اقتصادی

چه تعداد سیم‌کارت به نام شما است؟

با توجه به اینکه هر خط یا سایر خدمات ارتباطی تحت نام مشترک، مسئولیت و عواقب استفاده نادرست را متوجه کاربر می‌کند و مسئولیت هرگونه استفاده نادرست از تجهیزات مخابراتی و امتیازاتی که بر خلاف مقررات قانونی اعطا می‌شود، بر عهده مالک واقعی آن است. به منظور جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی، طرح احراز هویت سیم کارت در وزارت حمل و نقل پیگیری شد.

به گزارش ترندونی، پدیده سیم کارت های تقلبی و ناقص یا همان سیم کارت های بدون هویت در سال های اخیر مشکلات زیادی را به همراه داشته است که منجر به فعالیت های مجرمانه از جمله کلاهبرداری یا حتی قتل و از سوی دیگر قاچاق ترافیک شده است. از طریق این سیم کارت ها و حجم این قاچاق نیز بسیار بالا اعلام شد. در نهایت این مسائل باعث شد تا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وارد این موضوع شود.

اختلاف احتمالی بین تعداد ردیف های اعلام شده و تعداد مورد انتظار می تواند به دو دلیل باشد. اگر تعداد سیم کارت های اعلام شده کمتر از حد انتظار شما باشد به این معنی است که برخی از سیم کارت هایی که دارید به نام شما ثبت نشده است یا برخی از خطوطی که دارید کد ملی یا کد ملی ثبت شده در اطلاعات هویتی کد نادرست است در جایی که احتمال قطع شدن این خطوط توسط اپراتورها وجود دارد.

اگر تعداد سیم کارت های منتشر شده بیشتر از حد انتظار باشد، به این معنی است که تمام یا برخی از خطوط شما بدون رعایت قوانین و مقررات تغییر نام به دیگران اختصاص یافته است یا برخی از سیم کارت ها به نام شما و البته بدون. اطلاع رسانی به کاربر در پایگاه داده اپراتورها ثبت می شوند.

بر این اساس طرح ساماندهی سیم کارت های ناشناس در سال 1392 کلید خورد. در وسط اجرای فاز اول. در مرحله اول کد ملی و اطلاعات هویتی دارندگان سیم کارت از طریق سامانه اپراتورها اخذ شد. در این مرحله بود که افراد دارای 15 تا 37 هزار سیم کارت شناسایی شدند. ظاهراً این مرحله به طور کامل اجرا می شود، به عبارت دیگر سیم کارتی در کشور بدون اطلاعات مالک وجود ندارد.

فاز دوم این طرح افرادی را تحت پوشش قرار داد که بیش از 10 سیم کارت به نام خود داشتند. با توجه به اینکه اشخاص حقیقی قانوناً نمی توانند بیش از 10 سیم کارت داشته باشند، در مرحله دوم اجرای طرح ساماندهی سیم کارت ها بدون اطلاعات مشخص، پیامکی برای کلیه مشترکان این سیم کارت ها ارسال شد که سیم کارت های فعال را به آنها اطلاع می داد. . نیاز دارند، با اشاره به امور مشترک اپراتورشان، با این حال، دیوان عدالت اداری رای صادر کرد مبنی بر اینکه حق مالکیت کسانی که قبلا بیش از 10 سیم کارت داشته اند قابل مخدوش نیست. بنابراین اجرای آن به شهریور ماه موکول شد.

در دولت گذشته تاکید بر احراز هویت سیم کارت بود، «در اجرای طرح احراز هویت سیم کارت تلفن همراه، شرایط به گونه ای آزمایش شده است که برای مردم مزاحمت ایجاد نکند». در نهایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پس از اتمام کار طراحی و انتقال بانک اطلاعاتی، اقدام به توسعه سامانه اپراتورهای تلفن همراه برای انتقال سیم کارت و کلیه خدمات به مشترکان با احراز هویت و جلوگیری از سوء استفاده از اسناد و مدارک مردم کرد.

همچنین در سال 2014 ماه اکتبر پرتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی استعلام تعداد خطوط مشترکان تلفن همراه به نام افراد را آغاز کرده است. تمامی مشترکین می توانند با مراجعه به درگاه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در قسمت خدمات الکترونیکی و یا آدرس اینترنتی mobilecount.cra.ir به این سامانه دسترسی پیدا کرده و از تعداد سیم کارت های ثبت شده با کد ملی خود مطلع شوند.

در این سامانه، کلیه مشترکین چهار اپراتور ملی که دارای حداقل یک سیم کارت به نام خود با یک اپراتور هستند و کد ملی آنها به درستی در بانک اطلاعاتی اپراتور صادرکننده سیم کارت ثبت شده است، می توانند از تعداد خطوط تعیین شده در نام آنها. هر یک از اپراتورها باید از ثبت نام کنندگان فوق مطلع شوند.

علاوه بر استفاده از سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، کاربران می توانند با ارسال کد ملی صاحب خط به یکی از شماره های 3000150 و 3000504901 از طریق یکی از خطوط تحت مالکیت خود نسبت به استعلام تعداد خطوط ثبت شده به نام خود اقدام کنند.

این سرویس فقط برای افراد حقیقی که حداقل یک سیم کارت در یکی از چهار اپراتور دارند در دسترس است. به این ترتیب مشترکان تلفن همراه باید کد ملی و شماره تلفن همراه خود را در این سامانه وارد کنند. پس از ثبت اطلاعات، پیامکی حاوی تعداد سیم کارت های ثبت شده با کد ملی متقاضی در هر اپراتور تلفن همراه برای آنها ارسال می شود.

هر مشترک تنها یک بار در بازه زمانی 10 روزه می تواند تعداد خطوط را از این سامانه استعلام کند. همچنین اگر بیش از 10 روز از آخرین درخواست شما گذشته است، اما درخواست شما انجام نشد، می توانید موضوع را با مدیر سیستم خود در میان بگذارید. پس از وارد کردن اطلاعات اولیه کد رهگیری به شما داده می شود و سپس پیامکی حاوی تعداد سیم کارت های هر اپراتور برای شما ارسال می شود.

مشترکین تلفن همراهی که متوجه مغایرت تعداد خطوط ثبت شده به نام خود می شوند، می توانند برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی، شخصاً با واحد خدمات مشترکین اپراتور تماس گرفته و با ارائه کارت ملی کلیه خطوط فعال به نام خود که ممکن است به نام آنها باشد، بدون هیچ گونه سوء استفاده ای. اطلاع مشترک، ثبت نام، مطلع شدن و انجام اقدامات لازم جهت قطع سیم کارت. همچنین اعلام شد با اجرای این طرح و استقرار سامانه استعلام میلیون ها سیم کارت ناشناس یا ناقص شناسایی و مورد رسیدگی قرار گرفت.

هر نفر چند سیم کارت می تواند بخرد؟

طبق مقررات، هر شخص حقیقی در مجموع از تمامی اپراتورهای تلفن همراه می تواند حداکثر 10 سیم کارت فعال به نام خود داشته باشید. اتباع غیرایرانی با داشتن مدارک شناسایی معتبر شامل گذرنامه، کارت پناهندگی، کارت اجازه اقامت (آمیش)، کارت شناسایی و کارت سبز می‌توانند همزمان حداکثر سه سیم‌کارت فعال از تمامی اپراتورهای تلفن همراه داشته باشند. اشخاص حقوقی مانند شرکت ها سیم کارت های فعال را به نام خود محدود نمی کنند.

این در حالی است که موبایل دولت سال گذشته اعلام کرد خدماتی مانند استعلام گواهی تحصیلی، پیگیری پست، پرداخت قبوض و تعداد خطوط تلفن ثابت و تلفن همراه قابل دسترسی است و اخیراً سامانه برداشت سیم کارت در سامانه تلفن همراه دولت یکپارچه شده است.

با سیستم دولت همراه، مردم می توانند به جای مراجعه حضوری برای دریافت خدمات دولتی، در هر زمان و مکان درخواست این خدمات را داشته باشند. همچنین مهم ترین دستاوردهای دولت رسیدگی به چالش های آلودگی هوا، اشتغال، حفاظت از محیط زیست، حقوق شهروندی و بهره وری است. دولت همراه یکی از ابزارهای بسیج منابع موجود و شکل دادن به اقتصاد است.

مجید حقی، معاون پست، ارتباطات و امور فناوری اطلاعات رگولاتوری از ادغام سامانه محرومیت از سیم کارت به سامانه دولت همراه از سال 1400 خبر داد. اوایل شهریورماه گفت: با توجه به توسعه دولت الکترونیک و هماهنگی بین سازمان نظارتی و سازمان فناوری اطلاعات ایران. کلیه مشترکینی که قصد ابطال مالکیت سیم کارت خود را دارند، جدای از نرم افزار مدیریت اپراتور مورد نظر خود، می توانند با تماس با سامانه دولتی به نشانی https://mob.gov.ir، امتیاز سیم کارت مورد نظر خود را لغو و آن را بازیابی کنند. از مالکیت آنها

از فوریه 2019، با اطلاع رگولاتور، امکان لغو مالکیت سیم کارت در برنامه های اپراتورهای تلفن همراه (MNO) و اپراتورهای مجازی (MVNO) فراهم شده است. علاوه بر سامانه دولت همراه، مشترکین می توانند از اپلیکیشن my mci در اپراتورهای تلفن همراه، اپلیکیشن ایرانسل ایرانسل، اپلیکیشن رایتل رایتل و پورتال یا اپلیکیشن See استفاده کنند. اپراتور مجازی” (MVNO).

بنابراین اپراتورها پس از دریافت درخواست قطع مالکیت مشترک، بررسی سیستماتیک و احراز هویت را با ارسال رمز یکبار مصرف (OTP) برای مشترک آغاز می کنند و در صورتی که مالکیت سیم کارت با اطلاعات سیم کارت مطابقت داشته باشد. . متقاضی، درخواست لغو حق مالکیت می شود. خواهد بود مشترکین برای اطلاع از سیم کارت های ثبت شده به نام خود می توانند به پورتال نظارتی www.cra.ir در قسمت حقوق کاربر مراجعه کرده و درخواست خدمات مشترکین را وارد کنند. منو یا https://mobilecount.cra.ir و اطلاع از کلیه خدمات و شماره های اختصاصی و اپراتورهای مرتبط.

پیمان قره داغی، مدیرکل نظارت بر حمایت از حقوق مصرف کنندگان نیز اخیرا اعلام کرده است از 25 اردیبهشت ماه سال جاری برای هر فرد یک پیامک اعلان با ماسک CRA.ir ارسال می‌شود تا تعداد سیم‌کارت‌های به نام افراد را مطلع کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا