برون مرزی

مقام طالبان به فارس خبر داد: رایزنی حکومت افغانستان با ایران برای بازگشت مهاجران

خشکسالی و نبود امنیت کافی در دولت قبلی افغانستان به ویژه در مناطق غربی، هزاران خانواده را آواره کرده است، اما پس از حوادث اخیر، طالبان با کمک رسانی به این افراد سعی در جذب کمک های خارجی دارند. آوارگان را به استان هایشان برگردانید. .

به همین منظور، اخیراً یک معاون وزیر مهاجرین طالبان برای بررسی وضعیت خانواده ها و بازدید از مرز قلعه اسلامی به هرات سفر کرده است.

محمد ارسله خروتی، معاون وزیر امور مهاجرین افغانستان در گفت وگو با فارس افغانستان گفت: به مکان های اصلی خود بازگردید.

وی ادامه داد: پس از تجاوز روسیه و آمریکا به افغانستان، شهروندان با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند، میلیون‌ها نفر به افغانستان آواره و یا به پاکستان و ایران مهاجرت کرده‌اند، اما با روی کار آمدن طالبان در چند ماه گذشته، وزارت امور پناهندگان جابجا شده است. نزدیک به 700000 خانواده با کمک در مناطق مسکونی خود.

خروتی همچنین گفت: یکی از برنامه های مهم وزارت امور مهاجرین در کنار اسکان خانواده های بیجاشده داخلی، رسیدگی به وضعیت مهاجرین افغانستانی در کشورهای همسایه است که با مقامات ایرانی مذاکره شده و تسهیلاتی نیز در اختیار آنها قرار خواهد گرفت. برای بازگشت آنها

وی گفت: به دلیل ممنوعیت خروج غیرقانونی از افغانستان، تنها بیماران و تاجران می توانند به خارج از کشور سفر کنند.

وی افزود: مقامات طالبان همچنین در مورد انتقال زندانیان افغانستانی محبوس در زندان های ایران با مقامات ایرانی گفتگو کرده و خواستار استرداد آنها به مقامات افغانستان شده اند.

در پی سفر یک هیئت بلندپایه وزارت پناهندگان به هرات، یک موسسه خیریه که تفاهم نامه ای را با مقامات طالبان امضا کرده بود، یک بار پنج میلیون دالر را به این وزارت تسلیم کرد. روزه برای خانواده ها

فرهاد صافی، هماهنگ‌کننده بنیاد زمانی گفت: «لباس، جوراب، کفش و پتو از جمله قربانیانی است که بنیاد زمانی اخیراً از آمریکا برای هرات دریافت کرده است و این کالاها باید به ولایات نیازمند داده شود. و آسیب پذیر شناسایی می شوند.

انتهای پیام/
این را در صفحه اول پیشنهاد دهید

دکمه بازگشت به بالا