برون مرزی

میعاد با «دنباله‌دار شیطان» پس از ۷۱ سال

میعاد با «دنباله‌دار شیطان» پس از ۷۱ سال

دنباله‌دار 12P/Pons-Brooks در هفته‌های آتی در نیم‌کره شمالی با چشم غیرمسلح قابل رویت است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، ستاره‌شناسان در انتظار دنباله‌دار زیبای 12P/Pons-Brooks معروف به «دنباله‌دار شیطان» هستند. این دنباله‌دار هر ۷۱ سال یک‌بار در آسمان شب دیده می‌شود و آخرین بار در سال ۱۹۵۴ میلادی (۱۳۳۳ شمسی) مشاهده شد. قطر هسته اصلی دنباله‌دار پونز-بروکس، حدود ۳۰ کیلومتر است.  به گفته منجمان بهترین زمان برای رویت این دنباله‌دار، هفته‌های آتی و انتهای ماه مارس تا اوایل آوریل است. ظهور بعدی این ستاره دنباله‌دار، تابستان سال ۲۰۹۵ میلادی (۱۰ شهریور ۱۴۷۴) خواهد بود و بنابراین احتمالا این تنها شانس ما برای رویت آن به شمار می‌آید.

دنباله‌دارها حین حرکت سریع به رنگ سبز می آیند. منجمان می‌گویند دُم دنباله‌دارها از مواد ناپایدار منجمد تشکیل شده که در حال تبخیر است و غبار و گاز در مواجهه با نور خورشید باعث درخشش آن می‌شود. علت اینکه این دنباله دار شیطان نامیده می شود این است  منجمان هنگام رصدش متوجه شدند درخشش این دنباله‌دار ناگهان چندین برابر شده و کما (گیسوی آن) شبیه به شاخ‌های شیطان شده است.  

بسیاری از منجمان و عکاسان نجومی این فرصت را مغتنم شمرده و تصاویری را که از این دنباله‌دار کمیاب ثبت می‌کنند را در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی انتشار می‌دهند.  

گروه تحریریه علوم بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای پیچیده جهانی. با استفاده از تحلیل‌های کیفی و دقیق، شما را در جریان تغییرات جهانی قرار می‌دهم. با روشی آمیخته از روش‌های روزمره و نظری، به شما مطالب جذابی درباره اتفاقات جهانی ارائه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا