عمومیکسب و کار ایرانی برتر

پاك كردن شوره و سفیدك روی كاشی و سرامیك نی نی سایت

تمیز کردن کاشی و سرامیک

مخلوط یک پیمانه آمونیاک، یک چهارم پیمانه جوش‌شیرین و یک دوم پیمانه سرکه در یک سطل آب داغ نیز فرمول دیگری برای تمیز کردن سطح دیوارهای رنگ روغنی و یا کاشی و سرامیک و سنگ پله است.

پاک کردن لکّه مداد رنگی
لکّه‌های مداد رنگی بچه‌ها روی دیوار را به وسیله یک مسواک کهنه و کمی خمیردندان پاک کنید.
پاک کردن لکّه مداد شمعی یا مداد آرایشی
بهترین کار برای پاک کردن این لکّه‌ها استفاده از روغن بچه یا شیر پاک کن است. برای این منظور با پنبه آغشته به شیرپاک کن یا روغن بچه به محل لک بمالید.
لکّه شمع بر روی کاغذ دیواری
ابتدا پارافین را با قراردادن یخ بر روی آن جدا کرده و پس از کندن توسط جسمی تیز، لکّه و چربی باقی مانده را با روش اتو و کاغذ مومی و یا دستمال حوله‌ای از بین ببرید. کاغذ و یا دستمال را بر روی لکّه قرار داده و اتوی گرم را بر روی آن بگذارید. سپس کاغذ و یا دستمال را جا به جا کرده تا برای دفعات بعدی همان محل جذب لکّه، به طور مجدد بر روی لکّه قرار نگیرد.
تمیز کننده دیوار
برای تمیز کردن دیوارهای رنگ شده ی منزل، ترکیب نصف پیمانه آمونیاک، یک چهارم پیمانه سرکه سفید و یک چهارم پیمانه جوش‌شیرین در یک سطل آب‌گرم را امتحان کنید (منظور دیوارهایی با رنگ پلاستیک یا رنگ روغن است). این تمیز کننده ارزان و قوی ،دیوارها را تمیز و براق خواهد کرد.
پاک کردن شوره و سفیدک روی کاشی و سرامیک
شوره و سفیدک روی کاشی و سرامیک را می‌توان با مالش دادن یک تکه لیموترش یا دستمال آغشته به سرکه روی سطح مورد نظر از بین ببرید.
تمیز کننده کاشی
واکس اتومبیل تمیزکننده خوبی برای کاشی است. آن را به کار گیرید و پیش از خشک شدن با دستمال نرم مالش دهید.

تمیز کردن دیوار آجری

برای پاك كردن شوره و سفیدك روی می توان از این روش استفاده كرد، یعنی مالش دادن یك تكه لیموترش یا دستمال آغشته به سركه روی سطح مورد نظر. واكس اتومبیل نیز تمیزكننده خوبی برای كاشی است. آن را روی سطح مورد نظر بمالید و پیش از خشك شدن با دستمال نرم مالش دهید.

مخلوط یك پیمانه آمونیاك، یك چهارم پیمانه جوش شیرین و یك دوم پیمانه سركه در یك سطل آب داغ نیز فرمول دیگری برای تمیز كردن سطح دیوارهای رنگ روغنی یا کاشی و سرامیک است.

اما اگر بچه هایی دارید كه لوازم التحریر خود را روی دیوارها امتحان می كنند و لكه های آن شما را اذیت می كند آنها را به وسیله یك مسواك كهنه و كمی خمیردندان پاك كنید. بهترین كار برای پاك كردن لكه های مداد شمعی نیز استفاده از شیر پاك كن و مالیدن آن با یك تكه پنبه بر سطح دیوار است.

برای پاک كردن لكه شمع از روی كاغذ دیواری، ابتدا پارافین را با قراردادن یخ روی آن جدا كرده و پس از كندن توسط جسمی تیز، لكه و چربی مانده را با روش اتو و كاغذ مومی یا دستمال حوله ای از بین ببرید. به این صورت كه كاغذ یا دستمال را روی لكه قرار داده و اتوی گرم را روی آن بگذارید سپس كاغذ یا دستمال را جابه جا كرده تا برای دفعات بعدی محل جذب لكه دوباره روی آن قرار نگیرد. پاك كردن دیوارهای آجری هم روش های خودش را دارد و بهترین راه برای این كار ساییدن دیوار با یك تكه سمباده نرم است.

همچنین می توانید برای تهیه یك شیشه پاک كن در منزل اقدام كنید، یعنی 2 پیمانه آب، نصف پیمانه الكل و یك قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با هم مخلوط كرده و محلولی معجزه آسا برای تمیز كردن شیشه ها و آینه به دست بیاورید. این محلول را روی شیشه بپاشید و آن را با دستمال تمیز پاك كنید.

اما انگار تا شیشه های خانه تمیز نباشد و مناظر بیرون آن به همان شكل واقعی اش دیده نشود، خیال اعضای خانه راحت نمی شود. برای داشتن شیشه هایی تمیز و شفاف توصیه می شود در روزهای بسیار سرد كه شیشه ها یخ زده اند آنها را پاك نكنید. در این وضعیت شیشه ها بسیار آسیب پذیر و شكننده می شوند و امكان شكستن آنها زیاد است، اما اگر در فصل گرم شیشه ها را تمیز می كنید، بدانید شیشه هایی كه لكه و رسوبات آب روی آن است را باید با مخلوط آب و سركه سفید تمیز كنید.

یک از انواع لکه که چه بخواهیم و چه نخواهیم بر روی کاشی و سرامیک علی الخصوص در قسمت هایی از منزل و محل کار که با آب سر و کار بیشتری داریم مثل آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی، بسیار به چشم می خورد، لکه های ناشی از به جا ماندن قطرات آب است. وجود این نوع از لکه ها برای برخی افراد بسیار آزار دهنده است و چه بسا زیبایی کاشی و سرامیک را تحت الشعاع قرار می دهد.

ما حتی اگر گرانقیمت ترین نوع کاشی و سرامیک را هم برای منزل یا محل کار خود تهیه کنیم اگر به نظافت و درخشندگی آن اهمیت ندهیم زیبایی مورد انتظار را نخواهد داشت. پس باید به تمیزی و نظافت کاشی و سرامیک اهمیت بدهیم. لکه های ناشی از رسوب آب بر روی کاشی ناشی از ماندن قطرات آب بر روی سطح است که پس از تبخیر آب، املاح داخل آن به صورت رسوب بر روی سطح باقی می ماند اما برای از بین بردن این رسوبات چه باید کرد؟

این جمله به گوش همه ما آشناست که پیشگیری بهتر از درمان است و در زمینه نظافت و تمیزی سطوح و به طور خاص کاشی و سرامیک هم صدق می کند. اگر بلافاصله پس از ریختن آب بر روی کاشی و سرامیک با دستمال نخی یا تی پارچه ای آب را از محل خشک کنیم از ایجاد رسوب پیشگیری نموده ایم حال اگر رسوب آب بر روی سطوح کاشی و سرامیک ایجاد شد چه باید کرد؟ یکی از راه های موثر برای پاک کردن انواع لکه از روی کاشی و سرامیک استفاده از بخارشو است. با استفاده از بخارشو علاوه بر پاک کردن سطح کاشی به طور همزمان می توانید به شکل کاملا موثر درزهای کاشی و سرامیک را نیز تمیز کنید.

راه دیگر برای از بین بردن رسوب آب روی کاشی، استفاده از محلول های تمیز کننده مخصوص کاشی و سرامیک موجود در بازار است برای استفاده از این گونه از تمیزکننده ها حتما به نکات ایمنی درج شده بر روی بسته بندی آن دقت کنیدبه طور مثال در هنگام تمیز کردن سطوح با استفاده از این پاک کننده ها حتما از دستکش استفاده کنید. از تمیزکننده های شیمیایی در محیط های بسته استفاده نکنید و از گردش هوا اطمینان حاصل کنید.

از ترکیب مواد شوینده مختلف با یکدیگر اجتناب کنید زیرا ترکیب شوینده های مختلف با یکدیگر تولید گازهای سمی می کند و بسیار خطرناک است. در این مقاله از  راه های مختلف پاک کردن شوره و سفیدک روی کاشی و سرامیک را بررسی کردیم امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دکمه بازگشت به بالا