سلامت و دانش

کاهش کلسترول با داروی جدید

ترندونی/ خراسان رضوی یک تیم تحقیقاتی دارویی با مولکول کوچک معرفی کرده اند که کلسترول را تا 70 درصد در مدل های حیوانی کاهش می دهد.

به گفته ScienceDaily، پس از استاتین ها، دسته بعدی داروهای کنترل کننده کلسترول، مهارکننده های پروپروتئین سوبتیلیسین/تبدیل کننده کسین نوع 9 (PCSK9) هستند. این مواد در کمک به بدن برای حذف کلسترول اضافی از خون بسیار موثر هستند، اما بر خلاف استاتین ها که داروهای خوراکی هستند، مهارکننده های PCSK9 را فقط می توان به صورت تزریقی که مانعی برای استفاده از آنها است، تزریق کرد.

اکنون، تحقیقات جدید محققان بیمارستان های دانشگاهی (UH) و دانشکده پزشکی دانشگاه کیس وسترن رزرو، دارویی خوراکی ساخته شده از یک مولکول کوچک را توصیف می کند که سطح PCSK9 را کاهش می دهد و کلسترول را تا 70 درصد در مدل های حیوانی کاهش می دهد. این یافته ها یک استراتژی ناشناخته قبلی را برای کنترل کلسترول نشان می دهد و همچنین ممکن است پیامدهایی برای درمان سرطان داشته باشد.

جاناتان اس. استاملر، محقق ارشد و استاد برجسته نوآوری قلب و عروق و استاد پزشکی و بیوشیمی در دانشکده پزشکی کیس وسترن رزرو می‌گوید: «کاهش کلسترول یکی از مهم‌ترین درمان‌ها برای افزایش طول عمر و محافظت از افراد در برابر بیماری‌های قلبی است». هنوز هم علت اصلی مرگ و میر در جهان غرب است.

استاملر گفت: تاکنون استاتین ها فقط کلسترول را کاهش می دهند، اما این دسته از داروها هستند که فکر می کنیم روش جدیدی برای کاهش کلسترول است. رویکردی جدید برای هدف قرار دادن PCSK9.

نتایج تحقیق

مرکز تنظیم کلسترول گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) است که بر روی سطح سلول های کبدی قرار دارند و کلسترول را از خون حذف می کنند و در نتیجه غلظت سرم را کاهش می دهند. PCSK9 تعداد گیرنده‌های لیپوپروتئین با چگالی کم را در خون کنترل می‌کند و سیگنال تخریب را نشان می‌دهد. بنابراین، عواملی که PCSK9 را مهار می کنند، تعداد گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم را افزایش می دهند و کلسترول را حذف می کنند.

اکسید نیتریک مولکولی است که با باز کردن رگ های خونی از حملات قلبی جلوگیری می کند. در این مطالعه جدید، استاملر و همکارانش نشان دادند که اکسید نیتریک همچنین می تواند PCSK9 را هدف قرار داده و آن را مهار کند. بنابراین، کلسترول را کاهش می دهد. آنها دارویی با مولکول کوچک را شناسایی کردند که غیرفعال شدن PCSK9 توسط اکسید نیتریک را تقویت می کند. موش های تحت درمان با این دارو 70 درصد کاهش کلسترول LDL داشتند.

بدون کلسترول به سرطان

علاوه بر تأثیر بر متابولیسم کلسترول، این یافته ها ممکن است پیامدهایی برای بیماران سرطانی داشته باشد، زیرا شواهد جدید نشان می دهد که هدف قرار دادن PCSK9 ممکن است اثربخشی ایمنی درمان های سرطان را بهبود بخشد.

استاملر گفت که PCSK9 نه تنها گیرنده های LDL را برای تخریب هدف قرار می دهد، بلکه باعث تجزیه MHC1 (مجموعه سازگاری بافتی اصلی، یک مولکول پروتئین موجود در غشای سلول های مختلف بدن) روی لنفوسیت ها می شود که برای شناسایی سلول های سرطانی استفاده می شود.

PCSK9 به طور موثری از شناسایی سلول های سرطانی توسط لنفوسیت ها جلوگیری می کند. بنابراین اگر PCSK9 را مهار کنید، می توانید کنترل سرطان را در بدن افزایش دهید. شاید روزی فرصتی برای استفاده از این داروهای جدید برای این نیاز فراهم شود.

یافته های این مطالعه در مجله Cell Reports منتشر شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا