عمومیکسب و کار ایرانی برتر

چه بخوریم تا بواسیر از بین برود

بسیاری از مبتلایان به بیماری بواسیر حتماً شنیده‌اند که نقش تغذیه در بهبود این بیماری بسیار مهم است. تغذیه نه‌تنها می‌تواند باعث بهبود بیماری بواسیر در مراحل ابتدایی شود؛ بلکه پس از درمان نیز نقش مهمی در مراقبت‌های پس از جراحی و لیزر بواسیر دارد. همواره توصیه می‌شود افراد مبتلا به بواسیر از مواد غذایی حاوی فیبر و آب، بسیار استفاده کنند. شاید این توصیه برای همه افراد آشنا باشد؛ اما اینکه مواد غذایی حاوی فیبر چه نوع مواد غذایی هستند شاید برای بسیاری مبهم باشد. اگر شما نیز به دنبال تغذیه‌ای هستید که بتواند باعث ازبین‌رفتن بواسیر شما بشود در مقاله امروز با ما همراه شوید تا موضوع چه بخوریم تا بواسیر از بین برود را بررسی کنیم.


مواد غذایی مؤثر برای درمان بواسیر یا هموروئید 

شاید برای بسیاری از افراد سؤال باشد که چرا تغذیه می‌تواند بر درمان بواسیر یا هموروئید اثر بگذارد!؟ در جواب این سؤال باید گفت یکی از دلایل بسیار مهم در ابتلای افراد به بیماری بواسیر مشکل یبوست است. همان‌طور که می‌دانید بیماری بواسیر به التهاب، تورم و کشیدگی رگ‌های ناحیه مقعد و انتهای راست‌روده گفته می‌شود. زمانی که فرد به یبوست مداوم و مزمن مبتلا باشد در نتیجه آن می‌تواند به بواسیر دچار شود. مشکل یبوست باعث سفت‌وسخت شدن مدفوع می‌گردد. زمانی که مدفوع سفت و خشک در حال عبور از انتها و دریچه مقعد است می‌تواند به عروق و رگ‌های این ناحیه آسیب برساند و در نهایت باعث بیماری بواسیر شود.

با توجه به موارد فوق به افرادی که دچار بیماری یبوست خفیف هستند توصیه می‌شود در رژیم غذایی خود تغییراتی را ایجاد کنند. البته باید دانست روش‌هایی همچون خوردن مواد غذایی مفید برای درمان بواسیر تنها به افرادی توصیه می‌شود که دچار بواسیر خفیف هستند.
بواسیر به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می‌شود و زمانی که شدت یابد روش‌هایی همچون خوردن مواد غذایی مؤثر برای بواسیر، نقشی در درمان آنها ندارد و تنها جراحی و می‌تواند جوابگو باشد.


چرا مواد غذایی فیبردار به درمان بواسیر کمک می‌کنند؟

فیبر غذایی نوعی کربوهیدرات است که پایه گیاهی دارد. این ماده غذایی بر خلاف سایر کربوهیدرات‌ها در بدن هضم و جذب نمی‌شود و در دستگاه گوارش به تنظیم عملکرد آن کمک می‌کند. مصرف مواد غذایی حاوی فیبر نه‌تنها برای جلوگیری و توصیه می‌شوند بلکه این ماده در تنظیم قند خون، کنترل کلسترول، تنظیم فعالیت روده، کاهش وزن و بسیاری موارد دیگر مؤثر است.


انواع فیبر غذایی

فیبر غذایی به‌صورت کلی به دو نوع زیر تقسیم می‌شود:

 • فیبر محلول: این فیبر قابل‌حل شدن در آب است و با جذب آب، حالتی ژله‌ مانند پیدا می‌کند. فیبر محلول حاوی صمغ، پکتین و موسیلاژ است و نقش مهمی در کاهش کلسترول و گلوکز خون دارد. این فیبر در مواد غذایی همچون جو، سبوس جو، دانه‌ها، نخود، عدس و برخی میوه‌ها و سبزی‌ها یافت می‌شود.
 • فیبر نامحلول: این فیبر قادر است مقدار زیادی آب را به خود جذب کند و با این خاصیت باعث افزایش سرعت عبور مدفوع از دستگاه گوارش می‌شود. همچنین با افزایش‌دادن حجم مدفوع در جلوگیری از یبوست بسیار مؤثر است.

بدن انسان به چه میزان فیبر نیاز دارد؟

انجمن قلب آمریکا معتقد است میزان فیبر غذایی باید چیزی در حدود2000 کالری و یا 250 گرم باشد؛ هرچند نیاز روزانه بدن با توجه به سن و جنسیت می‌تواند این میزان را تغییر دهد. به طور مثال کودکان در سنین بین 1 تا 18 سال، به 14 تا 31 گرم فیبر در طول روز نیاز دارند، مردان در زیر50 سال به 30 تا 38 گرم فیبر، و زنان زیر 50  سال به 21 تا 25 گرم فیبر به‌صورت روزانه نیازمندند.


میوه‌های حاوی فیبر

برخی از میوه‌ها به نسبت میوه‌های دیگر حاوی مقدار بیشتری فیبر هستند که تعدادی از آنها به شرح زیرند:

 • نارگیل
 • تمشک
 • انجیر
 • آووکادو
 • توت


سبزی‌های حاوی فیبر

اگر به دنبال سبزی‌های حاوی فیبر می‌گردید می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:

 • فلفل‌دلمه‌ای
 • کلم
 • کاهو
 • سیب‌زمینی
 • اسفناج
 • شلغم
 • شوید


غلات حاوی فیبر

 • سبوس جو دوسر
 • لوبیاقرمز
 • عدس
 • لوبیاسفید
 • نخود

فواید فیبر مواد غذایی در جلوگیری و درمان بیماری بواسیر

همان‌طور که گفته شد فیبر با تنظیم عملکرد دستگاه گوارش می‌تواند در جلوگیری و درمان بواسیر مؤثر باشد. ازآنجاکه فیبر قابلیت هضم‌شدن و جذب‌شدن را ندارد در روده جمع می‌شود و آب زیادی را به خود جذب می‌کند؛ همچنین با افزایش‌دادن حجم مدفوع باعث می‌شود که مدفوع با حجم بیشتر اما به شکل نرم‌تر از دستگاه گوارش عبور کند. این ویژگی‌های کمک می‌کنند تا در هنگام خروج از مقعد این ناحیه دچار مشکلاتی همچون بواسیر و یا بیماری‌های دیگر مانند شقاق نشود. به همین دلیل است که بسیار تأکید می‌شود برای درمان بواسیر از مواد غذایی حاوی فیبر استفاده شود.


نقش مصرف آب و نوشیدنی‌های دیگر در درمان بواسیر

پس از داشتن یک رژیم غذایی پر فیبر، نوشیدن آب و مایعات همواره توسط پزشکان توصیه می‌شود. زمانی که بدن آب کافی در اختیار داشته باشد مدفوع نرم‌تر می‌شود و دفع راحت‌تر صورت می‌گیرد و به‌این‌ترتیب از بیماری یبوست جلوگیری می‌شود. طبق توصیه دانشمندان نوشیدن 8 تا 10 لیوان آب در طول روز واجب است و در کنار آن شما می‌توانید از آبمیوه‌های طبیعی و نوشیدنی‌های غیرالکلی برای تأمین آب بدن خود استفاده کنید.


نقش خوراکی‌های حاوی مواد معدنی در درمان هموروئید

شاید جالب باشد که بدانید برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌توانند به درمان هموروئید کمک کنند. این ویتامین‌ها و مواد معدنی به شرح زیر هستند:

 • ویتامین C: ازآنجایی‌که ویتامین C خاصیت ضدالتهابی دارد می‌تواند در برطرف‌کردن علائم بیماری بواسیر مؤثر باشد.
 • ویتامین K: این ویتامین خواص ضد انعقادی دارد و می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به بواسیر نقش مهمی ایفا کند.
 • منیزیم: این ماده معدنی نقش مهمی در حفظ آب در بدن دارد و باعث نرم‌شدن مدفوع می‌شود.

نقش ملین‌های طبیعی و دارویی در درمان هموروئید

ملین‌ها به موادی گفته می‌شوند که از بروز یبوست در بدن جلوگیری می‌کنند. برخی از ملین‌ها دارویی هستند و برخی طبیعی. از جمله ملین‌های طبیعی می‌توان به «اسفرزه» و «پسلیوم» اشاره کرد. باید توجه داشت زیاده‌روی در مصرف ملین می‌تواند نقش معکوس در بدن داشته باشد و به همین دلیل رعایت تعادل در مصرف آن بسیار مهم است.


غذاهای مضر برای بواسیر یا هموروئید

حال که با غذاهای مفید در پیشگیری و درمان بواسیر آشنا شدید باید بدانید کدام مواد غذایی می‌توانند باعث بروز بواسیر در افراد شوند و یا علائم بیماری را تشدید کنند. این مواد غذایی به شرح زیر هستند:


غذاهای فست‌فود

غذاهای فست‌فود نقش مهمی در بروز یبوست، اسهال و حساسیت‌های گوارشی دارند و باید مصرف آنها را محدود کرد.


غذاهای فراوری شده

این غذاها سدیم بالایی دارند و می‌توانند باعث نفخ و یبوست شوند و در نهایت بواسیر را در پی داشته باشند.


نوشیدنی‌های الکلی

این نوشیدنی‌ها می‌توانند باعث خشک‌شدن مدفوع و یبوست فرد شوند و در نهایت عامل بواسیر باشند.


کلام پایانی

در جواب این سؤال که چه بخوریم تا بواسیر از بین برود؟ باید گفت درمان بواسیر تنها در مراحل خفیف آن با رعایت یک تغذیه متعادل و پر فیبر می‌تواند ممکن باشد. افرادی که به بواسیر شدید مبتلا هستند تنها راه درمان آنها جراحی و یا لیزر بواسیر است. مواد غذایی مؤثر در پیشگیری و درمان بواسیر، مواد غذایی پر فیبر هستند که می‌توانند باعث جذب آب در روده و افزایش حجم و نرمی مدفوع شوند. این ویژگی‌ها با جلوگیری از بروز یبوست، از بواسیر جلوگیری می‌کند وآنچه باید در این مقاله بخوانید

بهترین میوه برای درمان بواسیر آنهایی هستند که  دشمن بواسیر بوده و دارای فیبر بالایی بوده و ارزش غذایی بیشتری دارند .ما به شما یاد میدهیم که :چه بخوریم تا بواسیر از بین برود. یا به عبارتی چه غذاهایی برای بواسیر مفید است.

آیا می دانید به طور میانگین هر کسی روزانه  به ۳۰گرم فیبر نیاز دارد ؟ یعنی به اندازه وزن ۱۱تا پرتقال. آیا می دانید کمبود مصرف فیبر و یا با افزایش مصرف ناگهانی و یکباره آن، عامل اصلی اختلالات گوارشی مانند یبوست و اسهال و یا سندروم روده تحریک پذیر است؟

این مقاله چه اطلاعاتی به شما میدهد ؟

 • با جدول ارزش غذایی مقدار فیبر هریک از میوه ها و خوراکی ها آشنا می شوید .
 • با غذاهای پرو بیوتیک و اهمیت آنها برای بدن و رفع ناراحتی های مقعد آشنا می شوید .
 • یاد می گیرید که چگونه با اصلاح شیوه زندگی خود علائم بیماری هموروئید یا شقاق را کاهش دهید.

باید توجه کنید که عدم رعایت همین چند نکته ساده تا ۹۰%دلیل اصلی عود مجدد بواسیر و شقاق بوده است.که گاهی ممکن است نیاز به عمل جراحی بواسیر باشد.

یک مثال از اهمیت بهترین خوراکی ها  برای درمان بواسیر :

در چند سال اخیر ما با بیماران زیادی سروکار داشتیم اما وضعیت یکی از آنها در بندر انزلی  از همه قابل توجه تر بود.

این بیمار در دو نوبت از پکیج های درمانی مرسی درمان استفاده کرده بود، اما هر بار که تماس می گرفت اظهار یاس و نا امیدی می کرد، و خودمان هم تقریبا مستاصل شده بودیم.

تصمیم گرفتیم که آنالیز و تحلیل دقیق تری از سبک زندگی  و الگوی غذایی بیمار عزیزمان داشته باشیم.

که متوجه شدیم ایشان در طی روز و به دفعات زیاد اقدام به نوشیدن قهوه می کنند، همین امر باعث شده بود که درمان نامبرده به تعویق بیفتد.

شاید بپرسید چرا؟

تا پایان مقاله با من همراه باشید خواهید فهمید !

 دشمن بواسیر چه بخوریم تا بواسیر از بین برود

فیبرها دشمن اصلی بواسیر هستند. که در مواد غذایی زیر یافت می شوند:

نخود، لوبیا قرمز، عدس و لپه

اسفناج، کلم بروکلی، ذرت، هویج، کنگر فرنگی و هویج پخار پز شده

پرتقال، گلابی، آووکادو، توت فرنگی و موز

در میان درمان های دارویی، داروهای گیاهی آنوسل، و پودر پاپرینای مراکشی به عنوان بهترین آنتی هموروئید و دشمن بواسیر شناخته شده اند. و در بین پمادهای موضعی، مرهم گیاهی رینا پلاس و پماد موضعی رینای سیاه با بهترین عملکرد در خط اول درمان هموروئید  و دشمن بواسیر هستند. در بین مواد غذایی فیبرها به عنوان ملین های طبیعی دشمن درجه یک بواسیر هستند.

در جدول زیر ارزش غذایی فیبر میوه هایی که به صورت عموم در دسترس همه قراردارد درج کردیم. می توانید نسبت به مقدار فیبری که هر میوه دارد بهترین آنرا برای خودتان انتخاب کنید و تنوع مختلفی به وعده های غذایی خود بدهید . مثلا ۲عدد پرتقال بعد از وعده صبحانه میل کنید ،۲عدد گلابی حدود ساعت ۱۰صبح، ۲عدد موز ساعت ۱۲ظهر ،و…ساعت  خوردن میوه ها را متفاوت کنید.

چند ریز میوه هستند که بهترین عملکرد از لحاظ دارا بودن فیبر و کاهش التهاب در بدن دارند، در هر فصلی از سال از این خوراکی ها استفاده کنید.

در پاسخ به سوال چه بخوریم تا بواسیر از بین برود انواع توت ،گیلاس ،تمشک ،زغال اخته و بلوبری بسیار مفید است.  حداقل هر هفته ۲ تا کمپوت گیلاس بخورید.

.

✅نام میوه شاخص ✅میزان فیبر در ۱۰۰گرم
سیب هر ۱۰۰گرم سیب ۲.۵گرم فیبر دارد
گلابی هر ۱۰۰گرم گلابی ۳.۱گرم فیبر دارد
گیلاس ۱.۶۰گرم
انگور ۲گرم
انجیر ۲.۹گرم
هویج ۳گرم
آلو ۲گرم
تمشک ۶.۵۰گرم فیبر دارد
توت فرنگی ۲گرم
پرتقال ۴.۵۰گرم
خرما ۷گرم
⭐پودر پاپرینای مرسی درمان ⭐۵۴.۸۰گرم فیبر در هر ۱۰۰گرم

چه چیزهایی برای بواسیر ضرر دارد

التهاب عامل اصلی بیماری های نشیمن گاه در افراد است. دردناک ترین این بیماری ها است که صورت ناخوشایندی هم دارد.

ما تاکید می کنیم که یک برنامه غذایی سرشار از فیبر، التهاب ناحیه گوارشی را به شدت کاهش میدهد.

شما باید بدانید که چه غذاهایی در بدن ما منجر به تولید التهاب در قسمت های مختلف گوارش از دهان تا مقعد می شود .

در ابتدای مقاله سرگذشت یکی از بیماران در بندر انزلی برایتان نقل کردیم ،که چگونه با نوشیدن چند فنجان قهوه در روز باعث التهاب دستگاه گوارش خود شده بود، و این مشکل دلیل اصلی به تعویق افتادن روند درمان بواسیر در این بیمار بود.

غذاهای مناسب بعداز عمل بواسیر یا هموروئید + غذاهای فیبردار | کلینیک زارعی

نوشیدن قهوه در بعضی از بیماران حساس، تولید التهاب می کند ،و این التهاب شدیدا در عود مجدد بیماری شقاق و هموروئید موثر است. و روند درمان را کند و مختل میکند .

اگر شما میخواهید که یکبار برای همیشه از شر این بیماری دردناک راحت شوید، باید الگوی غذایی خود را تغییر بدهید .

و بدانید که چه چیزهایی برای بواسیر ضرر دارد

 • کلیه غذاهای صنعتی و فرآوری شده و کنسروی
 • گوشت های فرآوری شده مانند :سوسیس، کالباس و همبرگر که در بردارنده مواد شیمیایی و نگه دارنده از جمله نیترات است که برای بدن و دستگاه گوارش شما مضر است .
 • غذاهای حاوی ادویه های  تند و فلفل
 • شکر و قندهای ساده که در نوشابه ها حتی از نوع رژیمی و آب میوه های صنعتی یافت می شود .
 • گوجه فرنگی برای بواسیر ضرر دارد. چون در بعضی از بیماران باعث التهاب مقعد می گردد.
 •  آیا خرما برای بواسیر ضرر دارد ؟ خیر

آیا تغییر سبک زندگی مردم در پیشگیری از بیماری های نشیمن گاه تاثیر دارد ؟

بیش از۹۰%مردم به علت سبک زندگی نادرست و عادت های غلط غذایی، مبتلا به بیماری های مزمن مانند ناراحتی های نشیمن گاه می شوند .زیرا شیوه زندگی سالم و تغییر الگوی غذایی عامل اصلی پیشگیری از ابتلا به بیماری های شدید  مانند هموروئید یا شقاق می باشد.

می خواهید بدانید که سبک زندگی کردن بیماران بواسیری چگونه است ؟

دلایل مهم ابتلاء به ناراحتی های مقعد ی سبک زندگی بیماران می باشد :

 • این بیماران سر ساعت غذا نمی خورند یعنی هیچ نظمی در ساعات غذایی آنها مشاهده نمی شود، به عبارتی هر وقت دل شون می خواست و یا احساس گرسنگی می کردند غذا می خورند .
 • در صورتیکه اگر هر شخصی سر ساعت معینی وعده غذایی سالم و پرفیبر مصرف کند بعید است دچار اختلالات گوارشی و ناراحتی های مقعدی شود .
 • دفعات صرف غذایی کمتری دارند مثلا ۲وعده در روز بجای ۵ وعده.
 • میزان مصرف مایعات کمی دارند ،و در عوض مصرف چایی تلخ و قهوه زیادی دارند و اکثر قلیان یا سیگار استعمال می کنند .
 • همیشه از ادویه و غذاهای تند مصرف میکنند و علاقه خاصی به این الگوی غذایی دارند.
 • مصرف میوه و سبزی و سالاد خیلی کمی دارند و یا اصلا ندارند .
 • هرگز در طی روز پیاده ر وی ندارند و یا فعالیتشان نشسته و بسیار کم تحرک هستند ،مانند کارمندان پشت میز نشین و یا رانندگان .
 • در گذشته و حال ورزش نمی کنند ،عموما افرادی بی حوصله و بی انگیزه هستند و یا دچار افسردگی فصلی هستند .
 • مدت زمان اجابت مزاج آنها بین ۵تا ۱۵دقیقه طول میکشد .

نتیجه گیری :

بین شیوه زندگی و ابتلاء به هموروئید رابطه مستقیمی وجود دارد .

پس تغییر سبک زندگی مردم تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از بیماری های نشیمن گاه و یا کنترل علائم آنرا دارد .

حتما بخوانید چیست؟

بهترین میوه برای درمان بواسیر گروه سبزیجات پرفیبر

 1. آیا از ارزش غذایی سبزی های خوراکی اطلاعاتی دارید ؟
 2. آیا می دانید الگوی غذایی ویژه بیماران هموروئید ی که توسط مجله مرسی درمان تهیه شده شامل چه چیزهایی است ؟
 3. اصلاح شیوه زندگی لازم و اجباری است. شما نیاز به یک برنامه مدون غذایی دارید. و هر کسی قادر نیست این برنامه را خودش تهیه کند و به تنهایی اجرا نماید.

به نظر می رسد که از یک متخصص تغذیه باید کمک بگیرید. اگر بدون انضباط شخصی و بدون الگوی غذایی فکر می کنید. که توان مقابله با بیماریهای دردناک شقاق یا هموروئید دارید باید اعتراف کنیم که شما محکوم به شکست هستید. اگر از آندسته از بیمارانی هستید که بسیار خود محور و حرف گوش نکن هستید. یا احساس توانایی مطلق می کنید، خاطر نشان می کنیم که شیوه و سبک زندگی که با منطق خودتان دنبال کرده اید شما را به این وضعیت انداخته است.

در نتیجه :

شما مدت زمان طولانی با بیماری خود دست و پنجه نرم می کنید ، و متحمل هزینه های سنگینی و مخارج بالای جراحی می شوید .

خط مشی تیم علمی تحقیقاتی مرسی درمان حمایت و مراقبت از بیماران مراجعه کننده به سایت است لطفا با ما همراه باشید.

زیرا می فهمید بیمارانی که از روش های درمان خانگی بواسیر و الگوی غذایی مرسی درمان تبعیت کردند ظرف مدت ۲۱ روز بهبودی کامل خود را به دست آوردند . نکته اصلی این است که: در جدول زیر ارزش غذایی سبزیجات پرفیبر درج شده است .از این فیبرها به عنوان دشمن بواسیر یاد شده است

خودتان تصمیم بگیرید که کدام میوه از گروه سبزیجات ریشه ای، به عنوان بهترین میوه برای درمان بواسیر هستند.

✅نام سبزیجات ✅مقدار فیبر موجود در هر ۱۰۰گرم
اسفناج دشمن بواسیر ۲.۲گرم فیبر در هر ۱۰۰گرم
تربچه ۱.۶۰گرم
کاهو ۱.۳گرم
کلم سفید ۲گرم
تره فرنگی ۱.۹۳ گرم
شوید ۲.۷۵ گرم
سیب زمینی ۳.۵۰گرم
کلم بروکلی ۳.۳۰گرم
سیر پخته شده ۴.۷۰گرم
⭐پودر پاپرینای مرسی درمان ⭐۵۴.۸۰گرم فیبر در هر ۱۰۰گرم

برای درمان بواسیر چه بخوریم ؟

میدونید پروپیوتیک چیه ؟حتما اسم ماست پروبیوتیک به گوش تان خورده ؟

چرا کارشناسان تغذیه تاکید دارند از محصولات غذایی حاوی probiotic استفاده کنیم؟

اجازه بدهید ابتدا با واژهprobiotic آشنا شویم ،بعد ارزش طلایی آنرا برای بدن بدانیم .

خیلی ساده :به باکتریهای مفید و مثبت روده که به نوعی به سلامت دستگاه گوارش و هضم غذا کمک می کنندprobiotic می گویند.

از دیگر مزایای پروبیوتیک ها تقویت سیستم ایمنی و دفاعی بدن علی الخصوص کاهش التهاب و آلرژی است .

عواملی مانند مصرف داروهای آنتی بیوتیک حتی در یک دوره ،یا برنامه غذایی بدون فیبر یا ابتلا به بیماری های مزمن که منجر به مصرف مداوم انواع قرص های شیمیایی می شود ،باعث از بین رفتن باکتریهای مفید و مثبت روده (پروبیوتیک ها ) می شوند.

نکته مهمی که باید بدانید این است که :استرس و اضطراب روزمره مهمترین عامل از بین رفتن پرو بیوتیک معده می باشد.

در پاسخ به سوال خیلی مهم اکثر کاربران مبنی بر اینکه برای درمان بواسیر چه بخوریم ؟ باید گفت که ماست پرو بیوتیک و دوغ کفیر بخورید.

پروبیوتیک ها چه ارتباطی با بیماری های نشیمنگاه و یا اختلالات گوارشی مانند یبوست و اسهال دارند؟

وقتی بدن ما با کمبود پرو بیوتیک مواجه می شود مبتلا به یبوست،  سندروم روده تحریک پذیر و حتی اسهال می شویم. ما در سایت راه حل را پیشنهاد دادیم

زمانی که باکتری های مفید دستگاه گوارش انسان از بین می روند ،و یا به اصطلاح می میرند التهاب ناحیه گوارشی از دهان تا مقعد زیاد می شود .

