جامعه و خانواده

همکاری‌های مشترک ایران و تاجیکستان در حوزه‌های مختلف سلامت و تولید داروهای مشترک

وزیر بهداشت در دیدار با همتای تاجیکستانی خود بر تشکیل کارگروهی مشترک بین دو کشور در حوزه سلامت و گسترش همکاری ها از طریق این کارگروه تاکید کرد.

به گزارش ترندونی، دکتر بهرام عین‌الهی در این دیدار که  در حاشیه نخستین همایش بین‌المللی پوشش همگانی سلامت صورت گرفت، با بیان اینکه فصل جدیدی از همکاری‌ها با کشور تاجیکستان آغاز شده است، افزود: برنامه‌های مشترکی با وزارت بهداشت تاجیکستان در حوزه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین‌ شده است که از مهمترین آنها می‌توان به تبادل استاد و دانشجو، برگزاری همایش‌های علمی مشترک و اجرای برنامه‌های تحقیقاتی و پژوهشی اشاره کرد.

وی با اشاره به  امکانات حوزه درمان کشورمان، استفاده مردم تاجیکستان از ظرفیت های حوزه گردشگری سلامت ایران را  ‌قابل گسترش توصیف کرد.

عین‌اللهی همچنین با اشاره به توانمندی‌های حوزه دارو و تجهیزات پزشکی ایران اظهار کرد: آمادگی داریم  داروها و تجهیزات پزشکی خود را به تاجیکستان صادر کنیم و تولیدات مشترک دارویی  با کشور تاجیکستان داشته باشیم.

وزیر بهداشت در ادامه این دیدار به اقدامات حوزه بهداشت کشورمان در زمینه پیشگیری از بیماری‌ها اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی که در حوزه بهداشت اجرا شده است برنامه سلامت خانواده است که آمادگی داریم تجربیات خود در این زمینه را در اختیار  تاجیکستان قرار دهیم.

عین‌اللهی همچنین اظهار کرد: باید برنامه‌ای یکساله و مشترک با وزارت بهداشت تاجیکستان تدوین  و  بر مبنای آن، همکاری‌های خود را در حوزه‌های مختلف سلامت تنظیم و تقویت کنیم.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به پیشرفت‌های تحقیقاتی ایران در حوزه درمان سرطان  گفت: در این زمینه  می‌توانیم با  تاجیکستان همکاری‌های تحقیقاتی و درمانی  داشته باشیم.

 دکتر جمال‌الدین عبدالله‌زاده، وزیر بهداشت تاجیکستان در این دیدار با قدردانی از وزارت بهداشت جمهوری اسلامی در برگزاری نخستین  همایش بین‌المللی پوشش همگانی سلامت گفت: امیدواریم با برنامه ریزی های که صورت خواهد گرفت، همکاری های گسترده ای با جمهوری اسلامی در حوزه  سلامت داشته باشیم.

به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، وی با موفق خواندن صنایع دارویی کشورمان، خواستار تولید محصولات دارویی مشترک با ایران شد و افزود: در حوزه آموزش نیز می توانیم از حضور اساتید و متخصصان ایرانی بهره‌مند شویم.

انتهای پیام

انتشارات مقالات اجتماعی

نویسنده اجتماعی با تمرکز بر مسائل اجتماعی در کشورهای در حال توسعه و تلاش برای ارتقای زندگی اجتماعی در این مناطق.
دکمه بازگشت به بالا