ورزش و تندرستی

همه المپیکی‌های تاریخ تنیس روی میز ایران – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، ملی پوشان تنیس روی میز ایران سال گذشته از حضور در بازی های آسیایی و با ارائه عملکردی تاریخی موفق به کسب دو مدال ارزشمند بازی ها شدند با این حال آنها نتوانستند از حضور در میادین کسب سهمیه به مهمترین اولویت خود در سال گذشته دست یابند.

رقابت های قهرمانی جهان مهمترین رویداد تنیس روی میز در سال گذشته بود که به میزبانی کره جنوبی برگزار شد اما تیم ملی ایران با ناکامی از صعود به جمع هشت تیم برتر این مسابقات، نتوانست به سهمیه تیمی دست یابد. بدین ترتیب ایران هم فرصت طلسم شکنی با کسب اولین سهمیه تیمی را از دست داد و هم ورود به بخش انفرادی بازی های المپیک.

در صورت کسب سهمیه تیمی المپیک، دو نفر از بازیکنان ایران در بخش انفرادی بازی های المپیک هم شرکت می کردند. با از دست رفتن این فرصت، حالا ملی پوشان ایران باید به دنبال حضور در بخش انفرادی بازی ها و کسب مجوز لازم برای آن باشند. پ

چهار مسیر برای دستیابی به سهمیه انفرادی تنیس روی میز

۳۲ نفر از بازیکنان شرکت کننده در بخش انفرادی مسابقات تنیس روی میز قهرمانی جهان از ترکیب ۱۶ تیمی که وارد این بازی ها شده اند، انتخاب می شوند به این صورت که دو بازیکن با بالاترین رنکینگ مجاز به حضور در بخش انفرادی مسابقات می شوند. ایران که از حضور در مسابقات اخیر قهرمانی جهان آخرین فرصت برای کسب سهمیه تیمی را از دست داد، شانسی برای دستیابی به سهمیه انفرادی از این طریق ندارد.

۲۲ نفر هم از مسابقات قاره ای و منطقه ای در هر قاره انتخاب می شوند. رقابت های آسیای میانه از جمله این مسابقات است.

۱۵ بازیکن هم از طریق رنکینگ جهانی وارد فهرست المپیک می شوند. در واقع ۱۵ بازیکن که در رنکینگ جهانی بالاترین جایگاه را دارند صاحب سهمیه می شوند. البته برای انتخاب این نفرات، ابتدا بازیکنانی که از ترکیب خود (۳۲ نفر) یا مسابقات قاره ای و منطقه ای (۲۲ نفر) سهمیه گرفته اند، از رنکینگ کنار گذاشته می شوند سپس نفرات برتر انتخاب می شوند.

یک نفر هم از طریق سهمیه وایلد کارت فدراسیون جهانی فرصت حضور در بازی های المپیک را کسب می کند.

امید ایرانی ها به مسیر همیشگی

ایران تاکنون در هفت دوره بازی های المپیک نماینده داشته است اما هیچ وقت از طریق سهمیه تیمی یا رنکینگ جهانی وارد بخش انفرادی این بازی ها نشده است.

پینگ پنگ بازی مانند ابراهیم علیدخت که به عنوان اولین ایرانی در مسابقات تنیس روی میز المپیک شرکت کرد از طریق سهمیه وایلد کارت موفق به این حضور شد. در بیشتر ادوار هم سهمیه بازیکنان ایران از حضور در رقابت های گزینشی آسیای میانه به دست آمده است.

این رقابت ها اواخر اردیبهشت به میزبانی ازبکستان برگزار می شود و ایران با دو بازیکن در هر بخش مردان و بانوان در آن شرکت خواهد داشت. قهرمان هر بخش صاحب سهمیه می شود.

تنیس روی میز ایران امید زیادی دارد از حضور در این رقابت ها همچون ادوار گذشته صاحب سهمیه بازی های المپیک شود. البته امیدواری هایی هم نسبت به المپیکی شدن نوشاد عالمیان از طریق رنکینگ جهانی وجود دارد اگرچه حذف زودهنگام وی در مسابقات گرنداسمش سنگاپور که دو هفته پیش برگزار شد، کار را برای وی سخت تر کرد.

همه المپیکی های تاریخ تنیس روی میز ایران

در هر صورت تنیس روی میز ایران مصمم است در همین یکی دو ماه ابتدای سال از حضور در مسابقات آسیای میانه، مجوز لازم برای حضور در بازی های المپیک را کسب کند. دراین ص صورت نمایندگان این رشته هشتمین حضور در این رویداد فراگیر را تجربه خواهند کرد.

تنیس روی میز ایران تاکنون در هفت دوره بازی های المپیک شرکت داشته است. این حضور با المپیکی شدن ابراهیم علیدخت آغاز شد و تا المپیک ۲۰۲۰ توکیو ادامه داشت.

آغاز راه المپیکی تنیس روی میز با ابراهیم علیدخت

المپیک ۱۹۹۲ بارسلونا اولین دوره بازی های المپیک بود که تنیس روی میز ایران در آن نماینده داشت. ابراهیم علیدخت نماینده اعزامی به آن بازی ها بود. او در مرحله مقدماتی با شکست برابر بلژیک، برزیل و کشورهای مشترک المنافع موفق به صعود نشد.

دومین حضور با یک دوره وقفه

دومین حضور تنیس روی میز در المپیک با یک دوره وقفه انجام شد. المپیک ۲۰۰۰ سیدنی دومین دوره این بازی ها بود که تنیس روی میز ایران در آن نماینده داشت. مجید احتشام زاده در سیدنی مقابل نمایندگانی از هند و یونان قرار گرفت و با متحمل شدن شکست پایان کار زودهنگامی داشت.

آغاز حضور متوالی با اخلاق پسند

محمدرضا اخلاف پسند سومین پینگپنگ باز ایران بود که در بازی های المپیک شرکت کرد. او در المپیک ۲۰۰۴ آتن حاضر شد و با شکست برابر نماینده ای از برزیل حذف شد. از همین دوره بازی ها بود که حضور متوالی و بدون وقفه تنیس روی میز در المپیک آغاز شد.

افشین نوروزی چهارمین المپیکی

مسابقات تنیس روی میز بازی های المپیک ۲۰۰۸ پکن در شرایطی برگزار شد که افشین نوروزی هم در بخش انفرادی مسابقات شرکت داشت. او چهارمین پینگ پنگ باز المپیکی ایران بود که نخستین دیدار خود در پکن را مقابل نماینده ایتالیا برگزار کرد و مقابل او شکست خورد.

حضور دو نفره در المپیک لندن

المپیک ۲۰۱۲ لندن اولین دوره بازی های المپیک بود که تنیس روی میز ایران بیش از یک نماینده در آن داشت. نوشاد عالمیان و ندا شهسواری نمایندگان اعزامی ایران بودند که از طریق آسیای میانه سهمیه لازم را به دست آوردند. شهسواری با شکست برابر نماینده نیجریه حذف زودهنگامی از بازی ها داشت اما عالمیان در لندن با کسب دو پیروزی اولین بردهای المپیکی تنیس روی میز را به نام خود زد.

حضور بی سابقه در ریو

از حیث کسب سهمیه، بازی های ۲۰۱۶ ریو بهترین نتیجه برای تنیس روی میز ایران بود چراکه این رشته سه نماینده در ریو داشت. نیما عالمیان و ندا شهسواری از طریق آسیای میانه سهمیه خود را به دست آوردند و نوشاد عالمیان هم از رقابت های گزینشی بعد که در سطح قاره آسیا برگزار شد به این سهمیه دست یافت.

حضور ادامه دار عالمیان ها با کاهش سهمیه ها

المپیک ۲۰۲۰ توکیو هم در شرایطی برگزار شد که باز هم تنیس روی میز ایران نماینده داشت اگرچه با حداقل سهمیه نسبت به ادوار قبلی؛ نیما عالمیان تنها نماینده اعزامی ایران به توکیو بودکه از طریق آسیای میانه سهمیه این اعزام را به دست آورد.

کارگروه خبری علوم ورزشی

با تمرکز بر تحقیق و ارائه‌ی اطلاعات به‌روز و دقیق، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به دنبال افزایش دانش و آگاهی ورزشی خوانندگان هستم. از نکات تازه‌ترین تکنیک‌ها تا راهنمایی‌های تمرینی، همراهی با من برای تجربه‌ی یک دنیای ورزشی پویا و هیجان‌انگیز را تجربه کنید.
دکمه بازگشت به بالا