عمومی

۶۸۰ دهیاری در استان قزوین فعال هستند – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

لیلا غریب در گفتگو با خبرنگار آنلاین که در حاشیه همایش دهیاران استان قزوین انجام شد اظهار کرد: سال گذشته با جذب حداکثری قیر رایگان با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۷۰۰ هزار متر مربع از معابر روستاهای استان قزوین آسفالت شد.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین ادامه داد: به منظور محرومیت زدایی و توزیع عادلانه امکانات پیش بینی امسال ما این است که این رقم به ۲ برابر افزایش یابد.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۶۸۰ دهیاری در استان قزوین فعال هستند که در آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۵۰ روستا نیز واجد ایجاد دهیاری شناخته شده‌اند و سال گذشته شاهد افزوده شدن این تعداد به جمع دهیاری‌های استان بودیم.

این مسؤول گفت: ۷۲ دهیاری با جمعیت تحت پوشش بالای هزار نفر در استان قزوین دایر هستند که براساس قانون فعالیت دهیاران باید تمام وقت باشد و سایر دهیاری‌ها نیز کمتر از هزار نفر جمعیت دارند و فعالیت دهیاران آنها پاره وقت محسوب می‌شود.

غریب با اشاره به وظایف دهیاری‌ها عنوان کرد: کنترل ساخت و سازها، حفظ اموال عمومی روستا، ترغیب مردم به امور توسعه روستا، پیگیری مسائل و مشکلات روستاها در حوزه‌های مختلف، بهبود محیط زیست روستا، اجرای مصوبات شورا و همکاری با ادارات و نهادهای امنیتی از جمله این وظایف به شمار می‌رود.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین مطرح کرد: هم اکنون ۸۰ نیروی متخصص با استقرار در بخشداری‌های استان قزوین در امور فنی و اجرایی دهیاری‌ها کمک حال دهیاران هستند و با مجوز سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ۱۵۰ نفر به این جمع افزوده می‌شوند.

غریب بیان کرد: دهیار بودن به معنای کار کارمندی انجام دادن نیست بلکه پذیرش یک مسؤولیت سنگین است، هرکس در نظام مقدس جمهوری اسلامی مسؤولیتی را بپذیرد باید خود را در قبال مردم پاسخگو بداند بنابراین انتظار می‌رود دهیاران با تجهیز خود به علم و عمل کیفیت خدمات رسانی به روستاییان را افزایش دهند.

وی در خاتمه یادآور شد: نگاه دفتر امور روستایی جبران عقب افتادگی‌ها، توزیع عادلانه امکانات به روستایان و شفافیت در پیشبرد امور و کارها و حرکت برای توسعه هرچه بیشتر روستاها است.

دکمه بازگشت به بالا