حوادث و رویدادها

هواشناسی ۱۴۰۲/۱۰/۲۰؛ هشدار بارش برف در ۱۵ استان/ سامانه بارشی جدید شنبه وارد می‌شود

آفتاب‌‌نیوز :

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی بارش برف در ۱۵ استان از احتمال کولاک برف، بهمن، آب‌گرفتگی معابر، سیلابی‌شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها خبر داد.

بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری امروز سامانه بارشی در شمال غرب، غرب، دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز، غرب تهران و سواحل دریای خزر فعال است که باعث بارش برف، باران، وزش باد و کاهش نسبی دما می‌شود. بارش‌ها در نیمه غربی کردستان، شمال زنجان، قزوین و جنوب آذربایجان غربی شدت خواهد داشت.

پنجشنبه گستره بارش‌ها علاوه بر مناطق ذکرشده در شمال خوزستان، چهارمحال و بختیاری، شرق تهران و خراسان شمالی است و بارش برف در غرب لرستان قابل توجه خواهد بود.

روز جمعه بارندگی‌ها در سواحل دریای خزر کاهش می‌یابد و در کل نوار غربی و دامنه‌های جنوبی البرز ادامه خواهد داشت. به‌تدریج از اوایل شب سامانه بارشی از شرق کشور خارج خواهد شد.

به گزارش ترندونی، شنبه هفته آینده سامانه جدید از شمال غرب وارد کشور می‌شود که موجب بارش برف و باران در شمال غرب و مناطقی از غرب کشور می‌شود. یکشنبه آینده گستره بارش‌ها شمال خوزستان، چهارمحال و بختیاری، دامنه‌های جنوبی البرز واقع در استان‌های قزوین، البرز و تهران و غربی سواحل دریای خزر را فرا می‌گیرد و در روز‌های شنبه و یکشنبه بارش برف در جنوب آذربایجان غربی و غرب کردستان شدید خواهد بود.

سازمان هواشناسی از مواج شدن دریای خزر طی امروز و فردا و شمال خلیج فارس طی روز پنجشنبه خبر داده است.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی همراه با بارش برف

زمان شروع: چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۲۰

زمان پایان: پنج‌شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۲۱

نوع مخاطره: بارش برف در نواحی با اقلیم سرد، مه‌گرفتگی، کاهش دید، در مناطق کوهستانی کولاک برف و احتمال بهمن

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۲۰: اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، کردستان، نیمه شمالی کرمانشاه، همدان، ارتفاعات در استان‌های قزوین، البرز، تهران، گیلان و نیمه غربی مازندران.

پنج‌شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۲۱: اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کردستان، کرمانشاه، همدان، لرستان، شمال استان‌های قزوین، البرز و تهران و ارتفاعات در استان‌های گیلان، مازندران، شمال غرب چهارمحال و بختیاری و شمال شرق خوزستان.

اثر مخاطره: اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به‌سبب بارش برف، کاهش دید، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال بهمن، کولاک برف، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی معابر.

توصیه: پرهیز از سفر‌های غیرضروری به‌ویژه در گردنه‌های برف‌گیر و مجهز بودن خودرو‌ها به وسایل زمستانی در مناطق سردسیر، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر.

توصیف سامانه: افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع امواج دریا

زمان شروع: صبح چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۲۰

زمان پایان: بعدازظهر جمعه ۱۴۰۲/۱۰/۲۲

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه‌ای تا ۲۶ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا ۱.۷ متر در مناطق ساحلی و دور از ساحل

منطقه اثر: چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۲۰: مناطق دور از ساحل استان خوزستان.

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۲۱ و جمعه ۱۴۰۲/۱۰/۲۲: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگران و غواصان، آسیب به تور‌ها و قفس‌های صیادی، احتمال آسیب شناور‌های سبک و تفریحی، اختلال در فعالیت‌های ساحلی و فراساحل، به‌ویژه فعالیت‌های سکو‌های نفتی

توصیه: منع شنا و غواصی، منع فعالیت‌های شیلاتی، محدودیت در تردد شناور‌های سبک و تفریحی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت ورود و خروج کشتی‌ها به بنادر و فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحلی و سکو‌های نفتی.

کارگروه خبری حوادث

نویسنده حوادث با تمرکز بر جنبه‌های سیاسی و اجتماعی رویدادها هستم. توانایی بررسی تأثیر رویدادها بر سیاست‌ها و جامعه را دارم و به خوانندگان نگاهی عمیقتر به این جنبه‌ها می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا