جامعه و خانوادهکسب و کار ایرانی برتر

چه اطلاعاتی برای روی صفحه برش درج می‌شود؟

از علائم چاپ شده روی صفحه برش چه می دانید؟

از علائم چاپ شده روی صفحه برش در ابزار فروشی آنلاین چه می دانید؟ کمتر کسی وجود دارد فنی باشد و در محل کار، هنرستان، دانشگاه یا حتی در منزل خود حداقل یکبار با دستگاه سنگ فرز کار نکرده باشد. آنچه اینجا می خواهم به آن بپردازم آموزش کار با دستگاه سنگ یا مینی سنگ نیست بلکه هدف توضیحاتی در زمینه صفحه مصرفی آن است. وقتی شما برای تهیه صفحه فیبری ساب یا برش مورد نظر خود به فروشگاه ابزار مراجعه می کنید و از فروشنده می خواهید معمولا دوچیز بیشتر نیست. اولی سایز آن است و دومی جنس آن است و مثلا عامیانه می گوییم لطفا یک صفحه برش خوب مینی سنگ بدهید.

به نقل از فروشگاه اینترنتی ابزار؛ متاسفانه کاربران این دستگاه و یا تامین کننده های کارگاه های صنعتی به یکسری مسائل توجه نمی کنند و آن توضیحات و علائمی است که بر روی این صفحه چاپ شده است.تا آنجایی که مقدور است سعی می گردد تا به آن بپردازیم و این دانسته ها از منابع خارجی جمع آوری شده و ممکن است کامل نباشد.

تاریخ انقضای صفحه:

حتما تعجب کردید و با خود می گویید مگر صفحه برش هم تاریخ مصرف دارد؟ بله این تاریخ بر روی رینگ فلزی حک می گردد. یک صفحه برش تاریخ گذشته می تواند باعث حادثه گردد چرا که یک صفحه برش تشکیل شده است از چندین لایه و چسب و در واقع یک کامپوزیت می باشد و زمان باعث آسیب دیدن لایه های بافتی می شود که احتمال شکستن صفحه در زمان برشکاری بالا می رود.

علائم و شماره های درج شده بر روی صفحه برش:

بنا به نوع استاندارد ساخت، بعضی پارامترها متفاوت می باشند اما در مجموع تمام این شکلها و عدد ها یک چیز را دنبال می کنند.

  1. سرعت
  2. مواد قابل برش
  3. موارد ایمنی در کار

این علامت گواهی ایمنی ساخت بر مبنای استانداردهای مربوطه می باشد

:VE1  برای آسیاب غلتکی مناسب نیست

:VE2  برای برش دست ساز مناسب نیست

:VE3  برای برش خیس مناسب نیست

:VE4  فقط برای مناطق کار بسته استفاده می شود

:VE5  بدون سیستم اگزوز گرد و غبار مناسب نیست

:VE6  مناسب برای سنگ زنی جانبی نیست

:VE8  فقط با پد پشتیبانی استفاده کنید

صفحه برش چیست ؟ و آشنایی بیشتر با انواع صفحه برش

صفحه های برش همانطور که از اسمش مشخص است برای برش و یا ساییدن سطوح به کار گرفته می شود . صفحه ها به تنهایی هیچ کاربردی ندارند و باید به دستگاه هایی مانند دستگاه فرز ، پروفیل بر و … متصل شوند تا بتوانند سطوحی را برش و یا سایش دهند . صفحه ها در استفاده های طولانی مدت باید تعویض شوند زیرا زمانی که از صفحه ها به مدت طولانی برای سایش و برش استفاده کنید متوجه کم شدن قطر صفحه خواهید شد به همین دلیل هر چند وقت یکبار پس از استفاده باید یک صفحه برش سالم و نو خریداری کنید. هنگامی که قصد دارید قطعات سخت مانند آهن، بتن، فلز و سنگ را برش دهید، تنها یک برش‌دهنده‌ی دستی کافی نخواهد بود. استفاده از صفحه‌ برش راه حل ایده‌آلی برای ایجاد برش‌های باکیفیت در طیف گسترده‌ای از مواد سخت است.

دراین مقاله سعی شده شما را با انواع صفحه برش ، کاربرد صفحه برش ، سایز ، ضخامت و جنس صفحه برش بیشتر آشنا کنیم زیرا صفحه ها براساس اندازه ، نوع کاربرد ، ضخامت و جنس به چند دسته تقسیم بندی می شوند وبا توجه به کارایی هایشان طراحی های متفاوتی نیز دارند . صفحه‌ برش به‌عنوان بخشی از ابزارهایی مانند آسیاب زاویه‌ای برای برش مواد سخت و ضخیم استفاده می‌شود. این صفحه‌های مسطح، نازک و گرد از نظر شکل شبیه به DVD یا دیسک‌های فشرده هستند. صفحه‌های برش می‌توانند چوب، بتن، سنگ و انواع فلزات مانند آهن و فولاد را برش دهند.

صفحه برش چگونه استفاده می شود؟

صفحه برش قبل از استفاده، به‌سادگی روی یک آسیاب زاویه‌ای یا یک دستگاه برش ثابت نصب می‌شوند. صفحه‌ها معمولاً هزاران بار در دقیقه می‌چرخند و به همین دلیل می‌توانند سرعت و کارایی عمل برش را افزایش دهند.در استفاده از صفحه‌های برش باید دقت داشته باشید که این صفحه‌ها اصطکاک زیادی ایجاد می‌کنند که منجر به تشکیل دماهای بالا در نقطه‌ی برش می‌شود. اگر یک فرد غیر حرفه‌ای برش را انجام دهد، ممکن است باعث تاب‌برداشتن یا بدشکل‌شدن قطعه در هنگام برش شود. بهترین راه برای جلوگیری از این امر این است که فرایند برش را با دقت انجام دهید. همچنین، استراحت‌های کوتاه هنگام برش می‌تواند از گرم‌ شدن سریع قطعه جلوگیری کند.

اهمیت ضخامت صفحه برش

ضخامت صفحه برش در ایجاد برش‌های دقیق و مناسب نقش مهمی دارد. قاعده‌ی کلی این است که هرچه صفحه برش نازک‌تر باشد، می‌توانید فرایند برش را سریع‌تر و دقیق‌تر انجام دهید. اگر از صفحه‌های نازک‌تر استفاده کنید، می‌توانید مطمئن باشید که دمای نقطه‌ی برش کم‌تر خواهد بود و جرقه‌های کم‌تری تولید می‌شود.

طی سال‌های گذشته، ضخامت استاندارد صفحه‌های برش ۳ میلی‌متر بود. زیرا برای حفظ الزامات ایمنی و ایجاد یک برش کارآمد، صفحه برش باید به اندازه‌ی کافی ضخیم باشد. امروزه، با پیشرفت فناوری، ضخامت صفحه‌های برش به‌طور پیوسته از 3 میلی‌متر به حدود 1 میلی‌متر کاهش یافته است.

ضخامت استاندارد صفحه های برش معمولا 3 میلی متر می باشد.

امروزه انتخاب‌های متنوع‌ تری از صفحه‌های برش در بازار موجود است. این تنوع باعث می‌شود به نتیجه‌ی دلخواهتان در فرایند برش برسید یکی از بهترین صفحه های برش ، صفحه برش مولیتال می باشد و شرکت آن ،  انواع صفحه برش استیل بر در سایزهای مختلف و صفحه سنگ ساب را با کیفیت عالی تولید و با مناسب ترین قیمت عرضه بازار می کند.

اجزای تشکیل دهنده صفحه برش و مواد تشکیل دهنده صفحه سنگ فرز

صفحه‌های برش معمولاً از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود:

  • دانه‌هایی که عمل برش را انجام می‌دهند.
  • پیوندهایی که دانه‌ها را در جای خود نگه می‌دارند.
  • فایبرگلاسی که صفحه برش را تقویت می‌کند.

دانه

دانه‌های صفحه برش ذراتی هستند که عمل برش را انجام می دهند. این دانه‌ها انواع مختلفی دارند. انواع رایج دانه‌های درون صفحه برش شامل سرامیک اکسید آلومینیوم، اکسید آلومینیوم و زیرکونیوم، اکسید آلومینیوم و کاربید سیلیکون است که مواد تشکیل دهنده صفحه سنگ فرز را تشکیل می دهند.

دانه های صفحه برش ذراتی هستند که عمل برش را انجام می دهند و از ذرات کاربیدسیلیکون و اکسید الومینیوم ساخته می شوند

سرامیک اکسید آلومینیوم: آلومینیوم سرامیکی در برش قطعاتی مانند فولاد، فولاد ضد زنگ، تیتانیوم و فولاد زرهی عملکرد فوق العاده‌ای دارد. در صورت استفاده و نگهداری مناسب، طول عمر بالایی دارد و نتیجه‌ی بسیار خوبی در برش ارائه می‌دهد.

اکسید آلومینیوم و زیرکونیوم: اکسید آلومینیوم و زیرکونیوم برش بهتری را برای فولاد، آهن و سایر فلزات فراهم می‌کند و برای برش ریل و سایر کاربردهای سنگین ایده‌آل است. فرایند برش با صفحه برش‌ حاوی این نوع دانه بسیار سریع است. همچنین عمر طولانی دارد و فشار‌های شدید را تحمل می‌کند.

اکسید آلومینیوم: اکسید آلومینیوم یکی از رایج‌ترین دانه‌های ساینده است. سرعت برش اولیه‌ی بالایی دارد و برش یکنواختی را برای فولاد و سایر فلزات فراهم می‌کند.

کاربید سیلیکون: کاربید سیلیکون یک دانه‌ی بسیار سخت است که برش‌های بسیار تیز و سریع ایجاد می‌کند. اما شکننده است و به سختی دانه‌های دیگر نیست.

کاربید سیلیکون دانه بسیار سخت است که برای برش های سریع استفاده می شود

پیوند صفحه برش

پیوند صفحه برش ماده‌ای است که دانه‌های ساینده را در جای خود نگه می‌دارد. درجه‌ی سختی یک صفحه معمولاً بر روی آن درج شده است. درجه نشان‌دهنده‌ی سختی خود دانه‌های ساینده نیست، بلکه نشان‌دهنده‌ی سختی پیوندی است که آن‌ها را در جای خود نگه می دارد.

به‌طور کلی، در شرایط یکسان، هرچه اتصال دانه‌های یک صفحه برش سخت‌تر باشد به این معناست که صفحه طول عمر بیش‌تری خواهد داشت. البته، دانه‌هایی با اتصال نرم‌تر مزایای به‌خصوصی دارند. برای مثال، در پیوندهای نرم دانه‌ها سریع‌تر می‌ریزند تا برش سریع‌تری ایجاد کنند. در حالی که اگر اتصال دانه‌ها محکم‌تر باشد، ممکن است دانه‌ها را پس از فرسوده‌شدن در جای خود باقی بمانند.

یکی از پیوندهایی که معمولاً برای اتصال دانه‌های ساینده در صفحه برش استفاده می‌شود رزینوئید است. پیوندهای رزینوئیدی حاوی ترکیبات آلی هستند. آن‌ها نسبت به سایر انواع پیوندها مقاومت ضربه‌ای بهتری دارند و می‌توانند در سرعت‌های بالا مقاومت کنند.. پیوندهای رزینی مقاومت بیش‌تری در برابر رطوبت و گرما دارند.

فایبرگلاس

صفحه‌های برش حاوی فایبرگلاس هستند که باعث تقویت عملکرد صفحه برش می‌شود. استفاده از یک لایه فایبرگلاس در ساختار صفحه برش، باعث بالارفتن سرعت برش و در عین حال کاهش احتمال تاب‌برداشتن قطعه‌ی در حال برش می‌شود. تقویت‌کننده‌های دوگانه و سه‌گانه از چندین لایه‌ی فایبرگلاس برای ارائه پشتیبانی بیش‌تر در برش‌های صنعتی با لرزش بالا استفاده می‌شوند.

 

منبع : klium.com

دکمه بازگشت به بالا