فرهنگ و هنر

رویدادهای فرهنگی در گرامیداشت امام رضا(ع)در ترکمنستان برگزار می‌شود

ترندونی/خراسان شمالی سرکنسول ترکمنستان در مشهد گفت: رویدادهای فرهنگی در گرامیداشت امام رضا (ع) در ترکمنستان برگزار می‌شود.

الیاس قایپ اف در دیدار استاندار خراسان شمالی با استاندار آخال در کشور ترکمنستان که سوم اسفند در بجنورد برگزار شد، اظهار کرد: رویدادهای فرهنگی مشترک فرصتی برای گسترش روابط و همکاری ها بین ایران و ترکمنستان هستند

 وی رویدادهای فرهنگی مشترک میان دو کشور را بهانه و فرصتی برای گسترش روابط و همکاری‌ها در سایر حوزه ها دانست.

الیاس قایپ اف در مذاکرات دو استاندار و هیات های مذاکره کننده در پاسخ به پیشنهاد حسن ناهیدی، معاون سیاسی استاندار خراسان شمالی، برای مشارکت در برنامه های فرهنگی سیصدمین سالگرد ولادت مختومقلی فراغی شاعر و فیلسوف ترکمن اعلام آمادگی کرده بود، ادامه داد: سال ۲۰۲۴ در ترکمنستان به نام مختومقلی فراغی نامگذاری شده و رویداد ملی و بین المللی بزرگداشت سیصدمین سال تولد مختومقلی برگزار خواهد شد.

وی هم چنین از اهدای نشان افتخار ترکمنستان به نوه مختومقلی فراغی در ایران خبر داد و گفت: رویدادهای فرهنگی در گرامیداشت امام رضا(ع) در ترکمنستان برگزار می‌شود و همه این رویدادهای فرهنگی مشترک باعث گسترش همکاری‌هاست.

وی ادامه داد: پیشنهادات خوب و قابل قبولی در این نشست مطرح شد که از طریق دیپلماتیک پیگیری خواهیم کرد.

الیاس قایپ اف در پاسخ به درخواست استاندار خراسان شمالی در خصوص مرز نیز، مرز ایران و ترکمنستان را مرز دوستی دانست و گفت: پس از سفر رئیس جمهوری ترکمنستان به ایران، انگیزه مضاعفی برای گسترش مراودات داریم.

 وی ادامه داد: در هفته آینده در خصوص مرز در کمیسیون مشترک کنسولی و مرزی، موضوع را مطرح خواهیم کرد.

 وی از سفر هیات ترکمنستان به خراسان شمالی ابراز خرسندی کرد و گفت: این سفر فرصتی برای شناخت بیشتر دو استان از همدیگر در زمینه‌های مختلف است و تفاهمات صورت گرفته را به نحو احسن انجام خواهیم داد.
انتهای پیام

نویسنده تحریریه مطالب هنری

با استفاده از انتخاب دقیق واژگان، تازگی و جذابیتی به نثرم اضافه می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا