نمره آموزش و پرورش زیر ۱۵ نیست/ پاداش معلمان بازنشسته به‌زودی پرداخت می‌شود

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: نمره آموزش و پرورش کشور واقعا زیر ۱۵ نیست، اما در حیرتم چرا پنج نمره از دست داده بسیار گران بار تر از نمرات داشته نشان داده می‌شود؟

به گزارش ترندونی، رضامراد صحرایی در نشست صمیمی دبیران کل تشکل های فرهنگیان با وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: من ۳۳ سال است معلم هستم. از دانشسرا تربیت معلم شهید رجایی وارد آموزش و پرورش شدم و معتقدم نمره آموزش و پرورش کشور واقعا زیر ۱۵ نیست اما در حیرتم چرا پنج نمره از دست داده بسیار گران بار تر از نمرات داشته نشان داده می‌شود؟

وی با بیان اینکه ما در حالی انقلاب را تحویل گرفتیم که سطح سواد کشور ۴۸ درصد سواد بود و از هر دو نفر یک نفر بیسواد بود، ادامه داد: در حال حاضر سطح سواد در بالای ۱۰ سال نزدیک ۹۷ درصد است. بنابراین نقد باید سازنده باشد، هدف نقد سازنده این است که باید مایه ساختن آینده باشد.

وزیر آموزش و پرورش توضیح داد: بله در برخی مسائل نظیر پوشش تحصیلی نقد داریم چرا که خارج شدن حتی یک نفر از چرخه آموزش مهم است و یک نفر هم یک نفر است. ولی باید دید چقدر از این امر را توانستیم اصلاح کنیم. چون اگر دائم بر نقاط منفی تمرکز کنیم نا امید و ناامید تر می‌شویم.

صحرایی خطاب به دبیران کل تشکل‌های آموزش و پرورش تصریح کرد: خیلی از افراد حاضر در جمع هم سن و سال من هستند و تجربه من را دارند. واقعا کدام یک از مسائل فعلی آموزش و پرورش جدید هستند؟ هیچ کدام جدید نیستند. بله کسری بودجه داریم، اما من وقتی سال ۷۴ از دانش سرا فارغ التحصیل شدم و به رفتم مدرسه هم همین بحث ها بود فقط شکل بحث ها فرق داشت.

وی درباره مساله «سیاسی بودن انتصابات» تصریح کرد: اذعان می‌کنیم وقتی گروهی مسئولیت می‌گیرند تغییراتی ایجاد می‌کنند. من وقتی به وزارتخانه آمدم، چقدر فشار به من آوردند که چرا تعییرات انجام نمی‌دهی؟ شش، هفت ماه صبر کردم تا ارزیابی کنم و بعد از آن نیز  تشکل ها به من فشار آوردند که چرا جا به جا نمی‌کنی‌؟

وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: تهمت ناروای تغییر ۲۰ هزار مدیر مدرسه به من زده شد درحالی که عمده آنها بازنشسته شده بودند.

وی ادامه داد: من دو مساله “آینده” و “آیینه” را درباره آموزش و پرورش زیاد به کار می‌برم. آینده کشور از امروز آموزش و پرورش قابل پیش بینی است. هر تصویری که درباره آینده کشور می‌خواهید ببیند، الان در دبیرستان های ما هستند. مادران و پدران آینده ما در آموزش و پرورش درحال تربیت هستند. این آینه چیزی جز آنچه ما کردیم را نشان نمی دهد. هرچه نشان می‌دهد کاری است که ما کردیم. بنابراین ۱۰ سال آینده کشور در آموزش و پرورش امروز دیده می‌شود.

صحرایی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های آموزش و پرورش “آینه” بودن آن است که وضعی را که خودمان درست کردیم را نشان می‌دهد، خاطر نشان کرد: تعویض ۱۰ وزیر در ۱۰ سال نشان دهنده این است که راهبرد آیینه شکستن را در پیش گرفتیم. اگر این آینه جایی را خوب نشان می‌دهد باید تقویت شود و اگر بد نشان می‌دهد باید اصلاح شود. این ویژگی آیینه بودن آموزش و پرورش همان دلیلی است که آموزش و پرورش را به تعیین کننده ریل های آینده هر کشوری تبدیل می‌کند.

وی تاکید کرد: فرقی نمی‌کند وزیر آموزش و پرورش صحرایی باشد یا چه شخص دیگر. آینه، آینه است و کار خود را می‌کند. پس برای نقد کردن نباید تصویری غیر واقعی نشان داد. باید هرچه هست را نشان دهیم.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص مطالبه پرداخت پاداش بازنشستگان تصریح کرد: امسال به سازمان برنامه پیشنها دادم پاداش را در بودجه دستگاه بگذارند. برای این امر ۵.۸ هزار میلیارد تومان اختصاص دادیم و به زودی پرداخت می‌کنیم. امیدواریم تا قبل از عید این امر تمام شود. البته ۳۰ درصد آن را قبلا پرداخت کرده بودیم. فقط وزارت  آموزش و پرورش هم نیست، وزارت بهداشت و نیروهای مصلح هم در این امر مشکل دارند.

ادامه دارد

دکمه بازگشت به بالا