جامعه و خانواده

واکنش به مخالفت با نام‌گذاری معابر به اسم ۴ چهره

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در بیانیه ای به مخالفت با نام خیابانها از طرف نامهای بزرگ در آموزش و پرورش ادبیات کودکان و نوجوانان پاسخ داد.

به گزارش ترندونی ، به دنبال نام خیابان ها و کوچه ها به نام مشاهیر و شخصیت های فرهنگی و هنری از جمله نویسندگان ، شورای شهر تهران در اقدام اخیر خود برخی از خیابان ها و کوچه های تهران را به عنوان چهره هایی مانند صمد بهرنگی نامگذاری کرد. مهدی آذری زادی ، نجف دریابندری ، فهمیه راستکار ، مدیا کاشیگر ، رضا سید حسینی ، هوشنگ مرادی کرمانی و محمد زهرایی را تأیید کرد. این نامه ها با واکنش هایی از جمله هوشنگ مرادی کرمانی همراه بود. با این حال ، هیئت اجرایی فرمانداری تهران جاده هایی را به نام بزرگان تعلیم و تربیت و ادبیات کودکان و نوجوانان ایران از جمله جبار باغچه بان ، مهدی آذری زادی ، صمدا بهرنگی و هوشنگ مرادی کرمانی به طور غیرقانونی ثبت کرده است. محمد جواد حق شناس ، عضو شورای شهر تهران ، در پاسخ به این موضوع با هشدار از هیئت اجرایی خواست تا در وظایف قانونی ناشی از اختیارات قانونی خود دخالت نکند.

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در بیانیه ای به مخالفت استاندار تهران با نام چهار خیابان از طرف نام های بزرگ در آموزش و پرورش و ادبیات کودکان و نوجوانان ایران پاسخ داد و اظهار داشت:

“روزی روزگاری … این شهر بسیار بزرگی بود که فرزندانش حتی در روزهای کرونا کتاب می گرفتند و این فرصت را داشتند که از طریق پنجره های خانه شهر را به روشی که دوست دارند نقاشی کنند. آسمان شهر نقاشی های رنگارنگ کودکان بود ، در نقاشی هایشان روباه وجود داشت و گوسفندان خوشحال در شهرشان بازی می کردند ، آنها شهر را به زیر آب بردند ، آب نبات درست کردند ، به جای دود برف از ماشین های شهر خود بیرون آمدند. …

روزگاری … شهر خیلی بزرگی بود؟ خیر ، یک شهر بسیار بزرگ وجود دارد که هیئت در فرمانداری آن نشسته و تصمیم شورای شهر را بنا به صلاحدید خود رد می کند. اعضای این هیئت نمی دانند نویسندگان بزرگ چه کار می کنند ، به ویژه نویسندگانی که برای کودکان و نوجوانان می نویسند. آنها نمی دانند که نویسندگان چگونه زندگی خود را با جمع آوری داستانهای خوب برای کودکان و لذت بردن از تخیل ، تفکر و جستجو به کودکان و نوجوانان سپری می کنند. دنیای کودکان را گسترش دهید ، در زندگی آنها آرام باشید و آنها را برای ایجاد یک شهر ، یک کشور و یک جهان بهتر و زیبا آماده کنید.

روزگاری … آیا شهر بسیار بزرگی بود؟ نه ، یک شهر بسیار بزرگ با هیأتی در استان وجود دارد که از منظر غیر فرهنگی به شهر ، زندگی و ادبیات نگاه می کند و نقش انکارناپذیر ادبیات را در تعیین هویت فردی و اجتماعی شهروندان و تأثیر ادبیات کودکان نادیده می گیرد. در مورد مخاطبان ترویج دوستی و عشق. آنها تصمیم می گیرند خشونت و ناهنجاری ها را در جامعه کاهش دهند. پیام اصلی چنین تصمیمی برای عموم مردم بی توجهی به کودکان و نوجوانان و ادبیات ویژه آنها است و گویی اعضای این شورا نمی فهمند که چگونه نویسندگانی که عمر خود را برای پرورش کودکان و نوجوانان سپری می کنند نقش مهمی دارند احترام و قدردانی کار آنها. شهر از طرف بزرگان برخاسته و رشد می کند. چرا و با چه ملاحظاتی گروه کوچکی می خواهند از این فرصت برای شهر و مردم شهر استفاده کنند؟ قدردانی از این بزرگان قدردانی از کتاب ، ادبیات ، هنر و فرهنگ است و به یک شهر بزرگ و ساکنانش می بخشد ، در غیر این صورت وجود شیرین این عزیزان نیازی به چنین نامه هایی ندارد. در حالی که این ارزیابی یک وظیفه ملی و انسانی است ، اما بیش از آن ، این نشانه ای برای کودکان ، نوجوانان و جوانان امروز است که آینده شهر و کشور در دست آنها خواهد بود.

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان از اعضای محترم شورای شهر تهران بخاطر نامگذاری چهار خیابان اطراف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چهار کودک آموزش و پرورش و کتاب و ادبیات کودک و نوجوان ، یعنی آقایان ، تشکر می کند. جبارو ، به نام. باغچه بان و مهدی آذری زادی. ، صمد بهرنگی و هوشنگ مرادی کرمانی ثبت نام کرده اند ، زیرا تخمین زده می شود که در سایر مصوبات شورا ، آنها عناوین بسیاری دیگر از ادبیات عالی کودک و نوجوان را برای برخی از خیابانهای شهر انتخاب کرده اند. شهر یادآوری می شود که هر یک از این بزرگان بخشی از خاطرات جمعی مردم ما را تشکیل می دهند و نقش مهمی در خلاقیت و تخیل بسیاری از کودکان دیروز و امروز دارند. باورکردنی نیست که چنین قطعنامه ای به همین راحتی و بدون توجه به پیامدهای فرهنگی و اجتماعی آن رد شود.

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان نه تنها نظر شورای اجرایی فرماندار تهران را غیرقابل قبول می داند ، بلکه معتقد است که چنین سلایق غیر فرهنگی باعث جذب مردم ، به ویژه نسل جدید می شود. هل دادن جامعه برای اتخاذ چنین تصمیمات زیانباری برای شهر و مردم و همچنین هویت جمعی و منافع ملی آن ضرر دارد. بنابراین انجمن نویسندگان کودک و نوجوان امیدوار است که مقامات مربوطه در اسرع وقت نظر منتشر شده هیئت اجرای استان تهران را باطل اعلام کرده و به اعضای این هیئت به طور جدی یادآوری کنند که از تصمیمات تنگ نظرانه ، غیرحرفه ای و سلیقه ای پرهیز کنند. “دیگر چنین اخباری را نخواهیم دید.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا