فرهنگ و هنر

موسیقی اقوام جلوه‌ای گویا از تنوع و تکثر فرهنگی کشور است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیام داد.

به گزارش ترندونی و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متن پیام محمدمهدی اسماعیلی به شرح زیر است:

«از دیرباز تا کنون فرهنگ و هنر در کشور عزیزمان همچون گنجینه‌ای ارزشمند، پیوندی ناگسستنی با نگرش‌ها و باورهای مردم برقرار ساخته و موسیقی اقوام نیز یکی از جلوه‌های گویا و غنی از تنوع و تکثر فرهنگی است که مردمان فرهنگ‌مدار با آواها و نواهای خود در جای جای سرزمین‌مان آن را حفظ کرده‌اند.

گوهر زرین موسیقی نواحی که با راویانی عاشق از شمالی‌ترین نقطه ایران آغاز و پس از گذشتن از شرق، غرب و نواحی مرکزی آن به جنوب ایران ختم می‌شود، تاریخ و جغرافیای فرهنگی کشورمان را در شمایلی از نواها و آواهایی روایت می‌­کند که تجلی اصالت و معرفت در آیینه زلال آن هویداست و در طی سالیان، نسل به نسل حفظ شده تا در روزگاران ما فرصتی برای بیان فرهنگ و هنر بومی با همراهی نوجوانان و جوانانی باشد که دل در گرو این موسیقی دارند تا راه پیشکسوتان را با گذر از مسیر تاریخ ادامه ‌دهند.

­­­­­­­­­جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران در گام شانزدهم، با رویکردی نو (پس از برگزاری درخشان آن در پنج منطقه کشور) در پهنه‌ای به وسعت ایران اسلامی با همکاری تمامی استان­‌ها و حضور پررنگ و پرمعنای هنرمندان موسیقی اقوام برپا شده است. غنای هرچه بیشتر این رخداد مهم فرهنگی ‌ـ هنری، موضوعی است که باید در دستور کار برگزارکنندگان باشد تا بالندگی این جشنواره همگام با تحقق شعار بنیادین عدالت فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحقق یابد.

برگزاری شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با حضور هنرمندان فرهیخته موجب مسرت است. از تلاش­‌های خالصانه همکارانم در معاونت امور هنری، دفتر امور موسیقی، ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها، انجمن موسیقی ایران، دبیر محترم و داوران ارجمند بسیار سپاسگذارم.»

انتهای پیام 

نویسنده تحریریه مطالب هنری

با استفاده از انتخاب دقیق واژگان، تازگی و جذابیتی به نثرم اضافه می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا