اقتصادی

قرار گرفتن نام ایران در میان ۹ کشور صاحب فناوری افزایش تاب‌آوری سازه

مهندسین یکی از شرکت های فناور مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به دانش فنی طراحی و ساخت دمپرهای ویسکوز دست یافته اند که می تواند علاوه بر حفظ جان مردم در هنگام زلزله، مقاومت سازه ها را در برابر بارهای دینامیکی افزایش دهد.

به گزارش ترندونی، ایران یکی از 10 کشور زلزله خیز جهان است و یکی از راه های جدید جلوگیری از تخریب و تلفات جانی در هنگام زلزله، استفاده از فناوری «دمپر ویسکوز» است.

سیدامین موسوی، مدیرعامل این شرکت در گفت وگو با ترندونی، گفت: او “دمپر چسبناک” را شبیه کمک فنرهای غول پیکری دانست که می تواند شوک های ناشی از زلزله یا ارتعاشات را کاهش دهد.

وی دمپر ویسکوز را از قسمت های مختلفی تشکیل می دهد و ادامه داد: بخشی از این محصول فولاد آلیاژی، بخشی دیگر از پلیمرها و بخشی دیگر روغن هایی است که با ترکیب خاصی در دمپر و کاربرد آن در سازه ها استفاده می شود. مانند ساختمان های مسکونی و عمومی، پل ها و غیره این سازه ها را از ارتعاشات ناشی از هرگونه بار دینامیکی مانند زلزله، باد، انفجار، ضربه محافظت می کند و از فرسودگی سازه ها جلوگیری می کند.

موسوی تاکید کرد: این محصول همراه با تسمه مورد استفاده قرار می گیرد و این محصول از نظر فناورانه کاربرد دارد که از آن جمله می توان به استفاده از این فناوری در برج جدید تهران اشاره کرد.

مدیرعامل این شرکت گفت: این فناوری هم در سازه های ساخته شده مانند بیمارستان ها و هم در مرحله طراحی قابل استفاده است.

به گفته وی، استفاده از میراگرهای چسبناک در سازه‌های طراحی و ساخته شده، وزن سازه را کاهش می‌دهد، اما کاربرد آن‌ها در سازه‌های موجود، عملکرد آن‌ها را در هنگام زلزله بهبود می‌بخشد، به طوری که عملکرد لرزه‌ای اجزای اصلی سازه، به عنوان مثال. ستون ها و اجزای غیر سازه ای مانند دیوارهای محیطی و نماها در هنگام زلزله بهبود می یابند.

موسوی اضافه کرد: در حال حاضر سازه هایی برای جلوگیری از ریزش سازه در هنگام زلزله طراحی شده است اما این سیستم کمک می کند سازه مقاومت خوبی در برابر زلزله داشته باشد و سازه بعد از زلزله قابل استفاده باشد.

به گزارش ترندونی، آزمایش های مربوط به این سامانه در پژوهشکده بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله انجام شد و با این محصول، ایران جزو 9 کشور صاحب این فناوری شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا