سلامت و دانشکسب و کار ایرانی برتر

راه های جلوگیری از ریزش مو در نوجوانان

جلوگیری از ریزش مو برای افرادی که به تازگی شاهد ریزش شدید مو‌های خود هستند، می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. با این وجود برای آن که بتوانید از ریزش مو‌های خودتان به خوبی جلوگیری کنید، باید ابتدا بدانید که چه دلایلی سبب بروز این اتفاق شده است. پس از آن که متوجه دلایل ریشه‌ای این موضوع شدید، باید به دنبال علت‌ها و درمان این موضوع باشید.

Hair-loss-home-treatment-with-6-wonderful-and-effective-methods

علت ریزش مو در نوجوانان دختر و پسر چیست؟

عوامل ژنتیکی

یکی از است که دارای منشأ ژنتیکی بوده و با یا با شناخته می‌شود. درواقع این نوع ریزش مو یک الگوی ثابت و قابل پیش‌بینی دارد به‌طوری‌که در مردان، معمولاً به‌صورت عقب‌نشینی خط مو به شکل M، V یا U است درحالی‌که در زنان کم‌پشت شدن تدریجی قسمتی از موهای سر از علائم این عارضه محسوب می‌شود. طاسی آندروژنیک در بزرگ‌سالی شیوع بالایی دارد اما در برخی شرایط ممکن است نوجوانان را نیز درگیر کند. اگر در اعضای خانواده فردی با این ویژگی ریزش مو وجود دارد احتمال دچار شدن نوجوانان و جوانان خانواده به این عارضه دور از انتظار نیست.

آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا یا یک بیماری خود ایمن است که باعث ریزش موی سکه‌ای می‌شود. بیماری خودایمن زمانی بروز می‌کند که سلول‌های سیستم ایمنی به‌اشتباه سلول‌های خودی را هدف قرار می‌دهند. در آلوپسی آره آتا، سیستم ایمنی به حمله می‌کند و آن‌ها را به‌تدریج از بین می‌برد. ریزش موی سکه‌ای ممکن است در سر، ابروها، مژه‌ها و یا سایر نقاط بدن دیده شود. آلوپسی آره آتا حدود ۲ درصد از جمعیت را در مقطعی از زندگی تحت تأثیر قرار می‌دهد. اکثر موارد ابتلا قبل از ۳۰ سالگی است و حتی امکان ابتلا به آن از دوران کودکی نیز وجود دارد.

سوءتغذیه

سوءتغذیه به دلیل کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی ایجاد می‌شود که می‌تواند به دلیل فقر غذایی و یا رژیم غذایی ناسالم، اختلالات روانی تغذیه‌ای یا مشکلات گوارشی ایجاد شود. یکی از دلایل ریزش مو در نوجوانان سو تغذیه است. کمبود مواد مغذی زیر از عوامل بالقوه ریزش مو به شمار می‌آیند: مصرف غذاهایی که دارای این موادها و ویتامین‌ها هستند می‌تواند مشکل ریزش مور را برطرف کند. برای آشنایی با مواد غذایی موثر در سلامت مو را مطالعه کنید.

اختلالات تیروئیدی

در مشکلات تیروئیدی مثل یا که تعادل سطح هورمون‌های تیروئیدی در بدن دچار اختلال می‌شود، احتمال ریزش مو و یا شکننده شدن آن‌ها وجود دارد. ریزش موی ناشی از مشکلات تیروئیدی معمولاً به‌صورت کم‌پشت شدن یکنواخت موهای سر ظاهر می‌شود. این نوع ریزش مو در افرادی که به مدت طولانی‌تری درگیر بیماری هستند و یا شدت عدم تعادل هورمونی در آن‌ها بیشتر است، شیوع بیشتری دارد. در  این عارضه با درمان اختلال تیروئیدی، تراکم موها نیز به حالت اولیه خود برمی‌گردد.

لوپوس

این بیماری یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن بافت‌ها و اندام‌های فرد را هدف قرار می‌دهد. با علائمی مانند درد مفاصل، خستگی، بثورات پروانه‌ای شکل پوستی و ریزش مو همراه است. به دلیل تأثیر سیستم ایمنی بر فولیکول‌های مو، ریزش مو باعث کم‌پشت شدن تدریجی موها در افراد مبتلا به لوپوس می‌شود. موهای ازدست‌رفته گاهی دوباره رشد کرده و جایگزین می‌شوند اما در برخی موارد رشد مجدد رخ نمی‌دهد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

یک مشکل شایع در زنان است که منجر به افزایش سطح یا هورمون‌های جنسی مردانه می‌شود. تولید هورمون تا حدی در زنان طبیعی است اما تولید بیش‌ازحد آن علائمی مانند اختلال در ، نامنظم شدن پریود، آکنه و کم‌پشت شدن موها را به دنبال دارد. درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک سبب برگشتن تعادل هورمونی به بدن و رشد مجدد موها می‌شود.

تأثیر داروها و ریزش مو در نوجوانان

از عوارض جانبی مصرف بعضی داروها ریزش مو در بدن است. البته این نوع عوارض جانبی در همه افرادی که این داروها را مصرف می‌کنند بروز نمی‌کند، بلکه درصد کمی که بدن آن‌ها با دارو سازگاری پایینی دارد احتمال بروز ریزش مو وجود دارد. از این جمله داروها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • داروهای آکنه
 • آنتی‌بیوتیک‌ها
 • داروهای ضد انعقاد
 • داروهای ضد تشنج
 • شیمی‌درمانی
 • داروهای ضدافسردگی
 • ضد قارچ‌ها
 • داروهای فشارخون
 • داروهای کاهش‌دهنده کلسترول
 • سرکوب کننده‌های ایمنی
 • داروهای نقرس

رنگ و حالت دادن به مو با ترکیبات شیمیایی

رنگ کردن مداوم و مکرر موهای خود با استفاده از محصولات شیمیایی می‌تواند به موهای شما آسیب برساند و به‌طور بالقوه منجر به افزایش گردد. البته این محصولات معمولاً بر روی ریشه موی تأثیر نمی‌گذارند و پس از توقف استفاده از آن‌ها، موهای شما دوباره رشد خواهند کرد. همچنین کلر موجود در استخرهای شنا، دکلره کردن مو و قرار گرفتن موهای در معرض حرارت بیش‌ازحد همگی از علل بالقوه آسیب مو هستند.

سایر علل ریزش مو در نوجوانان

آلوپسی کششی

این شکل از ریزش مو به دلیل استرس فیزیکی ناشی از بستن محکم موها با کش در مدل موهای ناسالم مثل دم‌اسبی ایجاد می‌شود. ریزش موی ناشی از آلوپسی کششی بیشتر در امتداد خط رویش مو رخ می‌دهد و در صورت درمان به‌موقع و خودداری کردن از بستن موها، امکان رشد مجدد مو وجود دارد.

تریکوتیلومانیا

این نوع ریزش مو ناشی از یک اختلال روانی است که در آن فرد در مواقع استرس و اضطراب شروع به کندن موهای سر خود می‌کند. علائم این اختلال روانی معمولاً از سنین ۱۰ تا ۱۳ سالگی شروع می‌شود.

کرم حلقوی پوست سر

کرم حلقوی یک عفونت قارچی است که می‌تواند باعث ایجاد ریزش موی سکه‌ای، و پوسته‌ای شدن پوست سر شود. در برخی موارد، التهاب زیاد در عفونت کرم حلقوی باعث زخم و ریزش مو در پوست سر می‌شود.

تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم یک نوع ریزش موی موقتی است که بر اثر ، بیماری، زایمان یا کاهش وزن غیرمتعارف بروز می‌کند.

آیا بلوغ در ریزش موی نوجوانان تأثیر دارد؟

با رسیدن به بلوغ تغییراتی در سطح بعضی از هورمون‌های بدن رخ می‌دهد که به‌طور بالقوه می‌تواند بر رشد مو تأثیر بگذارد. این نوع ریزش مو معمولاً بلافاصله پس از بلوغ شروع‌شده و با گذشت زمان پیشرفت می‌کند. ریزش موی ناشی از بلوغ از شایع‌ترین علت‌های ریزش مو در نوجوانان است.

به گفته وب‌سایت اگر فرزند شما دچار ریزش مو شده است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. گاهی ریزش مو ارثی نیست بلکه ناشی از شرایط محیطی یا مشکلات زمینه‌ای است و با تشخیص علت ریزش مو می‌توان از کم‌پشت شدن موها جلوگیری کرد. در برخی موارد، تشخیص زودهنگام عارضه می‌تواند شانس رشد مجدد مو را افزایش دهد.

تشخیص علت زمینه‌ای ریزش مو در نوجوانان

پزشکان با معاینه بالینی و بررسی سابقه درمانی به علت ریزش مو پی می‌برند. در معاینه بالینی ممکن است یک تست کشش انجام شود تا میزان سلامت ریشه مو ارزیابی گردد و همچنین چند تار مو نیز به‌منظور بررسی ساختار فیزیکی آن‌ها گرفته شود. گاهی برای تشخیص دقیق‌تر، یک نمونه پوستی دریافت شده و جهت شناسایی عفونت‌های احتمالی در زیر میکروسکوپ ارزیابی می‌شود. اگر پزشک به عدم تعادل هورمونی یا کمبود مواد مغذی مشکوک باشد، ممکن است تجویز گردد.

درمان ریزش مو در نوجوانان

بستگی به علت آن دارد و در برخی موارد، ریزش مو با درمان مناسب قابل‌برگشت است. در ادامه مطلب به علت‌های ریزش مو در نوجوانان و گزینه‌های درمانی برای آن‌ها اشاره‌شده است:

 • درمان ریزش مو به دلیل آلوپسی آره آتا: تجویز داروهای کورتیکواستروئیدی به اشکال تزریقی، پماد، یا داروهای خوراکی و یا استفاده از سایر داروهای تعدیل‌کننده سیستم ایمنی
 • ریزش موی ناشی از علل ژنتیکی: تجویز (روگین)، فیناستراید، اسپیرونولاکتون،
 • درمان ریزش موی ناشی از استفاده از محصولات شیمیایی مو: خودداری از کاربرد این نوع محصولات
 • ریزش مو به دلیل بیماری لوپوس: دوری از نور خورشید، برخوردار بودن از یک رژیم غذایی سالم، کاهش استرس روزانه و استراحت کافی
 • درمان ریزش مو ناشی از سوءتغذیه: جبران مواد مغذی با برنامه غذایی مناسب و تجویز مولتی‌ویتامین‌ها
 • درمان ریزش مو به دلیل عوارض داروها: تنظیم دوز دارو و یا تغییر دارو
 • ریزش موی ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک: متفورمین، اسپیرونولاکتون، کلومیفن، جراحی
 • درمان ریزش مو به دلیل کرم حلقوی پوست سر: تجویز داروهایی ضد قارچ، استفاده از شامپوهای ضد قارچ
 • ریزش مو به دلیل تلوژن افلوویوم: رژیم غذایی سالم، کاهش استرس، PRP و مکمل‌های مو
 • درمان ریزش مو به دلیل اختلالات تیروئیدی: تجویز داروهای تیروئیدی
 • درمان ریزش مو ناشی از آلوپسی کششی: خودداری از مدل موهای آسیب‌زننده، تزریق کورتیکواستروئید
 • ریزش مو ناشی از تریکوتیلومانیا: رفتاردرمانی، تجویز داروهای موردنیاز

استفاده بدون نسخه ماینوکسیدیل برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است و مصرف آن صرفاً باید با مشاوره پزشکی باشد.

آیا می‌توان ریزش مو در نوجوانان را متوقف کرد؟

برخی از موارد ریزش مو در نوجوانان را می‌توان با تشخیص علت زمینه‌ای متوقف و حتی به رشد مجدد موها کمک کرد. برای مثال، اگر ریزش مو ناشی از عدم تعادل هورمون‌های تیروئیدی باشد، اصلاح توازن هورمونی موجب برگشت مجدد موهای ازدست‌رفته می‌شود. در موارد دیگری مثل خصوصیات ژنتیکی، شدت ریزش مو را می‌توان با درمان کاهش داد.

دکمه بازگشت به بالا