همچنانکه مطلعید :التهاب عامل اصلی بیماری هموروئید یا شقاق است .

اصلا نترسید :

چون یک رژیم غذایی پر فیبر التهاب ناحیه گوارشی را تا حدی زیادی کم می کند .

در مورد غذاهای و میوه های پرفیبر به اندازه کافی مطلب نوشتیم .

 چه بخوریم تا بواسیر از بین برود ؟ غذاهای حاوی پروبیوتیک

ممکنه بپرسید که چه بخوریم تا بواسیر از بین برود ؟

پاسخ : بهترین منبع پرو بیوتیک ها ماست سنتی یا شیر و ماست بز است ،یا از ماست های استفاده کنید که دارای لیبلprobiotic باشد.

منبع مهمی دیگری که حاوی مقدار زیادی پرو بیوتیک است نوشیدنی کفیر معروف به دوغ کفیر است .

همچنین شور کلم و بسیاری از ترشی ها حاوی پرو بیوتیک هستند .

از آنجا که مصرف ترشی جات که حاوی مقادیر زیادی ادویه هستند ،برای بیماران بواسیری مناسب نیست .لطفا در دوران بهبودی خود از مصرف این دسته از ترشیجات اکیدا خودداری کنید .

اما این نوید را به شما می دهیم که در بازار انواع قرص ها و کپسولهای شیمیایی یا گیاهی هستند که حاوی پروبیوتیک می باشند .

نکته مهم در مصرف این دسته از داروهای خاص این است که :باید در دمای خاصی نگه داری شوند ،و به عبارتی مشهور به قرص های یخچالی هستند. و به محض اینکه در برابر گرما قرار می گیرند منجر به مرگ پرو بیوتیک ها می شوند .

قرص لاکتول و کپسول دیلیت زیست از جمله داروهایی هستند که حاوی پرو بیوتیک می باشند.

هر چند مارک ها و برند های مختلفی در بازار دارویی وجود دارد، اما توصیه می شود که این داروها را حتما زیر نظر پزشک معالج خود مصرف کنید .

 بهترین میوه برای درمان بواسیر کدامند؟ گروه غلات پرفیبر

تو این قسمت شما را با ارزش غذایی مهمترین غلات و حبوبات که دارای بیشترین فیبر هستند آشنا می کنیم .

لزوما توصیه می کنیم که حتما حبوبات را آب پز کرده و بدون نمک مصرف کنید، و در صورت امکان مقداری زردچوبه به غذای خود اضافه کنید زیرا زردچوبه خاصیت ضد التهابی دارد .

بعضی از انواع حبوبات مانند لوبیا چیتی در مقایسه با بعضی میوه ها و سبزیجات دارای فیبر بیشتری هستند، وقتی ارزش غذایی آنها را بدانید تقریبا خودتان میدانید که چه نوع خوراکی های در الگوی غذایی روزانه خود اضافه کنید.

مجله سلامتی مرسی درمان با کمک کارشناسان تغذیه اقدام به طراحی الگوی غذایی ویژه بیماران هموروئیدی کرده است .

یعنی با تهیه پماد رینای سبز این رژیم غذایی به صورت رایگان برای شما ارسال می شود.

✅نام غلات یا حبوبات ✅اندازه فیبر موجود در هر ۱۰۰گرم
 جو دوسر ۱۰.۶گرم
عدسی ۷.۹۰ گرم
لوبیا چیتی ۹گرم
نخود فرنگی ۵.۵۰گرم
 سوپ جو ۱۷.۳۰گرم
برنج قهوه ای خام ۳.۴۰گرم
ذرت ۲.۴۰گرم
⭐پودر پاپرینای مرسی درمان ⭐۵۶.۸۰گرم فیبر در هر ۱۰۰گرم

حتما ببینید:

پودر پاپرینای مراکشی حاوی عصاره بهترین میوه برای درمان بواسیر و نیز عصاره سبزیجات و خوراکی های پر فیبر دیگر است. این پودر دشمن بواسیر و دشمن یبوست است.

آیا مصرف شیر و لبنیات برای بواسیر ضرر دارد ؟

یک گفته قدیمی و عمومی وجود دارد که: خوردن لبنیات را افزایش دهید و مصرف شیر را در برنامه غذایی روزانه خود اضافه کنید. یا وقتی مردم می بینند کسی دچار ضعف بدنی شده یا مریض است ،بهش توصیه می کنند که ماست و شیر و دوغ ….زیاد بخورد.

ما منکر خاصیت بی نظیر لبنیات برای بدن نیستیم و مخالف این موضوع هم نمیباشیم. اما در مورد بیماران بواسیری و کسانی که دارای اختلالات گوارشی هستند این قضیه تا حدودی صدق نمیکند .!! ما اصلا موافق این نیستیم که شیر و لبنیات دشمن بواسیر باشند.

شاید بپرسید چرا ؟؟

برای جبران کمبود فیبر بدن شما اصلا مجبور به مصرف لبنیات نیستید. زیرا مقدار فیبری که در جو یا اسفناج و لوبیا چیتی و تمشک وجود دارد،  بسیار بیشتر از شیر و لبنیات است .

توصیه می کنیم :

از مصرف شیر و لبنیات به مقدار زیاد در دوران بیماری خود اکیدا پرهیز کنید. زیرا تولید نفخ و ایجاد گاز روده می کند، و باعث عمل دفع نامطلوب در بیماران می شود .

اگر شما یبوست دارید و یا اسهال هستید سعی کنید از ماست پروپیوتیک در وعده های غذای خود هفته ای دو یا نهایتا سه بار استفاده کنید. البته مخلوط سیر و ماست پروبیوتیک یکی از  آن خوبای غذایی است. که هفته ای ۱ الی دو بار توصیه می شود. در پاسخ به این سوال که چه بخوریم تا بواسیر از بین برود ؟ پاسخ ماست پروبیوتیک و شیر بدون لاکتوز است.

سخن پایانی 

دیگه باید متوجه این نکته شده باشید که چه بخوریم تا بواسیر از بین برود” خوراکی ها و میوه هایی که در جدول بالا بهش اشاره شد غذاهای مفید برای بواسیر در طب سنتیهستند که به عنوان دشمن بواسیر شناخته میشوند، یعنی بواسیر و از بین میبرند. تغییر سبک زندگی و پیروی کردن از یک برنامه غذایی نشان از انضباط فردی و شخصیتی هر کسی دارد .

ما به ندرت دیده ایم کسانی که شیوه زندگی خود را اصلاح کرده اند و دارای الگوی غذایی صحیحی در زندگی هستند، مبتلا به بیماری های مزمن و غیر قابل علاج شوند . ما هم با شما هم عقیده هستیم که تغییر سبک رفتاری و غذایی به یکباره امکان پذیر نیست و تن دادن به روش های جدید در اوایل ممکنه سخت و طاقت فرسا باشد.

اما بدانید که اجرای یک برنامه و شیوه جدید زندگی ۳روز اول سخته. بعد از ۲۱روز تبدیل به عادت می شود و بعد از گذشت ۴۰روز جزئی از شخصیت انسانها می گردد . باز هم تکرار می کنیم :افزایش ناگهانی و بیش از حد فیبر ها  برای بدن ضرر دارد و باعث لطمه جدی به دستگاه گوارشی بیماران می گردد.

سعی کنید هر برنامه جدیدی که دنبال می کنید ،آهسته و پیوسته جلو بروید.اگر در مقاله “بهترین میوه برای درمان بواسیر” ما دچار تناقضی شدیم و یا موضوع کلیدی را از قلم انداختیم، و یا اگر شما پیشنهاد بهتری دارید حتما برایمان زیر این مقاله کامنت بگذارید. منظور از دشمن بواسیر  یک استعاره است که امیدواریم شما را یاد فیلم های اکشن نیندازد.

یا به روند درمان بواسیر در مراحل خفیف کمک می‌رساند. در کنار مواد غذایی حاوی فیبر نوشیدن مایعات، ملین‌ها و برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌تواند در درمان بواسیر و پیشگیری از آن مؤثر باشد؛ بنابراین شما باید برای درمان بواسیر مواد غذایی حاوی فیبر و مصرف مایعات را در رژیم روزانه خود قرار دهید و به آن پایبند باشید.

منابع :

 

دکمه بازگشت به بالا