اقتصادی

وضعیت قرمز ایران در مالیات بر دخانیات/فروش دخانیات در دکه‌های مطبوعاتی قانونی شد!

رئیس دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم افزایش مالیات دخانیات در لایحه بودجه 1402 گفت: درخواست ما از دولت این است که در لایحه بودجه 1402 بحث کارشناسی شود. در مورد افزایش مالیات دخانیات، زیرا در سال های گذشته این گونه نبود و مذاکرات و اختلافات به هدف مشخصی نمی رسید.

مهندس بهزاد ولی زاده در گفت وگو با ترندونی. وی درباره تشکیل کارگروه سطح بالای سازمان جهانی بهداشت برای منطقه مدیترانه شرقی متشکل از وزرای بهداشت 6 کشور ایران، عمان، تونس، قطر، پاکستان، اردن، گفت: گروهی تشکیل شد. بررسی و حل مهمترین مسائل کنترل دخانیات در منطقه به صورت میدانی. دومین نشست وزرای بهداشت منطقه در اکتبر سال جاری در حاشیه نشست کمیته مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت با موضوع مالیات بر دخانیات برگزار شد.

ایران با وضع مالیات بر دخانیات در وضعیت بدی قرار دارد

وی با تاکید بر اینکه افزایش مالیات بر دخانیات یکی از مهمترین راهکارهای سازمان بهداشت جهانی برای کاهش مصرف این محصول مضر است، تصریح کرد: این موضوع موضوع دومین نشست وزرای بهداشت بود. در این جلسه با توجه به گزارش های منتشر شده از وضعیت مالیات بر دخانیات در کشورهای منطقه و جهان، متأسفانه مشخص شد که جمهوری اسلامی ایران همچنان از نظر اخذ مالیات بر دخانیات قرمز و ضعیف است.

و قانونی که اهداف آن محقق نشد…

وی افزود: بر اساس قانون مالیات بر ارزش افزوده که از دی ماه سال گذشته لازم الاجرا شد، مالیات هایی که قبلا برای دخانیات اعمال می شد باید تجمیع می شد تا نرخ ها کمتر از کل نرخ های سال 1389 نباشد. قوانین قبلی اما متأسفانه با کاهش تعرفه های پیشنهادی و کاهش درصد رشد سالانه از 10 به 5 واحد درصد در زمان تصویب قانون، قانون ارزش افزوده به گونه ای اجرا شد که هدف قانونگذار از پرداخت مالیات بود. . خرده فروشی محصولات تنباکو محقق نشد. یعنی تعرفه های مصوب (شامل 25 درصد برای تولید داخلی با لیبل ایرانی و 40 درصد برای لیبل بین المللی) بر اساس قیمت خرده فروشی اجرا نشده است، بلکه در واقع مالیات بر اساس قیمت درب کارخانه اخذ شده است.

یکی از دلایل عدم اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، قیمت خرده فروشی محصولات دخانی است. عدم شفافیت سرتاسری زنجیره توزیع و عدم اجرای قانون پایانه های فروشگاهی در صنایع مرتبط با فروش دخانیات. و گفت: در فروش فرآورده های دخانی برخی از صنایع و واحدها در سامانه فروش مجاز ذکر نشدند و یکی از مهمترین واحدها دکه های روزنامه فروشی بود.

اجرای قانون رهگیری تضمین کننده حل مشکل قاچاق دخانیات است

وی افزود: کد رهگیری از مبدا کارخانه و بلافاصله پس از تولید بر روی محصول دخانی قرار می گیرد و کد تا مصرف نهایی قابل رهگیری است تا نظارت شود محصول دخانی تولیدی از مسیر عرضه رسمی عبور نکرده است یا خیر. . اگر کوچکترین خطا در یک مسیر از پیش تعیین شده رخ دهد، سیستم باید خطا را به اینترنت ارسال کند و توسط مقامات نظارتی قابل دسترسی باشد. اجرای صحیح قانون رهگیری به عنوان اولین اقدام کنترلی برای تخلفات مربوط به قاچاق مواد دخانی، مشکل قاچاق و برخورد با اتحادیه صنفی متخلف را حل می کند. از جمله ابطال پروانه فروش. در صورتی که آخرین محل فروش جزء واحدهای عرضه مواد دخانی غیرمجاز باشد، کد رهگیری کارایی خود را از دست می دهد.

قانونی شدن دخانیات در دکه های روزنامه فروشی!

او تاکید کرد که مبارزه با قاچاق دخانیات باید در راستای افزایش مالیات دخانیات صورت گیرد. وی بیان کرد: بر این اساس در جلسات مشترک با وزارت حریم خصوصی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، فراجا، اتاق اصناف و سایر حوزه های ذیربط مقرر شد دکه های روزنامه فروشی مشمول مهلت یک ساله شوند. ضرب الاجل. تا بتوانند به صورت رسمی فعالیت کنند. بخشنامه ای که در آن نه تنها ممنوعیت فروش محصولات دخانی قاچاق، بلکه سایر ضوابط از جمله ممنوعیت فروش به افراد زیر 18 سال، ممنوعیت فروش پنبه، ممنوعیت تبلیغات، رعایت قوانین فاصله مجاز باید بین کیوسک خرید و مرکز آموزشی و … اجرا شود.

ولی زاده تاکید کرد: در صورتی که دکه های روزنامه فروشی بتوانند ظرف یک سال (تا خرداد 1402) این قانون را اجرا کنند و مراجع نظارتی نیز موضوع را تایید کنند، مجوز فروش دخانیات برای این دکه ها صادر می شود. در غیر این صورت اجازه فروش محصولات دخانی را نخواهند داشت.

توجه به استفاده از پایانه های دخانیات

وی در خصوص تعریف زنجیره توزیع شفاف دخانیات گفت: طی جلسه ای با اتاق بازرگانی مقرر شد که قانون پایانه های فروشگاهی باید در مورد فروشندگان محصولات دخانی به طور کامل اجرا شود. یعنی صنایعی که در زمینه فروش و عرضه دخانیات فعالیت می کنند باید از دستگاه های فروش ویژه دخانیات استفاده کنند.; مثل 90000 نانوایی با دستگاه پخت نان. این امر برای اطمینان از این است که مالیات سیگار و پاکت های تنباکو از آخرین حلقه زنجیره مصرف در قالب قیمت های خرده فروشی دریافت می شود. این راه حل خوبی است که می توانیم از لحاظ اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده اطمینان حاصل کنیم، هرچند که همچنان خلأهایی وجود خواهد داشت.

کمبود قانون ارزش افزوده چگونه جبران می شود؟

وی درباره این خلأ قانون توضیح داد: قیمتی که روی بسته بندی کالای دخانی درج می شود با قیمتی که محصول در بازار به فروش می رسد متفاوت است و مالیات به دولت پرداخت می شود. این به این دلیل است که گاهی اوقات قیمت ها تا دو برابر متفاوت است، بنابراین قیمت ها هیچ بازدارنده ای ندارند. به همین دلیل باید در قوانین بودجه سنواتی با رعایت فاصله منطقی بین برندهای تولید داخل، مالیات ویژه ای بر دخانیات در نظر گرفت که بتواند این خلأ و کمبود قانون ارزش افزوده را پر کند.

رئیس دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت تاکید کرد: در ردیف بودجه 1401 میزان درآمد قانون ارزش افزوده حدود 2300 میلیارد تومان است که در مقایسه با 4775 میلیارد تومان دیده شده است. 1400 در قانون بودجه سال گذشته حدود 61 درصد کاهش داشته است. انتظار داشتیم که برای جبران کمبود ارزش درآمدی که در نهایت بر قیمت محصولات دخانی تأثیر گذاشت، در سال 1401 اتفاق مثبتی در قانون بودجه می افتد و کمترین قیمت ها افزایش می یابد، متاسفانه این اتفاق نیفتاد. قانون ارزش افزوده کارایی خود را در کاهش مصرف از دست داد دخانیات امسال ضرر کرد.

بیشتر در مورد آن بخوانید:

خنثی سازی سیاست مالیات بر تنباکو با فروش پنبه

وی با تاکید بر اینکه باید برای بهبود وضعیت کشور در زمینه مصرف دخانیات اقدامات عاجل انجام دهیم، گفت: ایران در بین کشورهای منطقه در زمینه کنترل دخانیات عملکرد خوبی داشته است، اما باید اقدامات بیشتری برای بهبود وضعیت کشور و صیانت از آن انجام شود. سلامت جوانان با توجه به قیمت پایین محصولات دخانی و مالیات پایین، این گروه سنی به راحتی به محصولات دخانی دسترسی دارند، بنابراین باید کاری کرد. قیمت پایین فروش تنباکو و پنبه آن می تواند ارزش سیاست های مالیات بر تنباکو را تضعیف کند.

وی خاطرنشان کرد: در قوانین مالیاتی دخانیات به دلیل تفاوت زیاد بین محصولات برند داخلی و بین المللی، مصرف کننده عادات مصرف سیگارهای برند بین المللی را به سیگارهای داخلی که ارزانتر یا کیفیت پایین تری دارند تغییر می دهد. قوانین مالیاتی باید به هدف اصلی کاهش مصرف حساس باشند، زیرا اگر این اتفاق نیفتد، مالیات فقط جنبه درآمدی خواهد داشت و باعث کاهش مصرف نمی شود.

ضرورت افزایش مالیات دخانیات در لایحه بودجه 1402

وی افزود: درخواست ما از دولت این است که در لایحه بودجه سال 1402 بحث افزایش مالیات دخانیات بحث کارشناسی شود چرا که در سال های گذشته چنین چیزی وجود نداشت و مذاکرات و اختلافات به هدف مشخصی نرسید. ” دولت ایران به سازمان ملل متعهد شده است که تا سال 2025 مصرف دخانیات را 30 درصد کاهش دهد، همانطور که در یک سند بین المللی تصریح شده است. کاهش ۲۵ درصدی مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در این میان سهم دخانیات به 30 درصد می رسد و مهم ترین وسیله برای رسیدن به این هدف افزایش مالیات دخانیات است. باید بدانیم که فقط وزارت بهداشت از این کار سودی نمی برد چرا که انسان سالم ضامن توسعه پایدار است.

وی درباره بدهی وزارت بهداشت برای عضویت در دو قرارداد بین المللی دخانیات گفت: متاسفانه هنوز این بدهی پرداخت نشده است. در دهمین کنفرانس اعضای کنگره کنترل دخانیات در سال آینده، اسناد و مدارک تاکید می کنند که عدم پرداخت حق عضویت باعث سلب حق عضویت یک کشور می شود که آسیب جدی است. به کشوری که عضو کنوانسیون است اما حق رأی ندارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا