فرهنگ و هنر

نیروهای عرصه فرهنگی باری از روی دوش نظام و انقلاب بردارند

ترندونی/قم مشاور ارشد و دستیار ویژه رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: باید نیروهایی در عرصه فرهنگی تربیت و آموزش دیده شوند که بتوانند باری از روی شانه نظام و انقلاب بردارند تا برسند به کار فرهنگی که نقطه اوج آن، کار قرآن است.

حجت‌الاسلام والمسلمین روح الله رهبری امروز پنجشنبه۱۷ اسفندماه در همایش گرامیداشت سالروز تاسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور که در قم برگزار شد، گفت: دشمن بعد از ۸ سال دفاع مقدس و ناامیدی از اینکه بتواند در عرصه نظامی، نظام مقدس جمهوری اسلامی را به زانو درآورد به این نتیجه رسید که راه حل اضمحلال این نظام مقدس عملیات فرهنگی و تهاجم فرهنگی است.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری همگان را از وجود چنین شرایطی آگاه کردند، ادامه داد: در آن دوران قوه عاقله نظام به این نتیجه رسید که در مقابل این تهاجمات همه جانبه فرهنگی باید اتفاقات پدافندی و حتی آفندی اتفاق بیفتد و تشکیل ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور از جمله‌ی این تدابیر بود؛ به این جهت که اگر بچه‌های مسجد، مومنین و متدینین خود وارد عرصه نشوند چه بسا همه زحماتی که برای آن خون‌ها ریخته شده بود از دست می‌رفت لذا این اتفاق بهنگام و به درستی رقم خورد.

رهبری تصریح کرد: بعد از گذشت ۳۱ سال از این اتفاق، امروز شاهد اتفاقات مبارکی هستیم که در این سه دهه افتاده و شاهد حضور تربیت شدگان کانون‌های مساجد در عرصه‌های مختلف حاکمیتی و مدیریتی کشور در سطوح مختلف هستیم.

وی با بیان اینکه این ظرفیت عظیم بیش از این‌ها می‌توانست باری از دوش نظام بردارد که هنوز کاملا محقق نشده است، گفت: این امر دلایل مختلفی داشته است که تغییر دولت‌ها یکی از مهم‌ترین دلایل آن است.

مشاور ارشد و دستیار ویژه رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ادامه داد: اما آنچه در دولت حاضر اتفاق افتاد آغاز کار دولت با شعار «نهضت بازگشت به مساجد» بود و مسجد را اولویت کار خود در عرصه فرهنگ و هنر قرار داد.

وی با اشاره به بازدید اخیر رییس جمهور از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ریاست جمهور در این بازدید، بزرگ‌ترین نقطه قوت وزارت ارشاد را کانون‌های مساجد برشمردند و تاکید کردند که همه مساجد کشور باید دارای کانون فرهنگی هنری شود و این نگاهی است که به این ظرفیت عظیم وجود دارد.

رهبری تصریح کرد: اما استفاده از این ظرفیت عظیم از یک سو ناظر به توانمندی‌های مادی و ظاهری ماست که تلاش می‌کنیم با استفاده از نیروهای متعهد، توانمند و صاحب فکر و اندیشه رقم بخورد.

وی ادامه داد: بخش مهم دیگر ناظر به این است که توفیقات الهی چقدر شامل حال ما شود که لازمه آن این است که روزانه دست ما از دامان اهل بیت (ع) کوتاه نشود تا به نتیجه مطلوب دست یابیم.

مشاور ارشد و دستیار ویژه رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با بیان اینکه فرصت‌ها به سرعت می‌گذرد، گفت: باید از لحظه به لحظه‌ این فرصت‌ها استفاده کنیم و این ظرفیت عظیم را به نتیجه مطلوب برسانیم.

وی تصریح کرد: کانون‌های مساجد یک بسته کامل در بخش‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، دینی و هنری برای اهالی مسجد و محله در بخش‌ها و مدل‌های مختلف محسوب می‌شود که در لحظه مورد نیاز نظام و کشور است.

رهبری ادامه داد: به همین جهت باید نیروهایی تربیت و آموزش دیده شوند که بتوانند باری از روی شانه نظام و انقلاب بردارند تا برسند به کار فرهنگی که نقطه اوج این کارها، کار قرآن است.

وی افزود: کار قرآن در این دوره با عنایت به فرمایشات و توصیه‌های مقام معظم رهبری در اولویت کار ستاد کانون‌های مساجد کشور قرار گرفت، چرا که این همه تاکید و توصیه باید در جایی لبیک گفته می‌شد تا حق مطلب ادا شود؛ در همین راستا ۳۰ هزارمین جلسه قرآنی که مطابق فرمایش حضرت آقا از کرسی‌های تلاوت است هفته گذشته در مسجد جامع شهر سنندج برگزار شد.

مشاور ارشد و دستیار ویژه رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور خطاب به مدیران کانون‌ها، تصریح کرد: عرصه‌ها برای فعالیت شما متعدد است و یک بسته کامل در اختیار دارید و کسی که در این مسیر پرفروغ وارد می‌شود به سلاح علم و ایمان و فرهنگ و هنر مجهز خواهد شد.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مطالب هنری

با استفاده از انتخاب دقیق واژگان، تازگی و جذابیتی به نثرم اضافه می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا