نمونه‌ها جذب شده و مازاد آب تبخیر شود، صبر کنید.
· روی ظرف حاوی آجر را با استوانه شیشه‌ای مناسب بپوشانید تا تبخیر بیش از حد از ظرف رخ ندهد.
· وقتی آب جذب شد و آجرها خشک به نظر رسیدند، مقدار مشابهی آب در ظرف بگذارید و اجازه دهید مانند قبل تبخیر شود.
· آجرها را بعد از تبخیر دوم از نظر وجود شوره بررسی کرده و نتایج را گزارش دهید.
نتیجه این آزمایش، به صورت شوره زنی “صفر”، “خفیف”، “متوسط”، “سنگین” یا “جدی” گزارش می‌شود.
· صفر: هنگامی ‌که رسوب محسوسی از شوره وجود نداشته باشد.
· خفیف: هنگامی ‌که کمتر از ۱۰ درصد از مساحت آجر در معرض رسوب نازک شوره قرار گرفته است.
· متوسط: هنگامی‌ که رسوب نسبتا سنگین تری دیده شده و کمتر از ۵۰ درصد از سطح آجر را پوشش داده؛ اما بدون پودر کردن یا پوسته پوسته شدن سطح همراه باشد.
· سنگین: هنگامی ‌که رسوب سنگینی از شوره وجود دارد و ۵۰ درصد یا بیشتر از سطح آجر را پوشش می‌دهد؛ اما بدون پودر کردن یا پوسته پوسته شدن سطح همراه است.
· جدی: هنگامی‌ که رسوب سنگینی از نمک همراه با پودر کردن و یا پوسته پوسته شدن سطوح وجود دارد.

۴. آزمایش ضربه

برای انجام این آزمایش، تعدادی آجر انتخاب کرده و آن‌ها را از فاصله یک متری زمین رها می‌کنند. اگر آجر های زیادی بشکنند، به این معنی است که در برابر ضربه مقاومت زیادی ندارند.

۵. آزمایش مقاومت ابعاد

برای انجام این آزمایش، تعدادی نمونه انتخاب کرده و ابعاد، شکل و رنگ آن‌ها را با هم مقایسه می‌کنند. هر چقدر که این معیار‌ها شبیه به هم باشند، به این معنی است که آجر مرغوب‌تر است.

۶. آزمایش صدا

در این آزمایش، صدای برخورد دو آجر یک شکل با همدیگر، بررسی می‌شود. هر چه آجر‌ها مقاوم‌تر باشند، صدای برخوردشان بیشتر شبیه به صدای زنگی است که از برخورد دو قطعه آهن به وجود می‌آید.

? مطالعه بیشتر ?

۷. آزمایش سختی

برای انجام این آزمایش، سطح آجر‌ها را با استفاده از یک جسم سخت، خراش می‌دهند. در صورتی که آجر کیفیت خوبی داشته باشد، نسبت به خراش و ساییدگی مقاوم است و پودر نمی‌شود.

۸. آزمایش ساختار

هرچه ساختار آجر یکدست‌تر باشد و ترک و شکستگی کمتری در آن دیده شود، به این معنی است که کیفیت بهتری دارد. در این آزمایش، آجر را می‌شکنند و بافت درون و بیرون آن را بررسی می‌کنند تا میزان حفره‌ها و ترک های آن را بررسی کنند.

? مطالعه بیشتر ?

سخن پایانی

انتخاب یک آجر مناسب برای ساختمان، در دوام و زیبایی آن تاثیر دارد. برای مشخص کردن کیفیت و دوام آجر، از آزمایش آجر استفاده می‌کنند. برای این کار، می‌توانید چند نمونه از آجر مورد نظرتان را خریداری کرده و جهت انجام آزمایش بر روی آن، به کارگاه یا آزمایشگاه مخصوص مراجعه کنید.
شرکت پیشگامان آژمان تدبیر، با تولید و عرضه انواع آجر در سراسر کشور، در حال خدمت رسانی به شما عزیزان است.
جهت خرید انواع آجر با کیفیت و استعلام قیمت آجر اصفهان ، از شما دعوت می‌کنیم از سایت اصفهان آجر دیدن فرمایید.

بت ، آزمایش ظاهری و آزمایش ضد شوره بودن می باشد

 

دکمه بازگشت به بالا