استان ها

مدل‌های هوش مصنوعی در هند به دریافت مجوز دعوت شدند

با اطلاعیه‌ رسمی دولت؛

مدل‌های هوش مصنوعی در هند به دریافت مجوز دعوت شدند

دولت هند با صدور اطلاعیه‌ای شرکت های فناوری را به گرفتن مجوز برای توسعه هوش مصنوعی دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از تِک‌کرانچ، هند با صدور اطلاعیه‌ای رسمی به شرکت‌های فناوری «مهم» توصیه کرد که پیش از راه‌اندازی مدل‌های جدید هوش مصنوعی، مجوز دولتی بگیرند. می‌خواهد قبل از راه‌اندازی مدل‌های جدید، مجوز دولت را دریافت کنند، وارد بحث‌های جهانی هوش مصنوعی شده است.

هند با این اطلاعیه به طور رسمی وارد بحث‌های جهانی هوش مصنوعی شد و هدف وزارت الکترونیک و فناوری اطلاعات هند آن است که مطمئن شود خدمات یا محصولات شرکت‌های مهم فناوری «هیچ‌گونه سوگیری یا تبعیضی ندارند یا یکپارچگی فرایند انتخابات را تهدید نمی‌کنند.»

در این اطلاعیه آمده است که عدم رعایت مفاد قانون فناوری اطلاعات و قوانین فناوری اطلاعات منجر به «عواقب کیفری احتمالی برای واسطه‌ها یا پلتفرم‌ها یا کاربران آن در صورت شناسایی» می‌شود.

اگرچه این وزارتخانه اذعان می‌کند که این مشاوره از نظر قانونی الزام‌آور نیست، معاون وزیر فناوری اطلاعات هند رادیو چاندراسخار (Rajeev Chandrasekhar) می‌گوید که این اطلاعیه نشان‌دهندۀ آیندۀ مقررات است. او می‌افزاید: ما امروز این نکته را به شما توصیه  می‌کنیم و از شما می‌خواهیم که آن را رعایت کنید.

چاندراسخار روز دوشنبه در صفحه خود در شبکه اجتماعی اکس (توییتر) گفت که مخاطب این اطلاعیه «پلتفرم‌های آزمایش‌نشدۀ هوش مصنوعی است که در اینترنت هند مستقر هستند» و برای استارت‌آپ‌ها اعمال نمی‌شود.

در این اطلاعیه همچنین به شرکت‌های فناورانه توصیه شده است که خروجی مدل‌های هوش مصنوعی خود را از نظر «مناسب بودن» «خطاپذیری» یا «غیرقابل‌اعتماد بودن احتمالی و ذاتی» برچسب‌گذاری کنند.

این اقدام هند بسیاری از مدیران صنعت را شگفت زده کرده است. بسیاری از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری هندی می‌گویند که از توصیه‌های جدید ترسیده‌اند و معتقدند چنین مقرراتی مانع از توانایی کشور برای رقابت‌های جهانی می‌شود. بسیاری از پیشتازان سیلیکون ولی نیز از تغییر سیاست هند انتقاد کردند و آن را «حرکت بدی از سوی هند» دانستند.

اطلاعیه مورد اشاره نشان‌دهندۀ معکوس شدن رویکرد قبلی دولت هند به مقررات هوش مصنوعی است. کمتر از یک سال پیش، این وزارتخانه از تنظیم رشد هوش مصنوعی خودداری کرد و در عوض این بخش را برای منافع استراتژیک هند مهم دانسته بود.

 

دکمه بازگشت به بالا